zweryfikowany

Ćwiczenia na cellulit – Ranking top 5 dla każdego

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Cellulit | Ćwiczenia

Każda przedstawicielka płci pięknej chce się cieszyć jędrną i przyjemnie napiętą skórą. Niestety, zdecydowana większość kobiet boryka się z pomarańczową skórką, określają powszechnie mianem cellulitu.

Pojawia się on najczęściej na udach i pośladkach, choć niektóre panie mają go także na brzuchu. Obecność pomarańczowej skórki potrafi skutecznie zmniejszyć nasze poczucie własnej atrakcyjności.

Z tego też względu, wiele przedstawicielek płci pięknej poszukuje skutecznej recepty na cellulit.

Bardzo pomocne mogą okazać się ćwiczenia. Trzeba jednak wiedzieć, jakiego rodzaju aktywność fizyczna może być najbardziej skuteczna. Należałoby też mieć świadomość tego, co zrobić, aby sport wpłynął możliwie najkorzystniej na stan naszej skóry.

Top 5 – Najlepsze ćwiczenia na cellulit dla każdego

W swojej walce z cellulitem, wykonywałam różne ćwiczenia, które miały na celu wzmocnienie mięśni i poprawę elastyczności skóry w okolicach ud i pośladków. Oto kilka przykładów:

 1. Przysiady – ćwiczenie to skutecznie wzmocni mięśnie ud i pośladków. Stojąc z rozstawionymi stopami, wykonaj przysiad, tak aby twoje uda były równoległe do podłoża, a kolana nie przekraczały linii palców u stóp. Powtórz ćwiczenie kilkanaście razy.
 2. Wykroki – to ćwiczenie również wzmocni mięśnie ud i pośladków. Stojąc z rozstawionymi stopami, wykonaj duży krok w przód, tak aby twoje kolano tworzyło kąt prosty. Powtórz ćwiczenie kilkanaście razy, zmieniając nogi.
 3. Zginanie nóg w leżeniu na boku – leżąc na boku, podpierając się na przedramieniu, zegnij górną nogę, tak aby kolano dotykało dolnej nogi. Powtórz ćwiczenie kilkanaście razy, zmieniając nogi.
 4. Mostek – to ćwiczenie poprawia elastyczność skóry pośladków i ud. Leżąc na plecach, zegnij nogi w kolanach i podnieś miednicę do góry, opierając się na stopach i ramionach. Wytrzymaj w pozycji kilka sekund, a następnie opuść miednicę na podłogę.
 5. Plank – to ćwiczenie wzmacnia mięśnie brzucha i dolnej partii pleców. Stojąc w pozycji przysiadu, oprzyj ręce na podłodze i wyprostuj nogi. Utrzymaj pozycję, napinając mięśnie brzucha i pośladków.

Ważne jest, aby wykonywać ćwiczenia regularnie i połączyć je z odpowiednią dietą i pielęgnacją skóry. Dobrym pomysłem jest również łączenie treningu siłowego z treningiem kardio, aby spalić tłuszcz i poprawić ogólną kondycję ciała.

Ćwiczenia na cellulit – kiedy warto się na nie zdecydować?

Wiele przedstawicielek płci pięknej zastanawia się nad tym, dlaczego właściwie należy wykonywać ćwiczenia na cellulit. Nie wszystkie kobiety wiedzą kiedy należy zacząć ćwiczyć. Okazuje się jednak, że można zacząć treningi w dowolnym momencie. Możemy zrobić to zarówno wówczas, gdy nie mamy cellulitu, jak i wtedy, gdy już się z nim borykamy. Działania profilaktyczne mogą okazać się niesamowicie skuteczne. Niemniej jednak, jeśli nie zaczęłyśmy ćwiczyć zanim cellulit się pojawił, nic straconego! Być może nie uda nam się całkowicie zniwelować widoczności pomarańczowej skórki, ale na pewno będzie ona mniejsza. Poza tym, ruch to zdrowie! Dzięki systematycznemu wykonywaniu starannie dobranych treningów, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się osiągnąć sukces. Może być nim nie tylko ujędrnienie skóry, ale również spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej. Dzięki ćwiczeniom możemy także poprawić sobie nastrój. Jak bowiem wiadomo, w trakcie sportu wydzielają się hormony szczęścia.

