zweryfikowany
Dieta kopenhaska (menu, zasady, opinie…) – 13 dni w kulinarnym reżimie. Czy warto?
Autor: Ewelina Wójcik zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Dieta kopenhaska – zasady ogólne
Jeśli jesteśmy gotowi na dietę totalną, jest szansa, że będziemy mogli kontynuować dietę kopenhaską, ale jeśli nie, to lepiej poszukać innych systemów odchudzania. Dieta kopenhaska narzuca nam zestaw reguł, począwszy od ilości kalorii, jakie możemy spożywać w ciągu dnia, poprzez liczbę posiłków i menu, aż po pory posiłków. Możemy zapomnieć o późnych obiadach, pysznych obiadach w okolicach południa czy popołudniowych przekąskach. Wszystkie nasze nawyki żywieniowe możemy schować do szuflady, bo mamy tutaj do czynienia z rygorystycznym planem posiłków , w którym zjadamy dokładnie 3 posiłki dziennie o ściśle określonych porach – śniadanie między 8 a 9, obiad między 12 a 12. 14:00, kolacja między 17:00 a 18:00.
Zabrania się jedzenia, spożywania dodatkowych potraw (nawet bardzo niskokalorycznych) oraz zmiany menu. Musimy też zrezygnować z wszelkiego rodzaju płynów – soków owocowych, napojów, alkoholi, koktajli, herbat owocowych, wód smakowych. Zawartość posiłków jest precyzyjnie określona, nie ma wyjątków, nie ma zamienników ani dodatkowych porcji jedzenia. Dieta kopenhaska składa się z kilku produktów, w tym jajek na twardo, chudego mięsa i niektórych warzyw.
Dieta kopenhaska to dieta 13-dniowa. W tym czasie możemy schudnąć od kilku do kilkunastu kilogramów, w zależności od stopnia nadwagi, tempa zmian metabolicznych czy stylu życia. Ponieważ jest to bardzo restrykcyjna dieta i jest dużym obciążeniem dla organizmu, możemy to robić tylko raz na 2 lata. Dzienne spożycie kalorii podczas diety kopenhaskiej to 600-800 kcal , co jest wartością bardzo niską, dlatego przed przystąpieniem do tego planu odchudzania należy się zastanowić, czy nasz styl życia pozwala nam oprzeć się na własnym Dieta 13-dniowa na tak mocno przyciętej diecie.
Jeśli, powiedzmy, pracujemy fizycznie lub mamy dużo prac domowych i przez większość dnia biegamy, dieta kopenhaska nie jest dla nas, ponieważ dostarcza zbyt mało energii. Działając z dużą prędkością i jedząc 600 lub 800 kalorii dziennie, możemy prowadzić do zmęczenia i komplikacji zdrowotnych.
Zaleca się ograniczenie aktywności podczas diety kopenhaskiej. Na ten okres powinniśmy zrezygnować nie tylko ze sportu, ale także z innych, bardziej wymagających fizycznie zajęć. Sport i duża aktywność fizyczna na diecie kopenhaskiej mogą mieć konsekwencje w postaci skrajnego zmęczenia, obniżonego nastroju, senności, bólu głowy, drażliwości, osłabienia lub ogólnego samopoczucia.
Przeciwwskazania do diety kopenhaskiej to:
- poniżej 18,
- podeszły wiek,
- ciąża i okres karmienia,
- nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia,
- choroby wątroby i nerek,
- cukrzyca,
- problemy żołądkowe, zaburzenia trawienia,
- okresy rekonwalescencji,
- niska odporność, zły stan zdrowia.
Pomocne mogą okazać się dobre tabletki na odchudzanie blokujące wchłanianie tłuszczów oraz hamujące apetyt.
Produkty zabronione przez dietę kopenhaską:
- chleb (wyjątek stanowi toast, który możemy zjeść w 3, 6, 10 i 13 dniu diety),
- Słodycze, cukier,
- słone przekąski,
- gotowe posiłki,
- sosy, majonez,
- soki owocowe, napoje, alkohole,
- zboża, otręby,
- gardła, ryż, makaron,
- ziemniaki,
- rośliny strączkowe,
- wszystkie sery z wyjątkiem naturalnej ricotty,
- Jogurt owocowy, ser homogenizowany, deser mleczny,
- śmietana, mleko, masło,
- całe mięso z wyjątkiem chudego fileta wołowego i piersi z kurczaka,
- większość wędlin (z wyjątkiem chudej szynki),
- gotowe do użycia mieszanki przypraw,
- Sól,
- guma do żucia.
