zweryfikowany

Zaburzenia i problemy z erekcją – wszystko co musisz wiedzieć

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Popularne | Porady | Seksuologia

Statystycznie, co piąty stosunek seksualny kończy się niepowodzeniem ze względu na problemy z erekcją. Co więcej, niemalże każdy mężczyzna zawiedzie podczas zbliżenia seksualnego ze względu na brak pożądanego sposobu działania przez organizm. Problemy erekcją mogą pojawić się niemalże u każdego dorosłego mężczyzny, bez względu na wiek, choć nasilenie następuje po okresie andropauzy. Charakteryzują się niemożnością uzyskania i utrzymania wzwodu, który pozwoliłby na odbycie satysfakcjonującego zbliżenia seksualnego. Statystyki jednoznacznie wskazuje, że wraz z wiekiem obniża się aktywność seksualna. Przedstawiamy, czym charakteryzują się problemy z potencją, a także w jaki sposób można z nimi walczyć. Dodatkowo poruszamy tematykę środków dedykowanych dla mężczyzn z zaburzeniami potencji.

Zaburzenia erekcji – czym się objawiają?

Zaburzenia erekcji nie są traktowane jako odrębna jednostka chorobowa. Są one uznawane za objaw innej choroby. Najczęściej stanowi konsekwencję zaburzenia prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Przyjmuje się, że objawy zaburzeń nie pojawiają się z dnia na dzień, zazwyczaj potrzeba czasu, aby mogły się rozwinąć. Kluczowy jest tu udział czynników organicznych, do których z pewnością można zaliczyć m.in. narastające uszkodzenie naczyń na skutek nadciśnienia i nadmiaru cholesterolu. Choć zdarzają się przypadki, że mogą wystąpić one nagle u osoby, która dotychczas wiodła udane życie seksualne. Zazwyczaj w takich sytuacjach jest to spowodowane czynnikami psychologicznymi lub jest to następstwo spożycia zbyt dużej ilości alkoholu.

Jak postępować po dostrzeżeniu pierwszych objawów zaburzeń erekcji?

W przypadku jednorazowych czy nawet kilkukrotnych sytuacji, gdzie jakość wzwodu nie jest satysfakcjonująca lub też nie zachodzi możliwość wywołania erekcji, nie należy od razu popadać w panikę. Zazwyczaj są to sytuacje w pełni normalne, które podyktowane są czynnikami psychologicznymi lub spożyto zbyt dużo alkoholu. Dodatkowo może dochodzić do zbyt słabego podejmowania prób pobudzenia. Często wystarczy eliminować sytuację lub okoliczności, które doprowadzają do takiej sytuacji.

Powodem do zmartwień z pewnością jest utrzymywanie takiego stanu rzeczy lub też powtarzające się epizody, które świadczą o zaburzeniu erekcji. Dodatkowo pogłębianie tego problemu jest czynnikiem, który przemawia za koniecznością przeprowadzenia konsultacji lekarskiej, która umożliwi postawienie słusznej diagnozy. Pomocna może być rozmowa z seksuologiem, urologiem, psychiatrą czy też internistą. Zalecane jest także skonsultowanie przypadku z kardiologiem, który wykluczy chorobę wieńcową i pozwoli stwierdzić, czy u danego mężczyzny występuje ryzyko rozwoju zawału serca.

Jak diagnozowane są zaburzenia erekcji?

W przypadku zaburzeń erekcji nie przypisuje się temu objawowi oddzielnej choroby. Jest to oznaka innej jednostki chorobowej, która wymaga przeprowadzenia rozpoznania stanu rzeczy powodującego taki stan rzeczy. Specjaliści twierdzą, że niemalże 80% przypadków spowodowanych jest przez czynniki organiczne, odnoszące się do funkcjonowania układu krążenia. Z kolei pozostałe 20% to czynniki psychogenne. Trudności psychologiczne są jednym z aspektów, który posiada ogromne przełożenie na zaburzenia erekcji.

Zaburzenia erekcji mogą w rzeczywistości być spowodowane całym szeregiem poważnych chorób, dlatego postawienie właściwej diagnozy jest elementem, który umożliwia nie tylko poprawę jakości życia seksualnego jak i również wpływa na ogólny stan zdrowia organizmu.