Ćwiczenia na cellulit – czy naprawdę są skuteczne?

Ćwiczenia na cellulit cieszą się dość dużym uznaniem wśród przedstawicielek płci pięknej zmagających się z pomarańczową skórką. Czy jednak są one skuteczne? Odpowiedzi na to pytanie może poszukiwać naprawdę wiele pań. Na szczęście, dzięki starannie dobranym treningom można w skuteczny sposób ujędrnić swoją skórę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że skuteczność ćwiczeń może być uzależniona od naprawdę wielu czynników. Jednym z nich jest na pewno wyjściowa kondycja skóry, a więc przede wszystkim stopień zaawansowania cellulitu. Niestety, im bardziej widoczna pomarańczowa skórka, tym bardziej trzeba się natrudzić, aby ją usunąć bądź chociaż zniwelować. Skuteczność treningów będzie zależała także od tego, jaki ich rodzaj jest wykonywany. Nietrudno się także domyślić, że na efektywność ćwiczeń duży wpływ ma częstotliwość ich wykonywania. Trening wykonywany raz lub dwa razy w tygodniu na niewiele się zda. Raczej nie spowoduje on znaczących efektów w postaci ujędrnienia naskórka. Skuteczność ćwiczeń może także zależeć od ich intensywności, a także od tego, czy będziemy używać do nich jakiegoś rodzaju akcesoriów. Mowa tu między innymi o gumach oporowych, jak również o ciężarkach czy taśmach.

Ćwiczenia na cellulit – które wybrać?

Jak już zaznaczono na wstępie, skuteczność ćwiczeń na cellulit zależy od naprawdę wielu różnych czynników. Dlatego też, należy zastanowić się nad tym, jakie treningi wybrać.

Wydaje się, że bardzo skuteczne są ćwiczenia cardio, które nie tylko prowadzą do spalenia tkanki tłuszczowej, ale także do ujędrnienia skóry.

Godne uwagi będą także ćwiczenia siłowe. Jeżeli zdecydujemy się na różnorodne treningi, istnieje naprawdę ogromne prawdopodobieństwo tego, że pojawią się satysfakcjonujące rezultaty. Ważne jest to, aby nie uprawiać stale tych samych ćwiczeń. W przeciwnym bowiem razie, nasz organizm może się do nich przyzwyczaić i nie będą one już tak skuteczne jak na początku. Na szczęście, w Internecie znajdziemy naprawdę sporo interesujących inspiracji dotyczących treningów. Możemy więc stworzyć naprawdę interesujące plany treningowe, które na pewno nam się nie znudzą.

Treningi cardio

Jak już wspomniano powyżej, za jedne ze skuteczniejszych treningów należy uznać te cardio. Ćwiczenia cardio mogą mieć naprawdę różnego rodzaju formę. Możemy zdecydować się na jazdę na rowerze klasycznym bądź stacjonarnym. Warto zdecydować się także na nordic walking, jak również na długie marsze. Niesamowicie pomocny może okazać się systematyczny jogging. Wydaje się, że dobrym pomysłem będzie także pływanie. Możemy również zdecydować się na aerobik, także na ten w wodzie. Treningi cardio mają za zadanie podnieść nam tętno. Ich systematyczne uprawianie może doprowadzić do znaczącego ujędrnienia skóry. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby intensywność treningów cardio dostosować do siebie. Jeżeli jesteśmy początkujące, nie stawiajmy na intensywne treningi. W przeciwnym bowiem razie, możemy zbyt mocno się zmęczyć i po prostu przetrenować swój organizm. Z czasem należy jednak zwiększać intensywność ćwiczeń. Należy zrobić to na pewno wówczas, gdy czujemy, że konkretny trening przestał być dla nas męczący oraz wymagający.

