zweryfikowany

Jak wzmocnić włosy? Sprawdź najlepsze sposoby

Autor: Ewelina Wójcik zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Porady | Włosy

Zdrowe, lśniące i mocne włosy to marzenie wielu osób. O kondycję kosmyków trzeba dbać niezależnie od wieku czy płci. Warto pamiętać, że dobrze prezentująca się fryzura ma wpływ na wygląd, poczucie atrakcyjności i pewność siebie. Każde włosy są inne, ale istnieją pewne zasady, których powinien trzymać się każdy bez względu na to, jaki typ włosów posiada. Jak wzmocnić włosy? Kilka najskuteczniejszych sposobów i przydatnych wskazówek znajdziesz poniżej.

Słaba kondycja włosów – możliwe przyczyny

Okazuje się, że przyczyn osłabionych włosów może być wiele. Kosmyki są matowe, łamią się i wypadają najczęściej przez nieodpowiednią pielęgnację oraz zabiegi z użyciem wysokiej temperatury. Słaba kondycja włosów może wynikać także z działania suchego powietrza, nagłych zmian temperatur, dużej ekspozycji na promieniowanie. Także dieta i tryb życia to aspekty, które mają wpływ na kondycję i wygląd włosów. Kosmyki mogą być osłabione przez zażywanie niektórych leków, palenie papierosów, stres czy zaburzenia hormonalne. Warto pamiętać, że z włosami należy obchodzić się łagodnie. Zbyt częste używanie prostownicy, lokówki czy suszarki również może powodować, iż kosmyki będą osłabione i matowe. Także niektóre zabiegi fryzjerskie takie jak koloryzacja osłabiają włosy, podobnie jak zbyt ciasne upięcia.

Warto zadbać o dobrą pielęgnację i nawyki, które sprawią, że włosy będą w lepszej formie. Chociaż może wydawać się to trudne, tak naprawdę najważniejsze jest odpowiednie nastawienie i wytrwałość. Już po kilku tygodniach świadomej pielęgnacji włosów dobre nawyki wejdą w krew, pojawią się także pierwsze pozytywne efekty.

Jak wzmocnić włosy? Znajdź dobrego fryzjera

Chcesz zadbać o kondycję włosów? Na początek warto znaleźć dobrego fryzjera. Powinien być to specjalista, który ma doświadczenie i odpowiednią wiedzę. Warto zapoznać się z ofertą kilku salonów w okolicy, aby wybrać najlepsze miejsce. Sprawdź także opinie i polecenia. Na Facebooku funkcjonują grupy, w których można znaleźć ważne informacje na temat lokalnych salonów. Znajdź taką grupę i dowiedz się, które salony są odwiedzane najchętniej. Dobry salon fryzjerski posiada także profesjonalną stronę internetową. To właśnie tutaj można znaleźć wiele ważnych informacji takich jak efekty pracy fryzjerów, szczegółowy opis oferty czy doświadczenia. Przeanalizuj ofertę lokalnych salonów, a na pewno znajdziesz odpowiednie miejsce.

Gdy już znajdziesz salon, który wydaje się najlepszy, pamiętaj o pierwszym wrażeniu. Na wizytę warto przyjść trochę wcześniej, aby móc obserwować pracę fryzjerów. Zwróć uwagę na czystość i higienę. Czy fryzjerzy czyszczą akcesoria po każdym kliencie? Czy robią to dokładnie? Czy podłoga jest zamiatana regularnie? Pamiętaj, że w takich miejscach czystość i higiena to podstawa. Warto zerknąć także na ściany salonu. To właśnie na nich najczęściej umieszczone są dyplomy i certyfikaty ze szkoleń. Dobry fryzjer to taki, który stale się rozwija. Jeśli można stwierdzić, że dyplomy i certyfikaty wydawane są regularnie, prawdopodobnie masz do czynienia z profesjonalistami. Jeśli podczas pierwszej wizyty coś wzbudzi Twoje wątpliwości, nie ryzykuj. Warto zaufać pierwszemu wrażeniu.

Do fryzjera warto chodzić regularnie. Dzięki temu pozna on Twoje włosy na tyle, aby móc zaproponować najlepsze cięcie. Profesjonalista może także doradzić, jaki plan pielęgnacyjny będzie najlepszy dla Twoich włosów. Poproś fryzjera o poradę, a na pewno otrzymasz ważne informacje. Warto dowiedzieć się, jaką porowatość mają włosy. Dzięki temu można wybrać odpowiednie kosmetyki.

