zweryfikowany

[UWAGA] Nielegalne tabletki na odchudzanie – Figura kosztem zdrowia

Autor: Ewelina Wójcik zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Odchudzanie | Porady

Nie jest łatwo nie ulec atakującej nas zewsząd modzie na szczupłe, wręcz chude ciało. Billboardy, afisze, czasopisma i portale internetowe, celebryci na ściankach, modelki i aktorki – dookoła widzimy figury bez skazy o wymiarach wręcz niewyobrażalnie doskonałych.

Dlatego tak wiele osób, które dążąc do nieosiągalnego ideału piękna, rozczarowało się restrykcyjnymi dietami i środkami odchudzającymi, po których dodatkowe kilogramy powracają w postaci efektu jo-jo.

W takich sytuacjach kusi znalezienie cudownego środka, który w magiczny sposób uczyni nas lżejszymi i chudszymi.

I to właśnie wykorzystują handlarze nielegalnymi środkami odchudzającymi.

Ale, uwaga: zakazane w Polsce i na świecie tabletki na odchudzanie to wyjątkowo niebezpieczne substancje, zagrażające zdrowiu i życiu.

Dlaczego nielegalne tabletki nie są dostępne nawet na receptę

Tabletki na odchudzanie, które nie są dopuszczone na polskim rynku i zakazane również w wielu innych krajach, często traktowane są na równi z środkami dopingującymi, dopalaczami czy narkotykami.

Działają w podobny jak one sposób na organizm i dokonują w nim spustoszenia. Często w tak podstępnie, że skutki uboczne ich działania widoczne są dopiero po jakimś czasie.

Jakich tabletek się wystrzegać

Nielegalnych tabletek na odchudzanie jest bardzo wiele. Handel nimi  króluje w internecie, gdyż to właśnie za jego pośrednictwem najłatwiej o niekontrolowaną, anonimową dystrybucję. Wśród najpopularniejszych niebezpiecznych specyfików odchudzających wymienić należy:

Adipex Retard – tabletki zabronione w Polsce i Europie, produkowane i sprzedawane w Czechach, dozwolone u naszych południowych sąsiadów tylko na receptę i pod ścisłą kontrolą lekarską. Jako substancja czynna w tym leku występuje fentermina – pochodna amfetaminy. Lek zmniejsza apetyt wpływając na ośrodkowy układ nerwowy, zwiększa gwałtownie poziom noradrenaliny, a minimalizuje ilość dopaminy i serotoniny. Jest substancją odurzającą, psychoaktywną i samodzielne przyjmowanie go może skończyć się tragicznie.

Meridia – kolejny niebezpieczny lek na odchudzanie, wycofany z krajów europejskich. Jego substancją aktywną jest sibutramina, która również powoduje wyrzut nanoadrenaliny, ale także zwiększa poziom dopaminy i serotoniny. Tłumi poczucie głodu i zwiększa energię, niestety skutkiem ubocznym jej zażywania są udary i zawały serca, spowodowane podwyższoną termogenezą.

DNP – bardzo niebezpieczne tabletki na odchudzanie, w których skład wchodzi dinitrofenol, rodzaj pestycydów, substancja wykorzystywana do produkcji broni i środków na chwasty. Ten zagrażający życiu środek zwiększa spalanie tłuszczu, ale niszczone są jednocześnie tkanki wewnętrzne organizmu, co doprowadza nawet do śmierci w męczarniach.

tabletki z jajami tasiemca – specyfik, który ma na celu zagnieżdżenie się w ciele człowieka tego niebezpiecznego pasożyta. Jak wiadomo, organizm żywi „robala”, więc sam przyswaja mniej substancji odżywczych. Jednak wiąże się to z ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia, a objawami są wymioty, awitaminoza, biegunka i bóle głowy, wycieńczenie i zakażenie układu pokarmowego.

Więcej na temat tabletek na odchudzanie – Kompletny poradnik

Zdrowie i uroda w zasięgu ręki

Warto być świadomym zagrożeń, jakie niosą ze sobą nielegalne tabletki na odchudzanie i zamiast na szybki efekt z błyskawicznymi skutkami ubocznymi, postawić na racjonalną dietę i aktywność fizyczną, bo tylko tak zapewnimy sobie zdrowie i dobrą sylwetkę.

