zweryfikowany

Weganizm – Czym jest weganizm? Korzyści i Zagrożenia

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Diety | Zdrowie

Weganizm to styl życia, który rezygnuje z używania produktów zwierzęcych, zwłaszcza w diecie, oraz ma związaną z nim filozofię, która odrzuca status podrzędny zwierząt.

Jest on nie mniej popularny i częściej wymieniany jak wegetarianizm, ale czy właściwie wiemy do końca czym jest, jakie ma założenia, jakie niesie ze sobą konsekwencje? W tym tekście odpowiadamy na wszystkie te zagadnienia i staramy się przybliżyć weganizm.

Czym jest weganizm?

Weganizm to sposób życia, który ma na celu wykluczenie wykorzystywania zwierząt do celów spożywczych — ale też i odzieżowych i innych.

Weganie nie używają ani nie spożywają żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Obejmuje to mięso, drób, ryby, jaja, produkty mleczne i produkty uboczne, takie jak żelatyna i miód.

Słowo “weganizm” wywodzi się od słowa wegetarianin ale to bardziej radykalny od wegetarianizmu sposób życia, który dąży do wykluczenia, na ile to możliwe wykluczenia wszelkich form wyzysku i okrucieństwa wobec zwierząt dla pożywienia, odzieży lub innych celów.

Weganizm to coś więcej niż tylko dieta. To styl życia, który stara się wykluczyć stosowanie produktów zwierzęcych we wszystkich aspektach życia. Weganie nie noszą skóry, futra, jedwabiu ani wełny i unikają używania produktów, które zostały przetestowane na zwierzętach. Weganie nie jedzą również mięsa, drobiu ani ryb.

Weganie uważają, że wykorzystywanie zwierząt do produkcji mięsa lub innych części ciała jest etycznie niewłaściwe i że zwierzęta mają nieodłączne prawo do życia wolnego od wykorzystywania i wykorzystywania przez ludzi.

Ludzie, którzy prowadzą wegański styl życia, robią to z różnych powodów, w tym dla dobrostanu zwierząt, ochrony środowiska i zdrowia osobistego.

Etyczni weganie twierdzą, że konsumpcja i wykorzystywanie zwierząt jest niepotrzebne w świetle alternatywnych środków; dlatego powstrzymują się od używania lub spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego. Inni weganie mogą być mniej rygorystyczni, obejmując bardziej ograniczony zestaw produktów zwierzęcych.

Korzyści

Istnieje wiele korzyści zdrowotnych związanych z weganizmem. Badania wykazały, że weganie mają mniejsze ryzyko chorób serca, otyłości i cukrzycy typu 2. Mają również tendencję do obniżania ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Dodatkowo weganizm może pomóc zmniejszyć ryzyko niektórych rodzajów raka. 

Korzyści dla środowiska płynące z weganizmu są również znaczące. Hodowla zwierząt jest główną przyczyną emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszczenia wody i wylesiania. Kierując się wegańskim stylem życia, możesz zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko.

Dieta wegańska

Diety wegańskie są zwykle bogatsze w

  • błonnik
  • magnez
  • kwas foliowy
  • witaminę C
  • witaminę E
  • żelazo
  • fitochemikalia

i pozbawione nadmiernych kalorii, tłuszczów nasyconych, cholesterolu i długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3 niż diety niewegańskie.

Dobrze zaplanowane diety wegańskie mogą zmniejszyć ryzyko niektórych chorób przewlekłych, w tym chorób serca i raka. 

Jeśli myślisz o weganizmie, należy pamiętać o kilku rzeczach.

Po pierwsze, musisz upewnić się, że przyjmujesz wystarczającą ilość składników odżywczych, takich jak białko, żelazo i wapń. Możesz to zrobić, włączając do swojej diety różnorodne pokarmy roślinne i przyjmując suplementy w razie potrzeby. Będziesz także chciał upewnić się, że jesteś nawodniony i wystarczająco dużo ćwiczysz.

Osoby przestrzegające na diecie wegańskiej mogą uzyskać wszystkie potrzebne im składniki odżywcze z pokarmów roślinnych. Obejmuje to szeroką gamę owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, fasoli, soczewicy, orzechów i nasion. Diety wegańskie można również uzupełniać witaminami i minerałami, aby zapewnić zaspokojenie wszystkich potrzeb żywieniowych. 

Zobacz: Dieta wegańska – Zasady, Jadłospis, Wady i Zalety [VEGE]

Zagrożenia 

Weganizm wiąże się zarówno z korzyściami zdrowotnymi, jak i zagrożeniami. Weganie mogą cierpieć na niedobór witaminy B12, jeśli nie spożywają wystarczającej ilości żywności wzbogaconej w witaminę B12 lub przyjmują suplementy witaminy B12. Niektórzy weganie unikają również artykułów nieżywnościowych, które mogą zawierać składniki pochodzenia zwierzęcego: wyroby skórzane (paski, portfele), perfumy/wodę kolońską zawierające produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (takie jak piżmo), kosmetyki testowane na zwierzętach, wełniane swetry co może zmniejszać komfort życia.

Ruch wegański stanowi zagrożenie dla przemysłu mięsnego i mleczarskiego, ponieważ zachęca ludzi do powstrzymania się od spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego. Może to prowadzić do spadku popytu na te produkty, a w konsekwencji do spadku przychodów i zysków tych branż.

Podsumowanie

Toczy się wiele dyskusji na temat tego, czy weganizm jest dobrą rzeczą. Niektórzy twierdzą, że jest to zdrowy i zrównoważony sposób życia, podczas gdy inni twierdzą, że trudno się go utrzymać i nie jest tak pożywny jak dieta zawierająca mięso i nabiał. Nie ma wątpliwości, że weganizm ma pewne korzyści zdrowotne. Dieta roślinna zazwyczaj zawiera mniej tłuszczów nasyconych i cholesterolu, a więcej błonnika i przeciwutleniaczy. Może to prowadzić do mniejszego ryzyka chorób serca, otyłości i cukrzycy typu 2. Należy jednak pamiętać, że dieta wegańska może być również bogata w niezdrową przetworzoną żywność, co może zrównoważyć wszelkie korzyści zdrowotne. I chociaż niektórzy ludzie dobrze żyją na diecie wegańskiej, innym może być trudno uzyskać wszystkie potrzebne im składniki odżywcze bez mięsa i nabiału. Ostatecznie, to, czy weganizm jest dla Ciebie dobry, zależy od Twoich indywidualnych okoliczności i preferencji. Jeśli uważasz, że możesz trzymać się diety wegańskiej i czerpać z niej korzyści, warto spróbować. Ale jeśli nie jesteś pewien, nie musisz się do tego zmuszać.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>