zweryfikowany
Tabletki na odchudzanie od lekarza [na receptę z apteki]
Autor: Łukasz Dąbrowski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Przebieg procesu odchudzania wielu osobom spędza sen z powiek. Jest on niezwykle trudny, a przy tym długotrwały. Wymaga zmiany nie tylko nawyków, ale przede wszystkim trybu życia.
Konieczne jest przestrzeganie ustalonej diety i wprowadzenie większej ilości aktywności fizycznej.
Teoretyczne założenia wydają się proste, jednak w wielu sytuacjach brak odpowiednio silnej woli zawodzi i całe zmagania stają się nadaremne. Wówczas osoby zmagające się z nadwagą, tudzież otyłością, zaczynają poszukiwać innych rozwiązań.
Po przeprowadzonej konsultacji z lekarzem można uzyskać tabletki na odchudzanie, które w Polsce dostępne są wyłącznie na receptę. Jednak przed rozpoczęciem ich przyjmowania należy poznać dokładną charakterystykę preparatów, co przybliży sposób ich działania.
Zobacz: Najnowszy ranking tabletek na odchudzanie – test środków na odchudzanie bez recepty
Uważaj na podrabiane leki sprzedawane na OLX i Allegro – nie kupuj z nieznanego źródła. Przetestuj suplementy bez recepty, np. spalacze tłuszczu lub blokery apetytu. Zobacz osoby post – Ranking tabletek odchudzających
Odchudzanie a przyjmowanie leków
Osoby, które chcą skutecznie pozbyć się nadmiernych kilogramów, często decydują się na przyjmowanie specyfików, które z założenia mają to im ułatwić.
W Polsce można wyodrębnić dwa główne rodzaje preparatów farmakologicznych na odchudzanie.
W pierwszej grupie znajdują się środki, zaliczane do grupy suplementów diety. Są ogólnodostępne w aptekach, nie jest wymaga recepta od lekarza. Szkopuł tkwi w szczegółach. Suplementy diety nie podlegają pieczołowitej kontroli składu przed dopuszczeniem ich do obrotu, dlatego skład zamieszczony na opakowaniu nie zawsze odzwierciedla to, czym są w rzeczywistości. W wielu przypadkach wątpliwości budziła jakość produktu. Sposób ich działania może nie pokrywać się z oczekiwaniami osób je przyjmujących.
Drugim dostępnym rodzajem preparatów na odchudzanie w Polsce są tabletki przepisywane na receptę. Ich przyjmowanie powinno pozostawać pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego. Dedykowane są dla osób zmagających się z nadwagą znacznego stopnia lub otyłością kliniczną. Podlegają one pieczołowitej kontroli, co powoduje, że wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości lub szkodliwego działania na organizm doprowadza do ich wycofania z rynku. Największa popularnością cieszył się lek Meridia, który cechował się także wysoką skutecznością, jednak został wycofany z obrotu w krajach Unii Europejskiej. Wycofano także leki na odchudzanie zawierające sibutraminę, ponieważ wykazano bezpośredni wpływ na pracę układu nerwowego, co pozwalało zahamować głód i zredukować apetyt. Co więcej, sibutramina jest pochodną amfetaminy, dlatego u wielu osób rozwijało się uzależnienie od tej substancji.
Tabletki na odchudzanie od lekarza w Polsce do kupienia na receptę w aptece
Aktualnie w Polsce dostępne są trzy leki na receptę, które umożliwiają redukowanie wagi u osób z otyłością. Są to: Mysimba, Saxenda, Xenical.
Ich przyjmowanie powinno być zalecone i kontrolowane przez lekarza. Ta tle ogólnodostępnych suplementów, charakteryzują się posiadaniem udowodnionego działania na podstawie przeprowadzonych badań klinicznych. Jednocześnie, osoby, które je przyjmują muszą liczyć się z możliwością wystąpienia działań niepożądanych. Żaden z tych leków nie jest objęty refundacją. Leki na odchudzanie na receptę może przepisać zarówno lekarz rodzinny jak i specjaliści: internista, diabetolog, hipertensjolog, a także psychiatra.
Należy pamiętać, że do utraty wagi konieczna jest zmiana trybu życia. Brak niwelowania starych przyzwyczajeń będzie skutkował skąpymi lub zerowymi efektami. Przyjmowanie leków na odchudzanie należy łączyć z właściwą dietą i aktywnością fizyczną.
Mysimba (substancje czynne: bupropion i naltrekson)
Schemat działania leku opiera się na oddziaływaniu na układ nagrody zlokalizowany w mózgu. W rezultacie jedzenie przestaje być traktowane w formie nagrody, dlatego nie stanowi już takiej przyjemności. Dedykowany jest on także dla osób, które zajadają stres. Jedzenie przestaje być czynnością, która doprowadza do rozładowania napięć. Równolegle Mysimba posiada zdolność do osłabiania ośrodka głodu i jednoczesnego wzmacniania ośrodka sytości.
Lek Mysimba przeznaczony jest dla osób, których BMI przekracza 30 kg/m^2. Dopuszczalne jest stosowanie leków także przez osoby, których BMI mieści się w przedziale od 27 do 30 kg/m^2, pod warunkiem posiadania chorób związanych z nadmierną wagą: cukrzyca, nadciśnienie.
