zweryfikowany
Błonnik – Poznaj jakie ma właściwości odchudzające
Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Błonnik to bardzo przydatny organizmowi człowieka składnik pokarmowy. Jego rola jest nie do przecenienia jeśli chodzi o odchudzanie. Zanim jednak zdecydujemy się na suplementację błonnika bądź na częstsze sięganie po produkty go zawierające, warto się czegoś o nim dowiedzieć. Dobrze byłoby poznać jego cenne właściwości. Trzeba także dowiedzieć się, w czym jest najwięcej błonnika.
Błonnik to substancja pochodzenia roślinnego, która w przewodzie pokarmowym nie ulega procesowi trawienia. Jest niezbędnym składnikiem do prawidłowego funkcjonowania jelit. Jego spożycie jest także ważne podczas diet redukcyjnych. Niektóre produkty spożywcze wyróżniają się na tle innych pokaźną ilością błonnika pokarmowego, więc są szczególnie polecane w jadłospisach osób na dietach.
- Z jakiego powodu powinniśmy dostarczać do organizmu błonnik?
- W jakich produktach znajdziemy go najwięcej?
Na te oraz wszystkie inne pytania dotyczące wpływu błonnika na odchudzanie odpowiadamy w poniższym artykule.
Błonnik – podstawowe informacje
Błonnik niejedno ma imię. Mianem błonnika można określić bowiem pektyny, hemicelulozy, jak również ligniny. Co do zasady, wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje błonnika. Pierwszym z nich jest błonnik rozpuszczalny w wodzie. Najbardziej charakterystyczne dla niego jest to, iż pęcznieje w żołądku. Ze względu na to, daje organizmowi duże poczucie sytości. Spowalnia także wchłanianie węglowodanów. Drugim rodzajem błonnika jest ten, który nie rozpuszcza się w wodzie. Przyśpiesza on perystaltykę naszych jelit oraz usuwa złogi zalegające w jelitach. Dla ludzkiego organizmu ważne są obydwa rodzaje błonnika, zarówno ten rozpuszczalny w wodzie, jak i ten nierozpuszczalny.
Dlaczego błonnik wspomaga odchudzanie?
Zobacz również: Tabletki na Odchudzanie: Ranking najlepszych + Prawdziwe Opinie
Wiele osób odchudzających się zastanawia się nad tym, czy i dlaczego błonnik wspomaga odchudzanie. Okazuje się, że zrzucenie zbędnych kilogramów bez błonnika byłoby naprawdę bardzo trudne. Włókno pokarmowe wykazuje bowiem działanie odchudzające. Błonnik spowalnia trawienie, dzięki czemu dłużej jesteśmy syci. Nie mamy więc ochoty na podjadanie, a zwłaszcza na sięganie po słodkości. Poza tym, dzięki błonnikowi pokarm zostaje zdecydowanie lepiej strawiony. Z tego też względu, nie musimy obawiać się uciążliwych wzdęć, jak również gazów. Warunek jest jednak jeden; spożywając produkty bogate w błonnik musimy pić duże ilości płynów. Co ciekawe, dzięki sięganiu po produkty bogate w błonnik możemy liczyć na poprawę mikroflory jelitowej. To także korzystnie wpływa na odchudzanie. Dzięki błonnikowi można również pozbyć się uciążliwych zaparć oraz złogów w jelitach. Jeżeli nie będziemy mieli z nimi problemów, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, szybciej schudniemy. Warto zaznaczyć, że produkty bogate w błonnik wspomagają detoksykację naszego organizmu. Pozbycie się szkodliwych toksyn może bardzo pomóc w gubieniu nadprogramowych kilogramów. Poza tym, dzięki pozbyciu się toksyn, można będzie poprawić wygląd skóry, włosów oraz paznokci. Na atrakcyjnym wyglądzie zewnętrznym zależy zaś nie tylko przedstawicielkom płci pięknej, ale również i mężczyznom. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że pozytywny wpływ błonnika na odchudzanie dostrzeżemy tylko pod warunkiem jego systematycznego stosowania. Wskazana jest także cierpliwość, bo efektów na pewno nie dostrzeżemy natychmiast. Pojawią się one dopiero po jakimś czasie.
