zweryfikowany

Dlaczego stawy wydają trzeszczący dźwięk?

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Stawy

Dźwięki w stawach mogą występować w każdym wieku, ale częściej pojawiają się u osób starszych. Na szczęście w większości przypadków są one łagodne. Skrzypienie stawów jest częstym objawem u osób w średnim wieku, który nasila się wraz z wiekiem. Może objawiać się jako niski dźwięk w jednym lub kilku stawach, najczęściej w kolanach.

Niektórzy ludzie opisują trzeszczenie stawów jako zgrzytania lub trzeszczenia. Lekarze używają terminu „trzeszczenie” w odniesieniu do odgłosu, jaki wydaje staw podczas ruchu. Objaw ten jest zwykle nieszkodliwy i wskazuje na obecność małych pęcherzyków powietrza w tkance. Z drugiej strony, trzeszczenie może również wskazywać, że coś jest nie tak ze stawem. W związku z tym, jeśli dźwięk jest następstwem urazu lub towarzyszą mu inne objawy, należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską.

 

Dlaczego stawy trzeszczą?

Sytuacja ta może wystąpić w każdym wieku jako zjawisko łagodne lub jako oznaka choroby układu kostno-stawowego. Dźwięk ten jest zwykle spowodowany pęknięciem pęcherzyków azotu znajdujących się w jamie stawu. Badania dowodzą, że energiczne ruchy, które prowadzą do rozpadu błony maziowej stawów, są odpowiedzialne na przykład za pękanie kostek. Podobnie, trzeszczenie stawów powstaje w wyniku ocierania się o siebie dwóch powierzchni kostnych. Generuje to dźwięk, który może imitować pocieranie dwóch skór w łagodnych przypadkach lub pocieranie dwóch kamieni w ciężkich przypadkach. Przyczyną może być zwyrodnienie chrząstki i uszkodzenie elementów amortyzujących staw.

 

Kiedy trzeszczenie w stawach nie jest normalne?

W większości przypadków same szumy w stawach nie są powodem do niepokoju. Jednak trzeszczenie stawów, które z czasem staje się powtarzalne i zwiększa się jego częstotliwość, może wzbudzić podejrzenie zaburzeń kostno-stawowych.

Ból

Ból jest głównym symptomem patologii układu mięśniowo-szkieletowego i reumatologicznych. Może występować w dużych lub małych stawach i różni się w zależności od ciężkości choroby. Badania sugerują, że ból stawów jest wynikiem uszkodzenia tkanek miękkich, zwiększonego ciśnienia śródkostnego, zapalenia błony maziowej i ucisku sąsiadujących nerwów. Objaw ten może występować w spoczynku lub podczas wysiłku fizycznego i może być związany z trzeszczeniem stawów oraz ograniczeniem funkcjonalności.

Obrzęk lub opuchlizna

Zwiększona objętość w stawach zwykle wskazuje na proces zapalny torebki stawowej lub jej przylegających elementów. Podobnie, objaw ten jest związany z wysiękiem w stawach lub rozrostem błony maziowej, a także z obrzękiem kości.

Zaczerwienienie

Procesy zapalne i zakaźne, które uszkadzają chrząstkę, powierzchnie kostne i elementy stawowe, często objawiają się zaczerwienieniem skóry w danym obszarze. Jest to wynikiem rozszerzenia naczyń krwionośnych przez organizm.

 

Sztywność stawów i ograniczenie ruchów

Odczucie sztywności stawu i ograniczenia jego ruchomości jest bardzo przydatne w diagnostyce schorzeń kostno-stawowych. Sztywność poranna trwająca dłużej niż 1 godzinę jest związana z obrzękiem stawów. Zakres ruchu może być ograniczony z powodu zaburzeń mechanicznych i zwyrodnieniowych oraz zaniku mięśni.

Główne przyczyny trzeszczenia w stawach

Stawy zbudowane są z kości, mięśni, ścięgien, więzadeł, płynu maziowego i torebki stawowej. Chrząstka jest czynnikiem odpowiedzialnym za ochronę zakończeń kostnych i amortyzację mechanicznych skutków ruchu. W tym sensie skrzypienie stawów jest wynikiem ich uszkodzenia, urazów i stanów zapalnych.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest wynikiem stopniowego zużywania się chrząstki stawowej. Jest to najczęstsza postać choroby zwyrodnieniowej stawów i jedna z najczęstszych przyczyn trzeszczenia stawów spowodowanego ocieraniem się o niechronione powierzchnie. Według niektórych badań choroba zwyrodnieniowa stawów jest jednym z najczęściej występujących schorzeń u kobiet w wieku powyżej 60 lat. Choroba zwyrodnieniowa stawów może dotyczyć każdego stawu. Najczęściej jednak występuje na dłoniach, biodrach, kolanach i kręgosłupie.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba charakteryzująca się zapaleniem wyściółki stawów. Zwykle objawia się bólem, obrzękiem, ograniczeniem ruchów i poranną sztywnością. Ponadto ta postać choroby, podobnie jak łuszczycowe zapalenie stawów i podagra, jest jedną z głównych przyczyn trzeszczenia stawów.

Zapalenie pochewek ścięgien

Zapalenie pochewek ścięgien jest bolesną dolegliwością spowodowaną zapaleniem pochewek pokrywających ścięgna. Zwykle występuje w obrębie dłoni, nadgarstka, barku i pięty. Powszechnymi objawami są opuchlizna, ból i ograniczenie ruchów. U niektórych osób podczas poruszania dotkniętą chorobą kończyną może być słyszalny chrzęszczący lub trzaskający dźwięk.

Zapalenie kaletki maziowej

Zapalenie kaletki maziowej to stan zapalny torebek maziowych lub kaletek maziowych, które pełnią rolę amortyzatorów ruchów stawów. Jest to spowodowane urazem, chorobą autoimmunologiczną, infekcją lub powtarzającym się urazem. Przemieszczenie elementów stawowych nad kaletką może być przyczyną hałasu.

Rozdarcie łąkotki

Uszkodzenia łąkotki są częstą kontuzją sportową. Zwykle jest to wynik gwałtownych ruchów skrętnych i obrotowych przy nieruchomej stopie. W łagodnych przypadkach urazowi towarzyszy ból i obrzęk, który ustępuje po 2-3 tygodniach. U pacjentów z poważnymi uszkodzeniami występuje zwichnięcie i niestabilność kolana.

 

 

 

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>