W przypadku mężczyzny, który zgłasza się do lekarza z zaburzeniami erekcji, kluczowe jest przeprowadzenie następujących badań, które umożliwiają postawienie słusznej diagnozy:

 • szczegółowy wywiad przeprowadzony zarówno z pacjentem jak i jego partnerką, o ile jest to możliwe;
 • wykonanie badań, w których są stosowane metody kwestionariuszowe jak i skale;
 • zlecenie badań biochemicznych i hormonalnych, które zostaną przeprowadzone z próbki krwi;
 • zalecane jest przeprowadzenie badań urologicznych, neurologicznych i internistycznych,
 • przeprowadzenie badań za pomocą metod aparaturowych (w tym przypadku zalecane jest: USG naczyń członka, a także aparatów służących do pomiaru nocnych wzwodów).

Podczas wywiadu muszą zostać poruszone czynniki, które mogą powodować lub zwiększać prawdopodobieństwo występowania zaburzeń erekcji. Dodatkowo u mężczyzny, który doświadcza nocnych i porannych wzwodów członka jest to spowodowane raczej czynnikami psychogennymi.

Lekarze podczas diagnozy bardzo często stosują następujące kwestionariusze:

 • służący do oceny życia płodowego mężczyzny, określony jako IIEF-5;
 • skala twardości członka.

Podczas stawiania diagnozy, lekarz decyduje się na zlecenie szeregu badań biochemicznych jak i również hormonalnych. W grupie badań sugerowanych do wykonania w przypadku tej przypadłości znajduje się m.in.:

 • morfologia krwi,
 • określenie stężenia cukru i lipidów,
 • przeprowadzenie prób wątrobowych,
 • jonogram, mocznik i kreatynina,
 • określenie stężenia hormonów tarczyc,
 • określenie stężania testosteronu całkowitego i wolnego,
 • globulina wiążąca hormony sterydowe,
 • poziom LH, FSH,
 • prolaktyna,
 • antygen swoisty dla prostaty.

Ponadto, podczas wywiadu lekarskiego może być także zbadany poziom ciśnienia krwi, a także badanie per rectum i badanie dotykowe członka i jąder. Dodatkowo sugerowane jest przeprowadzenie USG naczyń członka, jąder i miednicy. Pomocne w postawieniu diagnozy okazuje się także badanie odruchów nerwowych jak i badanie osłuchowe, które opiera się na osłuchiwaniu i badaniu dotykiem.

Czy zaburzenia erekcji można całkowicie wyleczyć?

Schemat przyjętego leczenia jak i uzyskane rezultaty są w pełni zależne od przyczyny tego zaburzenia. Bardzo dużą skuteczność wykazują środki, które przyjmowane są doustnie. Choć w przypadku mężczyzn, którzy posiadają poważne uszkodzenia naczyń jak i również zmagają się z zaawansowaną cukrzycą, uszkodzeniami tkanek członka, czy też występuje niedoczynność jąder w zakresie wydzielania testosteronu, skuteczność kuracji farmakologicznej jest zdecydowanie niższa. Potęgować to może także błędne przyjmowanie leków.

Dużą skuteczność posiada iniekcja do ciał jamistych członka lub też zastosowanie aparatów próżniowych. Są to sposoby, które są dedykowane dla osób, które nie reagują na leki lub nie mogą ich spożywać.

Z kolei dużą skuteczność wykazują metody psychoterapeutyczne i treningowe, które są zalecane dla mężczyzn, u których zaburzenie wystąpiło nagle, a partnerów łączy szczera relacja i jest pomiędzy nimi pożądanie seksualne. Dodatkowo mężczyzna cieszy się dobrym stanem zdrowia. Wówczas pozytywne rezultaty przynosi jednoczesne łączenie metod farmakologicznych jak i psychoterapeutycznych.

Czy tabletki i leki są skuteczne na problemy z potencją?