Ćwiczenia siłowe

Niesamowicie istotne jest również to, aby zadbać o regularne uprawianie ćwiczeń siłowych. Treningi wzmacniające mięśnie także mogą okazać się niesamowicie pomocne. Należy zatroszczyć się w szczególności o uprawianie ćwiczeń angażujących mięśnie ud, brzucha oraz pośladków. To właśnie w okolicach tych partii naszego ciała pojawia się najczęściej uporczywy i trudny do zwalczenia cellulit. Śmiało możemy połączyć ze sobą treningi cardio oraz siłowy. Najpierw należy wykonać ćwiczenia cardio, a później przystąpić do wzmacniania swoich mięśni. Nie zapominajmy jednak o tym, aby po treningu starannie się rozciągnąć. W przeciwnym bowiem razie, nasze mięśnie pozostaną nieprzyjemne zbite. Może także pojawić się pewien dyskomfort. Poza tym, jeśli nie zadbamy o rozciąganie, będziemy borykać się z zakwasami następnego dnia. Wiele pań nie przepada jednak za rozciąganie. Bez wątpienia wymaga ono bowiem czasu. Należy postarać się o to, aby rozciąganie trwało przez minimum dziesięć minut. Nie jest to jakoś szczególnie długo, dlatego warto poświęcić tę odrobinę czasu dla swojego późniejszego komfortu. Jeżeli mimo wszystko doświadczymy zakwasów na drugi dzień po ćwiczeniach na cellulit, warto pozwolić mięśniom odpocząć i zregenerować się. Rozważmy więc zrobienie sobie dnia przerwy od treningu. Możemy także zdecydować się na prysznic, w trakcie którego będziemy polewać ciało naprzemiennie gorącą i chłodną wodą. Pomoże to zmniejszyć dyskomfort związany z zakwasami.

Czy ćwiczenia na cellulit trzeba wykonywać z akcesoriami?

Ćwiczenia na cellulit można wykonywać zarówno z akcesoriami, jak i bez nich. Jeżeli bliżej jest nam do ćwiczeń z akcesoriami, śmiało możemy zdecydować się na zakup gum oporowych oraz ciężarków. Tak naprawdę, wszystko zależy od naszych osobistych preferencji. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie ćwiczyć ze zbyt małym, ani ze zbyt dużym obciążeniem. W przeciwnym bowiem razie, ćwiczenia mogą okazać się wyjątkowo nieskuteczne. Mogą także pojawić się różnego rodzaju kontuzje. Tych zaś chciałaby się ustrzec chyba każda przedstawicielka płci pięknej. Trening siłowy z akcesoriami może okazać się naprawdę skuteczny w kontekście wzmacniania mięśni. Jeżeli więc zależy nam na bardzo satysfakcjonujących rezultatach, trening z ciężarkami oraz gumami oporowymi może okazać się niesamowicie skuteczny. Jeśli zdecydujemy się na trening bez akcesoriów, także możemy liczyć na zadowalające efekty. W trakcie treningów siłowych wystarczy przecież wykorzystać ciężar własnego ciała. Nic nie stoi także na przeszkodzie temu, aby wykonywać zarówno treningi z akcesoriami, jak i bez nich.

Jak długo powinny trwać ćwiczenia na cellulit i jak często je powtarzać?

Aby ćwiczenia na cellulit miały szansę okazać się skuteczne, należy wykonywać je systematycznie. W przeciwnym bowiem razie, efektów nie będzie bądź będą one mało zadowalające. Zdecydowanej większości przedstawicielek płci pięknej zależy zaś na tym, aby treningi były jak najbardziej skuteczne. Dobrym pomysłem wydaje się więc uprawianie sportu przynajmniej trzy – cztery razy w tygodniu. Wówczas efekt w postaci ujędrnienia skóry na pewno będzie zauważalny. Nie oznacza to jednak, że nie można trenować częściej. Musimy jednak pamiętać o tym, że codzienne ćwiczenia nie są dobrym wyborem. Mięśnie, podobnie jak i cały organizm muszą mieć przecież czas na regenerację. Każda przedstawicielka płci pięknej powinna mieć więc na uwadze odpoczynek. Bardzo ważne jest więc przygotowanie planu treningowego i przestrzeganie go. Dzięki temu, zdecydowanie łatwiej będzie nam uniknąć różnego rodzaju pomyłek, które mogłyby skutkować małą efektywnością treningów.

Jakie efekty mogą przynieść systematyczne ćwiczenia na cellulit?