Produkty dozwolone w diecie kopenhaskiej:
- chuda wołowina i pierś z kurczaka,
- chude ryby (pstrąg, sola, dorsz),
- Jajka na twardo,
- małe ilości owoców,
- warzywa (szpinak, brokuły, pomidory, marchew, sałata),
- chuda szynka,
- jogurt naturalny,
- zioła,
- woda mineralna w dużych ilościach (minimum 2 litry wody dziennie).
Nie tworzymy naszych kompozycji kulinarnych zaczynając od dozwolonych produktów, ale konsumujemy je zgodnie z menu z góry, które znajdziesz poniżej.
Dieta kopenhaska: dieta podstawowa
Niestety dieta w Kopenhadze nie jest bardzo urozmaicona, posiłki są małe, często powtarzalne, jednorodne i ascetyczne (np. W ramach posiłku jemy tylko 200 g mięsa i kilka liści sałaty lub po prostu startą marchewkę z sokiem z cytryny ). Nie możemy dodawać produktów do naszych posiłków ani zmieniać menu między dniami (co mam dziś jeść, jutro, a co jutro, dziś). Jedyną zmianą, jaką możemy wprowadzić, jest odwrócenie kolejności posiłków w ciągu jednego dnia, tj. Spożyć jeden zestaw rano na obiad, rano na obiad itp. Oto dokładne menu:
Dzień 1 (menu powtarzania dnia 8)
- Śniadanie: filiżanka czarnej kawy z kostką cukru
- Kolacja: 2 jajka na twardo, 1 pomidor, 1 szklanka gotowanego szpinaku lub brokułów
- Kolacja: Stek około 200g (z chudszej partii wołowiny), kilka liści sałaty lub mix sałat z łyżką oleju i soku z cytryny
Dzień 2 (powtórz menu dnia 9)
- Śniadanie: filiżanka czarnej kawy z kostką cukru
- Kolacja: stek, kilka liści sałaty z łyżką oleju i soku z cytryny, 1 wybrany owoc
- Kolacja: 1 grubszy lub więcej cienkich plasterków chudej szynki, niekompletna szklanka naturalnego jogurtu
Dzień 3 (dzień 10 powtórz menu)
- Śniadanie: filiżanka czarnej kawy z kostką cukru, 1 tost z kromki chleba (najlepiej razowy)
- Kolacja: 1 szklanka gotowanego szpinaku, 1 pomidor, 1 dowolny owoc
- Kolacja: 2 jajka na twardo, 1 grubszy plasterek lub kilka cienkich plasterków chudej szynki, kilka liści sałaty lub mix sałat z 1 łyżką oleju i soku z cytryny
Dzień 4 (menu powtórz dzień 11)
- Śniadanie: filiżanka czarnej kawy z kostką cukru
- Kolacja: 1 jajko na twardo, 1 duża starta marchewka, ricotta naturalna lub wiejski ser (ok. 150 g)
- Kolacja: około pół szklanki kompotu bez cukru (kompot jemy z owocami), mniej niż szklanka jogurtu naturalnego
Dzień 5 (powtórz menu dzień 12)
- Śniadanie: 1 duża starta marchewka z sokiem z cytryny
- Kolacja: chuda ryba (ok. 300 g) doprawiona sokiem z cytryny i ziołami (np. Bazylia) gotowana na parze lub smażona bez tłuszczu
- Kolacja: stek, kilka liści sałaty, kilka główek gotowanych brokułów
Dzień 6 (powtórz menu dzień 13)
- Śniadanie: filiżanka czarnej kawy z kostką cukru, 1 tost z kromki chleba (najlepiej razowy)
- Kolacja: duszona pierś z kurczaka, kilka liści sałaty z 1 łyżką oleju i sokiem z cytryny
- Kolacja: 2 jajka na twardo, 1 duża starta marchewka
Dzień 7
- Śniadanie: herbata
- Kolacja: grillowana lub duszona pierś z kurczaka, wybrane owoce
- Kolacja: nic
Aby uniknąć niedoborów składników odżywczych, możemy stosować suplementy witaminowe równolegle z naszą dietą. Dla wielu osób stosujących dietę kopenhaską optymalną opcją są specjalne suplementy odchudzające, skomponowane tak, aby hamować apetyt, zwiększać uczucie sytości, a jednocześnie dzięki cennym ekstraktom roślinnym, dostarczają organizmowi ważnych witamin oraz makro i mikroelementów.
Dieta kopenhaska: żywność – substytuty
Wielu amatorów diety kopenhaskiej szuka sposobów na przełamanie monotonii, ale nie jest to łatwe ze względu na niewielki asortyment dozwolonych produktów i surowe zalecenia dotyczące kształtu menu. Oczywiście można wprowadzić trochę urozmaicenia i stworzyć oryginalną wersję diety kopenhaskiej, ale warto pamiętać, że nasze zamienniki mają podobną wartość odżywczą (np. Porównywalne ilości tłuszczów, białek i węglowodanów, witamin, minerałów) oraz zawartość kalorii podobna do zawartości autentycznych produktów.
