zweryfikowany

Oczyszczanie organizmu i usuwanie pasożytów [PORADNIK]

Autor: Jacek Przybylski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.


Oczyszczanie lub detoksykacja to popularne pojęcia, donoszące się konieczności poprawy ogólnego stanu organizmu, który narażony jest na wpływ licznych szkodliwych czynników zewnętrznych i potrzebuje swoistego odtrucia.

Detoksykację można przeprowadzać stopniowo, poprzez wprowadzanie do diety produktów i suplementów diety sprzyjających oczyszczaniu lub w bardziej skoncentrowany sposób, stosując diety oczyszczające i środki farmakologiczne.

Oczyszczanie organizmu z toksyn – dlaczego jest tak ważne?

Ludzki organizm posiada naturalne mechanizmy oczyszczające: nerki i wątroba to organy stworzone właśnie do usuwania zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii.

Szybkie tempo życia, dieta bogata w niezdrowe, wysoko przetworzone produkty i stres, używki, a także siedzący tryb życia to jednak czynniki, które osłabiają naturalną zdolność do detoksykacji.

Nadmiar toksyn skutkuje zaś złym samopoczuciem, chronicznym zmęczeniem, gorszym wyglądem, a nawet namnażaniem się w naszym organizmie pasożytów, które dostają się do ciała poprzez kontakt ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Zatrute szkodliwymi substancjami ciało jest też bardziej podatne na choroby: od zwykłych infekcji bakteryjnych czy wirusowych aż po poważne choroby, a nawet nowotwory.

Regularne oczyszczanie ciała z nagromadzonych toksyn to niezwykle potrzebny element dbałości o zdrowie: unikanie używek, spożywanie odpowiednio dobranych produktów i stosowanie suplementów diety wspomagających detoksykację powinno stać się elementem dnia codziennego dla wszystkich tych, którym zależy na długim i zdrowym życiu.

A jeśli do tej pory nie stosowała/eś diet ani leków oczyszczających, a borykasz się z problemami takimi jak nadwaga (lub wręcz przeciwnie, nagłe i niezwiązane z odchudzaniem spadki wagi), zły stan skóry lub włosów, nadmierna senność lub złe samopoczucie, koniecznie postaraj się zmodyfikować swój sposób odżywiania i zainteresuj się preparatami wzmacniającymi układ pokarmowy i odpornościowy.

Warto też w takiej sytuacji zadbać o aktywność fizyczną i skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie poważniejsze problemy zdrowotne.

Detoks organizmu: co jeść?

W procesie oczyszczania organizmu z toksyn pomocne jest spożywanie produktów o działaniu detoksykującym i moczopędnym i unikanie sztucznych, wysoko przetworzonych produktów o niskiej zawartości błonnika. W celu oczyszczenia organizmu z toksyn trzeba w pierwszej kolejności zrezygnować (lub mocno ograniczyć) z alkoholu, kofeiny i białej mąki.

Dobrze jest też wyeliminować z diety czerwone mięso, słodycze i biały cukier.

Chcąc wspomóc ciało w walce ze szkodliwymi substancjami, należy pić bardzo dużo wody (najlepiej niegazowanej wody mineralnej) i na stałe wprowadzić do swojego jadłospisu takie produkty jak:

