zweryfikowany

Zalety stanu ketozy

Autor: Jacek Przybylski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Porady

Dieta ketogenna w istocie ma kilka niepodważalnych zalet, których nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy nie są w stanie obalić ani zaprzeczyć.

Sam stan ketozy [ Ketony i ketoza – Podstawowe pojęcia ] przynosi równie wiele korzyści dla naszego organizm. Poza dostarczaniem niezbędnych substancji do prawidłowego funkcjonowania, ciała ketonowe – w szczególności BHB – mogą przyczyniać się do łagodzenia stanów zapalnych i zapobiegać stresowi oksydacyjnemu, czyli dwóm podstawowym czynnikom winnym przewlekłym schorzeniom.

To niezaprzeczalnie dwa pożądane objawy ketozy.

Na pytanie „czy ketoza jest zdrowa?” odpowiadamy tymi faktami:

ZALETA: Regulowanie i normowanie apetytu

Jedną z pierwszych zalet, którą niesie ze sobą dieta ketogeniczna jest zmniejszenie łaknienia. Osoby będące w stanie ketozy przyznają, że ciała ketonowe hamują w nich uczucie głodu, przyczyniają się do łatwiejszego kontrolowania apetytu i sprawiają, że szybciej i dłużej odczuwają nasycenie.

Badania naukowe potwierdzają, że ketoza zagłusza odczucie głodu, co zdecydowanie wpływa na komfort funkcjonowania i jakość spożywania posiłków.

Przeprowadzane doświadczenie dały niepodważalne rezultaty – dieta ketogenna obniża poziom greliny, czyli „hormonu łaknienia”, a wśród osób, które świeżo co schudły, najlepsze nawyki żywieniowe i zdrowotne pozostawiła właśnie ketoza;

ZALETA: Utrata wagi

Zmniejszony apetyt oraz dieta bez węglowodanów sprawiają, że automatycznie jemy mniej, dzięki czemu gubimy zbędne kilogramy.

Przestrzegana terapia ketogeniczna pozwala na spożytkowanie zbędnej dotychczas tkanki tłuszczowej i białek. Fakt regularnej utraty wagi nie jest niczym nadzwyczajnym, jeżeli skojarzymy podstawowe fakty i prawa, którymi rządzi się ketoza: zmniejszenie łaknienia, obniżenie poziomu insuliny we krwi i wzrost tendencji do pożytkowania nadmiaru tkanki tłuszczowej

ZALETA: Inwersja diabetyczna

Za tym tajemniczo brzmiącym hasłem kryje się nic innego jak działanie odwrotne do cukrzycy. Dieta ketogeniczna u osób z cukrzycą typu 2 i w stanach przedcukrzycowych pomaga ustabilizować stan cukru we krwi i insulinooporność, co skutecznie pozwala zahamować powikłania występujące w stanach cukrzycowych. Ketoza sprawia również, że cukrzyk łatwiej i lżej znosi leczenie w związku ze swoim schorzeniem;

ZALETA: Szeroki potencjał zastosowania w sportach wysiłkowych i wśród lekkoatletów

Efekty ketozy sprawiają, że sportowcy przez dłuższy czas mogą uprawiać swoje dyscypliny bez potrzeby spożywania posiłków, a ciała ketonowe dostarczają długookresowego zaopatrzenia w składniki odżywcze;

ZALETA: Zmniejszenie ryzyka wystąpienia padaczki

Dieta tłuszczowa pozbawiona węglowodanów, czyli mniej rygorystyczny wariant diety Atkinsa (Modified Atkins Diet – MAD), ma istotny wpływ na zmniejszenie ryzyka padaczki wśród epileptyków. Co najważniejsze, to pozytywne działanie potwierdzone szeregiem badań klinicznych zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci, a najlepiej reagują na nie Ci chorzy, u których tradycyjna medycyna przynosiła znikomy efekt;

Trwają również badania kliniczne nad potwierdzeniem szeregu innych, niezwykle korzystnych zalet. Obecnie naukowcy pracują nad potwierdzeniem, że efekty ketozy łagodzą schorzenia lub korzystnie wpływają na:

 • Złagodzenie i zmniejszenie częstotliwości napadów migreny i przewlekłych bólów głowy;
 • Zahamowania PCOS (zespół policystycznych jajnoków, PolyCystic Ovary Syndrome);
 • Spowolnienia lub częściowego zahamowania rozwoju choroby Alzheimera;
 • Wydłużenia średniego czasu trwania życia oraz zmniejszenia zachorowalności na choroby przewlekłe oraz tzw. choroby cywilizacyjne

Niektórzy sugerują również, że ketoza (a dokładniej – ciała ketonowe) wspierają organizm w walce z komórkami rakowymi podczas konwencjonalnych metod leczenia. Dowiedzenie tego faktu niepodważanie i jednogłośnie potwierdzałoby, że dieta ketogeniczna to niezwykle przydatny i zdrowy sposób odżywiania.

Ryzyko i komplikacje ketozy

Dieta ketogeniczna może przynosić szereg korzyści zdrowotnych. Jednak długotrwałe przebywanie na diecie ketogenicznej może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, w tym zwiększone ryzyko wystąpienia następujących problemów zdrowotnych:

 • kamienie nerkowe
 • nadmiar białka we krwi
 • niedobory minerałów i witamin
 • nagromadzenie się tłuszczu w wątrobie

Dieta ketonowa może powodować niepożądane skutki uboczne, które wiele osób nazywa grypą ketonową. Te niekorzystne skutki mogą obejmować:

 • zaparcie
 • zmęczenie
 • niski poziom cukru we krwi
 • nudności
 • wymioty
 • bóle głowy
 • niska tolerancja na ćwiczenia

Objawy te są szczególnie częste na początku diety, gdy organizm dostosowuje się do nowego źródła energii przy braku odpowiedniej suplementacji. Niektóre populacje powinny unikać diety ketonowej, w tym:

 • osoby z cukrzycą uzależnione od insuliny
 • ludzie, którzy mają zaburzenia odżywiania
 • osoby z chorobami nerek lub zapaleniem trzustki
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią

Osoby przyjmujące rodzaj leków zwanych inhibitorami kotransportera sodu i glukozy 2 (SGLT2) na cukrzycę typu 2 również nie powinny stosować diety ketonowej. Ten lek zwiększa ryzyko cukrzycowej kwasicy ketonowej, niebezpiecznego stanu, który zwiększa kwasowość krwi.

 

 

Komentarze |2|

 • Dodam od siebie informacje o miodzie. Po spożyciu cukru nasz mózg otrzymuje informacje po kilkudziesięciu minutach, że jest zaspokojony. W tym czasie możemy zjeść potworne ilości kalorii.
  Po spożyciu miodu, nasz mózg już po 10 – 15 minutach otrzymuje informację, że organizm jest zaspokojony w słodkości. Warto jeść miód gdy mamy ochotę na coś słodkiego.

  odpowiedź

 • Zwykle organizm przekształca węglowodany, czyli cukier, w glikogen w celu uzyskania energii. Ale na diecie ketogenicznej węglowodany są drastycznie redukowane, więc organizm może wejść w stan metaboliczny zwany ketozą – w którym zamiast glikogenu spalasz tłuszcz jako energię.

  Jednak wejście w ketozę nie zawsze jest łatwe. A twoje ciało nie osiągnie tego stanu spalania tłuszczu od razu po całym dniu redukcji węglowodanów. Potrzeba czasu, a ustalenie, kiedy osiągnąłeś ten punkt, może być trudne, ale to osobny temat…

  odpowiedź

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>