Coraz częściej mężczyźni muszą mierzyć się z zaburzeniami erekcji. Liczne badania naukowe przedstawiają, że zaburzenia erekcji lub problemy z potencją dotyczą mężczyzn w różnym wieku, choć z pewnością przebycie andropauzy jest jednym z głównych czynników powodujących ten problem. Podczas stosunku to właśnie erekcja i kwestia jej utrzymania pełni najistotniejszą rolę do osiągnięcia satysfakcji seksualnej. Należy pamiętać, że często kwestia problemów z erekcją posiada zupełnie inną przyczynę i spowodowana jest przez choroby i zaburzenia, które mogą się objawiać poprzez problemy z erekcją. Z drugiej strony natomiast przeważa „kultura męskości”, która przedstawia, że każdy mężczyzna musi mieć w pełni twardy wzwód, a do tego przedwczesny wytrysk jest poważnym problemem i w konsekwencji mężczyźni wstydzą się swojego problemu. Odwlekanie wizyty u lekarza sprawia, że często zaczynają rozwijać się inne choroby i problemy w organizmie, choć w wielu sytuacjach konieczne pozostaje przyjmowanie leków, to jednak osoby, które zagłębiły się w stan swojego zdrowia to z pewnością nic nie straciły. Wręcz przeciwnie – zyskały.

Najczęstsze powody zaburzeń potencji i problemów z erekcją

Występowanie problemów z erekcją może posiadać wiele przyczyn. W pierwszej kolejności wykluczane są powody, które oznaczają nieprawidłową budowę prącia, np. zła budowa, uszkodzenia budowy. Następnie, jeżeli nie wykryto wad budowy, poszukiwane są objawy świadczące o tym, że problemy z potencją mogą być spowodowane przez problemy psychiczne lub fizyczne.

Przyjmowanie tabletek na potencję zazwyczaj jest rozpoczynane, kiedy mężczyźni zaczynają dostrzegać realne problemy z osiągnięciem wzwodu, pomimo posiadania podniecenia seksualnego i stymulowaniu (masturbacja, pieszczoty) a także kiedy zauważają, że dochodzi do utraty wzwodu już podczas stosunku seksualnego. Choć tabletki wykazują doraźne działanie i w większości przypadków pozwalają osiągnąć pożądaną satysfakcję seksualną, to jednak należy pamiętać, że problemy z erekcją mogą mieć podłoże zarówno fizyczne jak i psychiczne, a także być problemem samym w sobie, dlatego nie należy tych problemów bagatelizować.

Najczęściej występowanie zaburzeń erekcji pojawia się u mężczyzn, którzy zmagają się z następującymi chorobami:

 • cukrzyca,
 • przewlekłe choroby – miażdżyca, niewydolność nerek, a także choroby układu krążenia;
 • występowanie zaburzeń hormonalnych – charakterystyczne dla okresu andropauzy lub zaburzeń w funkcjonowaniu układu dokrewnego;
 • występowanie zmian naczyniowych, czyli pojawiają się trudności w doprowadzaniu krwi do ciał jamnistych w penisie, które odpowiadają za występowanie wzwodu;
 • starzenie się organizmu – obniżenie ilości kolageny przekłada się także na zaburzenie erekcji;
 • posiadanie w przeszłości urazów kręgosłupa i rdzenia kręgowego;
 • posiadanie uzależnień – alkoholizm, narkomania, czy też palenie papierosów.

Ponadto na zaburzenie erekcji wpływ posiada także przyjmowanie leków, które są konieczne podczas leczenia innych schorzeń. Szczególnie największy wpływ na to posiadają antydepresanty. Po dostrzeżeniu tego problemu i powiązaniu momentu jego rozpoczęcia z przyjmowaniem leków, warto szczerze porozmawiać z lekarzem prowadzącym i podjąć próbę zmiany dawkowania lub też znaleźć odpowiednik leku, co w wielu sytuacjach pozwala ustabilizować zaburzenia dotykające życia seksualnego.

Wielu mężczyzn nadal tkwi w czasach, kiedy mężczyzna niezależnie od okoliczności i sytuacji musiał pozostawać silny. Stąd też odchylenia od tej normy traktowane są jako przejaw słabości i nie poszukują pomocy. Kwestia zdrowia psychicznego posiada ogromne przełożenie na jakość zdrowia psychicznego. Dlatego, kiedy w danym okresie życia pojawiają lub zaczynają namnażać się problemy psychiczne, to nie należy zwlekać, tylko koniecznie poszukać pomocy, nawet tej specjalistycznej. Skala problemu jest tym większa, że choroby psychiczne są często idealnie maskowane przez pozorne szczęście. Tym samym trudniej je dostrzec i właściwie zidentyfikować. Problemy z erekcją o podłożu psychologicznym określane są jako impotencja psychogenna.

