Tabletki na Odchudzanie - Ranking bezpiecznych i skutecznych produktów
Tabletki na Odchudzanie - Ranking bezpiecznych i skutecznych produktów

Tabletki na Odchudzanie – Ranking bezpiecznych i skutecznych suplementów

Ranking najlepszych tabletek na odchudzanie

Tabletki na odchudzanie; Ranking bezpiecznych i skutecznych preparatów

 

nr. 1 – Najlepszy naturalny i bezpieczny spalacz tłuszczu

Silny i bezpieczny spalacz tłuszczu: Nutrigo Lab Burner

Strona Producenta | Aktualne zniżki na oficjalnej stronie Nutrog Lab Burner

 • Skutecznie i szybko spala tkankę tłuszczową
 • Bezpieczny i naturalny skład + SINETROL® Xpur i Citrin®
 • Zmniejsza apetyt i ochotę na słodycze (niweluje podjadanie)
 • Brak efektów ubocznych

 

Czym się kierować przy wyborze suplementów na odchudzanie?

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnego rodzaju tabletek, których zadaniem jest wspomaganie odchudzania. Ich producenci zwykle przekonują o ogromnej skuteczności specyfików, jednak zależy ona w dużej mierze nie od przyjmowanych suplementów, a od tego, w jaki sposób mają one pomagać osobom na diecie.

Jak wybrać najlepsze dla siebie tabletki na odchudzanie?

Tabletki na odchudzanie zmniejszające łaknienie

Zazwyczaj największym problemem osób będących na diecie odchudzającej jest nieumiejętność kontrolowania własnego apetytu.

Dzieje się tak najczęściej w ciągu pierwszych kilku tygodni diety, które są kluczowe dla organizmu i przejścia na inny tryb trawienia.

Dlatego też najlepszym wyborem dla łakomczuchów będą tabletki na odchudzanie, które redukują uczucie głodu.

W ich składzie powinien znajdować się błonnik, który daje uczucie pełności oraz chrom, który zmniejsza apetyt na słodycze. I choć większość tabletek na odchudzanie zawiera składniki zmniejszające łaknienie, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby były one w wysokim stężeniu.

Poprawa przemiany materii

Spowolniona przemiana materii to przypadłość wielu osób z nadwagą. Dlatego też warto wybrać tabletki, które przyspieszają przemianę materii, tak zwane termogeniki.

Podnoszą one temperaturę komórek, przez co szybciej spalają one tłuszcze. Dzięki temu dochodzi do szybszej redukcji tkanki tłuszczowej.

Tabletki na poprawę przemiany materii powinny zawierać w swoim składzie:

 • kofeinę
 • guaranę
 • L-karnitynę
 • witaminę C
 • mango afrykańskie
 • pieprz kajeński
 • cynamon
 • zieloną herbatę

Oczywiście nie wszystkie składniki znajdziemy w jednej tabletce na odchudzanie, jednak przynajmniej część tych substancji powinien zawierać godny polecenia preparat.

Dodatkowo warto wybierać tabletki oparte na składnikach regulujących metabolizm cukrów i białek, takich jak kwas HCA – kwas hydroksycytrynowy lub liść morwy białej.

Jakich tabletek na odchudzanie unikać?

Warto również zastanowić się nad tym, jakich tabletek na odchudzanie powinniśmy unikać, jeśli chcemy w zdrowy dla organizmu sposób zgubić niechciane kilogramy.

Przede wszystkim nie wybierajmy tabletek o nieznanym pochodzeniu bądź sprzedawanych na znanych portalach ogłoszeniowych. Nigdy tak naprawdę nie wiemy, co znajduje się wewnątrz opakowania.

Najlepiej, gdy tabletki na odchudzanie zakupione w aptece będą oparte na składnikach pochodzenia naturalnego, które najlepiej działają na nasz organizm, a przede wszystkim są dla niego bezpieczne.

Niektóre tabletki na odchudzanie zawierają składniki psychoaktywne – oczywiście nie dostaniemy ich w aptece, ale są dostępne przez internet, na czarnym rynku. Tego typu specyfików należy się wystrzegać, gdyż ich stosowanie jest niebezpieczne dla zdrowia oraz niezgodne z prawem.

Osoby borykające się z innymi niż otyłość schorzeniami nie powinny przyjmować żadnych preparatów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Może bowiem okazać się, że przyjmowane leki wchodzą w interakcję z innymi wyrobami medycznymi.

Opinie o tabletkach na odchudzanie

Wiele osób,  szczególnie tych, które po raz pierwszy stykają się z tabletkami wspomagającymi odchudzanie można podzielić na dwie grupy: całkowitych niedowiarków, którzy nie wierzą w jakąkolwiek skuteczność owych preparatów oraz nadmiernych entuzjastów, gotowych przypuszczać, że tabletki na odchudzanie w magiczny sposób zrzucają nadprogramowe kilogramy za nich.

Na początek rozprawmy się z drugim mitem.

Należy to bowiem od razu zaznaczyć, że tabletki na odchudzanie to nie cudowne produkty, które w magiczny sposób zniwelują dodatkowe centymetry i kilogramy naszego ciała.

Podobnie jak przypadku innych suplementów diety, które nie zastąpią odpowiednio zbilansowanych posiłków, tak tabletki wspomagające odchudzanie nie zadziałają, jeśli przestaniemy trenować i dbać o zdrowe żywienie.

Suplementy mają za zadanie wspomagać proces utraty wagi i pomóc w utrzymaniu naszej nowej formy. Nie dziwmy się jednak, że samo przyjmowanie tabletek nie przynosi zamierzonych rezultatów, jeśli nasza aktywność fizyczna ogranicza się do spacerów z kanapy do lodówki i z powrotem.

Drugi mit najczęściej dotyczy sceptyków, którzy nie wierzą w jakiekolwiek działanie składników naturalnych.

Tymczasem warto wiedzieć, że suplementy odchudzające może i nie są magicznymi tabletkami, czyniącymi cuda z naszym ciałem, jednak spieszymy z zapewnieniem, że ich przyjmowanie jest jak najbardziej skuteczne.

Składniki są przebadane przez naukowców pod kątem ich właściwości i działania oraz odpowiednio dobrane, tak aby jak najskuteczniej oddziaływać na ludzki organizm i proces spalania tłuszczu.

Składy większości suplementów oparte są na naturalnych składnikach, które zostały jednak przebadane przez naukowców a ich skuteczność nie ulega wątpliwości.

Podsumowując, tabletki na odchudzanie są bardzo efektywnymi produktami, które, kiedy przyjmowane przy jednoczesnym dbaniu o kondycję fizyczną i dietę, w niezwykle efektywny sposób wspomagają procesy utraty wagi. Należy jednak pamiętać o tym, że ich działanie uzależnione jest od innych czynników, takich jak prawidłowa dieta oraz wprowadzenie do naszego życia przynajmniej minimalnej aktywności fizycznej.

Jakie działanie będą miały dobre tabletki na odchudzanie?

Każdy suplement diety dostępny na rynku ma różny skład, zasadniczo jednak wszystkie one działają na zasadach, które są do siebie podobne. Zawarte we wszystkich tabletkach aktywne substancje mają za zadanie ułatwić regulację i utrzymanie właściwego indeksu masy ciała oraz odpowiedniej sylwetki. Dla wielu osób bardzo istotny jest skład suplementów. W istocie są to w większości substancje pochodzenia naturalnego, z wariantywnym dodatkiem witamin oraz mikroelementów, a także różnego rodzaju związków syntetycznych.

Jak zatem dokładnie działają tabletki wspomagające odchudzanie i co, prócz efektów widocznych gołym okiem, oferują dla naszego organizmu?

Spośród rodzajów ich działania specjaliści wyróżniają:

 • zahamowanie apetytu i działanie powodujące uczucie sytości;
 • stymulację metabolizmu do intensywniejszego działania;
 • uzupełnianie niedoborów substancji odżywczych oraz kontrola ich wchłanialności przez organizm;
 • stymulacja układu nerwowego;
 • działanie pobudzające i zastrzyk energii;
 • działanie detoksykujące i antyoksydacyjne.