  • świeże warzywa i owoce: pomocne będą zwłaszcza te, które zawierają szczególnie dużo błonnika. W diecie oczyszczającej stosuje się zwłaszcza jabłka, które dzięki zawartości błonnika oraz pektyn błyskawicznie oczyszczają jelita ze złogów.
  • sok z cytryny, który odkwasza organizm i wspomaga pracę wątroby, ułatwia też likwidację kamieni żółciowych. Sok z cytryny wymieszany z wodą najlepiej jest wypijać na czczo zaraz po wstaniu z łóżka.
  • żurawina: substancje w niej zawarte zapobiegają osadzaniu się bakterii na ścianach dróg moczowych, aktywnie zapobiegając zapaleniu pęcherza. Dzięki wysokiej zawartości błonnika i antyoksydantów owoce te świetnie nadają się do oczyszczania organizmu z toksyn.
  • sok z aloesu, który reguluje pracę układu pokarmowego i pochłania toksyny, sprzyjając ich wydalaniu z organizmu. Aloes zawiera też dużo błonnika. Może być spożywany w formie napoju lub gęstego syropu.
  • zielona herbata zawierająca katechiny i polifenole skutecznie oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii i wspomaga pracę wątroby. Najlepsza dla naszego zdrowia jest zielona herbata liściasta zalana wodą o temperaturze około 80°C (nigdy wrzątkiem).
  • dzikie algi, takie jak chlorella i spirulina (nie bez powodu wpisane na listę tzw. superfoods). Przyjmowane w sproszkowanej formie algi morskie sprzyjają usuwaniu toksyn z organizmu, a przy okazji są doskonałym źródłem witamin i mikroelementów.

Detoksykacja organizmu a napoje

Dlaczego picie wody jest tak ważne?

Woda to podstawowy budulec naszego organizmu. Jest potrzebna nie tylko do sprawnego funkcjonowania wszystkich narządów. To logiczne: im więcej pijemy, tym częściej oddajemy mocz, płucząc niejako swoje ciało.

Wraz z wodą wydalane są z organizmu wszelkie szkodliwe produkty przemiany materii i toksyny. Z tego względu każdego dnia powinno się spożywać co najmniej 2-2,5 litra wody (a w czasie upałów czy intensywnego wysiłku fizycznego nawet więcej).

Warto pamiętać, że podobnej funkcji nie będą bynajmniej spełniały inne napoje, takie jak herbata, kawa czy soki, a już zwłaszcza słodkie napoje gazowane, które zatruwają raczej organizm, zamiast go oczyszczać.

Zamiennie z wodą możemy natomiast spożywać napary ziołowe sprzyjające procesowi detoksykacji: poleca się przede wszystkim herbatkę ze skrzypu polnego, mięty, mniszka lekarskiego, czystka lub morszczynu.

Rezygnacja z używek w trakcie trwania diety daje szereg korzyści: nie tylko sprzyja oczyszczeniu organizmu, ale pozwala też zweryfikować to, czy i jak bardzo jesteśmy uzależnieni od danego produktu.

Zdarza się, że osoba pijąca codziennie (raz, a nawet kilka razy dziennie) kawę lub mocną herbatę jest przekonana, iż jest to niezbędny element dnia, bez którego nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Rezygnacja z tego napoju na kilka dni pozwala czasem zauważyć, że nie jest on wcale tak potrzebny, jak się to wcześniej wydawało. Wtedy można pomyśleć o stałym zastąpieniu porannej kawy szklanką soku z cytryny lub ziołową herbatką: będzie to zmiana niezwykle korzystna dla naszego zdrowia.

Może też oczywiście stać się odwrotnie. Jeżeli odstawienie kawy spowoduje złe samopoczucie, silną senność i ból głowy, znaczy to ni mniej, ni więcej, lecz stan uzależnienia. W takim przypadku warto powstrzymać się na jakiś czas od spożywania tego napoju, gdyż żadne uzależnienie nie jest zdrowe. Po dłuższej przerwie możesz powrócić do picia kawy od czasu do czasu, jeśli uważasz, że jest ci to bardzo potrzebne, ale uważaj, żeby na powrót nie stał się to nawyk.

Diety oczyszczające / detoks

Popularnym sposobem na przeprowadzenie szybkiego „detoksu” organizmu są krótkotrwałe monodiety, czyli diety jedno (lub kilku) składnikowe mające na celu szybkie oczyszczenie organizmu z niestrawionych resztek pokarmowych i toksyn. Część osób stosuje w tym celu także głodówki lub dłużej trwający post warzywno-owocowy (np. dieta dr Ewy Dąbrowskiej), są to jednak dość ekstremalne metody i choć wykazują dużą skuteczność, mogą być również niebezpieczne i powinny być stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarza. Z tego względu skupimy się na omówieniu krótkich (maksymalnie kilkudniowych) diet pozwalających szybko oczyścić organizm bez narażania go na duże straty energetyczne.