Równowaga PEH

Świadoma pielęgnacja włosów to podstawa. Warto pamiętać, że nie ma świadomej pielęgnacji bez dbania o równowagę PEH. Oto kilka najważniejszych informacji na ten temat:

  • Proteiny – czyli pierwsza litera skrótu. Proteiny wypełniają ubytki włosa, trzeba używać ich regularnie. Substancje odżywcze wypełniają ubytki na jakiś czas, a nie na stałe. Najbardziej znanym przykładem protein jest keratyna.
  • Emolienty – ich zadaniem jest stworzenie warstwy ochronnej. Emolienty to głównie masła oraz oleje. Dzięki nim włosy są zabezpieczone przed uszkodzeniami i wpływem negatywnych warunków.
  • Humekanty – czyli substancje nawilżające. Miód czy gliceryna to przykłady humekantów.

Każde włosy są inne, a więc nie ma jednego uniwersalnego planu pielęgnacyjnego. Aby stworzyć dobry plan, trzeba poznać porowatość swoich kosmyków. Włosy niskoporowate są sypkie, błyszczące i gładkie. Najczęściej nie są wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację, łatwo uzyskać efekt tafli. Włosy niskoporowate lubią składniki nawilżające. Warto więc stosować aloes, kwas hialuronowy  czy kwas mlekowy. Ten typ włosów lubi także oleje małocząsteczkowe, jak na przykład olej kokosowy. W pielęgnacji można stawiać także na ekstrakty ziołowe, które odbiją włosy od nasady. Jeśli masz włosy niskoporowate, unikaj dużej ilości protein w pielęgnacji. Trzeba uważać także z olejami emolientowymi, mogą bowiem obciążać włosy.

Włosy średnioporowate często puszą się od wilgoci w powietrzu. Bywają osłabione, mogą także schnąć nawet kilka godzin. Włosy średnioporowate są zazwyczaj falowane, bez odpowiedniej pielęgnacji są szorstkie w dotyku. Ten typ włosów lubi proteiny o średniej wielkości cząsteczek, humekanty i silikony. W pielęgnacji trzeba zaś unikać oleju kokosowego, może bowiem puszyć włosy.

Włosy wysokoporowate są najczęściej kręcone. Ten typ włosów jest szorstki w dotyku, przesuszony. Włosy wysokoporowate bywają trudne w pielęgnacji, sprawiają wrażenie zniszczonych. W pielęgnacji tego typu włosów warto stawiać na proteiny takie jak elastyna czy kolagen. Świetnie sprawdzą się także oleje wysokocząsteczkowe oraz silikony.

Pielęgnacja dostosowana do potrzeb włosów

Niezależnie od porowatości Twoich włosów, możesz uzyskać nawilżone i odżywione kosmyki. Kluczem do suckesu jest regularna pielęgnacja, a także używanie odpowiednich kosmetyków, które zaspokoją potrzeby Twoich włosów. Warto stawiać na produkty wysokiej jakości, które mają dobre składy. Pamiętaj, że takie kosmetyki wcale nie muszą być drogie. Na rynku funkcjonują marki, które oferują produkty pomagające zadbać o równowagę PEH i mają dobre składy. Nie trzeba ich czytać, aby wybrać odpowiedni produkt, gdyż kosmetyki opisane są jako proteinowe, emolientowe lub humekantowe. Przykładem takich marek jest Anwen oraz OnlyBio. W ich ofercie znajdziesz wszystko to, czego potrzebujesz do zadbania o równowagę PEH. Kosmetyki tych marek można kupić w drogeriach stacjonarnych lub internetowych.

Pielęgnacja włosów to nie tylko mycie i nałożenie odżywki. Warto stosować także wcierki wspomagające wzrost, maski odżywiające oraz oleje zabezpieczające końcówki. Głęboko i regularnie odżywiaj swoje włosy, a już po kilku tygodniach zauważysz pozytywne efekty. Pamiętaj, aby stawiać na kosmetyki dobrej jakości.

