zweryfikowany
Zalety stanu ketozy
Autor: Jacek Przybylski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Dieta ketogenna w istocie ma kilka niepodważalnych zalet, których nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy nie są w stanie obalić ani zaprzeczyć.
Sam stan ketozy [ Ketony i ketoza – Podstawowe pojęcia ] przynosi równie wiele korzyści dla naszego organizm. Poza dostarczaniem niezbędnych substancji do prawidłowego funkcjonowania, ciała ketonowe – w szczególności BHB – mogą przyczyniać się do łagodzenia stanów zapalnych i zapobiegać stresowi oksydacyjnemu, czyli dwóm podstawowym czynnikom winnym przewlekłym schorzeniom.
To niezaprzeczalnie dwa pożądane objawy ketozy.
Na pytanie „czy ketoza jest zdrowa?” odpowiadamy tymi faktami:
ZALETA: Regulowanie i normowanie apetytu
Jedną z pierwszych zalet, którą niesie ze sobą dieta ketogeniczna jest zmniejszenie łaknienia. Osoby będące w stanie ketozy przyznają, że ciała ketonowe hamują w nich uczucie głodu, przyczyniają się do łatwiejszego kontrolowania apetytu i sprawiają, że szybciej i dłużej odczuwają nasycenie.
Badania naukowe potwierdzają, że ketoza zagłusza odczucie głodu, co zdecydowanie wpływa na komfort funkcjonowania i jakość spożywania posiłków.
Przeprowadzane doświadczenie dały niepodważalne rezultaty – dieta ketogenna obniża poziom greliny, czyli „hormonu łaknienia”, a wśród osób, które świeżo co schudły, najlepsze nawyki żywieniowe i zdrowotne pozostawiła właśnie ketoza;
ZALETA: Utrata wagi
Zmniejszony apetyt oraz dieta bez węglowodanów sprawiają, że automatycznie jemy mniej, dzięki czemu gubimy zbędne kilogramy.
Przestrzegana terapia ketogeniczna pozwala na spożytkowanie zbędnej dotychczas tkanki tłuszczowej i białek. Fakt regularnej utraty wagi nie jest niczym nadzwyczajnym, jeżeli skojarzymy podstawowe fakty i prawa, którymi rządzi się ketoza: zmniejszenie łaknienia, obniżenie poziomu insuliny we krwi i wzrost tendencji do pożytkowania nadmiaru tkanki tłuszczowej
ZALETA: Inwersja diabetyczna
Za tym tajemniczo brzmiącym hasłem kryje się nic innego jak działanie odwrotne do cukrzycy. Dieta ketogeniczna u osób z cukrzycą typu 2 i w stanach przedcukrzycowych pomaga ustabilizować stan cukru we krwi i insulinooporność, co skutecznie pozwala zahamować powikłania występujące w stanach cukrzycowych. Ketoza sprawia również, że cukrzyk łatwiej i lżej znosi leczenie w związku ze swoim schorzeniem;
ZALETA: Szeroki potencjał zastosowania w sportach wysiłkowych i wśród lekkoatletów
Efekty ketozy sprawiają, że sportowcy przez dłuższy czas mogą uprawiać swoje dyscypliny bez potrzeby spożywania posiłków, a ciała ketonowe dostarczają długookresowego zaopatrzenia w składniki odżywcze;
ZALETA: Zmniejszenie ryzyka wystąpienia padaczki
Dieta tłuszczowa pozbawiona węglowodanów, czyli mniej rygorystyczny wariant diety Atkinsa (Modified Atkins Diet – MAD), ma istotny wpływ na zmniejszenie ryzyka padaczki wśród epileptyków. Co najważniejsze, to pozytywne działanie potwierdzone szeregiem badań klinicznych zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci, a najlepiej reagują na nie Ci chorzy, u których tradycyjna medycyna przynosiła znikomy efekt;
Trwają również badania kliniczne nad potwierdzeniem szeregu innych, niezwykle korzystnych zalet. Obecnie naukowcy pracują nad potwierdzeniem, że efekty ketozy łagodzą schorzenia lub korzystnie wpływają na:
- Złagodzenie i zmniejszenie częstotliwości napadów migreny i przewlekłych bólów głowy;
- Zahamowania PCOS (zespół policystycznych jajnoków, PolyCystic Ovary Syndrome);
- Spowolnienia lub częściowego zahamowania rozwoju choroby Alzheimera;
- Wydłużenia średniego czasu trwania życia oraz zmniejszenia zachorowalności na choroby przewlekłe oraz tzw. choroby cywilizacyjne
Niektórzy sugerują również, że ketoza (a dokładniej – ciała ketonowe) wspierają organizm w walce z komórkami rakowymi podczas konwencjonalnych metod leczenia. Dowiedzenie tego faktu niepodważanie i jednogłośnie potwierdzałoby, że dieta ketogeniczna to niezwykle przydatny i zdrowy sposób odżywiania.
Ryzyko i komplikacje ketozy
Dieta ketogeniczna może przynosić szereg korzyści zdrowotnych. Jednak długotrwałe przebywanie na diecie ketogenicznej może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, w tym zwiększone ryzyko wystąpienia następujących problemów zdrowotnych:
- kamienie nerkowe
- nadmiar białka we krwi
- niedobory minerałów i witamin
- nagromadzenie się tłuszczu w wątrobie
Dieta ketonowa może powodować niepożądane skutki uboczne, które wiele osób nazywa grypą ketonową. Te niekorzystne skutki mogą obejmować:
- zaparcie
- zmęczenie
- niski poziom cukru we krwi
- nudności
- wymioty
- bóle głowy
- niska tolerancja na ćwiczenia
Objawy te są szczególnie częste na początku diety, gdy organizm dostosowuje się do nowego źródła energii przy braku odpowiedniej suplementacji. Niektóre populacje powinny unikać diety ketonowej, w tym:
- osoby z cukrzycą uzależnione od insuliny
- ludzie, którzy mają zaburzenia odżywiania
- osoby z chorobami nerek lub zapaleniem trzustki
- kobiety w ciąży i karmiące piersią
Osoby przyjmujące rodzaj leków zwanych inhibitorami kotransportera sodu i glukozy 2 (SGLT2) na cukrzycę typu 2 również nie powinny stosować diety ketonowej. Ten lek zwiększa ryzyko cukrzycowej kwasicy ketonowej, niebezpiecznego stanu, który zwiększa kwasowość krwi.
Komentarze |2|