Co należy wiedzieć przed przyjmowaniem tabletek na odchudzanie?

Suplementy diety na odchudzanie, tak jak każde inne środki przyjmowane bez recepty, powinny być już na początku przyjmowane ze szczególną ostrożnością, zwłaszcza w przypadku, kiedy z daną substancją mamy do czynienia po raz pierwszy.

Chociaż zażywanie tabletek stymulujących procesy chudnięcia jest dla większości osób całkowicie bezpieczne, a efekty widoczne są już po niedługim czasie, istnieje kilka przeciwwskazań i uwag, do których należy się dostosować. Chodzi o to, aby suplementy nie tylko rzeczywiście działały, ale i wspomagały nasze zdrowie, bez efektów ubocznych.

Co zatem należy wiedzieć o ewentualnych zastrzeżeniach?

Uwagi i przeciwwskazania

Wiele osób ma tendencję do kupowania suplementów diety bez szczególnego zastosowania ani przyjrzenia się ich działaniom. Tymczasem wielu specjalistów radzi, aby przed zakupem tabletek wspomagających odchudzanie, skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem. Może się bowiem okazać, że niemożność zrzucenia kilku nadprogramowych kilogramów jest wynikiem problemów zdrowotnych, na które zaradzić może wyłącznie specjalistyczna pomoc i farmakoterapia.

Za nadwagę oraz otyłość często odpowiadają choroby o podłożu neurohormonalnym, zaburzenia czynności gruczołów wydzielania wewnętrznego i wiele innych schorzeń, którym trzeba poświęcić uwagę przed rozpoczęciem procesu odchudzania się, przy wsparciu suplementów – w przeciwnym razie nasze wysiłki, pomimo wspomagania się dietą, tabletkami oraz ćwiczeniami, mogą nie przynieść żadnego z zamierzonych rezultatów.

Oprócz tego zdarzają się przypadki, w których substancje zawarte w suplementach odchudzających, nawet pomimo ich ogólnej nieszkodliwości, powodują zaostrzenie się choroby lub wchodzenie w szkodliwe reakcje z lekami przyjmowanymi na dane schorzenie.

Niektóre tabletki mogą nie tylko niwelować działanie leków, ale wręcz powodować reakcje krzyżowe, które są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Dlatego, mimo iż w większości przypadków suplementy diety nie powinny powodować żadnych skutków ubocznych, przed ich zakupieniem zalecamy konsultację z lekarzem i poddanie się dokładnym badaniom.

Kilka ogólnych przeciwwskazań, które powodują, że przyjmowanie suplementów jest niewskazane to m.in.:

 • okres ciąży i karmienia piersią
 • zaburzenia psychiczne związane z negatywnym postrzeganiem wyglądu naszego ciała i wagi, jak anoreksja oraz bulimia
 • choroby tarczycy (niedoczynność i nadczynność)
 • choroby serca i nadciśnienie tętnicze
 • niektóre choroby układu pokarmowego
 • uczulenie na którykolwiek ze składników tabletek na odchudzanie

Ostatnią, ale niezwykle ważną rzeczą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, to źródło, z którego kupujemy produkt. Chociaż w przypadku znacznej liczby polecanych sklepów, aptek i drogerii nie ma powodów do obaw, zdarzają się przypadki, kiedy nieuczciwy sprzedawca zmienia skład suplementu. Wówczas to nie mamy pewności, czy produkt, który kupujemy jest bezpieczny dla naszego zdrowia, a nawet życia. Przed dokonaniem zakupu warto przeprowadzić rekonesans wśród dystrybutorów suplementów na odchudzanie i wybrać takiego, który cieszy się nieposzlakowaną opinią wśród klientów.

Tak jak przypadku każdego leku oraz suplementu diety, również w przypadku tabletek na odchudzanie, przed zażyciem należy dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Ten wyświechtany przez reklamy szlagier może okazać się bardzo przydatny, a ulotka już od samego początku powinna być naszą największą sojuszniczką w prawidłowym stosowaniu suplementu. Zawarte są w niej: wszelkie informacje dotyczące przeciwwskazań i możliwych efektów ubocznych, pełna lista substancji, które znajdują się w tabletkach, w tym spis alergenów, oraz porady dotyczące częstotliwości i ilości przyjmowania suplementów.

Bardzo ważnym elementem, o którym wspominaliśmy już wcześniej, jest zbilansowane żywienie oraz aktywność fizyczna, niezbędne do tego, aby zażywanie tabletek odchudzających miało okazję przynieść jakiekolwiek pożądane efekty.

Jakie substancje w tabletkach odchudzających są niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia?

Należy bardzo szczególnie zaznaczyć, że podczas zakupu suplementów bardzo ważne jest, aby nie korzystać ze źródeł podejrzanych i niesprawdzonych. Produkty sprzedawane przez nieuczciwych dystrybutorów mogą okazać się nie tylko nieefektywne, ale także niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia.

Niektóre receptury zawierają substancje uzależniające, np. dopalacze, w innych zaś znajdują się elementy niezwykle szkodliwe i groźne. Należą do nich np. larwy tasiemca – pasożyta, który po dostaniu się do ludzkiego organizmu jest w stanie zagnieździć się w niektórych organach ciała (także mózgu) i doprowadzić nawet do naszej śmierci.

Swego czas popularne były także leki, które, choć legalne za granicą, zawierały w sobie spore ilości pochodnych efedryny albo dynitrofenol DNP, które prowadziły do rozwoju i zaostrzenie chorób krążenia, a w efekcie nawet śmierci.

Przy wyborze terapii odchudzającej opierającej się na suplementacji, konieczna jest troska o swoje zdrowie. By rozwikłać wszelkie wątpliwości związane z zakupem odpowiednich dla nas tabletek na odchudzanie, należy mieć na uwadze, które substancje są groźne dla człowieka. Dzięki temu mamy świadomość, czy dany suplement odchudzający jest dla nas bezpieczny.

Do takich składników należą:

 • tabletki z tasiemcem – są wyjątkowo groźne dla życia. Zawierają główki i jajeczka tasiemca, które pochodzą od zainfekowanego bydła. Są one symbolem tzw. diety tasiemcowej, zwykle produkowane w Chinach. Pamiętajmy, że dorosły pasożyt tasiemca może osiągnąć długość nawet do 20 metrów!
 • moroznik kaukaski – popularnie zwany ciemiernikiem, gdyż pochodzi z tej rodziny. Ekstrakt pozyskiwany z tej rośliny jest bogaty w glikozydy bufadienolowe oraz substancje balastowe. Składniki te niekorzystnie oddziałują na serce, powodując migotanie przedsionków i zaburzenia jego rytmu. Ponadto, doprowadzają do biegunek, wymiotów, nudności, majaczenia
 • dinotrofenol (DNP) zwany DNP Fat Burner – substancja bardzo często reklamowana jako przysłowiowy spalacz tłuszczu. Producenci zapewniają spektakularną utratę masy ciała. Zażywajac jednak tabletki na odchudzanie z DNP, można doprowadzić się do śmierci, co miało miejsce w przypadku pewnej 20-latki w 2013 roku. Dzieje się tak za sprawą reakcji organizmu na tę substancję. Po zażyciu środka z DNP metabolizm przyspiesza do tego stopnia, że dąży do wyniszczenia wszystkich komórek tłuszczowych sprawiając, że temperatura ciała bardzo szybko wzrasta porażając układ nerwowy. W efekcie wysokiego nagrzania, ciało człowieka niszczy się poprzez “ugotowanie” i doprowadza do śmierci
 • amfetamina i jej pochodne lub dopalacze zawierające ten narkotyk – substancja oraz jej pochodne to narkotyki, zatem silnie uzależniają, a ich efekty uboczne stanowią wiadome każdemu z nas zagrożenie dla życia
 • sibutramina – bardzo popularny i wszechobecny środek stosowany nawet w ziołowych tabletkach na odchudzanie. Należy się wystrzegać tej substancji, gdyż jej efekty uboczne sprowadzają się do: zaburzeń rytmu snu, trudności w funkcjonowaniu układu trawiennego, zaburzeń pracy mięśnia sercowego, zaburzeń psychicznych, zaburzeń termoregulacji, zaburzeń wydolności seksualnej, zaburzeń cyklu miesiączkowego, i jeszcze wiele innych
 • ekstrakt z liści senesu – z uwagi na bardzo mocne działanie przeczyszczające, może doprowadzić do odwodnienia i zaburzeń pracy serca
 • diuretyki – wszelkie substancje mające właściwości moczopędne, gdyż zazywanie ich w nadmiernych ilościach bez uprzednich zaleceń lekarskich doprowadza do zbyt dużego odwodnienia i uszkodzenia nerek
 • kofeina – wiele suplementów diety na odchudzanie zawiera ten składnik. W przedawkowanych ilościach może ona doprowadzić jednak do zaburzeń psychicznych, snu, czynności serca, układu trawiennego
 • hormon HCG (gonadotropina kosmówkowa) – produkty odchudzające zawierające tę substancję nie powodują utraty zbędnych kilogramów, ale mogą doprowadzić do nudności, wymiotów, zaburzeń gospodarki hormonalnej, zaburzeń nastroju, trądziku, wahań ciśnienia krwi

