zweryfikowany

Zielona herbata – właściwości

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Porady | Zioła

Obecnie jest bardzo modne zdrowe odżywanie oraz odchudzanie. Dobrze jest jednak robić to tak, aby wszystko odbywało się bez szkody dla organizmu, dzięki czemu można szybciej spodziewać się odpowiednich efektów, z których będzie się zadowolonym. Świetnym na domowe odchudzanie i przy tym także zdrowym pomysłem jest użycie zielonej herbaty do swojej diety. Warto zatem bliżej poznać zalety picia zielonej herbaty i jaki może ona mieć wpływ na nasz organizm.

Czym jest zielona herbata?

Gdy chcemy wprowadzić do swojej diety dany produkt, to dobrze jest najpierw dowiedzieć się więcej o jego pochodzeniu i czym on jest. Zielona herbata pochodzi z Chin i jest jednym z najpopularniejszych napojów na  całym świecie, w tym także w Polsce. Warto też wiedzieć, że zawiera ona wiele witamin i ma również właściwości lecznicze. Co ważne mogą ją także bezpiecznie spożywać dzieci i osoby z wrażliwością na różne składniki.

Jakie witaminy zawiera herbata zielona?

Przede wszystkim zielona herbata zawiera wiele witamin takie jak:

  • A
  • C
  • E
  • B

Może również zawierać cynk, aminokwasy i potas. Dzięki temu, że posiada tak zdrowy skład, to jest zalecana do codziennego użytkowania również przez dzieci. Należy też pamiętać, że nie wszystkie zielone herbaty mogą mieć taki sam skład, dlatego dobrze jest wcześniej zwrócić na to uwagę przed jej zakupem.

 Na co pomaga zielona herbata?

Zielona herbata jest uznawana za leczniczą, gdyż ma wiele takich właściwości. Świetnie nadaje się w odchudzaniu, dlatego też wiele osób, które chcą uzyskać wymarzoną figurę, to stosują ją w swojej diecie. Należy też pamiętać, że taka herbata działa również pozytywnie między innymi na serce, przez co dobrze jest, by piły ją osoby, które mają problemy zdrowotne. Zielona herbata również zmniejsza ryzyko występowania nowotworów i działa przeciwmiażdżycowo. Warto też pamiętać, że zielona herbata jest świetna dla osób, które chcą się odchudzać przy jej pomocy, gdyż zwiększa ona metabolizm i dzięki temu organizm może szybciej zgubić niepotrzebne kalorie, które zalegają w naszym organizmie. Należy także mieć na uwadze, żeby pić najlepiej tę herbatę na noc.

Czy zielona herbata może mieć również właściwości lecznicze na skórę i włosy?

Dobrze jest wiedzieć, że oprócz tego, iż zielona herbata ma właściwości lecznicze i odchudzające, to może również świetnie działać na włosy i skórę. Znakomicie działa w walce ze zmarszczkami oraz różnymi skórnymi wysypkami czy trądzikiem młodzieńczym. Ta odmiana herbaty idealnie sprawdzi się przy pielęgnacji włosów, zwłaszcza takich, które mają tendencję do przetłuszczania się i nabywania łupieżu. Co ważne to również, można stosować zieloną herbatę do higieny jamy ustnej, gdyż świetnie odświeża oddech i może pomóc z utrzymaniem czystości zęby i dziąsła. Dlatego, że herbata ma tyle dobrych właściwości i zastosowań, to zaleca się, by wprowadzić ją do swojej codziennej diety.

Zobacz: Jak wzmocnić włosy? Sprawdź najlepsze sposoby

Zielona herbata dostępna jest w różnych sklepach z herbatami, dzięki czemu mamy do wyboru produkty o różnej pojemności. Warto też dodać, że istnieją zielone herbaty z różnymi dodatkami, które mają określone właściwości. Niewątpliwą zaletą jest także to, że można dostać takie zielone herbaty również w sklepach internetowych, przez co nie trzeba wychodzić z domu, by dokonać zakupu. Co ważne, to tego rodzaju herbaty są świetnym pomysłem na prezent, dlatego też od razu w sklepie da się kupić zestaw różnych zielonych herbat z dodatkami, dzięki czemu nasi najbliżsi mogą spróbować każdy smak. Dodatkowo takie zestawy herbat są pakowane w eleganckie torby, przez co nie trzeba już szukać opakowania prezentowego.  Zielone herbaty można podarować na prezent urodzinowy, świąteczny lub nadaje się na inną równie ważną okazję.

Jak parzyć zieloną herbatę?

Jeśli chcemy mieć pewność, że zielona herbata będzie działała na nas prawidłowo, to dobrze jest wiedzieć, jak trzeba ją zaparzać. Klasyczna zielona herbata powinna być zaparzona wodą, której temperatura będzie sięgała między siedemdziesiąt a osiemdziesiąt stopni Celsjusza. Gdy chcemy uzyskać taki wynik, to można użyć specjalnego termometru, który bez problemu obliczy nam daną temperaturę wody. Natomiast, jeśli chce się zaparzyć herbatę bez użycia specjalistycznych sprzętów, to wystarczy odczekać około ośmiu minut od chwili zagotowania się wody. Co ważne, to napar powinien być zaparzany pod przykryciem. Dobrze jest ustawić herbatę w ciepłym miejscu, dzięki czemu szybciej będzie się, dało z niej skorzystać. Herbatę powinno się parzyć od dwóch do trzech minut. Natomiast, gdy herbata ma działać uspokajająco, to dobrze jest parzyć ją do sześciu minut.

Należy pamiętać, że różne smaki zielonej herbaty można parzyć w dłuższym lub krótszym czasie. Najczęściej wszystko jest również opisane na danym opakowaniu herbaty, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że po zaparzeniu herbata nie straci swoich właściwości odchudzających i leczniczych.

Zobacz również: Zielona kawa — właściwości, działanie, skutki uboczne

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>