zweryfikowany
Otyłość! Przyczyny, konsekwencje zdrowotne i środki zaradcze
Autor: Ewelina Wójcik zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Otyłość to stan chorobowy, w którym organizm ludzki gromadzi ilości tłuszczu powyżej pewnego poziomu uznawanego za zdrowy i w konsekwencji dochodzi do objawów i innych powikłań, czasem nawet śmiertelnych.
Aby obliczyć, czy dana osoba jest uważana za otyłą, konieczne jest odniesienie się do wskaźnika medycznego zwanego BMI lub Body Mass Index: współczynnik ten oblicza się poprzez podniesienie do kwadratu stosunku masy ciała w kg do jego wzrostu (wyrażonego w metrach). Aby można było wziąć pod uwagę otyłość, BMI musi przekraczać 30.
Jakie są przyczyny, które prowadzą do otyłości?
Powody, dla których dana osoba staje się otyła, mogą być różne:
Przyczyny genetyczne: chociaż nie udało się jeszcze znaleźć dokładnego wyjaśnienia, dlaczego niektórzy ludzie łatwiej przybierają na wadze niż inni, wiadomo, że otyłość może być generowana przez predyspozycje genetyczne, takie jak obecność przy urodzeniu większej niż przeciętna liczby komórek tłuszczowych.
Otyłość może być również dodatkowym czynnikiem wywoływanym przez inne choroby wrodzone (np. Zespół Pradera).
Zbyt duże spożycie kalorii i zła dieta: najczęstszą przyczyną otyłości, która niestety zyskuje na popularności we wszystkich częściach świata, jest dostępność fast foodów i brak świadomości ludzi na temat zbilansowanej diety.
Bardzo często spożywanie niezdrowej żywności lub żywności zawierającej zbyt dużo kalorii jest nawykiem pojawiającym się od bardzo wczesnego wieku i który staje się bardzo trudny do wykorzenienia w wieku dorosłym.
Brak ruchu i siedzący tryb życia: bardzo często niewłaściwa dieta idzie w parze z nawykiem niedostatecznego wykonywania ćwiczeń fizycznych. Należy włączyć do swojej codziennej rutyny przynajmniej 30 minut aktywności fizycznej.
Im więcej ćwiczeń możesz wykonać, tym bardziej Twój organizm będzie przyzwyczaił się do spalania kalorii, a to bardzo pomaga przeciwdziałać skutkom niewłaściwego odżywiania.
Przyczyny psychologiczne: bardzo często niektóre osoby uważane za otyłe nie jedzą fast foodów lub innych szczególnie kalorycznych potraw, ale raczej połykają nieproporcjonalną ilość normalnego jedzenia po szczególnie skomplikowanym okresie lub traumatycznych wydarzeniach.
Stres: ta patologia jest znana jako jedzenie stresowe/kompulsywne lub objadanie się przerwami podczas posiłków jako nieświadome lekarstwo na szczególnie silne uczucie stresu i zmartwienia.
Czynniki medyczne i zmiany w układzie gruczołowym i hormonalnym: u niektórych osób może rozwinąć się predyspozycja do otyłości w następstwie wady tarczycy, która kontroluje wytwarzanie hormonów.
Osoby z niedoczynnością tarczycy mają bardzo powolną czynność tarczycy, co może prowadzić do dodatkowych trudności w spalaniu tłuszczu.
Niektóre patologie dotykają tylko kobiet: na przykład zespół policystycznych jajników prowadzi do zaburzenia równowagi hormonalnej, która nie tylko powoduje ból i dyskomfort u pacjentki, ale także sprzyja zatrzymywaniu tłuszczu.
Konsekwencje otyłości dla zdrowia człowieka
Stan uporczywej otyłości prowadzi nie tylko do problemów z poruszaniem się, ale także do rozwoju znacznie poważniejszych patologii, które utrzymujące się przez lata przyczyniają się do znacznego skrócenia oczekiwanej długości życia pacjenta.