Jeśli borykamy się z nadwagą i otyłością, najistotniejsze jest przemyślane działanie. Najlepiej pracować nad sylwetką pod opieką specjalistów – dietetyka, lekarza, trenera personalnego, psychodietetyka. I dobrze jest się uzbroić w cierpliwość i wypracować w sobie wytrwałość i systematyczność, a efekt, który osiągniemy, zostanie na długo.

 

Niebezpieczne substancje odchudzające

Badania pokazują, że za negatywne skutki zażywania tabletek odchudzających odpowiedzialne są dwie substancje- chlorowodorek sibutraminy i dinitrophenol (DNP). Ta pierwsza stosowana jest w celu hamowania wychwytu zwrotnego noradrenalny, serotoininy i dopaminy, natomiast ta druga do produkcji m.in. amunicji i środków chwastobójczych, a w dodatku doprowadza temperaturę ciała do takiej, w jakiej ścina się białko.

Leki odchudzające można otrzymać niestety bardzo często bez recepty, co ułatwia tylko popyt. Najbardziej negatywną cechą takich medykamentów jest ich skład, który w większości nigdy nie jest do końca znany.

Nawet spożycie jednej takiej tabletki może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie, z czego niestety nie zdają sobie zaślepieni chęcią szybkiego odchudzania ludzie. Do najbardziej groźnych skutków zażywania takich substancji zaliczyć można: cukrzycę, zawał serca, udar mózgu, ale również, w wielu przypadkach, zgon.

Cena za nielegalne odchudzanie

Pod lupę można wziąć na przykład lek o nazwie Adipex. Sprzedaż tego specyfiku na terenie naszego kraju jest nielegalna, ale znajdą się oczywiście grupy, które rozprowadzają niebezpieczną substancję. Adipex w składzie posiada fenterminę, która jest pochodną amfetaminy. Można więc łatwo się domyślić, iż zażycie tych tabletek doprowadza do nieprzyjemnych skutków ubocznych. Osoby, które miały styczność z tą substancją skarżyły się na zawroty głowy, silne bóle głowy, wysokie ciśnienie, zaburzenia snu, problemy z sercem, suchość w ustach, ogólne rozkojarzenie, drżenie rąk, ogólnie złe samopoczucie. Niestety, w przypadku przedawkowania lek może spowodować zgon.

Oprócz problemów zdrowotnych, zaopatrzając się w nielegalne substancje odchudzające narażamy siebie na poważne problemy prawne, które również będą miały długotrwały wpływ na nasze życie.

Dobra rada

Dbałość o idealną figurę oraz dążenie do wymarzonego i postawionego sobie celu zawsze wymaga wiele wyrzeczeń. Nie oznacza to jednak, że warto wybierać drogę na skróty. Zdrowe nawyki żywieniowe bardzo szybko spowodują lepsze samopoczucie oraz spadek masy ciała. Wszystko wymaga czasu, który przez zażywanie nielegalnych substancji odchudzających może nam się szybko skończyć. Czy warto narażać własne zdrowie, a nawet życie dla idealnej figury? Czy nie bardziej efektywna będzie nasza przemiana, jeśli sami do niej dojdziemy? Na te pytania właściwa może być tylko jedna odpowiedź.

W dzisiejszych czasach mamy niesamowity wachlarz możliwości skorzystania z pomocy lekarzy czy zdrowych diet odchudzających. W parze z tym idzie również ruch, który powinien w naszym życiu odgrywać czołową rolę. Angażując te aspekty nie ma mowy o nieuzyskaniu pozytywnych efektów diet odchudzających.

 

Komentarze |1|

  • Ale nie rozumiem teronac był na receptę w Polsce i jakoś nie szkodził nikomu ciekawe ? – wiem po sobie leciałam z wagi nie tłukąc się dzień w dzień 1.20 kg – poprostu ktoś coś na kimś zarabia – jak nic nie pomaga to co komu do domu jak chałupa nie jego … np. diabetetycy proste proste

    odpowiedź

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>