zweryfikowany

Meridia – leczenie otyłości kosztem zdrowia?

Autor: Łukasz Dąbrowski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.


Meridia – szybkie leczenie otyłości kosztem zdrowia? Wady i zalety popularnego specyfiku na odchudzanie.

Opinie o tabletkach na odchudzanie – Ranking suplementów

Otyłość i nadwaga to przypadłość, która atakuje coraz większą ilość ludzi w Europie, ale i również na całym świecie. Niektórzy z nich, by walczyć ze zbędnymi kilogramami, potrafią się zmobilizować i wdrożyć do swojej diety zdrowe, regularne posiłki i zacząć systematycznie uprawiać aktywność fizyczną. Inni natomiast przez wgląd na lenistwo lub poważną, zagrażającą życiu otyłość, decydują się powziąć radykalne środki, charakteryzujące się szybkością działania i spektakularnymi efektami. Należą do nich między innymi; liposukcja, zmniejszenie żołądka, czy stosowanie nielegalnych, odchudzających leków. To właśnie te ostatnie są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i funkcjonowania organizmu człowieka. Mowa tu dokładniej o Meridzie – leku z sibutraminą dostępnego wyłącznie na czarnym rynku. Sprawdź, jakie efekty i skutki uboczne daje stosowanie tego okrytego złą sławą środka odchudzającego.

Meridia – czym właściwie jest?

Meridia to środek na odchudzanie znany od wielu lat osobom zmagającym się z problemem nadwagi, czy otyłości. Mimo, że jest on zakazany i wycofany z krajów Unii Europejskiej (w tym w Polsce) od 2010 roku, teoretycznie nie ma problemów z jego dostaniem na czarnym rynku. Co powoduje tak silne i niezdrowe zaciekawienie ów medykamentem?

Niesłabnące zainteresowanie Meridią to zasługa jej silnych i mocnych efektów odchudzających

Ów środek swoją sławę zyskał w 1997 roku, kiedy to był przedstawiony jako bezpieczna alternatywa silnych leków redukujących głód (inaczej zwanych anorektycznych). Niestety, po czasie okazało się, że stosowanie Meridii wcale nie jest tak bezpieczne, jak początkowo zakładano – udowodniono to dzięki szeregowi badań poświęconych sibutraminie zawartej w medykamencie. Dzięki temu można było jasno stwierdzić, że działanie tej substancji czynnej powoduje liczne skutki uboczne, jak na przykład wyższe prawdopodobieństwo zawałów i udarów.

Meridia – skład i działanie

Tabletki Meridia swoją skuteczność zawdzięczają szkodliwej dla organizmu substancji czynnej – sibutraminie. Sibutramina jest związkiem chemicznym, który bezpośrednio reaguje na ośrodkowy układ nerwowy, wywołując tym samym szybki wzrost dopaminy, serotoniny i noradrenaliny – potocznie nazywanych hormonami szczęścia i pozytywnej energii. Działanie ów związków nie opiera się jedynie na podtrzymywaniu dobrego nastroju i wyrzutu energii – ich głównym, pozytywnym skutkiem ubocznym jest długotrwałe, mocne tłumienie uczucia głodu. Dzięki temu osoby, które mają nadmierny apetyt, odczuwają jego brak przez złudne uczucie sytości i brak potrzeby konsumpcji. Prócz tego, osoba, która zażywa preparat oparty na sibutraminie, nie czuje senności, która pojawia się dość często w przypadku nieregularnego dostarczania pokarmów do organizmu – zamiast znużenia i apatii czuje ciągłą, niespożytą energię. To jednak nie jedyne pozytywne działanie ów substancji – jej reakcja zapewnia intensywniejsze spalanie kalorii i tłuszczu, dzięki podwyższonemu stanu termogenezy.

Wobec tego zażywanie Meridii pomaga nie tylko spalić zbędne kalorie i zalegający, niechciany tłuszcz, ale i również pozwala na skuteczne i długotrwałe hamowanie apetytu, bez uczucia zmęczenia i głodu. Dzięki tym podwójnym efektom odchudzającym, dla tych najbardziej zmotywowanych, którzy dorzucą do kuracji Meridią aktywność fizyczną, zrzucenie nawet 20 kilo w kilka tygodni nie będzie stanowiło niemożliwego. Nic więc dziwnego, że tak silna skuteczność ów preparatu zachęca wielu ludzi zmagających się z nadmiernymi kilogramami masy ciała. Jednak, jak już wcześniej wspomniano, gdyby Meridia przynosiła tylko pozytywne efekty, z pewnością nie zostałaby wycofana z europejskich aptek. Szereg negatywnych skutków ubocznych sprawia, że jej stosowanie nie jest niestety bezpieczne dla zdrowia i życia człowieka.