Dlatego, choć zrozumiałe jest marzenie o szczupłej sylwetce i efektach widocznych niemal od razu, nie warto ryzykować – lepiej zaopatrzyć się w suplementy wspomagające odchudzanie ze sprawdzonych źródeł, bezpiecznych dla naszego zdrowia.

Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie uniknąć nie tylko oszustwa finansowego, ale także obcowania z preparatem bardzo niebezpiecznym dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Leki i tabletki na odchudzanie na receptę (Apteka)

W przypadku leczenia znaczącej nadwagi i otyłości konieczna będzie wizyta u lekarza celem zlecenia przez niego wykonania badań kontrolnych i ustalenia doboru najwłaściwszych tabletek na odchudzanie. Istnieją bowiem specyfiki odchudzające, które muszą być przyjmowane pod ścisłą kontrolą lekarską ze względu na ich zawartość biochemiczną substancji takich jak chlorowodorek bupropionu i chlorowodorek naltreksonu. Lekarz, osoby odchudzające się z zaawansowanej otyłości, poprosi na pewno o wykonanie szczegółowych badań diagnostycznych, aby proces redukcji wagi ciała przebiegał bezpiecznie.

W przeciwieństwie do licznych suplementów diety, które dostaniemy bez recepty w niemal każdej aptece, na rynku dostępne są również specjalistyczne leki wspomagające odchudzanie. Te zaś dostępne są wyłącznie na receptę i powinny być stosowane pod ścisłą kontrolą i zgodnie z zaleceniami lekarskimi.

Dostępne w Polsce leki na odchudzanie to:

Mysimba

Lek o nazwie Mysimba zawiera w swoim składzie dwie substancje czynne: bupropion i naltrekson. Substancje te oddziałują bezpośrednio na układ nerwowy, dzięki czemu osoba przyjmująca lek nie traktuje jedzenia jako przyjemność czy sposób na rozładowanie napięcia. Jedzenie, po zażyciu leku Mysimba, nie redukuje stresu i nie działa uspokajająco. Wszystko dlatego, że substancje czynne działają na układ nagrody, przez który – w przypadku nieprawidłowego funkcjonowania – traktować możemy jedzenie właśnie jako sposób nagradzania się czy też zaspokajania potrzeby przyjemności. Mysimba dedykowana jest osobom, których BMI przekracza 30, choć mogą ją stosować również pacjenci z BMI powyżej 27, jeżeli cierpią na choroby takie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Tabletki można stosować rano i wieczorem, jednak nie więcej niż 4 sztuki na dobę.

Saxenda

Liraglutyd, czyli substancja czynna zawarta w leku Saxenda, ma za zadanie opóźnianie procesu opróżniania żołądka. To zaś ma zapewnić dłuższe uczucie sytości po posiłku. Lek ten zmniejsza również odczucie głodu, jednak jego działanie koncentruje się nie na układzie nerwowym, a właśnie pokarmowym. Poprzez dłuższe uczucie sytości nie odczuwamy bowiem głodu tak często i w takim stopniu. Lek ten przyjmowany na początek raz na dobę. W późniejszym okresie można natomiast zwiększać dawkę pod nadzorem lekarza. Saxenda polecana jest osobom, których BMI przekracza 30.

Saxenda jest roztworem przeznaczonym do wstrzykiwania, dlatego opakowanie powinno zawierać igły, pojemnik na zużyte igły oraz 3 wstrzykiwacze zawierające po 3 ml preparatu.

Xenical

Xenical to lek, którego substancją czynną jest orlistat. Jego działanie jest nieco inne, niż dwóch wymienionych preparatów. Xenical zaburza rozbijanie tłuszczów, przez co wykorzystywanie energii z nich pochodzących jest znacznie utrudnione. Dzięki regularnemu stosowaniu leków istnieje możliwość zredukowania energii pochodzącej z tłuszczów o blisko 30%. Lek powinny stosować osoby otyłe, których BMI przekracza 30. Standardowa dawka zalecana to 3 tabletki po 120 mg na dobę lub 60 mg w przypadku osób z nadwagą, lecz nie otyłych.

Kto może wypisać receptę?

Leki ułatwiające odchudzanie, które dostępne są wyłącznie na receptę, musi osobie z nadwagą lub otyłością zlecić lekarz. Niestety, recepta nie może pochodzić od dietetyka, nawet jeśli pacjent jest pod jego stałą opieką. Zaletą jest natomiast fakt, iż receptę może przepisać lekarz każdej specjalności, a nie tylko lekarze zajmujący się leczeniem otyłości. Należy mieć na uwadze, że tabletki na odchudzanie dostępne na receptę nie są refundowane.

Efekty uboczne stosowania leków

Leki są dokładnie przebadanymi preparatami, zatem wiadomo, jakie mogą powodować efekty uboczne. Niestety, mogą one powstawać także w wyniku stosowania tabletek na odchudzanie dostępnych wyłącznie na receptę. Najczęstszymi efektami ubocznymi Mysibmy oraz Saxendy są wymioty, biegunka, uczucie niepokoju i osłabienia. Natomiast w przypadku Xenicalu pacjent może odczuwać bóle brzucha i głowy, nudności oraz mogą wystąpić plamienia tłuszczowe z odbytu. Pomimo tego, efekty uboczne traktowane są jako “mniejsze zło” w stosunku do tego, co może spotkać osoby, które nie podejmą walki z nadwagą bądź otyłością. Dodatkowo należy pamiętać, że tabletki na odchudzanie, nawet te dostępne na receptę, jedynie wspomagają proces utraty kilogramów. Nie zastąpią jednak zdrowej diety i aktywności fizycznej.

Więcej o tabletkach na odchudzanie od lekarza w osobnym dedykowanym wpisie  – Tabletki na odchudzanie od lekarza

Blokery apetytu i spalacze tłuszczu oraz ich pochodne. Co warto wiedzieć o tabletkach na odchudzanie?

Tabletki na odchudzanie – dwie, podstawowe grupy specyfików: supresanty głodu i spalacze tłuszczu 

Tabletki na odchudzanie zaliczane są do dwu, podstawowych grup specyfików: supersantów, czyli blokerów apetytu i spalaczy tłuszczu. Blokery apetytu, jak łatwo się domyśleć, hamują uczucie głodu. Dzieje się tak, ponieważ ośrodek apetytu, znajdujący się w mózgu, otrzymuje informację, iż nastąpiło już zaspokojenie apetytu. Tabletki na odchudzanie z grupy supresantów wzbogacane są zwykle kofeiną, octem jabłkowym, guaraną, ananasem lub gorzką pomarańczą. Blokery apetytu poleca się osobom rozpoczynającym dietę. Tabletki pęcznieją w żołądku i wywołują uczucie sytości. W następnej fazie odchudzania łatwiej więc zmniejszyć porcje żywnościowe, kiedy nawyk przejadania się i podjadania pomiędzy posiłkami zostanie zwalczony.