Jakie diety stosowane są w celu szybkiej detoksykacji organizmu? Oto pięć pomysłów na dietę oczyszczającą:

Dieta sokowa

Dieta sokowa może trwać od 1 do 3 dni. W czasie jej trwania nie je się niczego: należy spożywać tylko świeżo wyciskane soki z warzyw i owoców. Jest to restrykcyjna, choć wbrew pozorom nie aż tak trudna do utrzymania dieta. Soki można pić wiele razy w ciągu dnia, a zawierające dużą ilość cukru owoce skutecznie dodają energii. Owoce są też źródłem błonnika, dzięki czemu nie odczuwa się tak bardzo głodu. Jak przeprowadzić detoks sokowy? Przez cały dzień pij świeżo wyciskane soki z dowolnych owoców i warzyw (dobrze, by były one zróżnicowane. W ten sposób w krótkim czasie dostarczysz organizmowi mnóstwa pożytecznych witamin i składników mineralnych). W tym czasie zrezygnuj z kawy i herbaty: oprócz soków pij tylko wodę i herbatki ziołowe. Zobacz: Dieta sokowa (przepisy, zasady, efekty) -> szybki detoks, szybka utrata 5 kg

Dieta jabłkowa

Przez jeden-trzy dni je się wyłącznie jabłka: najlepiej ze skórką i na surowo. Nie ma ograniczeń ilościowych, każdy może jeść tyle owoców, aby czuć się dobrze. W czasie trwania diety należy pić dużo wody, dozwolone są też napary ziołowe. Zawarte w jabłkach pektyny i duża ilość błonnika sprawiają, że jelita doskonale oczyszczają się ze wszelkich złogów. Dieta jabłkowa jest przyjemna (zwłaszcza dla osób lubiących te owoce. Jeśli nie przepadasz za jabłkami, wybierz raczej dietę sokową albo cytrusową) i pozwala uniknąć silnego uczucia głodu: jabłka są dość kaloryczne, a dzięki wysokiej zawartości błonnika zapewniają uczucie sytości. W ciągu trwania diety lepiej jednak zrezygnować z większych aktywności fizycznych. Lepiej przeznaczyć ten czas na odpoczynek i zadbanie o siebie.

Dieta cytrusowa

Podobnie jak w przypadku monodiety jabłkowej, przez maksymalnie trzy dni je się wyłącznie owoce: w tym przypadku dozwolone są wszystkie cytrusy, a więc pomarańcze, mandarynki, grejpfruty i cytryny. Cytrusy można spożywać w całości lub w postaci świeżo wyciśniętego soku. Można też przygotować sobie kolorową owocową sałatkę.

Trzydniowa dieta cytrusowa pomaga oczyścić organizm z toksyn dzięki szczególnym właściwościom tych egzotycznych owoców, które mają zdolność wiązania metali ciężkich.

Spożywanie dużej ilości pomarańczy, grejpfrutów i innych cytrusów daje też prawdziwy zastrzyk energii i odkwasza organizm.

Analogicznie jak w trakcie innych monodiet oczyszczających, podczas diety cytrusowej nie należy jeść ani pić niczego innego poza niegazowaną wodą mineralną i herbatkami ziołowymi – szczególnie polecany jest napar z mięty, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Dieta zbożowa

Taka dieta to najmniej restrykcyjny z podanych sposobów na detoksykację organizmu. Oparta na wybranym rodzaju zbóż (pszenicy, owsie, kaszy jaglanej lub ryżu – możesz wybrać ten rodzaj, który najbardziej lubisz) dieta oczyszcza organizm z toksyn dzięki spożyciu gotowanych ziaren zbóż zawierających dużą ilość błonnika.