Co więcej, w przypadku zdrowia psychicznego i erekcji często wspominane są kwestie związane z warunkami środowiskowymi lub kondycją fizyczną. Bardzo duży odsetek mężczyzn, którzy posiadają problemy w życiu seksualnym, wykazują charakterystyczne objawy przepracowania i zmęczenia. Wielogodzinny dzień pracy, nierzadko wynoszący więcej niż 8 godzin sprawia, że po powrocie do domu tracą ochotę na cokolwiek innego niż sen. Nagłe rozwinięcie problemów z erekcją, często stanowi konsekwencję nadmiaru pracy, stresu, złej diety, czy też zaburzeń psychicznych. Dodatkowo przekłada się na to niska samoocena, czy też brak wsparcia od partnerki w tej wrażliwej kwestii.

Do leczenia problemów z erekcją, spowodowanych przez czynniki psychologiczne, często konieczne jest skorzystanie z pomocy psychologa, psychiatry lub też seksuologa. Ich rola jest nieoceniona podczas leczenia. Często prowadzona przez nich terapia nie opiera się na przepisywaniu leków, jedynie wspomagają w znalezieniu rozwiązania tego problemu. Równolegle warto zadbać o utrzymywanie satysfakcji seksualnej i przyjmowanie środków farmakologicznych, które realnie umożliwiają uprawianie seksu i wyzbycie obawy o przedwczesne opadnięcie wzwodu.

Dlaczego działanie leków na potencję zrewolucjonizowało rynek?

W latach 80. XX wieku w oficjalnej sprzedaży nie były dostępne żadne leki, które wpłynęłyby na potencję. Wówczas rozwój nauki nie był wystarczający, dlatego nikt nie zał sposobu i bezpiecznej metody, która pozwalałaby wspomóc penisa w osiągnięciu wzwodu. Leki na potencję zostały w rzeczywistości wynalezione przez zupełny przypadek. A tak naprawdę to substancji, która umożliwiła mężczyźnie osiągnięcie wzwodu. Sildenafil, odmienił życie wielu mężczyzn na całym świecie, którzy zmagali się z impotencją. Dotyczyło to tych, którzy od wielu lat mieli do czynienia z tym problemem jak i tych, którzy dopiero zaczęli dostrzegać występowanie tej przypadłości.

Sildenafil niemal natychmiast został opatentowany. Pierwszym lekiem, który w swoim składzie posiadał tę substancję była Viagra. Stąd wiele osób bardzo często wszystkie środki na potencję określa jako Viagra, czy też niebieska tabletka, ponieważ te leki posiadają charakterystyczną barwę, która umożliwia ich odróżnienie od innych, przyjmowanych środków. Sildenafil znalazł także inne zastosowanie w medycynie. Stosowany jest także w przypadku chorób płuc.

Chyba nie trzeba wyjaśniać, że zrewolucjonizowanie rynku i wynalezienie środka pozwalającego uporać się z impotencją było niemalże strzałem w dziesiątkę. Mężczyźni odzyskali wiarę w swoje możliwości i ponownie mogli czerpać satysfakcję z posiadanego życia seksualnego.

Na sildenafil patent posiadał Pfizer, jednak po jego wygaśnięciu, nastąpiła kolejna rewolucja na rynku. W sprzedaży pojawiły się leki generyczne, czyli zamienniki. Pozwoliło to na znaczące obniżenie ceny leków na potencję i znacząco zwiększono dostęp do tych środków. Przede wszystkim skorzystały na tym biedniejsze grupy społeczne.

Pomiędzy tymi lekami a VIagrą występuje jedna znacząca różnica. Viagra jest sprzedawana wyłącznie po wystawieniu przez lekarza recepty, a inne środki na potencję dostępne są w sprzedaży bez żadnych ograniczeń.