Skutki uboczne stosowania Meridii

Kto z nas nie marzy o magicznych kapsułkach na odchudzanie, które po kilku dniach stosowania zapewniłyby nam idealnie wyrzeźbioną sylwetkę? Płaski brzuch, jędrne pośladki i gibkie ciało to synonim ideału w dzisiejszych czasach. Niestety, rzeczywistość jest daleka od naszych daleko idących założeń. Doskonałym przykładem na ów tezę są właśnie tabletki ze związkiem sibutraminy, które zażywane zapewniają silne i spektakularne efekty wizualne, jednak powodują szereg zdarzeń niepożądanych. Świadomość przerażającego oddziaływania na organizm pigułek Meridii, powinna być przestrogą dla tych najbardziej zdesperowanych osób, pragnących zasięgnąć „magicznych pigułek”.

Efektywny i szybki wyrzut neuroprzekaźników (serotoniny, dopaminy i noradrenaliny) wywołany zażywaniem Meridii, wiąże się nie tylko ze sporą dawką energii dostarczanej organizmowi. To również przyspieszona praca serca i pobudzenie psychofizyczne, które utrzymywane przez długi czas powoduje niebezpieczne dla zdrowia i życia skutki. Jakie mogą być tego efekty? Serce, które bije zbyt szybko powoduje automatyczny wzrost ciśnienia krwi – o ile taki stan jest pożądany podczas krótkich odcinków czasowych wywołanych aktywnością fizyczną, o tyle ten utrzymywany sztucznie, przez długi czas, może powodować wzrost ryzyka zawałów serca, udarów mózgu, niedomykalność zastawek serca oraz nadciśnienia tętniczego.

Kolejnym niechcianym efektem ubocznym tabletek Meridia jest ich negatywne działanie na układ nerwowy. Ciągłe pobudzenie i stan, w którym energia jest sztucznie utrzymywana, może doprowadzić do tylko pozornie wyglądających łagodnie wahań nastrojów, nerwowości, czy zaburzeń pamięci i koncentracji. Ów zaburzenia psychiczne mogą przerodzić się nawet stanami lękowymi, zaburzeniami myślenia, depresją, a nawet samobójstwem wywołanym natrętnymi myślami.

Zobacz: Bezpieczne spalacze tłuszczu – Opinie i Ranking

Ponad to, działanie medykamentów zawierających sibutraminę nierzadko powoduje;

– nieestetyczne i nieprzyjemne schorzenia skórne

– problemy układu pokarmowego, jak biegunki, wymioty, czy nudności

– zaburzenia czynności seksualnych (obniżenie libido, impotencja)

– zaburzenia widzenia

– problemy ze snem

– kołatanie serca

– potliwość

– zaburzenia menstruacyjne

– suchość w ustach

 

Co gorsza, próba odstawienia Meridii wiąże się z przykrymi dolegliwościami. Jak wskazują liczne opinie osób stosujących kurację Meridią, zaprzestanie jej niesie za sobą skutki podobne do uzależnienia, które zmuszają do przyjęcia kolejnej dawki, gwarantującej poprawę samopoczucia.

Mnogość negatywnego oddziaływania Meridii jest jednoznacznym powodem, dla którego lek został wycofany z obrotu w krajach Unii Europejskiej. Niestety, mimo, że tego środka nie można dostać w pełni legalnie, na czarnym rynku działa wiele źródeł mających do niego dostęp. Należy jednak pamiętać, że troska o swoje bezpieczeństwo i zdrowie powinna wziąć górę nad pragnieniem uzyskania  pożądanych efektów, jakie obiecuje producent Meridii.

Odpowiedniki Meridii – medykamenty z sibutraminą

Meridia swoje skuteczne działanie odchudzające zapewnia dzięki działaniu substancji czynnej, jaką jest subutramina. Preparat ten, nie jest jednak jedynym dostępnym medykamentem zawierającym ów związek. Wobec tego wszystkie środki farmakologiczne, które w swoim składzie zawierają nielegalną w Unii Europejskiej subutraminę, mają takie samo działanie odchudzające i hamujące apetyt, jak sławna Meridia. Do takich zamienników należą między innymi:

  • Afibron
  • Lindaxa
  • Zelixa
  • Meizitanc Czerwony

Tych leków, podobnie jak Meridii, nie dostaniemy ani w Polsce, ani w krajach Unii Europejskiej. Ci bardzo zdesperowani preparaty z związkiem sibutraminy, mogą dostać na czarnym rynku lub w innych Państwach, nie będących częścią Unii. Znając już dodatkowe preparaty pomagające szybko zrzucić niechciane kilogramy, można przyjrzeć się bliżej ich działaniu i dawkowaniu. Zamienniki Meridii:

Alibron

Alibron zaleca się wyłącznie dla osób zmagających się z chorobliwą otyłością albo znaczną nadwagą. Często stosuje się go wówczas, gdy zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna, a nawet bezpieczne medykamenty spalające tłuszcz nie przynoszą pożądanych efektów. Są też ratunkiem dla osób, których nie stać na drogi zabieg liposukcji lub dla tych, którzy boją się powikłań wynikających z operacji zmniejszenia żołądka. Nie zmienia to jednak faktu, że samo działanie Alibronu wiąże się również z wieloma powikłaniami zdrowotnymi.

Lindaxa

Lindaxa ma podobne działanie, co preparaty Alibron, czy Meridia – jest więc ich zamiennikiem zawierającym dobrze wchłanianą przez organizm substancję czynną o nazwie chlorowodorku sibutraminy. Dzięki zwiększaniu wydatku energetycznego organizmu (zwiększeniu termogenezy) i nasilaniu odczucia pełności żołądka, korzystnie wpływa na proces odchudzania. Notowane są jednak przypadki, w których zaobserwowano jedynie działanie termogenezy – nie u wszystkim bowiem występował efekt sytości po posiłku.

Preparat Lindaxa na początku kuracji przyjmuje się w dawkach od 10 do 15 mg na dzień, najlepiej o poranku. W przypadku nie zaobserwowania znaczącego ubytku wagi, po miesiącu stosowania, można spróbować podwoić dawkę. Pigułkę popija się bezwonnym płynem (najlepiej wodą) podczas posiłku lub na czczo. Sama terapia Lindaxą powinna trwać maksymalnie cztery miesiące.

Zelixa

Zelixa to preparat zwiększający uczucie sytości i pełności w żołądku. Stosuje się go wyłącznie w nagłych przypadkach (na przykład podczas skrajnej otyłości). U większości osób, które decydują się na kurację Zelixą, zaobserwowano pohamowanie łaknienia i kontrolę uczucia głodu. Zelixa oddziałuje również na metabolizm i skuteczne spalanie zalegającego tłuszczu i niechcianych kalorii. Suplementowanie ów lekiem powinno trwać nie dłużej niż rok.

Kapsułki Zelixa podawane są doustnie, niezależnie od posiłków – mogą być zatem swobodnie stosowane zarówno na czczo, jak i podczas spożywanych pokarmów. Podczas leczenia, istotne jest zapoznanie się z wszelkimi środkami ostrożności i ewentualnymi przeciwskazaniami.

Meizitanc (czerwony)

Kolejnym, znanym środkiem odchudzającym, niedostępnym na terenach Unii Europejskiej jest lek o nazwie Meizitanc. Preparat ten, można wyróżnić na czerwony lub zielony. Każdy z nich ma jednak to samo działanie, jak środki farmaceutyczne wymienione powyżej.

By uniknąć jakichkolwiek działań niepożądanych należy w uwagą przeczytać ulotkę producenta dołączoną do opakowania i zapoznać się z wszelkimi przeciwskazaniami zakazującymi przyjmowania produktów z sibutraminą.

Środki ostrożności podczas stosowania preparatów z sibutraminą

Mimo, że uzyskanie pięknej sylwetki i zdrowego, szczupłego ciała da się osiągnąć naturalnymi metodami, wiele osób pragnie uzyskać takie same efekty w bardzo krótkim czasie i decyduje się na zażywanie niedostępnych w Polsce preparatów z sibutraminą.

W takim przypadku, by zminimalizować efekty uboczne wynikające z zażywania tej szkodliwej substancji, należy powziąć wszelkie środki ostrożności. Z pewnością medykament ten nie może być stosowany wśród osób poniżej 18 roku życia. Jest absolutnie zakazany dla osób przewlekle chorych, kobiet będących w ciąży i matek karmiących. Padaczka i inne neurologiczne choroby stanowią dodatkowe przeciwskazanie do stosowanie ów środka farmaceutycznego.

W uniknięciu ewentualnych przykrych objawów spowodowanych tym chemicznym związkiem, pomocne będzie stosowanie się do zaleceń producenta oraz subtelne, małe dawkowanie, mające na celu wybadanie reakcji organizmu na dany preparat.

Komentarze |1|

  • Witam..chcę zacząć kurację z jednym z powyzych leków. Wiem że nie są one w pełni bezpieczne ale mimo wszystko proszę podać który z nich ma najmniejsze skutki uboczne i jest skuteczny jak maridia

    odpowiedź

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>