Spalacze tłuszczu pomogą aktywnym fizycznie 

Druga grupa tabletek na odchudzanie to spalacze tłuszczu (z angielskiego fat burners). Wywołują one organiczny efekt przyspieszenia spalania tkanki tłuszczowej. Biochemicznie proces ten nazywany jest termogenezą. Polega on na przyspieszaniu i ułatwianiu transportu długich łańcuchów kwasów tłuszczowych do struktur komórkowych zwanych mitochondrioami. W mitochondriach powstaje natomiast energia. Spalacze tłuszczu są skuteczne szczególnie w przypadku osób aktywnych fizycznie, bowiem właśnie podczas aktywności ruchowej efekt spalania tłuszczu jest przyspieszany. W skład spalaczy tłuszczu wchodzą substancje takie jak: kwas linolowy, kofeina i l-karnityna.

Tabletki ułatwiające przemianę materii 

Inny rodzaj tabletek na odchudzanie to tabletki przyspieszające przemianę materii. Stosuje się je zwykle w kolejnych fazach procesu redukcji wagi (po supresantach głodu i spalaczach tłuszczu), gdyż regulują one głęboką przemianę materii. W składzie tych tabletek znajdziemy najczęściej wyciągi z białej i zielonej herbaty, grejpruta lub kawy. Ich szczegółowa kompozycja zatem przyspiesza przemianę materii i pomaga utrzymać pożądaną wagę, wspierając zdrowy metabolizm. Warto również dodać, że dobre, efektywne tempo przemiany materii pomaga uniknąć efektu jo-jo, już po zakończeniu głównej części kuracji odchudzającej i niekiedy tabletki ułatwiające przemianę materii polecane są w ramach profilaktyki nawrotów nadwagi i otyłości.

Blokery wchłaniania się tłuszczów i węglowodanów w układzie pokarmowym

Bardzo ważna grupa tabletek na odchudzanie to blokery wchłaniania się tłuszczów i węglowodanów w układzie pokarmowym. Działają one tak, że podczas przyswajania elementów biochemicznych pokarmów tłuszcze i węglowodany są filtrowane. Organizm po prostu ich nie trawi i wydala w takiej postaci. Ważne jest jednak to, aby w trakcie stosowania tego typu tabletek suplementować dietę witaminami, gdyż mogą one ulec niekorzystnej redukcji podczas blokowania tłuszczy i węglowodanów. Mowa tu przede wszystkim o witaminach rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K. Decydując się zatem na tę grupę tabletek na odchudzanie, warto zadbać o prawidłową suplementację diety.

Składniki aktywne w tabletkach na odchudzanie

Warto będzie zapamiętać, które spośród składników roślinnych sprzyjają utracie zbędnych kilogramów i poszukiwać takowych w składzie na opakowaniu z tabletkami.

Ekstrakt z pokrzywy indyjskiej

Ekstrakt z korzenia pokrzywy indyjskiej, który jest świetnie znany i stosowany od lat w medycynie hinduskiej i ajurwedyjskiej. Roślina ta posiada dużą zawartość forsokoliny, doskonale wpływającej na odchudzanie. Forsokolina wpływa na wyhamowanie syntezy lipidów w adipocytach. Aktywuje też enzym lipazy hormonozależnej, co prowadzi do uwolnienia tłuszczu zapasowego, który z kolei jest translokowany do miejsc wymagających dostarczenia energii. Godnym uwagi jest też fakt, iż poprzez dobroczynny wpływ na pracę tarczycy przyspiesza proces przemiany materii. Dodatkowo ekstrakt z korzenia tej rośliny łagodzi ostre i przewlekłe stany zapalne, prowadzi do zmniejszenia poziomu TSH w organizmie i przyczynia się do wzrostu wolnych hormonów tarczycy. Wyciąg z korzenia stosuje się także w leczeniu łuszczycy, insulinoodporności i cukrzycy. Przeciwwskazaniem do stosowania jest w przypadku kobiet okres ciąży i karmienia piersią.  Do przeciwwskazań należy zaliczyć także refluks i chorobę wrzodową żołądka, niskie ciśnienie tętnicze krwi oraz jednoczesne przyjmowanie leków takich jak warfaryna, kwas acetylosalicylowy, czy klopidogrel.

Kwas linolowy

Naturalnie występuje on w mleku i przetworach mlecznych. Zdolność wytwarzania tego kwasu mają też bakterie z rodzaju BIfidobacterium,  które są wykorzystywane w produkcji serów dojrzewających. Przede wszystkim ma on korzystny wpływ na przyśpieszenie procesu przemiany materii i redukcję tkanki tłuszczowej. Hamuje odkładanie się tłuszczu i wpływa na jego przemianę w energię. Dodatkowo pobudza transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie ulegają one spaleniu. I co ważne kwas linolowy przyczynia się do zwiększenia masy mięśniowej w organizmie.

Ponadto poprzez wpływ na zwiększenie produkcji limfocytów wzmacnia układ odpornościowy. Zapobiega rozwojowi cukrzycy i osteoporozy. Hamuje proces powstawania komórek nowotworowych. Ponadto ten wyjątkowy kwas wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe i ochraniające układ krążenia. Ogranicza powstawanie blaszki miażdżycowej i zapobiega utlenieniu cholesterolu. Wpływa też na obniżenie zawartości trójglicerydów. Jest też wyjątkowym antyoksydantem. Jego aktywność antyoksydacyjna jest blisko stukrotnie większa od tej samej aktywności witaminy E. Zatem świetnie ogranicza powstawanie wolnych rodników oraz zmniejsza poziom utlenienia lipidów.

Naturalna bezwodna kofeina

Kofeina to jeden z najlepszych naturalnych spalaczy tłuszczu.  Poprzez zwiększenie poziomu glukozy we krwi hamuje apetyt. Ma też wpływ na przyśpieszenie procesu przemiany materii. W dawce powyżej 300 mg/dobę działa termogenicznie, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie ilości spalonych kalorii w trakcie ćwiczeń fizycznych. Zapobiega też kumulowaniu się tkanki tłuszczowej i mobilizuje komórki do spalania tłuszczu. Ponadto wpływa na pobudzenie krążenia w górnych partiach skóry przez co korzystnie wpływa na ukrwienie tkanki tłuszczowej. Ponadto pobudza korę mózgową do zwiększenia sprawności myślenia, likwiduje uczucie zmęczenia fizycznego i psychicznego. Stymuluje produkcję dopaminy, co odczuwamy jako uczucie przyjemności.

W trakcie zażywania preparatów odchudzających z kofeiną bezwzględnie należy ograniczyć spożywanie innych produktów kofeinowych. Ponadto należy dbać o odpowiednie uzupełnianie poziomu wapnia, potasu i magnezu. Cechą charakterystyczną kofeiny jest jej działanie diuretyczne. Dlatego w czasie stosowania tabletek z kofeiną bezwzględnie należy pamiętać o uzupełnianiu płynów. W celu uniknięcia efektów ubocznych, w postaci bezsenności, drżenia rąk czy kołatania serca, wywołanych działaniem kofeiny zaleca się rozsądne spożywanie produktów zawierających kofeinę. Dawka dzienna nie powinna przekraczać 300 mg/dobę.