Sposób działania leków na potencję

Popularne tabletki na potencję zaliczane są do grupy inhibitorów fosfodiesterazy 5 (PDE5). Ich sposób działania sprawia, że następuje wzrost stężenia enzymu cGMP w ciałach jamnistych prącia. W konsekwencji dochodzi do rozkurczu mięśni gładkich i krew napływa do tkanki prącia, co daje możliwość powstania silnej i trwałej erekcji. Jedną z najpopularniejszych substancji, która zalicza się do tej grupy jest sildenafil, czyli substancja czynna, która wchodzi w skład znanej na całym świecie niebieskiej tabletki. Pokrewny sposób działania posiadają także inne środki, które są stosowane na tego typu problemy, a mianowicie są to:  wardenafil, avanafi i tadalafil.

Badania przedstawiają, że nhibitory fosfodiesterazy 5 posiadają niemalże 80% skuteczność działania. Dodatkowo bezproblemowy sposób ich przyjmowania (doustny) sprawia, że mężczyźni bardzo chętnie wybierają je jako lek na swoje „wstydliwe” problemy. Leki na potencję stanowią częsty obiekt badań naukowych. Jednoznacznie z nich wynika, że zarówno sildenafil jak i inne substancje o podobnym działaniu, pozostają bezpieczne w stosowaniu. Dotyczy to również osób, które zmagają się z nadciśnieniem. W przypadku medykamentów z tą substancją czynną konieczne jest posiadanie recepty, dlatego ich przyjmowanie musi być poprzedzone konsultacją lekarską.

Leki na potencję stanowią rozwiązanie tego problemu w naprawdę wielu sytuacjach, jednak nie potrafią się uporać w przypadku mechanicznych uszkodzeń penisa, czy też dysfunkcji w budowie lub podczas choroby prącia. Wówczas najskuteczniejszą metodą jest przeprowadzenie właściwego zabiegu chirurgicznego, który potrafi pozbyć się przeszkody uniemożliwiającej osiągnięcie pełnego i stałego wzwodu penisa.

Tabletki na erekcję dostępne w Polsce i sposób ich sprzedaży

Lek, od którego wszystko się zaczęło jest sprzedawany wyłącznie na podstawie recepty. W konsekwencji wymusza to skonsultowanie problemu z lekarzem, który niejednokrotnie będzie musiał określić, gdzie leży prawdziwa przyczyna tego schorzenia. Po przeprowadzonym wywiadzie, lekarz decyduje się o wypisaniu tabletek na potencję jako środka łagodzącego objaw choroby lub też umożliwiający przeprowadzenie leczenia. Co więcej, w przypadku sildenafilu dostrzegalny jest szereg działań niepożądanych, dlatego ograniczenie sprzedaży tych leków jest skutecznym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa pacjentów, a także metodą uniemożliwiającą pogorszenie ich stanu. W sprzedaży znajdują się leki na potencję, które posiadają następujące substancje czynne: sildenafil, vardenafil, tadalafil oraz awanafil. Przyjmowanie lekarstw, które je zawierają jest powszechnie praktykowane na całym świecie jako metody umożliwiającej leczenie zaburzeń. Dodatkowo te lekarstwa posiadają różne dawki, co wymaga dopasowania. Lekarz z pewnością po przeprowadzonym wywiadzie będzie najlepiej wiedział jaka dawka będzie najbardziej optymalna dla danego pacjenta.

Przykładowo, sildenafil występuje w następujących dawkach: 25, 50, 75, a także 100 mg substancji aktywnej. Z kolei awanafil sprzedawany jest w dawce: 50, 100, 200 mg. Natomiast vardenafil i tadalafil są w dawce 20 mg.

Ceny leków na potencję mogą się zasadniczo pomiędzy sobą różnić. Wahają się od 10 zł za opakowanie aż do nawet kilkuset złotych. Jest to uzależnione od producenta danego środka i od ilości tabletek zawartych w opakowaniu. Co więcej, to nie tylko Viagra cieszy się ogromną popularnością. Także inne środki są chętnie przyjmowane przez mężczyzn.

