zweryfikowany
Jak prawidłowo dbać o stawy i na co zwrócić szczególną uwagę?
Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Do pewnego wieku elastyczność stawów i swobodny chód uważamy za coś oczywistego. Trwa to tak długo, aż zaczną boleć stawy. Choroba zwyrodnieniowa stawów to najczęstsza choroba stawów, może pojawić się z wiekiem, w wyniku nagłego urazu, przewlekłego przeciążenia lub nadwyrężenia oraz z kilkunastu innych przyczyn.
Należy ćwiczyć regularnie, ale ostrożnie
Utrzymuj stawy w dobrym stanie dzięki regularnym ćwiczeniom, 3-5 razy w tygodniu. Wybieraj zajęcia o niskim stopniu oddziaływania na kolana, takie jak pływanie, jazda na rowerze czy ćwiczenia na trenażerze eliptycznym. Jeśli masz problemy ze stawami kolanowymi, unikaj biegania, skakania, wchodzenia i schodzenia po schodach oraz noszenia ciężkich rzeczy. Wszystkie te czynniki zwiększają nacisk na kolana, czasami nawet do kilkuset kilogramów na centymetr kwadratowy. Jeśli dana dyscyplina sportu powoduje ból, który utrzymuje się do dwóch godzin po zakończeniu ćwiczeń, należy ją przerwać.
Jedz te produkty, a unikniesz stanów zapalnych
Staraj się ograniczyć spożycie tłustego, czerwonego mięsa, które może osłabiać kości i powodować wypłukiwanie wapnia z organizmu. Staraj się nie spożywać pokarmów mocno przetworzonych (biały ryż, chleb i makaron) lub zawierających tłuszcze trans i oleje uwodornione, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych.
Zamiast tego należy spożywać pokarmy o działaniu przeciwzapalnym, takie jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i oleje roślinne. Zaleca się także tłuste ryby, takie jak łosoś, śledź, sardynki i sardele. Na niemieckich lotniskach pasażerowie samolotów ze sztucznymi stawami wykonanymi z tytanu są proszeni o posiadanie tzw. paszportu endoprotezy, aby udowodnić obecność obcych elementów metalowych w organizmie.
Właściwe odżywianie się jest kluczowe dla stawów
Kości są wzmacniane przez zdrową, zrównoważoną dietę. Nasze stawy i kości chronią nas przed upadkiem i wykorzystujemy je do utrzymania równowagi. Dzięki temu unikamy urazów, które prowadzą do zniszczenia stawów. Aby zachować zdrowe kości, należy codziennie spożywać wapń. Występuje w brokułach, jogurcie i innych produktach mlecznych. W przypadku nietolerancji na te pokarmy lekarz zaleci suplementy wapnia. Według badań, witamina D odgrywa ważną rolę w przyswajaniu wapnia przez organizm.
Lekarz poinformuje pacjenta, ile i jak dużo wapnia należy przyjmować. Zapalenia kości i stawów można uniknąć dzięki witaminie C i przeciwutleniaczom zawartym w pomarańczach. Bardzo korzystne dla kości i stawów jest spożywanie ryb, a konkretnie łososia. Oprócz wapnia zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, które łagodzą ból i obrzęki u osób cierpiących na zapalenie stawów. Innym źródłem kwasów omega-3 jest makrela. Jeśli nie jesz ryb, przyjmuj olej rybny, aby uzyskać te same kwasy omega-3.
Utrzymanie wagi ciała
Utrzymywanie wagi ciała na określonym poziomie może znacznie zmniejszyć obciążenie kolan, w których zazwyczaj występują bóle stawów. Wskaźnik masy ciała, który pokazuje stosunek wagi do wzrostu, pozwala określić, czy pacjent ma prawidłową wagę.Wzmocnij nogi
Włącz do swoich treningów „wyciskanie nogami” i „zginanie nóg”. Nie obciążają one stawów i ćwiczą mięśnie czworogłowe i mięśnie ud. Wzmocnienie tych mięśni odciąża stawy, podobnie jak usztywnienie kolan.
Stretching na zdrowie stawów
Rozciąganie może również zmniejszyć napięcie mięśni wokół kolana. Jeśli możesz, uprawiaj jogę, pilates lub przynajmniej wykonuj ćwiczenia rozciągające. Oto jeden z nich: jeśli masz napięte mięśnie dwugłowe uda, połóż się na plecach i obejmij ramionami jedno kolano. Przyciągnij ją jak najbliżej klatki piersiowej. Utrzymaj tę pozycję przez kilka sekund. Powtórz tę samą czynność z drugim kolanem. Wykonaj pięć powtórzeń, trzy do pięciu razy w tygodniu.
W przypadku bólu wystarczy przyłożyć lód
Jeśli doznałeś urazu i masz obrzęk, przyłóż do niego lód na 20 minut. Zmniejsza obrzęk, ból i drętwienie. Unikać bezpośredniego kontaktu ze skórą. Lepiej jest umieścić go w folii plastikowej i przyłożyć do stłuczonego miejsca.
Nadal trwają dyskusje na temat tego, gdzie najlepiej stosować ciepło, lód lub kompresy na kontuzjowane miejsce. W przypadku dużego obrzęku zalecamy zastosowanie następujących środków
Pytanie: Dlaczego stawy wydają trzeszczący dźwięk?
Dobra ergonomia
Nieprawidłowa postawa przy komputerze może prowadzić do nadwyrężenia ramion, szyi i barków. Należy upewnić się, że wysokość krzesła jest tak dobrana, aby obie stopy całkowicie dotykały podłogi. Głowa i plecy powinny znajdować się w jednej linii, a ramiona w rozluźnionej, naturalnej pozycji. Staraj się trzymać głowę prosto i unikać wyginania szyi. Należy używać podkładki pod mysz z podparciem dla dłoni, co pomaga uniknąć zespołu cieśni nadgarstka. Szczególnie ważne jest to aby pamiętać, żeby co godzinę robić sobie 3-5 minutową przerwę i oderwać się od komputera.
Monotonna praca, siedzący tryb życia, zaburzenia metaboliczne i odkładanie się soli wpływają na stawy. Nie pozwól, by choroba Cię dopadła, dbanie o zdrowie i stosowanie się do powyższych zaleceń pomoże Ci zachować młodzieńczą elastyczność i swobodę.
Komentarze |0|