Ekstrakt z korzenia ashwagandy

Ashwaganda jest jednym z ważniejszych ziół wykorzystywanych w medycynie indyjskiej. Charakteryzuje się specyficznym zapachem konia. Znana jest też pod nazwą żeń-szenia indyjskiego, witani ospałej lub wiśni zimowej. Przyczynia się do zwiększenia utraty tkanki tłuszczowej, zwiększa efektywność w trakcie treningu. Obniża też poziom koryzolu w organizmie przez co wpływa na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Istotnym jest, iż ashwaganda posiada właściwości optymalizujące funkcjonowanie tarczycy. Wpływa na prawidłowy poziom hormonów TSH i T4, z którego produkowany jest hormon T3.Dzięki temu wpływa na poziom masy ciała spowodowany niedoborem hormonów tarczycy. Ponadto przyczynia się do zwiększenia insulinowrażliwości i stabilizacji poziomu cukru we krwi. Dodatkowo roślina ta ma dobroczynny wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego, wspomaga leczenie niepłodności u mężczyzn.

W trakcie stosowania substancji z wyciągiem z korzenia bezsprzecznie nie powinno się spożywać alkoholu. Wyciągów z rośliny nie wolno też łączyć z lekami immunosupresyjnymi, obniżającymi aktywność układu odpornościowego, uspokajającymi z grupy benzodiazepin i innymi, przeciwcukrzycowymi oraz przeciwnadciśnieniowymi. Ważnym jest by na czas zażywania leków zawierających w składzie ekstrakt z korzenia ashwagandy odstawić przyjmowanie hormonów tarczycy. Ponadto przeciwwskazaniem do przyjmowania ashwagandy jest w przypadku kobiet okres ciąży i karmienia piersią. Natomiast osoby z chorobą wrzodową żołądka i chorobami tarczycy stanowczo powinny przed zastosowaniem skonsultować się z lekarzem. Wynika to głównie z faktu, że roślina ta może podrażniać błonę śluzową. Stymuluje także scalanie i uwalnianie hormonów.

Ekstrakt z owoców pomarańczy gorzkiej

W starożytności wyciągi z tych owoców stosowane były przede wszystkim w leczeniu problemów trawiennych. Dzisiaj stanowią one przede wszystkim środek do walki z plagą otyłości.

Owoce pomarańczy gorzkiej zawierają duże ilości cenionej synefryny. Ekstrakt zawiera ok. 6% tego alkaloidu. Ma on przede wszystkim działanie termogeniczne. Przyczynia się do uwalniania ciepła z organizmu wskutek podwyższenia tempa metabolizmu. Systematyczne przyjmowanie ekstraktu prowadzi do zwiększenia intensywności tempa przemiany materii, wpływając tym samym na zmniejszenie masy ciała. Ponadto zwiększa wydajność fizyczną. Natomiast dzięki podobieństwu do cholecystokininy spowalnia również ruchy jelit przez co zmniejsza apetyt. Senefryna wpływa na receptor beta-3, przez co wywołuje lipolizę,czyli rozkład tłuszczów przy równoczesnym aktywowaniu termogenezy. Podnosi też ciśnienie krwi, przyśpiesza krążenie oraz zwiększa objętość minutową serca. Owoce pomarańczy gorzkiej są również bogatym źródłem witaminy P, łagodnie uspokajają i mają właściwości antybakteryjne.

Senefryna

Synefryna zawarta w owocach jest bezpieczną substancją pod warunkiem, że jest stosowana w rozsądnych ilościach. Poza tym, nadmierne jej spożycie prowadzi do bólu głowy i brzucha. Tabletek na odchudzanie posiadających w składzie ekstrakt z owoców pomarańczy gorzkiej nie powinno się stosować w chorobach w układu sercowo-naczyniowego, zaburzeniach krążenia mózgowego, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, depresji, niepokoju psychicznego oraz w okresie ciąży i karmienia piersią. Głównie z uwagi na możliwość wystąpienia działań niepożądanych takich jak kachykardia, zatrzymanie akcji serca, migotanie komór, przejściowy spadek ciśnienia, a nawet omdlenia. Do niepokojących objawów należą również otępienie, zaburzenia snu, mdłości czy ostry ból głowy. W przypadku wystąpienia wymienionych objawów bezwarunkowo należy natychmiast przerwać stosowanie preparatów z gorzką pomarańczą.

Ekstrakt z owoców papryki rocznej

Roślina ta pochodzi z kontynentów amerykańskich. W Polsce uprawiana jest w warunkach szklarniowych. Zawiera w swoim składzie aminy aromatyczne, białko, cukier, flawonoidy, kwasy organiczne, mikroelementy takie jak  fosfor, magnez, potas, wapń oraz witaminy z grupy B, C, P, E, a także prowitaminę A. Najważniejszy pod względem odchudzania jest alkaloid o nazwie  kapsaicyna, który posiada potencjał termogeniczny. W głównej mierze to właśnie ten alkaloid pozyskuje się z papryki. Wspomaga on utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz zwiększa wydzielanie soków trawiennych. Należy też do grupy tzw. spalaczy tłuszczu. Regularne przyjmowanie ekstraktu prowadzi do zablokowania powstawania nowych komórek tłuszczowych i zintensyfikowania tempa metabolizmu. Ponadto kapsaicyna pomaga ograniczyć uczucie głodu. Dodatkowo jest antyoksydantem, zatem posiada właściwości chroniące komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym.Wpływa też na prawidłowy wzrost włosów, obniża ciśnienie krwi, korzystnie wpływa na przewód pokarmowy i ma silne działanie przeciwbólowe. Godnym uwagi jest też fakt, że kapsaicyna pomaga także zmniejszyć ryzyko raka.

Zachowaj ostrożność – kapsaicyna może podrażniać

Kapsaicyna może podrażniać śluzówkę przewodu pokarmowego. Podrażnienie można zniwelować wypijając szklankę tłustego mleka. Bezsprzecznie nie wolno też jej przedawkowywać. Ponieważ w zbyt dużych dawkach może doprowadzić do paraliżu oddechowego i śmierci. Dawka śmiertelna wynosi od 56 do 512 mg/kg masy ciała. Ponadto może być toksyczna w wyniku procesów metabolicznych zachodzących w wątrobie. Metabolity kapsaicyny w dużych stężeniach mogą być słabymi kancerogenami. Trzeba jednak podkreślić, że wprowadzenie do organizmu tak wysokich stężeń kapsaicyny jest bardzo mało prawdopodobne. Stosowana zgodnie z zaleceniami jest w pełni bezpieczna.

Ekstrakt z owoców pieprzu czarnego

Piperyna zawarta w pieprzu poprzez wpływ na zwiększenie wydzielania soków trawiennych, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i wzmaga proc termogenezy. Zakłóca też aktywność genów, które kontrolują powstawanie komórek tłuszczowych, w związku z tym może przyczynić się do ich blokowania. Należy jednak pamiętać, że piperyna sama z siebie nie odchudza. Jest substancją wspomagającą odchudzanie, zatem pomoże osiągnąć zamierzone efekty w szybszym tempie tylko wtedy, gdy będzie stosowana wraz z dobrze dobraną, zrównoważoną dietą i systematyczną dawką ćwiczeń. Poza wpływem na odchudzanie, piperyna przyczynia się także do poprawy koncentracji i wzmocnienia układu odpornościowego. Ma też właściwości przeciwnowotworowe, antybakteryjne i oczyszczające. Działa też moczopędnie i lekko przeczyszczająco, a także pobudza do szybszego pozbywania się produktów przemiany materii. Może także pomóc osobom chorym na bielactwo i mającym problemy trawienne. Ponadto może uchronić przez alzheimerem i złagodzić objawy depresji.

Jako naturalny środek nie wywołuje efektów ubocznych i może być przyjmowana przez dłuższy okres. Istnieją jednak określone przeciwwskazania do stosowania. Nie powinny jej przyjmować dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby uczulone na ten składnik oraz osoby cierpiące z powodu stanu zapalnego układu pokarmowego i nerek. Z kolei osoby zażywające takie leki jak digokstyna czy fenytoina powinny zachować szczególną ostrożność. Ponieważ pod wpływem piperyny tempo z jakim wątroba usuwa te leki z organizmu ulega spowolnieniu.