Powiedzmy, że zamiast szpinaku i brokułów możemy użyć kapusty, szparagów, bakłażana, cukinii, cukinii, a zamiast tradycyjnej szynki, wieprzowiny, kurczaka lub indyka lub polędwicy. Możesz urozmaicić startą marchewkę z selerem, pietruszką lub kalarepą.
Jeśli chodzi o owoce , dieta kopenhaska daje swobodę, więc za każdym razem możemy używać różnych produktów z tej kategorii, aby przełamać kulinarną rutynę. Co do stałych bywalców menu, czyli jajek , ciężko będzie znaleźć przyzwoity zamiennik. Stanowią podstawę diety i dostarczają znaczną porcję białka i innych ważnych składników odżywczych. Nie warto więc się poddawać, ale klasyczne jajka na twardo można przyrządzić w inny sposób: zrobić ciasto (z odrobiną oleju lub jogurtu i aromatycznymi ziołami, np. Szczypiorek, koper, bazylia) i podawać na liściu sałaty. lub zrób sałatkę z pomidorem lub zielonym ogórkiem. Niektóre jajka na twardo są również zastępowane jajkami z koszulki.
Dużym problemem dla wielu osób jest również wołowina, która często pojawia się w menu. Nie każdemu się to podoba, nie każdy ma do niej łatwy dostęp. Czy możesz zastąpić stek czymś innym? Z jednej strony nie powinniśmy stosować zamienników, bo jedząc taki stek wołowy, dostarczamy organizmowi dużo zdrowego białka, dużo żelaza i kilku innych ważnych składników odżywczych, broniąc się tym samym przed ich niedoborami i pogorszeniem stanu zdrowia.
Z drugiej strony duży stek z piersi kurczaka lub indyka dostarcza również pokaźną porcję białka, minerałów i witamin. Nawet jeśli pierś z kurczaka lub indyka zawiera trochę mniej żelaza niż wołowina, możemy zrekompensować ten rabat jedząc dużo zielonych warzyw, na przykład pietruszkę, kapustę, botwinkę, świeże liście szpinaku. Są małe i bardzo bogate w składniki odżywcze.
Podsumowując, dieta kopenhaska z kurczakiem lub indykiem zamiast wołowiny może się sprawdzić, ale warto pamiętać o dość dużych porcjach mięsa (ok. 200-250g na 1 stek) i jednocześnie jeść bogate w liściaste biopierwiastki. w tym samym czasie.
Dieta kopenhaska – efekty
Dieta kopenhaska z reguły trafia do osób, które są zdeterminowane, by schudnąć oraz tych, które nie lubią czekać tygodniami na efekty, ale wolą niemal natychmiast obserwować zmiany w organizmie. Ta dieta może im to dać, ale czy to potrwa? To osobna sprawa. Większość osób, którym uda się uzupełnić dietę, traci około 5-10 kg. Czasami można schudnąć jeszcze więcej, około 12-15 kg, ale dotyczy to głównie osób z bardzo wysokim poziomem nadwagi.
Znaczna utrata masy ciała jest wynikiem radykalnego obniżenia ilości węglowodanów w diecie, eliminacji soli, niezdrowej żywności, która zaburza metabolizm oraz ogólnego spadku kalorii. Posiłki nagle zaczynają dostarczać nam ponad połowę energii, więc nasz organizm zaczyna gromadzić zapasy tłuszczu. Jednak to nie tłuszcz, a woda najszybciej wydostaje się z naszego organizmu. Pozbywając się nagromadzonej wody podskórnej, intensywnie tracimy na wadze, co może zostać przez nas źle zinterpretowane jako spadek poziomu tkanki tłuszczowej. Niestety całkowita redukcja tkanki tłuszczowej wymaga dłuższych efektów niż dwutygodniowa radykalna dieta.
Krótko mówiąc, pod koniec diety kopenhaskiej będziemy lżejsi o kilka lub kilkanaście funtów, ze znaczną utratą wody i mniejszą ilością tłuszczu. Warto również zauważyć, że w wielu przypadkach efekty diety kopenhaskiej są niestety nietrwałe . Po tak ciężkim poście organizm potrzebuje pożywienia, po czym szybko zaczyna ponownie gromadzić zapasy wody i tłuszczu, co skutkuje przyrostem masy ciała, który często staje się nawet większy niż przed dietą.