Warto pamiętać, że trudno jest od razu dobrze rozpoznać potrzeby swoich włosów. Nie zrażaj się ewentualnymi porażkami, a postaw na modyfikację planu pielęgnacyjnego. Daj również swoim włosom czas na to, aby mogły nabrać lepszej kondycji. Jeśli wyposażysz się w cierpliwość i będziesz dokładnie obserwować reakcję swoich kosmyków na poszczególne kosmetyki, na pewno dasz radę stworzyć idealny plan pielęgnacji.

Regularny masaż skóry głowy

Masaż skóry głowy to świetny sposób na przyspieszenie wzrostu włosów. Odpowiednie ruchy pozwalają także na usunięcie martwego naskórka, włosy rosną mocniejsze i zdrowsze. Warto także pamiętać, że masaż głowy to świetny sposób na relaks i odprężenie. Jak go wykonywać? Można zrobić to własnoręcznie. Chociaż w sklepach i drogeriach dostępne są specjalne masażery, nie są one koniecznością. Masaż głowy warto wykonywać codziennie lub przynajmniej co dwa dni. Od czoła do karku to właściwy kierunek masażu, nie należy o tym zapominać. Ważne jest także to, aby nie drapać skóry głowy. Wykonaj serie ucisków, możesz postawić także na delikatne, koliste ruchy. Podczas masażu warto używać wcierki do włosów lub oliwki. Dzięki temu włosy nie będą się plątać, a masaż będzie jeszcze bardziej przyjemny.

Jak wzmocnić włosy? 10 najlepszych sposobów

Niekiedy słabe włosy są efektem nieodpowiedniej diety, kiedy w naszej diecie brakuje żelaza, witaminy z grupy B lub cynku, nasze włosy mogą zacząć słabnąć. Oczywiście nie tylko dieta ma wpływ na nasze włosy, ale też na przykład ich pielęgnacja. Lecz co zrobić, kiedy nasze włosy są słabe? jak je wzmocnić? O to 10 sposobów które wam w tym pomogą.

1. Poznaj swój rodzaj włosów

Jeśli będziesz znała rodzaj swoich włosów, pomoże ci to w lepszym określeniu ich potrzeb, co za tym idzie, lepiej o nie dbać i poprawić ich kondycje .

Jak sprawdzić rodzaj włosów? Możesz to zrobić oceniając ich gęstość, wytrzymałość i strukturę.

 

Gęstość: Gęstość włosa sprawdza się dość łatwo, wystarczy, że podejdziemy do lustra, pochylimy się i zobaczymy czy przez nasze włosy mocno widać skórę głowy oraz czy nasze włosy nachodzą się na siebie. Możesz również spytać się swojego fryzjera w celu upewnienia się co do gęstości twoich włosów

Wytrzymałość: Im mocnej możesz rozciągnąć włosy bez rozrywania, tym są one bardziej elastyczne i silniejsze. Umyj włosy i osusz je ręcznikiem, jeśli twoje włosy dalej są morkę, oznacza to, że są dosyć zniszczone i mają większą porowatość. Jeśli twoje włosy po osuszeniu ich ręcznikiem są suche, można stwierdzić, że są zdrowe i mniej porowate.

Struktura: Weź pojedynczy kosmyk twoich włosów, i zobacz, czy są one cienkie w porównaniu z kosmykiem włosów innych osoby które znasz. Jeśli twoje paso włosów jest stosunkowo cienkie, oznacza to, że twoje włosy są raczej słabe i bardziej podatna na przykład na złamania, jeśli zaś struktura twoich włosów jest grubsza, miej świadomość, że są one dość wytrzymałe i mniej podatne na złamanie.

2. Kuracja włosów domowymi sposobami

Domowe środki mogą znacząco pomóc w umacnianiu włosów. Jednym z przykładów są jajka i oliwa z oliwek

Jajka i oliwa z oliwek

Mieszanine tych dwóch składników nałóż na włosy i w nie wetrzyj. Mieszanina ta wzbogaca włosy w niezbędne składniki do wzrostu włosów, pomaga je oczyścić i wypielęgnować. Jajka są bogate w siarkę, fosfor, selen, jod, cynk i białko, które razem przyczyniają się do wzrostu włosów

3. Odpowiednia dieta

Białko

Pamiętaj, że dieta na wzmocnienie włosów musi dostarczać Ci prawidłową ilość białka. Produkty wysokobiałkowe mogą zmniejszyć wypadanie włosów.