Popularne leki zapisywane na problemy z potencją:

Leki na potencję bez recepty

Nie zawsze potrzebna jest konsultacja lekarska, aby kupić skuteczny lek na receptę. Na rynku farmaceutycznym znajdują się także środki, które można nabyć w aptece bez konieczności przedstawiania recepty. Charakteryzują się posiadaniem sildenafilu, jednak w o wiele mniejszej dawce. Choć podczas ich przyjmowania należy zachować rozwagę i odpowiednim posunięciem jest skonsultowanie posiadanego problemu z lekarzem, a także rozpoczęcie właściwego leczenia, które pozwoli na zwalczenie przyczyny, a nie skutku. Równolegle, choć są one dostępne w sprzedaży bez recepty, to jednak ich przyjmowanie może wiązać się z wystąpieniem powikłania lub ewentualnych skutków ubocznych.

Ponadto tuż obok leków, na rynku zaczynają pojawiać się inne środki, które rzutują bezpośrednio na pobudzenie erekcji. Są to różnego rodzaju żele i kremy. Cechują się one posiadaniem następujących substancji: papaweryna, nitrogliceryna, verapamil czy alprostadil. Dodatkowo w sprzedaży dostępne są leki posiadające receptory, które pozwalają na zwiększony napływ krwi do prącia. W tej grupie znajdują się: fentolamina, fenoxybenzamina czy też yohimbina.

Jedne i drugie środki, które wydawane są na podstawie i bez recepty cieszą się posiadaniem dobrej opinii wśród pacjentów. Choć nie można ukryć, że lekarstwa wydawane na podstawie recepty posiadają większą skuteczność ze względu na zawartość substancji czynnej.

W grupie środków na potencję, które charakteryzują się dużą skutecznością znajdują się m.in.:

 • Gigant – środek w postaci kremu umożliwiający zwalczanie zaburzeń erekcji. W składzie produktu znajduje się również najwyższej jakości wyciąg z epimedium wielokwiatowego japońskiego, które uznawane jest za naturalny afrodyzjak i  umożliwia zwiększenie odczuwalnej satysfakcji seksualnej. Stosowanie preparatu umożliwia uzyskanie odpowiedniego poziomu libido i pozwala na poprawienie sprawności seksualnej u mężczyzn.
 • Eron Plus – skuteczny naturalny środek, który składa się z dwóch rodzajów tabletek: zażywanych codziennie (Eron Plus)  jak i tych tuż przed stosunkiem (Eron Plus Before). W składzie produktu znajduje się: L-Arginina, Korzeń Maca, Buzdyganek Ziemny, Żeń-Szeń Koreański, Kozieradka Pospolita. Preparat posiada bardzo pozytywne opinie wśród mężczyzn. Skład preparatu jest  bezpieczny i unikalny.
 • Member XXL – szybko działający środek zapewniający zgodnie z obietnicą producenta powiększenie i pogrubienie penisa, a poprawiający jakość seksu. W formule preparatu znajdują się naturalne substancje: -arginina, wyciąg z kozieradki, ekstrakt owoców palmy sabałowej, buzdyganek naziemny, ekstrakt z owoców cytryńca chińskiego, żeń-szeń koreański panax ginseng, szafran i pieprz czarny. Liczne badania naukowe wskazują, że skutecznie oddziałują na sferę seksualną. Pierwsze efekty przyjmowania Member XXL dostrzegalne są już po 3 tygodniach, wówczas penis może wydłużyć się o nawet 2 cm. Tabletki powinny być przyjmowane każdego dnia, po dwie sztuki przed posiłkiem.
 • Expansil Cream – naturalny preparat w formie kleju, który zgodnie z zapewnieniem producenta umożliwia powiększenie penisa w bezinwazyjny sposób. W składzie znajdują się składniki aktywne,  odpowiedzialne za stymulowanie naczyń krwionośnych, w tej grupie warto wymienić: macerat z arniki górskiej, olej z nasion dzikiej róży, wyciąg z liści miłorzębu dwuklapowego, olej z liści mięty pieprzowej, sok z liści aloesu. Uznawany jest jako skuteczna alternatywa dla pompek i ekstenderów. Może być stosowany równolegle z kuracją tabletkami.

Zobacz:

Jak zwiększyć skuteczność tabletek na potencję?

Bardzo istotne jest, aby sposób przyjmowania tabletek na potencję był w pełni zgodny z zaleceniami producenta i lekarza prowadzącego. Stąd też bardzo ważne jest, aby zachować dostęp do ulotki leku, aby w razie wątpliwości móc po nią sięgnąć. Zazwyczaj większość tabletek dedykowanych na problemy z potencją posiada czas działania od 4 do 6 godzin od momentu przyjęcia tabletki. Choć największą skuteczność wykazują od 30 do 90 minut po przyjęciu leku, dlatego to jest najlepszy moment, aby miał miejsce stosunek seksualny.