Wiele przedstawicielek płci pięknej zastanawia się nad tym, jakiego rodzaju efekty mogą przynieść ćwiczenia na cellulit. Nie da się jednak udzielić prostej i jednoznacznej odpowiedzi na postawione w ten sposób pytanie. Wydaje się jednak, że jednym z najbardziej oczekiwanych efektów jest ujędrnienie skóry. Na szczęście, jeśli zadbamy o odpowiednie oraz przede wszystkim systematyczne treningi, mamy duże szanse na zwiększenie napięcia skóry. Na tym jednak nie koniec. Dzięki regularnym treningom możemy spalić również nadmierną tkankę tłuszczową. Trzeba zaś przyznać, że naprawdę mnóstwo przedstawicielek płci pięknej boryka się z nadwagą oraz otyłością. Poza tym, regularne ćwiczenia pomogą nam wzmocnić mięśnie. Dzięki temu, nasza sylwetka stanie się zdecydowanie atrakcyjniejsza pod względem wizualnym.

Po jakim czasie będzie można zauważyć rezultaty?

Chyba każda przedstawicielka płci pięknej pragnie, aby efekty treningów na cellulit były widoczne od razu. Niestety, nie jest to możliwe. Na satysfakcjonujące rezultaty trzeba cierpliwie poczekać przynajmniej trzy-cztery tygodnie. U niektórych kobiet efekty pojawią się jednak wcześniej, a u innych później. Wszystko zależy od wyjściowego stanu skóry oraz rzecz jasna od tego, jakie konkretnie treningi wykonujemy. Na pewno wskazana jest cierpliwość. Przyda nam się również wyrozumiałość. Nie możemy być dla siebie zbyt krytyczne, zwłaszcza jeżeli dopiero co zaczęłyśmy swoją przygodę ze sportem.

Czy są jakieś przeciwwskazania do tego, aby wykonywać ćwiczenia na cellulit?

Jak powszechnie wiadomo, ważne jest nie tylko to, aby ćwiczenia na cellulit były skuteczne, ale również i to, aby były one bezpieczne. Warto zatem zastanowić się nad tym, czy w naszym przypadku nie występują przeciwwskazania do uprawiania sportu. Na szczęście, w naprawdę wielu przypadkach istotnych przeciwwskazań nie ma. Jeżeli jednak borykamy się z jakimiś kontuzjami bądź doświadczamy skutków urazów, przed podjęciem treningów, skontaktujmy się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Na pewno pomoże on nam w pozbyciu się wątpliwości związanych z tym, co i jak możemy trenować. Czasami niezbędne może okazać się wykonanie badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Dotyczy to przede wszystkim osób, które doświadczyły jakichś urazów bądź chorują na coś przewlekle. Każda przedstawicielka płci pięknej powinna także przerwać trening, jeżeli dozna jakiejś nagłej kontuzji bądź bólu. Jeżeli dolegliwości nie ustępują, pilnie należy udać się do lekarza bądź wspomnianego już fizjoterapeuty. Do treningów najlepiej powrócić po całkowitym wyleczeniu urazu bądź kontuzji. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że uraz się nie odnowi. Dzieje się tak bardzo często, jeżeli nie przestrzegamy zaleceń lekarskich i przedwcześnie zaczynamy ćwiczyć.

ćwiczenia na cellulit – FAQ

1. Czy ćwiczenia na cellulit wystarczą, aby się go pozbyć?

Ciężko w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na postawione w ten sposób pytanie. Wydaje się jednak, że same ćwiczenia to za mało, aby całkowicie pozbyć się cellulitu. Na powstawanie pomarańczowej skórki wpływa bowiem bardzo wiele czynników. Dlatego też, walka z tym problemem powinna być kompleksowa i długotrwała. Równolegle z ćwiczeniami fizycznymi należy stosować odpowiednio zbilansowaną dietę. Powinna ona składać się z żywności nieprzetworzonej. Niesamowicie istotne jest także to, aby regularnie popijać wodę. Najlepiej będzie, jeżeli będziemy wypijać przynajmniej półtora litra płynów w ciągu dnia. Woda ma niesamowity wpływ na stan naszej skóry. Pomóc może także stosowanie kosmetyków ujędrniających. Mogą być to zarówno balsamy, jak i masła czy kremy. Powinny bazować one na naturalnych składnikach aktywnych.

