zweryfikowany
Kurczak Curry – Oryginalny przepis na kurczaka w sosie curry z warzywami
Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Kurczak curry jest potrawą z kuchni indyjskiej, którą coraz częściej można spotkać w menu restauracji na całym świecie. Oryginalny przepis cechuje się dodatkiem ostrych przypraw, co przekłada się na finalny smak potrawy. W prosty sposób można również przygotować kurczaka curry we własnym domu i nie wymaga to specjalnych umiejętności kulinarnych. Potrawka podawana z ryżem jest doskonałą propozycją na sycący obiad lub kolację. W poniższym artykule przedstawiamy wszystkie najważniejsze zasady dotyczące przygotowania tej potrawy, co sprawi, że przyrządzone danie zachwyci każdego zwolennika ostrych dań z kurczakiem. Zapraszamy!
Jakie części kurczaka do curry?
Najważniejszym składnikiem oryginalnego przepisu na curry jest mięso drobiowe, dokładniej kurczak. W potrawie można wykorzystać różne jego części, jednak zdecydowanie najlepiej sprawdzą się piersi z kurczaka lub mięso z uda i podudzia. Najlepiej postawić na mięso dobrej jakości z wolnego wybiegu, co gwarantuje, że kurczak rósł w swoim naturalnym tempie, bez dodatku antybiotyków i przyspieszaczy wzrostu. Mięso w potrawie curry należy oczyścić z wszystkich błonek i pokroić na paski około 2 cm. Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednie doprawienie mięsa aromatycznymi przyprawami.
Im dłużej mięso będzie znajdowało się w marynacie, tym bardziej pochłonie wszystkie aromaty i zapachy użytych przypraw. Nie należy żałować sobie przyprawy curry w proszku. Taką przyprawę można skomponować również samodzielnie, sprawiając, że będzie ona jeszcze bardziej aromatyczna. Niezbędne do jej stworzenia są: mielona kolendra, pieprz, szczypta cynamonu, chili, mielone goździki, kminek, gałka muszkatołowa i mielony kardamon. W marynacie nie może zabraknąć również czosnku i imbiru, który najlepiej dodać w świeżej formie.
Warzywa do curry
Potrawka z curry występuje zawsze z dodatkiem warzyw. Te muszą być dokładnie obrane i pokrojone w cienkie słupki. W tradycyjnym curry musi znaleźć się marchewka, cebula i czerwona papryka. Niektóre modyfikacje przepisu uwzględniają również paprykę w innych kolorach oraz dodatek większej ilości świeżych warzyw. My jednak skupimy się na tradycyjnym przepisie na indyjskie aromatyczne curry z kurczakiem.
Wśród świeżych warzyw, jak już zostało wcześniej wspomniane, nie może zabraknąć świeżego korzenia imbiru oraz ząbków czosnku, które najlepiej pokroić w cienkie plastry lub zetrzeć na tarce. W przygotowywaniu curry pomocny może okazać się także drobiowy lub warzywny bulion, którym powinno się podlać smażone na oleju warzywa. Nie ma dobrego curry bez dodatku oryginalnej pasty curry. W sklepach występują doskonałe pasty w wielu wariantach, różniące się między sobą stopniem ostrości.
Jakie mleczko kokosowe do curry?
W potrawie curry z kurczakiem konieczne jest wykorzystanie prawdziwego mleczka kokosowego. Mowa oczywiście o produkcie z wysoką zawartością tłuszczu, a nie o napoju kokosowym używanym do kawy. Najważniejsze jest to, by kupione mleko kokosowe miało jak najprostszy skład, bez zbędnych ulepszaczy smaku i zagęstników. Mleko kokosowe nie ma laktozy, więc może być wykorzystywane przez osoby stroniące od tego cukru. W curry sprawdzi się szczególnie mleczko kokosowe o zawartości tłuszczu na poziomie 17-19%, natomiast tłustsze również zdadzą egzamin. Po zredukowaniu ich na patelni zagęszczą nasz sos.
Jak przygotować curry z kurczakiem?
Czas przejść do konkretów! W kilku prostych krokach przestawiamy jak przygotować domowe curry z kurczakiem, które fantastycznie smakuje serwowane z ryżem basmati lub jaśminowym.
- Kurczaka należy umyć, pokroić na 2 cm paski i wymieszać z przyprawami. Można wykorzystać gotową mieszankę curry lub zrobić ją samodzielnie z mielonej kolendry, pieprzu, chili, mielonych goździków, cynamonu, kminku, mielonego kardamonu i gałki muszkatołowej. Kurczaka należy zamarynować i odczekać minimum godzinę.
- Na głębokiej patelni należy rozgrzać olej roślinny i przesmażyć na nim pokrojoną cebulę. Należy ją podsmażać na średnim ogniu przez około 5 minut. Po tym czasie należy dodać na patelnię pokrojoną w cienkie słupki marchewkę, a następnie paprykę pokrojoną w drobną kostkę. Najlepiej sprawdzi się czerwona, ale można dodać również inną odmianę papryki. Całość należy podsmażać przez 10 minut bez pokrywki.
- Po tym czasie na patelnię należy dodać kurczaka, pokrojony lub stary imbir i czosnek i smażyć na niedużym ogniu przez około 10 minut.
- Pod koniec gotowania całość należy zalać bulionem drobiowym lub warzywnym, mleczkiem kokosowym z puszki lub kartonu, o zawartości tłuszczu około 17-22% i dwoma łyżkami pasty curry. Całość należy zamieszać i gotować około 10 minut, aż do zredukowania sosu. Warto zaznaczyć, że nie może być on zbyt gęsty, gdyż oryginalne curry jest dosyć rzadkie.
- Całość należy serwować z białym ryżem lub chlebkiem naam i z dodatkiem świeżej kolendry. Dobrze sprawdza się także prażony sezam.
FAQ czyli najczęściej nurtujące pytania o potrawie curry
- Czy curry można podawać bez ryżu? Tak, kurczaka curry można serwować również z chlebkiem naam lub jako samodzielne danie.
- Czym można zastąpić świeży imbir w kurczaku curry? Świeży imbir można zastąpić imbirem w proszku.
- Czy można przygotować wegetariańskie curry? Tak, kurczaka należy pominąć lub zastąpić tofu lub tempehem. Drobiowy bulion można zamienić na warzywny lub wodę.
Komentarze |0|