Ponieważ taka dieta dostarcza o wiele większej ilości energii, a także węglowodanów i białka, niż monodiety owocowo-warzywne, można stosować ją także w zwykłe dni (nawet wtedy, gdy idziemy do pracy lub musimy dużo się ruszać).

Najpopularniejszą odmianą diety zbożowej jest dieta owsiankowa. Polega na spożywaniu przez cały dzień (w odstępach co około 2-3 godziny) porcji ugotowanej na wodzie lub odtłuszczonym mleku płatków owsianych. Do płatków można dodać otręby owsiane. Nie należy pić kawy, herbaty ani żadnych słodkich napojów.

Detoks błonnikowy oczyszczający jelita

Nie jest to już do końca monodieta, gdyż w przeciągu kolejnych 3 dni spożywa się nieco inne produkty, natomiast podstawą jest jeden produkt: pełnoziarniste (wysokobłonnikowe) sucharki, a każdego dnia dodaje się do nich inny rodzaj produktów. I tak pierwszego dnia z sucharkami spożywa się kefir, drugiego – sok jabłkowy, a w ostatnim dniu diety oczyszczającej jelita oprócz sucharków można jeść gotowane warzywa i kiszonki.

Dieta jest bardziej urozmaicona, niż pozostałe podane sposoby oczyszczania organizmu, i zapewnia stosunkowo dużą ilość energii. Jej efektem jest oczyszczenie jelit ze złogów i niestrawionych resztek pokarmowych. W jej czasie nie powinno się oczywiście spożywać żadnych innych napojów niż woda lub ziołowa herbatka.

Wspólnym mianownikiem wszystkich wymienionych (a także innych) diet oczyszczających organizm jest konieczność picia dużej ilości wody i unikania innych napojów: pomóc może jeszcze ziołowa herbata, ale wypita w czasie jedno- czy trzydniowej diety kawa, czarna herbata albo słodki napój mogą skutecznie zniszczyć cały efekt odtruwania organizmu.

Warto więc się bez nich przemęczyć, nawet jeśli miałoby to oznaczać gorsze samopoczucie czy ból głowy.

W trakcie diety mogą się pojawiać takie objawy jak osłabienie, migrena, nieświeży oddech, nadmierne pocenie czy zmiany skórne: są to naturalne efekty uboczne detoksykacji organizmu, dlatego uch wystąpienie powinno cieszyć.

W dniu diety warto zadbać o częstszy prysznic i mycie zębów, dobrze jest też przeprowadzić taką monodietę w dniu wolnym od pracy, aby mieć możliwość odpoczynku i lepszego zadbania o siebie w tym dość wymagającym dla naszego organizmu czasie. Bywa jednak, że dieta to za mało: wówczas warto sięgnąć po suplementy diety lub leki służące detoksykacji i usuwaniu pasożytów.

Oczyszczanie organizmu z pasożytów

Szacuje się, że nawet 80% ludzi może być w którymś momencie swojego życia nosicielem pasożytów.

Tasiemiec, glista ludzka, owsiki, włosogłówka i inni niechciani „lokatorzy” dostają się do organizmu pod wpływem spożywania niemytych warzyw i owoców, zakażonego (i niepoddanego odpowiedniej obróbce cieplnej) mięsa, a także w wyniku kontaktu z zarażonymi ludźmi i zwierzętami.

Większość pasożytów żeruje w ludzkim układzie pokarmowym, ale zdarza się też, że bytują one w układzie oddechowym, mięśniach i skórze, a nawet w mózgu.

Wydzielane przez nie toksyny utrudniają normalne funkcjonowanie ludzkiego organizmu, pozbawiając nas ważnych składników odżywczych.

Takie objawy jak m.in. nagły spadek masy ciała, nieregularne wypróżnienia, problemy ze snem i apetytem, wysypka lub grzybica skóry oraz anemia mogą świadczyć o obecności pasożytów.

