zweryfikowany
Mysimba – Czy warto na odchudzanie? Działanie, Skład, Efekty [Opinie]
Autor: Jacek Przybylski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Otyłość oraz nadwaga jest problemem XXI wieku. Coraz więcej dorosłych jak również dzieci zmaga się z nadmierną masą ciała. O czynnikach powodujących nadwagę można mówić wiele. Stres, problemy w pracy, nieporozumienia w rodzinie, brak perspektyw, przyjaciół, utrata bliskiej osoby, itp., może przynieść skutek nadmiernego obżarstwa. Warto w porę zainterweniować. Zmieniając swoje nawyki żywieniowe możemy zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli to nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto udać się do specjalisty w celu szukania pomocy. Lekarz po dokładnej analizie stanu chorego rozpocznie terapię. Mając pacjenta z nadmierną wagą może polecić stosowanie leków na receptę obniżających łaknienie, takich jak Mysimba.
Warto bliżej przyjrzeć się lekowi Mysimba i odpowiedzieć sobie na pytanie: czy faktycznie jest skuteczny? Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do stosowania tego preparatu? W tym artykule przybliżę bliżej lek Mysimba oraz dokonam krótkiej analizy jego działania.
Uwaga. W dobie bardzo łatwej dostępności leków na e-recepty zdecydowanie odradzamy wykorzystywania wirtualnej recepty do zakupu leku Mysimba w celach odchudzania bez konsultacji z lekarzem! Istnieją dużo bardziej bezpieczne i skuteczne tabletki na odchudzanie dostępne bez recepty.
Mysimba – co to za lek?
Mysimba jest lekiem stosowanym w walce z nadwagą oraz otyłością. Lekarz może polecić jej stosowanie pacjentom z nadmierną wagą, którym towarzyszy, co najmniej jedna choroba spowodowana otyłością. Lek dostępny jest wyłącznie z przypisu lekarza. Można go nabyć jedynie stacjonarnie w aptece – został wyłączony ze sprzedaży internetowej. Nie podlega refundacji. Kuracja kosztuje od 400 do 500 złotych za 112 tabletek.
Skład leku Mysimba
Lek zawiera w swoim składzie dwie substancje czynne, są to: naltrekson oraz bupropion. Obie są w postaci chlorowodorków. 1 tabletka leku zawiera 8mg naltreksonu oraz 90 mg bupropionu.
W skład substancji pomocniczych wchodzą: chlorowodorek cysteiny, celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza, stearynian magnezu, laktoza bezwodna, laktoza jednowodna, krospowidon typu A, lak aluminiowy z indygotyną, hypromeloza, edetynian di sodu, krzemionka koloidalna.
W skład otoczki wchodzi: alkohol poliwinylowy, dwutlenek tytanu, makrogol 3350, talk oraz lak aluminiowy z indygotyną.
Tabletki pakowane są po 28 oraz 112 sztuk. Mysimba jest tabletką o przedłużonym uwalnianiu, to znaczy, że substancje czynne leku przedostają się do organizmu pacjenta stopniowo po podaniu, przez dłuższy czas. Stężenie substancji czynnych utrzymuje się na stałym poziomie dzięki takiej formie tabletek. Lek uwalniany jest przez określoną liczbę godzin. Pacjenci nie muszą przyjmować kilku „ zwykłych” tabletek w ciągu dnia przestygając wymaganych godzin.
Mechanizm działania leku Mysimba
Lek działa na ośrodkowy układ nerwowy. Wpływa na układ nagrody w naszym mózgu, tę część, która odpowiada za spożywanie posiłków dla przyjemności. A jedzenie dla przyjemności ma niebagatelny wpływ na powstawanie otyłości. Dodatkowo, naltrekson oraz bupropion działają na ośrodek głodu oraz sytości w mózgu człowieka, obniżając przy tym poczucie łaknienia a tym samym ilość przyjmowanego pokarmu. Dzięki takiemu mechanizmowi działania, pacjent nie odczuwa chęci nadmiernego podjadania.
Skąd pomysł na połączenie substancji czynnych leku Mysimba?
Mysimba to stosunkowo nowy, zarejestrowany lek, który ma swoje zastosowanie w walce z otyłością oraz nadwagą. Jednak, kiedy bliżej przyjrzymy się substancjom czynnym leku zauważymy, że są one powszechnie znane przy leczeniu depresji oraz alkoholizmu. Skąd, więc pomysł, aby połączyć owe substancje czynne i zastosować je w leczeniu otyłości? Lekarze zaobserwowali u swoich pacjentów, że w trakcie leczenia bupropionem oraz naltreksonem dochodzi do zmniejszenia masy ciała. Stąd też pomysł o zastosowaniu ich w leczeniu uzależnień od jedzenia.
Warto dodać, że naltrekson oraz bupropion w leczeniu alkoholizmu oraz depresji przyjmowany jest w zdecydowanie wyższych dawkach. Sposób przyjmowania leku również jest inny w przypadku kuracji odchudzającej.