2. Czy treningi zawsze muszą odbywać się na siłowni?

Nie. Równie skutecznie można ćwiczyć w swoim domu. Najważniejsze jest to, abyśmy czuli się dobrze ćwicząc. Wydaje się, że treningi w domu będą najlepszym wyborem dla tych przedstawicielek płci pięknej, które uważają się za introwertyczki. Jeżeli jednak lubimy zajęcia zorganizowane i dobrze czujemy się w obecności innych ludzi, do gustu mogą przypaść nam właśnie treningi na siłowni. Same musimy więc zdecydować o tym, w jakim miejscu ćwiczyć. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby czasami uprawiać sport w domu, czasami na siłowni, a czasami na świeżym powietrzu. Dzięki temu, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że treningi nam się nie znudzą.

3. Czy zawsze konieczna jest pomoc trenera personalnego?

Oczywiście, że nie. Niemniej jednak, trener personalny może być bardzo pomocny dla wielu przedstawicielek płci pięknej. Nie musimy jednak korzystać z jego wiedzy i doświadczenia, jeżeli wiemy w jaki sposób ćwiczyć. Jeśli jednak zdecydujemy się na skorzystanie z usług trenera personalnego, pamiętajmy o tym, aby starannie go wybrać. Istotne jest nie tylko to, aby posiadał on odpowiednią wiedzę, ale również i doświadczenie. Nie powinniśmy także zapominać o tym, że trener powinien wzbudzać nasze zaufanie.

4. Czy treningi będą skuteczniejsze, jeśli zadbamy o suplementację?

Jest to wielce prawdopodobne. Osobom uprawiającym sport mogą przydać się różnego rodzaju suplementy. Najlepiej zainwestować w te bazujące na naturalnych składnikach aktywnych. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stosowania konkretnego suplementu, skonsultujmy się z lekarzem lub farmaceutą. Zróbmy to także wtedy, gdy nie wiemy, czy suplementy są nam w ogóle wskazane.

5. Co robić, jeżeli ćwiczenia na cellulit nie przynoszą pozytywnych efektów?

Jeżeli treningi nie przynoszą pozytywnych rezultatów, warto zastanowić się nad tym, czy wykonujemy ćwiczenia starannie. Należy także zastanowić się nad tym, czy działamy wszechstronnie. Być może spożywamy zbyt wiele przetworzonych produktów i zapominamy o stosowaniu ujędrniającego balsamu? Warto byłoby także rozważyć udanie się do gabinetu medycyny estetycznej. Możemy poddać się w nim naprawdę wielu różnego rodzaju zabiegom. Może być to chociażby endermologia, jak również masaż gorącymi kamieniami. Jeżeli nie wiemy, na jaki zabieg się zdecydować, skorzystajmy z pomocy doświadczonego fachowca. Kosmetolog bądź lekarz medycyny estetycznej pomoże nam dobrać najbardziej przydatny zabieg. Pamiętajmy jednak o tym, że większość zabiegów należy wykonywać systematycznie, bo w przeciwnym razie efekty nie pojawią się. Z tego też powodu, należy zdecydować się na zabiegi w seriach.

Przysiady

To proste i jakże popularne ćwiczenie pomoże Ci zwalczyć cellulit na udach i pośladkach. Postaraj się jednak zachować odpowiednią technikę tego ćwiczenia, aby uniknąć przeciążenia stawów kolanowych. Stań w lekkim rozkroku, Twoje stopy powinny być rozstawione na szerokość bioder. Wykonuj przysiad starając się wypchnąć pośladki jak najdalej do tyłu. Wracając do pozycji stojącej, wyprostowanej, zepnij pośladki z całych sił. Ćwiczenie powtórz 8-10 razy w czterech seriach.