Jakie jeszcze właściwości błonnika warto znać?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że błonnik posiada nie tylko właściwości odchudzające i usprawniające metabolizm. Pozwala on również zapobiegać chorobom krążenia. Mowa tu przede wszystkim o zawale, jak również o chorobie wieńcowej. Dzięki systematycznemu spożywaniu produktów bogatych w cenny błonnik, można także obniżyć zbyt wysoki poziom złego cholesterolu. Na tym jednak nie koniec. Błonnik pomaga także zadbać o odpowiedni poziom trójglicerydów. Niestety, u wielu osób jest on po prostu zbyt wysoki. Wysoki cholesterol oraz wysokie trójglicerydy znacząco zwiększają zaś ryzyko rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Mowa tu nie tylko o chorobach krążenia, ale i o nadciśnieniu czy cukrzycy. Co ciekawe, błonnik pomaga również organizmowi w ochronie przed chorobami nowotworowymi. Niestety, nie da się ukryć, że schorzenia nowotworowe to prawdziwa plaga naszych czasów. Jeśli jednak zatroszczymy się o odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w błonnik, ryzyko rozwoju nowotworu będzie niższe. Nietrudno zgadnąć, że błonnik pozwala również na zmniejszenie ryzyka rozwoju cukrzycy typu drugiego oraz insulinooporności.
Jakie są najlepsze źródła błonnika?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są dobre źródła błonnika. W sklepach ze zdrową żywnością bardzo często można dokonać zakupu sproszkowanego błonnika. Wystarczy zmieszać go z wodą w zalecanej ilości, a następnie wypić. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że błonnik powinniśmy dostarczać swojemu organizmowi także z innych źródeł Warto sięgać po warzywa i owoce, które są w niego bardzo bogate. W szczególności dobrze byłoby zainteresować się warzywami strączkowymi, takimi jak fasola, groch czy soja. Kalafior oraz brokuły także stanowią skarbnicę błonnika. Jeżeli chodzi o owoce, wysoką zawartością błonnika wykazują się suszone morele, winogrona czy pomarańcze. Swoją uwagą warto obdarzyć także porzeczki oraz jeżyny. Pełnoziarniste produkty, takie jak chociażby otręby żytnie, pszenne czy grahamki także mogą okazać się przydatne. Ważne jest to, aby wymienione produkty dominowały w naszym jadłospisie. Wówczas satysfakcjonujące rezultaty na pewno się pojawią. Jeśli nie wiemy, jak zaplanować swoją dietę, aby znalazła się w niej duża ilość błonnika, poprośmy o pomoc dietetyka.
Błonnik rozpuszczalny i błonnik nierozpuszczalny
Podstawą każdej diety redukcyjnej jest zdrowy i zbilansowany jadłospis oraz wysiłek fizyczny. Dbając o to, co ląduje na naszym talerzu, pierwsze efekty diety mogą być naprawdę szybko zauważalne. Nie bez znaczenia podczas odchudzania jest także błonnik pokarmowy. Błonnikiem nazywany jest wielocukier pochodzenia roślinnego, który znajduje się przede wszystkim w produktach zbożowych oraz warzywach i owocach. Przez to, że odporny jest na działanie enzymów trawiennych, nie jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym. Błonnik można podzielić na rozpuszczalny i nierozpuszczalny, a każdy z nich ma inny wpływ na nasz organizm. Błonnik nierozpuszczalny odpowiedzialny jest za prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Błonnik rozpuszczalny z kolei wpływa dobrze na mikroflorę jelitową i odpowiada za proces wchłaniania węglowodanów oraz tłuszczy dostarczanych wraz z posiłkami.
Dlaczego błonnik jest ważny podczas odchudzania?