Powinieneś jeść między innymi :

–   nabiał, np. mleko, twaróg,kefir

–   chude mięso, np. pierś z kurczaka, udko bez skóry, królik czy też indyk

– orzechy, pestki, nasiona, np. migdały, orzechy włoskie, Siemię lniane

Cynk

Cynk jest niezwykle ważnym elementem zdrowej diety. Bierze czynny udział w procesie  wzrostu włosów i jego różnych fazach. Ale przede wszystkim jest składnikiem głównego budulca włosa, czyli keratyny. Cynk znajdziemy w takich produktach jak: Mięso, wątróbka, kraby czy kasza gryczana.

Żelazo

Jednym z najczęstszych  powodów wypadania włosów u kobiet jest niedobór żelaza. Włosy to narząd w którym zachodzi sporo procesów metabolicznych. Stąd duże zapotrzebowanie na żelazo. Gdy brakuje żelaza włosy przechodzą z fazy wzrostu  anagenu włosów na fazę spoczynku. Duże ilości żelaza znajdziemy oczywiście w mięsie, ale również w roślinach strączkowych takich jak np.  soczewica, ciecierzyca, fasola

Witaminy

Najważniejsze witaminy dla włosów to witaminy: z grupy B, witamina A, witamina C.

W pożywieniu witaminy te możemy znaleźć w owocach, warzywach i rybach.

3.Podcinaj Końcówki

Jeśli masz już dość mocno zniszczone włosy, warto pójść do fryzjera, by obciął twoje rozdwojone końcówki. Dzięki temu, nie będą się ode rozdwajać ku górze, plus włosy będą wyglądać świeżej.

4. Regularnie odżywiaj swoje włosy 

O tym jak często odżywiać twoje włosy stwierdzisz po ich stanie. Jeśli są bardzo zniszczone należy je odżywiać raz w tygodniu. Odżywkę możesz kupić w sklepie, bądź stworzyć ją domowymi sposobami.

5. Stosuj wysokiej jakości szampony i odżywki które są odpowiednie dla twoich włosów

O rodzaju włosów i jak sprawdzić jaki masz akurat ty, pisałem wyżej. Więc wiedząc jaki typ włosów masz, zakup odpowiedni do nich szampon i odżywkę.         Istnieje olbrzymi wybór na rynku, na pewno znajdziesz właściwe produkty do twojego typu włosów.

6. Urządzenia laserowe

W sprzedaży można z łatwością znaleźć specjalne urządzenia tworzące światło lasera, które stymulują porost włosów, czyniąc włosy zdrowsze i grubsze Przyrząd działa na zasadzie stymulacji mieszków włosowych, która skutkuje lepszym ukrwieniem cebulek włosów.

7. Preparaty na wypadanie włosów

Warto nabyć odpowiednie preparaty na wypadanie włosów. Działają głównie na zasadzie stymulacji mieszków włosowych. Najlepiej kupić preparaty na bazie minoksydylu, ponieważ jest najskuteczniejszy, stosuje się go głównie podczas łysienia adrogenowego u mężczyzn. Warto wesprzeć dodatkowo  włosy środkami takimi które zawierają Aloes i minerały morskie, Witaminy A i E, kolagen i olej z Awokado. Substancje te pomagają regenerować włosy i łagodzić podrażnioną skórę głowy.

8. Odpowiednia pielęgnacja włosów.

Pielęgnacja włosów jest bardzo ważnym czynnikiem podczas regeneracji włosów jak również ich umocniania. Zastanów się czy nie wykonujesz przypadkiem jakiejś z tych czynności:  płukanie włosów gorącą wodą, zbyt częste farbowanie, używanie silnych kosmetyków do stylizacji czy zbyt mocne spinanie włosów, stylizacja włosów na gorąco. Jeśli zmienimy te nawyki to z czasem możemy zauważyć zadowalające efekty.

9. Zbadaj  Stan zdrowia

Jeśli pomimo zastosowania się do poprzednich sposobów, stan włosów nie poprawia się, warto sobie zrobić profilaktyczne badania. Ponieważ zły stan włosów może również świadczyć o jakiejś chorobie

10. Ogranicz stres

Bardzo rzadko zwracamy uwagę na to, jak stres działa na nasz organizm, a nadmierne wypadanie włosów może być przyczyną życia w ciągłym napięciu.    Dlatego jeśli chcesz poprawić kondycje włosów, staraj się go ograniczyć na tyle ile to możliwe

 

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>