Jak pozbyć się pasożytów?

Podstawą jest oczyszczenie organizmu, które można przeprowadzić domowymi sposobami lub z zastosowaniem leków. Pierwszym krokiem zmierzającym do usunięcia pasożytów jest wprowadzenie do codziennej diety składników oczyszczających: popularnym domowym sposobem na detoksykację organizmu jest np. przyjmowanie preparatu z czosnku i soku z kiszonych ogórków, ziemia okrzemkowa lub zmiksowane pestki dyni spożywane na pusty żołądek.

W przypadku większych problemów (lub jeśli domowe metody okażą się nieskuteczne) można zastosować leczenie farmakologiczne: w aptekach dostępne są krople i tabletki na pasożyty. Nawet jeśli nie ma się pewności, czy organizm został zaatakowany przez pasożyty (objawy są często niespecyficzne. Zdarza się też, że zakażenie przebiega bezobjawowo lub negatywne skutki bytowania pasożytów w naszym organizmie ujawniają się tylko od czasu do czasu), warto wzbogacić swoją dietę o składniki sprzyjające oczyszczaniu z pasożytów.

Wygodną formą usuwania toksyn wspomagającego eliminację pasożytów jest regularne przyjmowanie suplementu diety ze składnikami wspomagającymi działanie układu pokarmowego i immunologicznego. Takim preparatem jest np. suplement diety Detoxyn: dostępny bez recepty produkt na bazie naturalnych składników, którego szczegółową recenzję znajdziesz tutaj.

Suplementy na detoks i oczyszczanie organizmu

Suplementy diety mogą być doskonałą metodą na wzbogacenie codziennej diety o substancje sprzyjające zdrowemu funkcjonowaniu układu pokarmowego i usuwaniu toksyn oraz pasożytów. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które mają problemy z wygospodarowaniem czasu na przygotowywanie domowych preparatów i nie pamiętają o ich regularnym spożywaniu.

Suplement diety w postaci niewielkiej tabletki jest łatwy w użyciu, a opakowanie czy słoik z tabletkami można nosić stale przy sobie: w ten sposób, nawet jeśli zapomnisz przyjąć preparat w czasie śniadania, bez problemu nadrobisz to w drodze do pracy.

Niewielka tabletka w skoncentrowanej formie zawiera substancje, które najlepiej służą oczyszczaniu organizmu z toksyn. Substancje mające na celu wspomaganie detoksykacji zawarte w większości suplementów diety to tzw. superfoods, czyli składniki szczególnie cenione za pozytywny wpływ na zdrowie ludzkiego organizmu, a także witaminy, zioła i przyprawy sprzyjające oczyszczaniu układu pokarmowego.

Preparaty oczyszczające zawierają też często dużą ilość błonnika, który działa niczym mała miotełka oczyszczająca jelita ze złogów i poprawia metabolizm. Dobrze jest, jeśli suplement diety służący detoksykacji nie tylko oczyszcza układ pokarmowy, ale i wspiera odporność: takie działanie substancji detoksykujących jest przydatne w walce z pasożytami atakującymi ludzkie organizmy.

Wymieniony już preparat Detoxyn ma dwojakie działanie: wspomaga trawienie, a jednocześnie poprawia odporność. Suplement diety Detoxyn usuwa patogeny i chroni przed szkodliwymi mikrobami, wspierając trawienie poprzez wspomaganie pracy wątroby.

Zawarta w suplemencie diety cholina wspiera metabolizm tłuszczów i poprawia detoksykację, a gorzknik kanadyjski wchodzący w skład preparatu działa antybakteryjnie, wspomaga działanie układu odpornościowego i usuwa patogeny. Kompleks enzymów trawiennych DigeZyme redukuje ilość toksyn i sprzyja usuwaniu resztek pokarmowych, aktywnie wspomagając trawienie.

Komentarze |2|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>