Dopuszczalne jest przyjmowanie maksymalnie czterech tabletek w ciągu dnia, dwóch rano i dwóch wieczorem. Producent zaleca, aby stopniowo przechodzić do maksymalnej dawki leku.
Do najczęściej wymienianych działań niepożądanych należy zaliczyć: nudności, zaparcia, wymioty. Dochodzi do odczuwania niepokoju ruchowego i bólu stawów oraz mięśni. Do częstych działań niepożądanych zaliczane są: zawroty głowy, odczuwanie suchości w ustach, zmniejszone uczucie łaknienia, a także występują zaburzenia w odczuwaniu smaku. Zaobserwowano także uderzenia gorąca, biegunki i bóle brzucha.
Saxenda (substancja czynna: liraglutyd)
Działanie Saxendy opiera się na opóźnieniu procesu opróżniania żołądka, co pozwala równolegle na zwiększenie uczucia odczuwalnej sytości i pełności. Dochodzi także do redukowania uczucia głodu.
Lex Saxenda mogą stosować wyłącznie osoby z BMI przekraczającym 30 kg/m^2. Z kolei u osób posiadających wskaźnik BMI na poziomie od 27 do 30 kg/m^2 dopuszczalne jest stosowanie w przypadku zmagania się z cukrzycą lub nadciśnieniem.
Producent wskazuje, że w ciągu doby można przyjąć wyłącznie 3 mg leku. Podawany jest w formie zastrzyku, jeden raz w ciągu doby. Dawka powinna być stopniowo zwiększana.
U osób przyjmujących Saxendę bardzo często dochodzi do: nudności, wymiotów, biegunek i zaparć. Jako częste działania niepożądane zaliczane są: zaburzenia smaku, suchość w jamie ustnej, nadmierne odbijanie, wzdęcia, a także hipoglikemia i zawroty głowy.
Xenical (orlistat)
Lek Xenical działa na organizm poprzez zaburzenie procesu rozbijania tłuszczów na mniejsze cząsteczki, które są łatwo przyswajalne. W rezultacie dochodzi do utrudnienia wykorzystywanej energii pochodzącej z tłuszczów. Badania wskazują, że Xenical redukuje wartość energii pozyskiwanej z tłuszczów aż o 30%.
Lex Saxenda, tak w pozostałych dwóch przypadkach, przeznaczony jest wyłącznie dla osób z BMI przekraczającym 30 kg/m^2. Z kolei u osób posiadających nadwagę i wskaźnik BMI na poziomie od 27 do 30 kg/m^2 dopuszczalne jest stosowanie w przypadku zmagania się z cukrzycą lub nadciśnieniem.
Do bardzo częstych działań niepożądanych przyjmowania leku Xenical zalicza się: grypę, zakażenie górnych dróg oddechowych, ból głowy. Dochodzi także do plamień tłuszczowych z odbytu i bóli brzucha. Hipoglikemia może bardzo często wystąpić u osób, które posiadają cukrzycę typu 2. Często się zdarza, że lek Xenical doprowadza do nasilonego uczucia lęku, zakażenia dolnych dróg oddechowych, luźnych stolców. Pacjenci odczuwają także ból lub doskwiera im dyskomfort w okolicach odbytu.
OPINIE: Czy warto stosować leki na odchudzanie na receptę ?
Ostatecznej kwalifikacji do stosowania leków odchudzających na receptę dokonuje lekarz, na podstawie wyników badań i poziomu BMI. Należy pamiętać, że utrata wagi w tych przypadkach jest jedynie podrzędnym celem. W wielu sytuacjach, tabletki na odchudzanie od lekarza są jedynym sposobem ratowania zdrowia i życia. W sytuacji braku odpowiedniej reakcji na wysoką wagę może dojść do rozwoju chorób lub pogorszenia stanu zdrowia na skutek schorzeń silnie skoordynowanych z nadwagą, otyłością. Osoby z otyłością są szczególnie narażone na wystąpienie zaburzeń w funkcjonowaniu układu krążenia, co znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia udaru lub zawału. W przypadku osób otyłych o wiele częściej rozwijają się niektóre rodzaje nowotworów. Należy pamiętać, że otyłość wiążę się z pogorszeniem sprawności fizycznej, a także osłabieniem zdrowia psychicznego ze względu na niską samoocenę. Z pewnością w przypadku tych osób stosowanie leków na odchudzanie przyniesie więcej korzyści niż szkód wynikających z działań niepożądanych preparatu.
Należy pamiętać, że te leki odchudzające nie są przeznaczone dla osób, które chcą w celach kosmetycznych zgubić kilka kilogramów, żeby uzyskać efekt smukłej sylwetki. Nie są to środki obojętne dla organizmu, dlatego muszą je przyjmować wyłącznie te osoby, które posiadają zgodę lekarza, przyjmującego na siebie odpowiedzialność za przepisanie takiej kuracji i zna alternatywne schematy działania w razie niepowodzenia.
Komentarze |5|