Wskazania do stosowania leku Mysimba
Tabletki Mysimba przypisuje się pacjentom dorosłym, którzy zmagają się z nadwagą czy otyłością. Kiedy nadmiernej masie ciała towarzyszą jeszcze inne dolegliwości związane z ich otyłością, np.: dyslipidemia, cukrzyca typu II, wyrównane nadciśnienie tętnicze, lekarz może rozpocząć leczenie Mysimbą.
Mysimba wskazana jest w leczeniu otyłości oraz nadwagi, kiedy BMI pacjentów wynosi więcej jak 30kg/m2 (otyłość) lub od 27kg/m2 do <30kg/m2(nadwaga). Wskaźnik BMI to stosunek masy ciała do wzrostu człowieka. Niska wartość BMI pokazuje, że ważymy za mało, natomiast wysoka wartość świadczy o zbyt dużej masie ciała.
Jakie rezultaty przynosi stosowanie leku Mysimba?
Lek zostaje przypisany pacjentom, u których inne sposoby walki z otyłością zawiodły. Mysimba ogranicza apetyt, przez co pacjenci gubią zbędne kilogramy. Rezultaty w stosowaniu powinny być zaobserwowane bardzo szybko. Optymalne tempo obniżenia masy ciała to od 0,5 kilograma do 1 kilograma na tydzień. Najczęściej na początku tempo utraty kilogramów jest szybsze, zwalnia dopiero w kolejnych miesiącach. Warto zaznaczyć, że każdy organizm jest inny. Pacjenci borykają się z różnymi problemami oraz schorzeniami, dlatego nie można porównywać ich utraty masy ciała w jednakowy sposób.
Wpływ na powodzenie terapii ma również poziom motywacji pacjenta. Osoby przyjmujące owy preparat leczniczy powinni pamiętać, aby regularnie przyjmować tabletki o określonych porach w ciągu dnia, dodatkowo muszą przestrzegać zaleceń dietetycznych oraz zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Działanie na tych trzech poziomach (przyjmowanie leku, stosowanie diety, uprawianie sportu) dadzą szybkie oraz długotrwałe efekty.
Warto dodać, że jeśli po upływie 16 tygodniach od rozpoczęcia przyjmowania leku Mysimba, masa ciała u danej osoby nie uległa obniżeniu, o co najmniej 5 procent należy zaprzestać jej stosowania i udać się jak najszybciej do specjalisty.
Kiedy nie należy stosować leku Mysimba?
Lek Mysimba ma wiele przeciwwskazań. Należy zachować szczególną ostrożność przy: nadwrażliwości na substancje czynne leku oraz substancje pomocnicze; nadciśnieniu tętniczym; padaczce; guzie nowotworowym w ośrodkowym układzie nerwowym; chorobie afektywnej dwubiegunowej w wywiadzie; przyjmowaniu bupropionu lub naltreksony w innym wskazaniu niż utrata zbędnych kilogramów; żarłoczności psychicznej lub jadłowstręcie psychicznych (obecnie lub w przeszłości); uzależnieniu od długotrwałego przyjmowania opioidów lub agonistów opatów (np. metadonu); stosowaniu inhibitorów monoaminooksydazy; ciężkich zaburzeniach czynności wątroby; schyłkowej niewydolności nerek.
Działania niepożądane leku Mysimba
Należy pamiętać, że każdy lek może przynieść działania niepożądane oraz skutki uboczne. Warto mieć to na uwadze, rozpoczynając kurację nowym preparatem. Mysimba również może wywołać szereg działania niepożądane. Każde niepokojące objawy natychmiast należy skonsultować ze specjalistą.
Niepokojące objawy to: reakcje alergiczne (wysypka, swędzenie skóry, obrzęk gardła/języka/warg/ twarzy, trudności z połykaniem lub oddychaniem); zawroty głowy; gorączka; bóle mięśni i stawów.
Do najczęstszych działań niepożądanych, pojawiających się u 1 na 10 osób, możemy zaliczyć: mdłości oraz wymioty; bóle w okolicy brzucha; zaparcia; bóle głowy; trudności w zasypianiu; leki; bóle stawowe oraz mięśniowe.
Do działań niepożądanych, występujących u mniej niż 1 na 10 osób, możemy wyróżnić: zmniejszenie liczby limfocytów; pojawienie się zawrotów głowy lub uczucia roztrzęsienia; przypływ energii; szybkie zmiany nastoju; gorączkę; utrata apetytu oraz zmiany w odczuwaniu smaku posiłków; biegunka; suchość w jamie ustnej oraz ból zębów; problemy z koncentracją; uczucie znużenia; pojawienie się szumów w uszach; przyśpieszenie bicia serca; uderzenia gorąca; suchość oczu; nadmierne pocenie się; wypadanie włosów; zmiany alergiczne na ciele.
