zweryfikowany

Czy mandarynki są dobre na odchudzanie?

Autor: Ewelina Wójcik zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Odchudzanie | Popularne | Porady

Mandarynki pomimo swojego słodkiego smaku dostarczają organizmowi bardzo niewielką ilość kalorii. Oprócz dużej ilości wody zawarte są w nich również kwasy, które ułatwiają oczyszczanie organizmu. Czy mandarynki są jednak dobrym składnikiem diety odchudzającej? Dowiesz się z tego artykułu. 

Mandarynki – kaloryczność

100 gram mandarynek daje 53 kilokalorie. Oprócz tego w mandarynkach zawarte są białka (ok. 0,8g), tłuszcze (ok. 0,3g), węglowodany (ok.13g) i błonnik (ok. 1,8g).

Mandarynki – jakie witaminy i minerały zawierają zawierają?

Najważniejszymi witaminami, które zawierają w sobie mandarynki, są witamina A i witamina C. Witamina A wspomaga dobrą kondycję skóry oraz wpływa na poprawę wzroku, a witamina C działa korzystnie przede wszystkim na odporność.

Mandarynki zawierają również spore ilości wapnia i potasu. Pierwiastki te wpływają na prawidłową pracę układu krążenia oraz nerwowego.

Czy warto jeść mandarynki na diecie?

Będąc na diecie odchudzającej warto sięgać po mandarynki, które przy niewielkiej kaloryczności zapewniają dobrą podaż witamin i niezbędnych minerałów. Ułatwiają również oczyszczanie organizmu z toksyn dzięki wysokiej zawartości kwasów cytrynowego i jabłkowego.

Mandarynki – jak jeść, żeby schudnąć

Zobacz koniecznie: Blokery Apetytu: Ranking i Opinie. Suplementy hamujące apetyt

Aby odpowiednio wkomponować mandarynki w dietę, należy pamiętać o jedzeniu ich na surowo i bez dodatku cukru. W ten sposób organizm będzie w stanie przyswoić więcej składników odżywczych.

Mandarynki, jako owoce, powinny stanowić około 1/4 dziennego zapotrzebowania na warzywa i owoce. Oznacza to, że mandarynki są dobrym rozwiązaniem na przykład jako deser po posiłku lub drugie śniadanie.

Z pewnością nie należy ograniczać diety do spożywania samych mandarynek. W ten sposób nie ma możliwości dostarczenia organizmowi wszystkich potrzebnych elementów.

Mandarynki – kiedy najlepiej spożywać, żeby schudnąć?

Powszechnie znana jest opinia, że mandarynki można jeść tylko rano. Nie jest to prawdą. Mandarynki, jak inne owoce, można spożywać przez cały dzień. Najlepiej spożywać je w okolicach aktywności fizycznej lub wysiłku umysłowego.

Mandarynki – jakie są przeciwwskazania do spożycia?

Najważniejszym przeciwwskazaniem do spożywania mandarynek jest alergia pokarmowa na cytrusy. Objawia się ona nudnościami, wymiotami, biegunką lub nawet świądem jamy ustnej i wysypką.

Innym przeciwwskazaniem do spożywania mandarynek jest nietolerancja fruktozy. Objawia się ona przede wszystkim wzdęciami po spożyciu mandarynek i innych owoców.

Mandarynki – czy są polecane na odchudzanie?

Mandarynki są świetnym składnikiem zbilansowanej diety odchudzającej. Oprócz niskiej kaloryczności przy dużej zawartości witamin i minerałów pozwalają również oczyścić organizm z toksyn, co przyspiesza proces chudnięcia.

 

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>