Wiele osób myli pojęcia i traktuje środki na potencję jako afrodyzjaki, którymi w rzeczywistości nie są. Konieczne jest występowanie podniecenia seksualnego, a leki wyłącznie ułatwiają osiągnięcie twardej i trwałej erekcji, a tym samym umożliwiają odbycie stosunku. Należy pamiętać, że środki sprzedawane w aptece nie posiadają żadnego działania osłabiającego płodność i ruchliwość plemników. W przypadku środków zawierających sildenafil nie występują właściwości uzależniające.

Na podwyższenie poziomu skuteczności tabletek na potencję z pewnością nie pomaga reakcja z alkoholem i innymi używkami. Z o wiele większym prawdopodobieństwem doprowadzi to szybszego uszkodzenia wątroby i jedynie osłabi sposób działania tych środków. Osoby posiadające zaburzenie potencji powinny zrezygnować ze spożywania alkoholu, ponieważ to właśnie on doprowadza do zaburzeń potencji.

Tabletki na potencję nie powinny być przyjmowane przez osoby, które nie posiadają problemów z erekcją. Odnosi się to do problemów z wywołaniem jak i utrzymaniem wzwodu. W ich przypadku nie przyniesie to oczekiwanych skutków, a co najwyżej może to spowodować wystąpienie ewentualnych skutków ubocznych.

Czy istnieją inne sposoby na potencję?

Na jakość życia seksualnego u mężczyzn bardzo duży wpływ posiada przede wszystkim styl życia. Problemy z potencją zaczynają się zazwyczaj z uwagi na zbyt dużą ilość czasu spędzanego przy biurku, znaczące ograniczenie ruchu, czy też posiadanie niezdrowej diety. Te czynniki z zasady rzutują na pogorszenie stanu zdrowia, jednak pierwsze dostrzegalne objawy odnoszą się właśnie do sfery seksualnej. Problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem wzwodu powinny być sygnałem alarmującym o złej jakości życia.

Zobacz również: Orgasm Control na dłuższy stosunek? Recenzja i Opinie

W przypadku wystąpienia problemów z erekcją na tym podłożu w pierwszej kolejności należy zwiększyć aktywność fizyczną. Sport umożliwia ogólną poprawę stanu zdrowia i dotyczy to zarówno problemów z erekcją jak i też leczenia otyłości, czy rzucenia palenia. U wielu mężczyzn wystarczające było zmienienie sposobu ożywiania, zwiększenie ilości snu, a także w ramach możliwości zredukowanie ilości czynników stresujących. Choć jest to tak naprawdę niewiele i nie wymaga znaczącego zaangażowania, to jednak dla wielu osób jest to niemalże niewykonalne.

Podczas walki o odzyskanie dawnej potencji, duży odsetek mężczyzn decyduje się na wspomaganie organizmu za pomocą ziół. W tej grupie znajdują się przede wszystkim:

Z pewnością z wymienionej grupy największą popularnością cieszy się żeń-szeń, który od wielu lat jest uznawany za naturalny środek wspomagający erekcję. Badania naukowe przedstawił, że żeń-szeń opowiedzialny jest za syntezę azotu, czyli proces, który jest niezbędny do osiągnięcia wzwodu. Ponadto, wyciąg z korzenia żeń-szenia posiada działanie odpowiedzialne za rozkurczanie ciał jamistych znajdujących się w prąciu, co także rzutuje na pojawienie się erekcji.

Należy dostrzec, że część tych substancji z powodzeniem mogą wzbogacić posiadaną dietę. Jak i również włączyć do posiadanej diety inne produkty, którym przypisywane jest działanie wspomagające dietę. W tej grupie znajdują się m.in.: otręby, orzechy, pełnoziarniste pieczywo, owoce morza, a także pestki dyni, ryby, brązowy ryż i chude mięso. Kluczowa jest także obecność kakaa i protein, które bezpośrednio przekładają się na ukrwienie penisa i przedłużają czas wzwodu.

 

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>