Do działań niepożądanych, występujących u mniej niż 1 na 100 osób, możemy zaliczyć pojawienie się: opryszczki wargowej; swędzenia i pieczenia skóry; łuszczenia skóry pomiędzy palcami u stóp; utrata apetytu oraz odwodnienie; zwiększonego łaknienia oraz zwiększenie masy ciała; napadowej zmiany nastoju; utraty zainteresowania seksem; drżenia kończyn; zaburzenia równowagi; utraty pamięci; upośledzenia umysłowego; chorobie lokomocyjnej; szumów usznych; problemów z widzeniem; suchości w nosie, kataru czy kichania; bólu gardła; trudności w oddychaniu; obrzęk warg; hemoroidów; wzdęć; wrzodów; próchnicy; zapalenia pęcherzyka żółciowego; nagłe parcie na mocz, zwiększona częstość oddawania moczu, bolesne oddawanie moczu; nieregularne miesiączkowanie; krwawienie z dróg rodnych; suchość sromu i pochwy; problemu z uzyskaniem lub podtrzymaniem erekcji; ogólnie złe samopoczucie; ogólne osłabieni; wzmożone pragnienie; uczucie gorąca; zimne ręce i stopy; podwyższone stężenie kreatyniny we krwi; podwyższona aktywność enzymów wątrobowych i bilirubiny; zaburzenia wątroby, zapalenie wątroby; obniżony hematokryt; trądzik, tłusta skóra.
Środki ostrożności podczas przyjmowania leku?
Lek powinien być indywidualnie dobrany przez lekarza. Przy jakichkolwiek wątpliwościach należy skonsultować się z lekarzem oraz farmaceutą. Poinformuj lekarza, kiedy chorujesz na: nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, tarczycę lub kiedy masz problem z wątrobą czy nerkami. Dokładny wywiad z lekarzem, przedstawienie dotychczas przyjmowanych leków, da głębszy obraz naszego stanu zdrowia i pozwoli przypisać odpowiedni lek, który wspomoże odchudzanie.
Nie należy przyjmować Mysimby osobom powyżej 75 roku życia.
Nie należy łączyć leku Mysimby z alkoholem, gdyż zwiększa to ryzyko pojawienia się napadu padaczkowego.
Sposób przyjmowania leku Mysimba
Tabletki przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych, po konsultacji z lekarzem. Tabletkę Mysimba należy stosować doustnie, popijając ją dużą ilością wody. Tabletek nie można gryźć ani żuć.
Dostępny jest schemat przyjmowania leku Mysimba. W pierwszym okresie następuje przygotowanie organizmu do przyjmowania leku. Wynosi on 4 tygodnie. Przez ten czas dawka leku Mysimby jest stopniowo zwiększana.
Ogólne zalecenie przyjmowania produktu leczniczego Mysimby wygląda następująco (o ile lekarz nie zaleci inaczej):
w 1 tygodniu kuracji: 1 tabletka dziennie, 1 tabletka rano
w 2 tygodniu: 2 tabletki dziennie, a wiec 1 tabletka rano oraz 1 tabletka wieczorem
w 3 tygodniu: 3 tabletki dziennie, a więc 2 tabletki rano oraz 1 tabletka wieczorem
w 4 tygodniu: 4 tabletki dziennie, a więc 2 tabletki rano oraz 2 tabletki wieczorem.
Po czwartym tygodniu dawka leku, Mysimba jest maksymalną, dobową dawką, jaką może przyjąć pacjent. Po 4 tygodniu terapię należy kontynuować jeszcze przez 16 tygodni, a następne lekarz określi czy zastosowanie leku było skuteczne.
Pamiętaj, aby nie przyjmować dawki z opóźnieniem. Jeśli zapomnisz o spożyciu leku, nie należy przyjmować go w innych godzinach lub przyjąć np. dawkę poranną wraz z nocną.
Maksymalną zalecaną dawką leku Mysimba to dwie tabletki dwa razy na dobę, co w przeliczeniu daje 32 mg chlorowodorku naltreksonu i 360 mg chlorowodorku bupropionu na dzień.
Mysimba stosowanie innych leków
Lek Mysimba może wchodzić w interakcje z innymi, przyjmowanymi lekami. Pamiętaj, aby o wszystkich spożywanych produktach leczniczych poinformować swojego lekarza prowadzącego.
Lek Mysimba wchodzi w interakcje z: inhibitorami MAO, opiatami, steroidami, lekami przeciwmalaryczne, chinolonami, czy amantadyną, tiklopidyną, walproinianem, tramadolem
Czy można stosować lek Mysimba podczas ciąży oraz karmiąc piersią?
Leku Mysimba nie należy stosować w okresie laktacji i ciąży.
Mysimba a inne leki wspomagające odchudzanie
Na rynku oprócz Mysimby dostępne są Saxenda oraz Xenical, które również wpływają na obniżenie masy ciała. Wszystkie są z przepisu lekarza i nie można kupić ich bez recepty. Saxenda opóźnia opróżnienie żołądka, daje uczucie sytości oraz pełności, zmniejszając uczucie głodu. Natomiast Xenical utrudnia wykorzystywanie energii z tłuszczów.
Pamiętaj, że Mysimba jak również Saxenda czy Xenical to leki, które pomogą w walce z otyłością oraz nadwagą. Ich działanie nie można porównać z produktami dostępnymi bez recepty. Warto mieć na uwadze, że Mysimba to lek, który bez prawidłowej wiedzy stosowania i kontroli lekarskiej może przynieść wiele działań niepożądanych.
Komentarze |1|