Poniżej wymieniamy szereg chorób, które mogą wynikać z otyłości:
- cukrzyca (dowolnego typu)
- nadciśnienie tętnicze,
- choroby układu krążenia
- zwiększone ryzyko zawału serca
- bezdech senny
- problemy z oddychaniem
- ogólne osłabienie struktury kostnej narażonej na nadmierną wagę
Jak leczyć otyłość?
Pierwszym sposobem, aby zapobiec gromadzeniu się nadmiernej kanki tłuszczowej, jest rozwinięcie silnej tendencji do edukacji żywieniowej, która pomaga osobom od pierwszych lat życia w rozpoznaniu prawidłowej diety.
Zrozumienie przez dzieci i młodzież, że zdrowe odżywianie jest jedynym sposobem na uniknięcie nadwagi poprzez programy szkolne i edukację rodzinną, byłoby szczególnie ważnym krokiem w rozwoju zdrowia ludzkiego.
Wraz ze zdrową dietą, regularnymi ćwiczeniami możesz wprowadzić tabletki na odchudzanie, suplementy takie jak Piperinox, Keto Actives czy Nutrigo Lab Burner, które przyczyniają się do utraty wagi.
Aby utrzymać zdrową wagę lub zrzucić zbędne kilogramy, należy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:
Przestrzegaj diety odpowiedniej dla twojego wieku, wzrostu i stylu życia, uzupełnionej aktywnością fizyczną: niewątpliwie najważniejszym czynnikiem, który należy przeanalizować, gdy chcesz schudnąć jest dieta. Bez niej nie można osiągnąć zadowalających wyników, zwłaszcza jeśli jesteś w starszej grupie wiekowej lub nie masz wystarczającego czasu na regularne ćwiczenia fizyczne.
Aby schudnąć, należy skontaktować się z dietetykiem, który ustali dietę zdrową, ale satysfakcjonującą dla osoby, która nauczy się traktować jedzenie jako środek do przeżycia, a nie sposób na natychmiastową satysfakcję.
Aby uzyskać szybsze i zdrowsze wyniki, w diecie należy uwzględnić minimalną ilość ćwiczeń, aby wymusić organizm do spalania kalorii.
Przyczyny otyłości – gdzie zasięgnąć pomocy?
Jeżeli jesteśmy przeziębieni – idziemy do lekarza, jeżeli chcemy mieć nową fryzurę – idziemy do fryzjera, jeżeli latami zmagamy się z problemem otyłości najczęściej kupujemy kolorowe czasopisma i zaczynamy kolejne, wymyślone tam diety. Rzadko komu przyjdzie do głowy, aby „samemu” przyciąć sobie włosy bo na zdjęciu modelka ma ciekawą fryzurę, w której na pewno byłoby nam dobrze.
Dlaczego zatem w sytuacji gdy problem z nadwagą rujnuje nam życie nie korzystamy z pomocy specjalisty?
Przyczyn otyłości bywa bardzo wiele. Jeżeli mamy problem z komponowaniem posiłków, doborem odpowiedniej diety, wówczas najlepiej udać się do dietetyka. U wielu osób ( zwłaszcza kobiet) otyłość pełni role parasola ochronnego. Brzmi to paradoksalnie, ale osoby, które na co dzień walczą z kilogramami podświadomie wcale nie chcą schudnąć. Możliwość „zrzucenia winy” za swoje życiowe niepowodzenia na nadmiar kilogramów bywa bardzo wygodną wymówką. Wyobraźmy sobie sytuację kobiety, która ma problemy w budowaniu bliskich relacji z mężczyznami. Buduje dookoła siebie ochronę w postaci kilogramów, tłumacząc sobie, że otyłość jest przyczyną jej samotności, tymczasem otyłość jest kwestią wtórną. Lęk przed zmianą, podjęciem decyzji, nieumiejętność rozładowywania emocji mogą być przyczyną otyłości. Tak naprawdę, większość osób, które na przemian się odchudzają i tyją doskonale wie co jest bardzo kaloryczne, co mniej i jaka ilość aktywności fizycznej jest potrzebna do spadku wagi. Wpadają w pętlę : odchudzam się ( mam silną wolę) i świat robi się lepszy, nagle spotyka mnie niepowodzenie i przestaję się odchudzać, bo po co się katować dietą, przecież świat i bez tego jest zły. Oczywiście to tylko pewien schemat, ale osoby, które mają problem z nadmiarem kilogramów doskonale wiedzą jak to działa. W takich sytuacjach sama dieta nie pomoże, ponieważ wcześniej czy później spotka nas jakieś życiowe niepowodzenie z którym nie będziemy sobie umieli poradzić.