Dzienne spożycie błonnika przez osobę dorosłą powinno oscylować w granicach 30-40 g. Spożycie produktów bogatych w błonnik sprawia, że po jedzeniu odczuwamy efekt sytości. Jest to istotne podczas odchudzania, bo zapobiega podjadaniu pomiędzy posiłkami i sprawia, że zjadane porcje są mniejsze. Oprócz tego błonnik wpływa niezwykle korzystnie na jelita, regulując perystaltykę jelit. Błonnik może również przyspieszać przemianę materii, co z kolei oznacza szybszą utratę kilogramów. Ponadto substancja ta sprzyja obniżeniu przyswajania tłuszczów, co bezpośrednio wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów. Jest to szczególnie ważna kwestia w przypadku osób borykających się z otyłością czy nadwagą. Osoby te narażone są na wystąpienie chorób sercowo-naczyniowych, więc spożycie dań bogatych w błonnik, który obniża poziom cholesterolu, może temu zapobiec.
Zbyt mała ilość błonnika w diecie-skutki
Głównym sygnałem, że w naszej diecie brakuje błonnika, jest problem z nieregularnym wypróżnianiem się. Z racji tego, że błonnik wpływa pozytywnie na jelita, oczyszczając je, wypróżnienia występują często i regularnie. To z kolei zapobiega zaparciom, na które jesteśmy narażeni, kiedy dieta uboga jest w błonnik. Dieta zbyt uboga w błonnik prowadzi również do wzdęć i gazów. Z kolei zbyt duża ilość dostarczanego błonnika, czyli powyżej zalecanej dawki 40 g, wpłynąć może na rozluźnienie stolca i biegunki oraz bóle brzucha.
Na błonnik uważać powinny osoby, które mają problemy z nawracającymi stanami zapalnymi jelit, dróg żółciowych czy trzustki oraz chorujący na wrzody.
W jakich produktach znajduje się błonnik?
Wiemy już, dlaczego błonnik jest tak istotny podczas odchudzania. A w jakich produktach znajdziemy go najwięcej?
Zobacz: 16 produktów do spożywania w trakcie diety Ketogenicznej
Chcąc wzbogacić dietę w błonnik, konieczne jest wdrożenie do swojego jadłospisu produktów zbożowych, które wyróżniają się największą ilością tego składnika. Mowa przede wszystkim o płatkach i otrębach owsianych, żytnich i jęczmiennych, które mogą być składnikiem smacznych posiłków śniadaniowych. W diecie powinno znaleźć się także miejsce na dobrej jakości pieczywo pełnoziarniste i graham. Z kolei produkty bazujące na mące pszennej będą dosyć ubogie z błonnik, co powoduje, że po posiłku szybko następuje uczucie głodu.
W czołówce produktów z wysoką zawartością błonnika znajdują się również owoce. Wśród nich są gruszki, truskawki, jabłka czy banany. Większość z owoców dostarcza niedużą ilość kalorii, bo w głównie składają się z wody. Oprócz tego są doskonałym źródłem cennych witamin i składników mineralnych, które są istotne podczas diety redukcyjnej o obniżonej kaloryczności. W tym miejscu należy wspomnieć także o suszonych śliwkach, które mają zbawienny wpływ na układ trawienny. Sprawdzają się jako przekąska w ciągu dnia lub jako dodatek do posiłków.
Wśród wysokobłonnikowych warzyw znajduje się fasola, groch oraz ziemniaki. Chociaż mają dosyć wysoką ilość kalorii w przeliczeniu na 100 gramów, to oprócz błonnika dostarczają sporą ilość białka. Składnik ten również wpływa pozytywnie na redukcję, ponieważ na długo daje efekt sytości. Z tych warzyw można przyrządzić świetne wegetariańskie dania obiadowe, które oprócz dobrego smaku, wyróżniać się będą dużą ilością dostarczanego błonnika.
Jeżeli jesteś na etapie poszukiwania produktów, które podniosą ilość błonnika w twojej diecie, powinieneś włączyć do niej również siemię lniane, soję, migdały, pistacje oraz wszystkie rodzaje kasz. Pamiętać należy, że produkty z pełnego ziarna będą zawsze lepszym wyborem niż te z białej mąki pszennej.
Komentarze |0|