Wypady

To kolejne, niezwykle proste ćwiczenie, które poza walką z cellulitem pomoże Ci poprawić Twoją równowagę oraz wzmocnić mięśnie brzucha. Stań wyprostowany, następnie, naprzemiennie wykonuj „krok” jedną nogą do tyłu. Postaraj się, aby noga z przodu pozostała pod kątem 90 stopni. Wykonaj 8 powtórzeń w czterech seriach.

Wymachy nóg w klęku podpartym

Do kolejnego ćwiczenia przyda Ci się mata lub gruby koc. Ustaw się w pozycji klęku podpartego, oparcie na rękach i kolanach, zachowana prosta postawa ciała. Unieś najpierw prawą, potem lewą nogę pod kątem 90 stopni. Wykonując ten ruch wyobraź sobie, że chcesz kopnąć podeszwą stopy sufit. Wykonuj ćwiczenie 8 razy na każdą stronę w czterech seriach.

Mostek biodrowy

Ułóż się wygodnie na plecach. Opuść ręce wzdłuż ciała. Ugnij nogi i wypchnij biodra z całych sił do góry. Ćwiczenie powtarzaj 8 razy w czterech seriach. Oprócz walki z cellulitem, to ćwiczenie pomoże Ci wzmocnić mięśnie pośladków.

Hula hop

Któż z nas nie bawił się nim w dzieciństwie? Koło to może okazać się niezwykle skuteczne w walce z cellulitem. Dodatkowo wysmukli naszą talię i wzmocni mięśnie brzucha. Kręcąc hula hop możemy oglądać nasz ulubiony serial lub robić cokolwiek innego. Wybierając hula-hop warto zwrócić uwagę na wyposażenie w kulki masujące, które wywierają na skórę większy nacisk i dają lepsze efekty. Początki z pewnością nie są łatwe, zapewne uda Wam się wykonać zaledwie parę ruchów, ale trening czyni mistrza. Po kilku dniach z pewnością będziecie w stanie kręcić hula hop godzinami bez przerwy!

Unoszenie nóg leżąc na boku

Połóż się na prawym boku, podeprzyj głowę ręką, wyprostuj nogi. Unieś prawą nogę, jak najwyżej do góry, następnie opuść. Ruch powtórz 8 razy, następnie przewróć się na lewy bok i postępuj dokładnie tak samo, tym razem unosząc lewą nogę. Powtórz w czterech seriach.

Zobacz również:

Jeśli powyższe ćwiczenia Was nie przekonują, pamiętajcie, że w internecie znajdziecie tysiące gotowych zestawów, które często zawierają filmiki. Powodzenia!

 

Komentarze |1|

 • Walka z cellulitem była dla mnie wyzwaniem, ale udało mi się ją pokonać. Moje doświadczenie pokazuje, że zdecydowane podejście do tematu, zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna są kluczowe w walce z tym problemem.

  Przede wszystkim, zaczęłam zwracać uwagę na swoją dietę. Postawiłam na zdrowe i pełnowartościowe produkty, takie jak warzywa, owoce, białka i zdrowe tłuszcze. Wyeliminowałam lub zredukowałam spożywanie przetworzonej żywności, słodyczy i napojów słodzonych. Ograniczyłam również spożycie alkoholu i kawy.

  Następnie, zaczęłam regularnie ćwiczyć, w tym ćwiczenia kardio, takie jak bieganie i jazda na rowerze, oraz ćwiczenia siłowe, aby zwiększyć masę mięśniową. Wykonywałam również ćwiczenia skupiające się na okolicach ud i pośladków, które są najczęściej dotknięte cellulitem.

  Dodatkowo, zaczęłam stosować różne kosmetyki przeciwko cellulitowi, takie jak kremy, peelingi i maseczki. Wspomagały one walkę z cellulitem i pomagały zwiększyć elastyczność skóry.

  Nieocenioną rolę w mojej walce z cellulitem odegrało również podejście psychologiczne. Skupiłam się na pozytywnych aspektach swojego ciała i na tym, co jest dla mnie ważne – zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

  Dzięki tak złożonemu podejściu, udało mi się pokonać cellulit i poprawić kondycję skóry wokół ud i pośladków. Warto pamiętać, że walka z cellulitem wymaga czasu i wysiłku, ale zdecydowanie warto zainwestować w swoje zdrowie i wygląd.

  odpowiedź

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>