Ekstrakt z owoców cytrusowych i guarany

Zawarty w owocach kwas hydroksycytrynowy powstrzymuje lipogenezę oraz przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Natomiast guarana wpływa na metabolizm. Połączenie ekstraktów z owoców cytrusowych i guarany wpływa na blokowanie enzymu, który odpowiada za spowalnianie spalania tłuszczu. Zatem Nutrigo Lab Burner spowalnia naturalny hamulec powstrzymujący nasz organizm przed szybkim spalaniem tłuszczu. Efektem tego jest sześciokrotne zwiększenie procesu spalania tłuszczu.

Ekstrakt z owoców garcinia cambogia

Występujące w owocach garcinia cambogia kwasy hydroksycytrynowe HCA mają właściwości przyspieszające spalanie tłuszczu. Garcinia cambodia oddziałuje na przemiany w komórkach organizmu.Przyspiesza i zwiększa transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów, przez co znacznie zmniejsza apetyt .Ponadto kwas HCA oddziałuje na zwiększenie temperatury ciała, dzięki czemu przyczynia się do zwiększenia tempa spalania tłuszczu i przyśpieszenia procesu przemiany materii. Ponadto oprócz korzystnego wpływu na proces odchudzania ekstrakt z owoców garcinia cambogia, dzięki zawartości przeciwutleniaczy, skutecznie zmniejsza stres oksydacyjny w organizmie, Zwiększa wrażliwość na insulinę, stabilizuje poziom cukru we krwi i redukuje poziom insuliny. Działa ochronnie przed wrzodami żołądka oraz zmniejsza uszkodzenia wewnętrznej wyściółki przewodu pokarmowego.

Owoce garcinia cambogia, podobnie do owoców cytrusowych są bogatym źródłem kwasów hydroksycytrynowych HCA. Kwas ten ma właściwości przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej.

Poprzez termogenezę wpływa na wytwarzanie ciepła przez organizm, zwiększa tempo przemiany materii i korzystnie oddziałuje na funkcjonalność narządów i układów.  Wpływa na zmniejszenie apetytu, daje poczucie sytości i reguluje poziom cholesterolu w organizmie. Systematyczne stosowanie wyciągów z tego owocu łagodzi efekty nieprawidłowej, bogatej w cukry i tłuszcze diety. Dodatkową zaletą stosowania garcinii jest zawartość przeciwutleniaczy, mających wpływ na łagodzenie stresu.

Do bezsprzecznych przeciwwskazań stosowania preparatów z ekstraktem tego owocu należą okres ciąży, choroba Alzheimera, Parkinsona, demencja i inne choroby psychiczne, a także anoreksja i bulimia.

Ekstrakty z malin

Te popularne owoce stanowią wprost idealne wsparcie w procesie odchudzania. Posiadają w składzie ketony malinowe, które są naturalnymi polifenolami roślinnymi i zwiększają działanie noradrenaliny. Związek ten odpowiada z kolei za przyśpieszenie tempa spalania tłuszczu, zapobiegając jednocześnie jego nadmiernemu odkładaniu się w organizmie. Ponadto posiadają bardzo niską ilość kalorii i dużą ilość błonnika, który pozytywnie działa na przemianę materii. Oczyszczają układ pokarmowy, są bogate w witaminy i minerały przez co mają działanie wzmacniające organizm. Maliny to bogactwo witaminy C, witamin z grupy B oraz witaminy K. To także bogate źródło magnezu, potasu i miedzi.

Ponadto działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Obniżają ciśnienie krwi i pozytywnie wpływają na układ krwionośny. Wzmacniają pracę mięśnia sercowego i łagodzą dolegliwości bólowe. Wspierają leczenie anemii i mają zbawienny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci. Ich dodatkową zaletą jest fakt, iż opóźniają procesy starzenia. Wartym podkreślenia jest ich niski indeks glikemiczny, dzięki czemu korzystnie wpływają na obniżenie poziomu cukru we krwi.

Ekstrakt z kłącza ostryżu długiego

Ekstrakt ten, bardziej znany pod nazwą kurkumy charakteryzuje się wysoką zawartością kurkuminy, będącej silnym antyoksydantem. Chroni ona przed rozwojem nowotworów, poprawia trawienie, przyspiesza metabolizm i przeciwdziała odkładaniu się niechcianej tkanki tłuszczowej. Wspomaga prawidłową pracę wątroby, bierze czynny udział w procesach trawiennych usprawniając metabolizm. Spożywanie ekstraktu z kurkumy jest pozbawione efektów ubocznych. Jedynym przeciwwskazaniem do zażywania jest alergia na przyprawę.

Chrom

Działanie chromu opiera się przede wszystkim na wychwytywaniu wolnych kwasów tłuszczowych i przeciwdziałaniu odkładania się komórek tłuszczowych w tkankach. Dodatkowo pierwiastek ten bierze udział w procesach, które prowadzą do zwiększenia wrażliwości komórek na insulinę. Dzięki temu chrom wpływa na regulację poziomu cukru we krwi i tym samym zmniejsza apetyt głównie na słodycze. Podczas zażywania tabletek z chromem należy pamiętać o przestrzeganiu dziennej zalecanej dawki tego pierwiastka w organizmie. Ponieważ jego nadmiar może zaburzać procesy tworzenia insuliny oraz zmniejszać przyswajalność cynku i żelaza. Ponadto, ponieważ chrom ma działanie mutagenne, jego nadmiar może doprowadzić do uszkodzenia struktur DNA oraz być powodem zwiększonego ryzyka chorób nowotworowych, w tym raka płuc. Natomiast przyjmowany w zalecanych dawkach pozytywnie wpływa na nieprawidłowości metaboliczne związane z glukozą czy hiperinsulinemią. Badania wykazały, że chrom ma korzystny wpływ w walce z chorobą Alzheimera i Parkinsona. Wspomaga procesy zapamiętywania i nauki. Ma też działanie antydepresyjne i przeciwlękowe.

Ekstrakt z kory cynamonowca

Cynamon to znakomity stabilizator cukru we krwi. Zwiększa wrażliwość tkanek na działanie insuliny. Dzięki temu glukoza wykorzystywana na procesy energetyczne jest wykorzystywana bardziej efektywnie. Bezpośrednio powoduje to, że organizm nie pozostawia niewykorzystanej glukozy, która mogłaby być absorbowana i magazynowana w postaci tkanki tłuszczowej. Drugą właściwością cynamonu jest jego termogeniczne działanie. Trzecią ogromną zaletą jest jego wpływ na kontrolę apetytu co jest ściśle powiązane z jego termogenicznym działaniem. Ekstrakt z kory cynamonu jest doskonałym uzupełnieniem spalaczy tłuszczu. Głównym jego atutem jest zdolność mobilizowania tkanek do większej absorbcji glukozy, dzięki czemu przeciwdziała on ponownemu odkładaniu się jej w tkance tłuszczowej. Ponadto obniżona ilości cukru we krwi, mocno sprzyja pozbywaniu się tłuszczu opornego z dolnej części brzucha i boczków.

Ekstrakt z kłącza imbiru lekarskiego

Właściwości lecznicze imbiru znane są od tysięcy lat. Ma on przede wszystkim działanie rozgrzewające, bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zmniejsza apetyt, oczyszcza organizm i przyśpiesza proces spalania tkanki tłuszczowej. Ponadto powstrzymuje nudności i wymioty, zwalcza nieświeży oddech, łagodzi kaszel, wzdęcia, poprawia krążenie, zwiększa koncentrację i wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu. Istnieją również przypadki i schorzenia, które stanowią bezwzględne przeciwwskazanie do stosowania. Bezsprzecznie imbiru nie mogą stosować osoby chore na: niedociśnienie i nadciśnienie tętnicze, hemofilię, wrzody żołądka i dwunastnicy oraz refluks żołądkowo-przełykowy. Przeciwwskazaniem do stosowania imbiru jest też okres ciąży i karmienia piersią. W przypadku ciąży zbyt częste spożywanie imbiru może spowodować problemy z rozwojem płodu. Natomiast w późniejszym etapie grozi spowodowaniem przedwczesnego porodu. Z kolei w okresie karmienia piersią może on wpływać na smak pokarmu i wywoływać dolegliwości żołądkowe u dziecka.