Problem nie dotyczy tylko osób otyłych. Anorektycy próbują uzyskać kontrole nad swoim życiem poprzez niejedzenie. Oczywiście, mają zaburzony obraz własnego ciała ale często zdają sobie sprawę ze swojego wychudzenia ( ukrywając je przed innymi i nosząc wielowarstwowe ubrania) ale nie chodzi im o to, żeby „ schudnąć i wyglądać lepiej” ale aby nie jeść i dzięki temu czuć się czystszym, lepszym, doskonalszym.
Komu zatem potrzebna jest pomoc terapeuty?
- Osobie, która „zajada” problemy emocjonalne ( na smutek – tabliczka czekolady, stres w pracy – pizza i lody, kłótnia z mężem – alkohol i wielka porcja kanapek)
- Osobie, która problemy związane z jedzeniem podporządkowuje inne sfery życia
(dopóki nie schudnę – nie będę chodziła na dyskoteki, na basen, dopiero jak schudnę zacznę nawiązywać kontakty towarzyskie)
- Osobie, dla której jedzenie jest uzależnieniem
- Osobie, która ma zaburzony obraz własnego ciała
- Osobie, która ma problemy z motywacją – do odchudzania bądź w jego trakcie
- Osobie dla której problemy z jedzeniem stanowią zagrożenie dla życia,
- Osobie, która nie widzi problemu w swojej otyłości, przenosząc wszystkie problemy na innych („Oni” są winni temu, że jestem otyła)
- Osobie, która wini otyłość za wszystkie swoje niepowodzenia (Gdybym była szczupła to na pewno miałabym świetną pracę, kochającego męża i dzieci by się lepiej uczyły”).
Terapeuta pomoże dotrzeć do „pierwotnego” problemu – głównej przyczyny otyłości . Nauczy w jaki sposób można rozładować swoje emocje bez potrzeby ciągłego podjadania. Pomoże w uzyskaniu kontroli nad jedzeniem. Doprowadzi do zmiany niektórych zachowań żywieniowych. Wesprze w procesie stosowania diety.
Jest wiele metod prowadzenia terapii. Osoby, które trafiają do psychoterapeuty także się różnią i nie można ich sprowadzić do wspólnego mianownika: otyli . Warto skorzystać z pomocy specjalisty chociażby po to, żeby poprawić jakość swojego życia, ponieważ to, co przede wszystkim powinniśmy wynieść z psychoterapii to samoakceptacja.
Zdaję sobie sprawę z tego, że dla niektórych taka wizyta może być stresująca. Warto zatem dobrze się do niej przygotować.
- Czego oczekuję od terapii?
- Kiedy pojawił się problem z który przychodzę?
- Jak sobie wyobrażam kontakt z terapeutą?
- Jak będzie wyglądał dzień po skutecznej terapii – co się zmieni w moim życiu
- Jakie były przyczyny dotychczasowych niepowodzeń ( jak się kończyły próby i dlaczego)
- Dlaczego z tym problemem przychodzę TERAZ
Spróbujcie przemyśleć odpowiedzi na te pytania w domu, możecie przygotować je na kartce.
I pamiętajcie, analizując jakie są prawdziwe przyczyny otyłości i jak zapobiegać nadwadze warto korzystać z usług profesjonalistów
Fakty sprawdzone Ewelina Wójcik | Masz pytania? Skontaktuj się z autorem.
Komentarze |0|