zweryfikowany

Jak schudnąć 20 kg i nie narazić się na efekt jojo?

Autor: Jacek Przybylski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Odchudzanie | Porady

Każdy, kto chce schudnąć kilkanaście kilogramów, wie, że nie jest to zadanie proste. Po pierwszych efektach przychodzi kryzys i zniechęcenie a my nie wiemy jak z niego wybrnąć. Stosujemy więc coraz dziwniejsze diety, zaczynamy kupować suplementy. Niestety często okazuje się, że wszytko to nie działa tak, jakbyśmy tego chcieli. Co zrobić, by szybko pozbyć się nadwagi i nie narazić się na efekt jojo. Jaką dietę warto stosować, by szybko schudnąć 20 kg?

Uświadom sobie, po co chcesz to zrobić

Wiele osób decydując się na kolejną dietę czy zakup suplementu diety, nie ma jasno określonego planu. Sami do końca nie wiemy, po co chcemy się odchudzać i bardzo szybko tracimy motywację, która jest kluczem do trwania w diecie i treningu.

Zanim zaczniemy się odchudzać, warto uświadomić sobie, że nadwaga to nie tylko wizualny defekt, który sprawia, że dla innych osób jesteśmy mniej atrakcyjni. Do tego łatwo się przyzwyczaić, sporo osób jest nawet pogodzonych, z tym że mają kilkanaście kilogramów nadwagi. Często w sieci przeczytać można, że osoba otyła twierdzi, iż dobrze jej ze swoją tuszą.

Niestety otyłość to choroba, która powoduje liczne problemy ze zdrowiem. Badania jednoznacznie pokazują, że przyczynia się do powstawania nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy typu II. Jeśli zrozumiemy, że szczupła sylwetka to inwestycja w naszą przyszłość, będzie nam łatwiej przetrwać trudne momenty, które bez wątpienia się pojawią jeśli naszym celem jest schudnięcie 20 kg.

Czy można schudnąć 20 kg w miesiąc?

Szukając szybkich sposobów na odchudzanie, bardzo często natrafiamy na cudowne suplementy, które mają prowadzić do błyskawicznej redukcji wagi. Jeśli jednak przyjrzymy się składom tych produktów, to okaże się, że są to ziołowe preparaty, które być może redukują apetyt i delikatnie podkręcają metabolizm, ale w żadnym wypadku nie spowodują, że szybko pozbędziemy się nadwagi.

Odchudzanie jest procesem, który nie powinien być zbytnio przyspieszany, może to bowiem prowadzić do powstania efektu jojo, który sprawia, że szybko wracamy do wagi sprzed odchudzania. Proces ten działa niekorzystnie na nasze zdrowie, jest też bardzo frustrujący, ponieważ utwierdza nas w przekonaniu, że nie jesteśmy w stanie pozbyć się nadwagi.

Nie da się więc schudnąć 20 kg w miesiąc, bez narażania się na poważne skutki uboczne. Zdrowe odchudzanie to redukcja około 1 kg tkanki tłuszczowej tygodniowo. Stosując się do tej zasady, możemy przyjąć, że utrata 20 kg zajmie nam przynajmniej 20 tygodni.

Jak więc schudnąć 20 kg? Zacznij od ułożenia prawidłowej diety

Dobrze zbilansowana dieta to absolutna podstawa, która pozwoli nam na systematyczne spalanie tkanki tłuszczowej. Można ją ułożyć samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do specjalisty – dietetyka. Wygodniej kupić gotową dietę, ale jeśli się na to zdecydujemy, koniecznie wybierzmy dietetyka, który będzie układał dietę zgodną z naszymi preferencjami żywieniowymi. Pozwoli to zjadać smaczne posiłki, które lubimy. Jeśli dieta oparta będzie na składnikach, których nie akceptujemy, szybko pójdzie w odstawkę.

Układając dietę samodzielnie, trzeba poznać podstawowe zasady zdrowego odżywiania. Z pewnością z jadłospisu warto wykluczyć nadmiar tłuszczu i cukru – to puste kalorie, które jedynie podbijają bilans energetyczny, nie dostarczając nam cennych składników odżywczych.

Aby zacząć chudnąć, musimy sprawić, że nasz bilans kaloryczny będzie ujemny. Żeby to zrobić, wystarczy obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne i odjąć około 500 kcal. Stosując taką dietę, bardzo szybko zauważymy pierwsze efekty w postaci redukcji tkanki tłuszczowej. Pamiętajmy, że dieta to nie jednorazowa kuracja odchudzająca a bardziej sposób odżywiania. Po dojściu do pożądanej wagi należy kontynuować zdrowe odżywianie, bo tylko w ten sposób będziemy w stanie utrzymać ładną sylwetkę. Wracając do starych nawyków, powoli powrócimy również do wcześniejszej wagi.