Ekstrakt z liści jęczmienia zwyczajnego

Wyciąg z tej rośliny kompleksowo wspomaga redukcję tłuszczu i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Przyspiesza metabolizm i zmniejsza wielkość komórek tłuszczowych. Zawarte w nim fruktany i fruktooligosacharydy wspierają wzrost korzystnej mikroflory jelit. Z kolei B-glukany regulują poziom glukozy we krwi. Natomiast duża zawartość błonnika wpływa na ograniczenie apetytu, a chlorofil przyczynia się do zachowania równowagi kwasowo-zasadowej i przyspiesza metabolizm tłuszczu, dzięki czemu pozwala pozbyć się tłuszczu z trudnych miejsc. Doskonale też sobie radzi z cellulitem i wygładza powierzchnię skóry. Natomiast zawarte w nim witaminy, minerały i enzymy wspomagają trawienie i uczestniczą w usuwaniu toksyn z organizmu. Dodatkowym atutem jęczmienia jest jego korzystne działanie na skórę, włosy i paznokcie. Ponadto dzięki przeciwzapalnym i dezynfekującym właściwościom przyspiesza gojenie ran. Godnym uwagi jest fakt, iż nie ma przeciwwskazań do stosowania jęczmienia poza niedostosowaniem się do zaleceń producenta związanych z dawkowaniem.

Ekstrakt z pokrzywy indyjskiej

Głównym składnikiem czynnym pokrzywy indyjskiej znanej również pod nazwą forskoliny jest diterpen. Wpływa on bezpośrednio na podwyższenie lipolizy, przemiany materii oraz wykorzystania tłuszczy w organizmie. Wpływa też na większą wrażliwość insulinową, dzięki czemu przyczynia się do lepszego funkcjonowania wątroby, co z kolei przekłada się na prawidłowe wydzielanie lipoprotein. Skutkiem tego jest większa ilość “dobrego” cholesterolu HDL w stosunku do “złego” cholesterolu LDL. Efektem końcowym jest natomiast mniejsza ilość stanów zapalnych w organizmie oraz poprawa poziomu odporności. Z kolei ze względu na wpływ pokrzywy indyjskiej na ekspansywność metabolizmu przyczynia się też do budowania lepszej jakości i ilości masy mięśniowej z ograniczoną ilością tłuszczu. Ponadto forskolina znacznie wpływa na ograniczenie apetytu.

Do bezsprzecznych atutów tej rośliny należy także jej przydatność w terapiach onkologicznych, hamuje reakcje autoimmunologiczne i działa antydepresyjnie. Jest stosowana w chorobach tarczycy oraz w leczeniu choroby Hashimoto, prowadzącej do całkowitego zniszczenia gruczołu tarczycy. Forsoklina jest też wykorzystywana w leczeniu chorób układu krwionośnego. Poprawia krążenie krwi i wzmacnia naczynia wieńcowe.

Przeciwwskazaniem do stosowania ekstraktu z pokrzywy indyjskiej jest przede wszystkim okres ciąży. Ponieważ przeciwzakrzepowe działanie rośliny może doprowadzić do krwotoków i poronienia. Bezsprzecznie forsokliny nie powinny też stosować osoby z nadczynnością tarczycy, ponieważ roślina pobudza gruczoł do wytwarzania hormonów.

Ekstrakt z zielonej herbaty

Zielona herbata zawiera silne przeciwutleniacze. Najważniejszym z nich pod kątem utraty masy ciała jest ECGC. Przede wszystkim przyczynia się on do zwiększenia metabolizmu. ECGC hamuje enzym rozkładający noradrenalinę, co bezpośrednio przekłada się na jej zwiększenie w organizmie. Efektem jest oczywiście lepsze spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto przyspiesza ona trawienie, ponieważ korzystnie wpływa na działanie enzymów wątrobowych. I co istotne chroni mózg przed różnymi formami demencji starczej. Wynika to z faktu, że polifenole zawarte w herbacie wiążą się ze szkodliwym nadtlenkiem wodoru i beta-amyloidem. Zielona herbata słynie także z właściwości, antyoksydacyjnych, dzięki którym skutecznie walczy z wolnymi rodnikami, a co za tym idzie opóźnia procesy starzenia się organizmu i działa ochronnie na układ krwionośny. Obniża cholesterol i poprawia ciśnienie krwi. Polifenole zawarte w zielonej herbacie wykazują także dużą skuteczność w walce z nowotworami, cukrzycą i insulinoopornością.

Ekstrakt z nasion kakaowca

Aktywne składniki ziaren kakaowca.

Wbrew powszechnym wątpliwościom ziarna kakaowca doskonale pobudzają metabolizm i przyśpieszają spalanie tłuszczu. Wszystko za sprawą zawartej w nich teobrominy oraz polifenoli. Dodatkowo ziarna kakaowca wyróżniają się niskim indeksem glikemicznym, co wpływa między innymi na ograniczenie uczucia głodu. Ponadto ziarna kakaowca to niesamowicie bogate źródło magnezu, chromu, wapnia, żelaza, manganu, cynku, miedzi, witaminy C oraz wielu innych mikroelementów. Oprócz niebagatelnego udziału w procesie odchudzania ziarna kakaowca chronią układ krwionośny i uszczelniają naczynia krwionośne. Zmniejszają ryzyko miażdżycy, obniżają ciśnienie tętnicze krwi, oczyszczają organizm, chronią przed nowotworami i chorobą Alzheimera.

Uwaga kakaowiec nie jest czekoladą. Jest on tylko dodatkiem do czekolady. Same ziarna kakaowca wręcz obniżają wzrost stężenia glukozy po posiłku. Poza tym ziarna są bogate we włókno roślinne mające wpływ na obniżenie kaloryczności posiłków. Z kolei zawarte w kakaowcu pektyny skutecznie wypełniają żołądek wywołując uczucie sytości, zapobiegają zaparciom i stanom zapalnym okrężnicy. Posiadają też silne właściwości antyoksydacyjne, zatem neutralizują wolne rodniki i tym samym chronią organizm przed uszkodzeniem komórek. Przyczyniają się też do usuwania toksyn z organizmu.

Witamina B6

Witamina B6 zwana też pirodoksyną jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Uczestniczy też w syntezie porfiryn i hormonów takich jak histamina czy serotonina. Posiada dyspozycje do uruchamiania energii zamkniętej w komórkach tłuszczowych. Jest także składnikiem koenzymów, biorących udział w przemianach aminokwasów, czyli składników białka.  Bierze czynny udział w procesie przekształcenia tryptofanu w niacynę, czyli witaminę PP. Ponadto uczestniczy w przekształcaniu kwasu linolowego w kwas arachidonowy. Z kolei w przemianach węglowodanów, uczestniczy w syntezie glikogenu oraz jego przemianach w glukozę potrzebną do produkcji energii. Istotnym jest, że posiada spory wpływ na układ krwiotwórczy poprzez udział w syntezie hemoglobiny.

Niedobory tej witaminy objawiają się najczęściej: zmianami w układzie nerwowym, przebarwieniami i łuszczeniem się skóry, zajadami, wypadaniem włosów, drętwieniem rąk i niedokrwistością. Zbyt mała ilość witaminy B6 może też prowadzić do depresji, zaburzeń snu i odżywiania, a także do przedwczesnego starzenia się organizmu.

Jak wybrać dobre tabletki na odchudzanie?

Najlepsze na rynku tabletki odchudzające powinny zawierać wyciągi pochodzenia wyłącznie roślinnego, jak i dużą ilość makro i mikroelementów sprzyjających utracie nadprogramowej tkanki tłuszczowej.

Wybierając suplementy diety (tylko i wyłącznie z wiarygodnych źródeł) zwracajmy szczególną uwagę na to, jakiego rodzaju informacje zostały zawarte w dołączonej do opakowania ulotce.