Dieta kopenhaska – wady i zalety
Niewątpliwie dieta kopenhaska nie jest dietą, na którą każdy by się zdecydował. Jest to dieta znacznie bardziej stresująca i trudniejsza do przejścia niż inne diety odchudzające, takie jak dieta pomidorowa, dieta 1500 kcal, dieta owsiana czy dieta South Beach. Ma jednak pewne zalety, które nadal sprawiają, że jest bardzo popularny.
Zalety diety kopenhaskiej:
- To jest krótkie, tylko 13 dni.
- Prowadzi do szybkiej utraty wagi.
- Jest łatwy, nie wymaga przygotowywania wyszukanych potraw.
- Nie wymaga dużych nakładów finansowych.
- Pomaga pozbyć się wody podskórnej.
- Prowadzi do skurczu żołądka, pomagając w ten sposób zmniejszyć ilość spożywanego pokarmu.
Wady diety kopenhaskiej:
- Wymaga zbyt radykalnego ograniczenia kalorii (600 czy 800 kcal dziennie to za mało do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu).
- W planie posiłków brakuje porządnego śniadania. W końcu śniadanie to podstawowy posiłek, który powinien być pełny, zapewniać energię na dłuższy czas i „podkręcać” metabolizm na cały dzień (w diecie kopenhaskiej większość dni na śniadanie pijesz tylko kawę z cukrem, który tak, daje pewną ilość energii, ale na krótki czas).
- To jest bardzo monotonne. Posiłki, które są wciąż powtarzane i niezbyt zróżnicowane, mogą powodować zniechęcenie.
- Nie daje uczucia sytości, nadal głoduje.
- Za mało witamin, minerałów, prowadzi do niedoborów żywieniowych.
- Może to prowadzić do spowolnienia metabolizmu.
- Pogorsza nas, apatia, ciągłe zmęczenie.
- Powoduje problemy z koncentracją, negatywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu (dla pracowników umysłowych może to być duży problem).
- W czasie jego trwania należy zrezygnować ze sportu i innych bardziej intensywnych form aktywności.
- Może powodować utratę tkanki mięśniowej.
- Powoduje szereg dolegliwości takich jak: bóle głowy, zawroty głowy, osłabienie, wypadanie włosów, pogorszenie stanu skóry.
- Nie jest to dieta dla wszystkich, jest przeznaczona tylko dla osób o nienagannym zdrowiu, nie jest odpowiednia dla osób zbyt młodych i starszych.
- Często następuje efekt jojo.
Dieta kopenhaska – opinie
W opiniach na temat diety kopenhaskiej z pewnością nie znajdziemy jednomyślnego krzyku o jej sukcesie lub nie. Ile głosów za, ile przeciw. Zwolennicy tej diety zwracają uwagę, że owszem, trzeba włożyć trochę wysiłku, wiele wyrzeczeń, uporać się z spadkami energii i pogorszeniem samopoczucia, ale efekty w postaci 5, 7 czy nawet 10 kg są warte mniej.
Z kolei przeciwnicy diety kopenhaskiej stoją na stanowisku, że finansowanie takiego obciążenia organizmu i ryzyka powikłań zdrowotnych nie jest tego warte, skoro dostępnych jest o wiele bardziej dostępnych i prostszych form odchudzania, które: działając dłużej, dają dłużej utrzymujące się efekty.
Dieta Kopenhaska – przepisy
W diecie kopenhaskiej kryje się wielka kulinarna prostota, co potwierdzają następujące przepisy:
Składniki:
- kawałek około 200 g chudego mięsa
- sok cytrynowy
- tymianek, oregano
- zmielony czarny pieprz
- 1 łyżka oleju
Przygotowanie:
Stek wołowy lekko połamiemy młotkiem. Przecieramy ziołami, pieprzem i sokiem z cytryny. Odłóżmy to na kilka minut. Mięso układamy na rozgrzanej patelni posmarowanej olejem. Smażymy z każdej strony około 5 minut.
Prosty przepis na szpinak w diecie kopenhaskiej
Składniki:
- pół paczki mrożonego szpinaku lub kilka dużych garści świeżego szpinaku
- sok cytrynowy
- tymianek
- ząb czosnku
Przygotowanie:
Wlej niewielką ilość wody do rondla, wrzuć szpinak, gotuj na małym ogniu przez kilka minut. Doprawić sokiem z cytryny, tymiankiem, czosnkiem wyciśniętym w prasie, zamieszać, chwilę dusić. Do odmiany możemy dodać szczypiorek, koperek lub posiekane pomidory.
Fakty sprawdzone Ewelina Wójcik | Masz pytania? Skontaktuj się z autorem.
Komentarze |0|