Pamiętaj, że aktywność fizyczna pomaga spalić zbędne kalorie

Sama aktywność fizyczna nie wystarczy, by schudnąć 20 kg. Jeśli jednak połączymy trening z dietą, to możemy obserwować szybki powrót do dawnej wagi. Myśląc trening, widzisz przed oczami siłownię i morderczy wysiłek? To niekoniecznie dobre wyobrażenie. Tak naprawdę, aby schudnąć, nie musimy przenosić każdego dnia setek kilogramów obciążenia na siłowni. Wystarczy wprowadzić do swojego planu jakąkolwiek aktywność fizyczną, która trwać będzie około 45 minut.

Nie ma znaczenia czy będzie to bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Tak naprawdę każda aktywność fizyczna w połączeniu z dietą, da znakomite efekty i pobudzi nasz organizm do spalania tkanki tłuszczowej.

Wysiłek fizyczny zapewnia lepsze dotlenienie mózgu, poprawia samopoczucie i dobrze wpływa na naszą kondycję. Uprawiając sport, dbamy więc nie tylko o swój wygląd, ale także o lepszą jakość życia.

Czy stosując suplementy, schudnę 20 kg w krótkim czasie?

Większość naturalnych suplementów diety zawiera składniki ziołowe, które dobrze działają na organizm, ale nie będą w stanie spalić nawet 1 kilograma, jeśli nie zmienimy swojej diety i nie zaczniemy uprawiać sportu. Co można osiągnąć, stosując suplementy diety?

Zobacz: Suplementy na odchudzanie  – Ranking najlepszych produktów na odchudzanie

Przyspieszenie metabolizmu to z całą pewnością coś, na co można liczyć. Niestety nie jest to tak duża poprawa, by miała wpływ na samoczynne chudnięcie. Jest to pojedyncza cegiełka, którą możemy dołożyć do diety i ćwiczeń, by wzmocnić efekty i utrzymać odpowiedni poziom motywacji. Niektóre suplementy mogą też wpływać na zmniejszenie apetytu, co bezpośrednio przełoży się na naszą wagę.

Mając do zgubienia 20 kg tkanki tłuszczowej, nie można iść na skróty, bo do niczego dobrego nas to nie doprowadzi. Dieta i trening to absolutna podstawa, bez której trudno spodziewać się spektakularnych efektów. Całkowite zaufanie suplementom nie jest więc najlepszym pomysłem i może spowodować ogromne rozczarowanie i stratę niemałych pieniędzy.

Podziel ostateczny cel na mniejsze części

Zanim zaczniemy się odchudzać, należy zdać sobie sprawę, że nie będzie łatwo. Z całą pewnością na swojej drodze spotkamy większe lub mniejsze przeszkody, które będą zmniejszać naszą motywację. Przez kolejne kilka miesięcy, które są potrzebne do schudnięcia o 20 kg, bez wątpienia spotkamy sporo pokus. Nie warto odmawiać sobie wszystkiego. Podejście wszystko albo nic nie zawsze jest dobre w trakcie odchudzania. Czasami warto zrobić większe lub mniejsze odstępstwo od diety – jesteśmy przecież tylko ludźmi i zjedzenie niewielkiego ciastka raz w tygodniu nie powinno nam zaszkodzić.

Pamiętajmy, że każdy dietetyczny grzeszek możemy zniwelować zwiększoną ilością ćwiczeń. Zjedzenie czegoś złego nie oznacza więc katastrofy pod warunkiem, że zmotywujemy się w ten dzień do intensywniejszego treningu i spalimy nadmiar przyjętych kalorii.

Unikajmy codziennego wchodzenia na wagę i podzielmy nasz ostateczny cel na mniejsze części. Wyznaczenie sobie małych celów zdecydowanie ułatwia pracę. Takim celem może być schudnięcie 2-4 kg w miesiąc. Wydaje się to cel realistyczny, jego osiągnięcie wzmocni naszą motywację i pokaże, że to, co robimy, jest skuteczne

Zmień swój sposób myślenia o odżywianiu, a zapomnisz o nadwadze

Schudnięcie 20 kg to olbrzymie wyzwanie, które przy odpowiednim podejściu jest do zrealizowania w kilka miesięcy. Dobrze zbilansowana dieta, trening dostosowany do naszych możliwości i wsparcie w postaci dobrej jakości suplementów może sprawić, że nasza waga spadnie do pożądanego poziomu.

Niestety osiągnięcie tego celu to tylko połowa sukcesu. Prawdziwym wyzwaniem jest utrzymanie tej wagi w dłuższym okresie. Wracając do poprzednich nawyków dietetycznych i całkowitego zaniechania aktywności fizycznej bardzo szybko wrócimy do poprzedniej wagi. Co zrobić, by raz na zawsze zakończyć temat odchudzania?

Należy zmienić swoje podejście do diety. Pod tym pojęciem należy rozumieć sposób odżywiania, który ma być racjonalny i dostarczać naszemu organizmowi odpowiedniej ilości kalorii. Niewłaściwa dieta przesycona tłuszczami i cukrem siłą rzeczy powodować będzie szybkie przybieranie na wadze. Należy więc ustalić jadłospis i trzymać się go przez całe życie, kontrolując okresowo wagę. To pozwoli utrzymać właściwą wagę i zapomnieć o odchudzaniu.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>