Na naszej suplementowej liście zakupów nie powinno brakować produktów, które bogate są w kwasy Omega-3, błonnik, chrom, jak i wapń. Związki te odpowiadają za zmniejszenie odczuwania łaknienia (chrom sprawi, iż nie będziemy mieć ochoty na słodycze), usprawniają proces przemiany materii i spalanie nadmiernej tkanki tłuszczowej.

Niepozorne poziomki wykazują zbawienne działanie na procesy metaboliczne, tak samo jak Irvingia Gabonensis (mango afrykańskie), Yerba mate, jak i powszechnie znany mniszek lekarski. Pu-erh, czyli pochodząca z Chin herbata przyspiesza znacząco spalanie nadmiernej tkanki tłuszczowej i reguluje poziom złego cholesterolu. Mniszek lekarski i ananas wspomagają walkę z cellulitem. Opuncja figowa wykazuje działanie zmniejszające wchłanianie się tłuszczy. Papaja, jak i wspomniany ananas usprawniają procesy wchłaniania się składników odżywczych, które przyjmujemy wraz z pokarmami.

Także grejpfrut odgrywa znaczącą rolę w procesie utraty zbędnych kilogramów, gdyż nie tylko pobudza spalanie tkanki tłuszczowej, ale sprawia również, iż po jego spożyciu odczuwamy uczucie sytości przez długi czas. Przyczynę tego stanowi powolne uwalnianie się węglowodanów do organizmu.

Jeśli oczekujemy szybkich i zadowalających rezultatów naszej pracy nad wysportowaną i szczupłą sylwetką, wybierajmy wyłącznie te produkty, które będą nas w tym efektywnie wspomagać. Na rynku znajduje się naprawdę sporo tabletek wspomagających odchudzanie jednak większa ich część będzie nieskuteczna, albo też kuracja z ich użyciem może okazać się szkodliwa dla naszego stanu zdrowia.

Zatem największy nacisk powinniśmy kłaść na to, ażeby skład tabletek, które zakupimy, oparty był tylko o ekstrakty naturalne. Prawda na temat tabletek odchudzających jest taka, iż są one skuteczne tylko wtedy, jeżeli dokonamy ich rozsądnego wyboru. Pamiętajmy jednakże przy tym wszystkim, iż wyłącznie właściwa dieta, połączona razem z ćwiczeniami fizycznymi, jak i suplementami diety przyniesie wymarzone rezultaty.

 

Nadwaga a tabletki na odchudzanie

W swoich dążeniach do udzielenia odpowiedzi na powyższe pytanie, przeprowadziliśmy analizę różnych metod, które mają być gwarancja sukcesu w walce z dodatkowymi kilogramami.

Wnioski nasuwają się nam same. Jedyną skuteczną metodą na zgubienie nadprogramowej tkanki tłuszczowej, będzie stosowanie diety, wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych, jak i wspomaganie się suplementami diety na odchudzanie.

Zbilansowana dieta to jedna z najważniejszych kwestii, które wykazują pozytywny wpływ na właściwe funkcjonowanie organizmu. W naszym menu powinny znaleźć się produkty, które są bogate w wapń (jarmuż, siemię lniane, migdały), błonnik (suszone morele, otręby), kwasy Omega-3 (orzechy włoskie, ryby morskie), chrom (jajka, pieczywo pełnoziarniste).

Wymienione powyżej związki chemiczne i pierwiastki przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, a błonnik daje zaś dodatkowe uczucie sytości, nie dostarczając przy tym żadnych kalorii.

Aktywność fizyczna jest następną kwestią, o której powinno się pamiętać, jeżeli naszym celem jest utrata zbędnych kilogramów. Jeśli dotyczy nas otyłość, nie możemy uprawiać paradoksalnie zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych. Niestety tak spora waga to również obciążenie dla naszych stawów. Warto wdrożyć niezbyt obciążającą aktywność fizycznych. W tej roli sprawdzi się chociażby pływanie. Wizyty trzy razy w tygodniu na pływalni będą zupełnie wystarczające.

Jeśli chcemy uprawiać sport na świeżym powietrzu, na początek zaleca się krótkie i powolne spacery. Ostatnimi czasy bardzo modny stał się tak zwany nordic walking, czyli spacerowanie z użyciem specjalnych kijków. Podpieranie się odciąża stawy, dzięki czemu spalanie kalorii staje się przyjemniejsze.

Dopasowanie suplementu diety, który pomoże nam w schudnięciu powinno być tylko jednym spośród elementów skutecznej utraty wagi. Jeśli chcemy wybrać właściwy preparat, powinniśmy zapoznać się z co najmniej kilkoma różnymi propozycjami i porównać je ze sobą.

Ważne są także opinie użytkowników. Należy jednakże uważać na te, które umieszczone są na stronach internetowych, ponieważ mogą okazać się fałszywe. Czasami lepszym rozwiązaniem jest rozmowa z koleżanką, czy kolegą, który używał konkretnych tabletek na odchudzanie i jest z nich zadowolony.

Składniki na które warto jest zwracać szczególną uwagę podczas zapoznawania się z opisem na opakowaniu suplementu diety to przede wszystkim te, które powodują utratę wagi (niewątpliwie w połączeniu z aktywnością fizyczną). Są to na ogół wyciągi roślinne, pierwiastki, jak i skuteczne w procesie odchudzania związki chemiczne.

Odpowiednio dobrany preparat powinien nie tylko spowodować utratę nadprogramowych kilogramów, ale również wpływać na poprawę naszego samopoczucia. Warto wybierać te środki, które zawierają w składzie spore ilości błonnika pokarmowego, który sprawia, iż nawet po spożyciu niewielkiego posiłku, czujemy się syci, dzięki czemu nie ma mowy o posiadaniu i wpychaniu w siebie niepotrzebnych, czasami też i pustych kalorii, na przykład w postaci słodyczy, czy chipsów.>W suplementach diety powinien być także obecny wapń, który odpowiedzialny jest za zmniejszanie naszego apetytu. Dobrze by było, aby w składzie znalazła się także wspomniana już wyżej herbata Pu-erh, która reguluje w organizmie poziom cholesterolu.

Podsumowanie

Odchudzanie to nie przeziębienie. Nie wyleczysz się z nadwagi samym połykaniem tabletek. Utrata masy ciała jest długotrwałym procesem wymagającym wysiłku i konsekwencji.

Podejmowanie ryzyka w postaci przyjmowania tabletek o podejrzanym składzie i z niepewnego źródła grozi bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet śmiercią.

Proces utraty wagi powinien być też miarowo rozłożony w czasie.

Drastyczna głodówka w połączeniu z podejrzanymi specyfikami może jedynie nieodwracalnie zrujnować organizm.

Zdrowe chudnięcie ma celu poprawę samopoczucia i stanu zdrowia. Zatem proces ten należy przeprowadzać z zachowaniem zdrowego rozsądku.

Uwzględnione w rankingu tabletki na odchudzanie są bezpieczne i przynoszą oczekiwane efekty.

Jednakże bezsprzecznie należy przestrzegać poleceń dawkowania i stosowania. Sprawdzone tabletki wzmacniają efekty pod warunkiem zachowania zrównoważonej, niskokalorycznej diety uzupełnianej odpowiednią aktywnością fizyczną.

Decydując się na któryś z opisanych w rankingu produktów zyskujesz pewność, że zaopatrujesz się w skuteczne tabletki na odchudzanie, które są przede wszystkim bezpieczne. Ponadto ich systematyczne stosowanie wzmocni organizm, polepszy kondycję i pomoże w trwałej zmianie nawyków żywieniowych. Pomoże uniknąć efektu jo-jo i przyczyni się do radości związanej z trwałym efektem odchudzania. W końcu po to wkładamy wysiłek w utratę wagi by nie poddać się efektowi jo-jo i powrotowi do starych, złych nawyków żywieniowych.

Dbajmy o utrzymanie zadowalającej sylwetki, lepszego samopoczucia i przede wszystkim zdrowia.

Życzymy zadowalających, trwałych efektów i “wszystkiego najchudszego”.