zweryfikowany

Ketony egzogenne BHB. Czy warto je stosować?

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Diety | Odchudzanie | Porady | Zdrowie

Ketony egzogenne BHB to suplementy, które stosują głównie osoby na diecie ketogenicznej, potocznie zwanej „keto” Są one stosunkowo nowe, jednak zyskują na popularności, zwłaszcza wśród osób, które rezygnują z węglowodanów oraz tłuszczów. Mają wiele zalet: pomagają utrzymać organizm w porządanym stanie, wspomagają dietę, a także są środkiem, z którego korzystają początkujący.

Dieta ketogeniczna – czym jest ten fenomen?

Niegdyś dietę keto stosowano tylko w przypadku osób chorych na epilepsje, jednak obecnie stosują ją również osoby zdrowe. To zupełna zmiana bilansu mikroskładników, gdyż rezygnuje się w niej z węglowodanów, na rzecz tłuszczów. Wyklucza się więc makarony, pieczywo, czy słodycze. Po kilku tygodniach organizm zaczyna utrzymywać stan ketozy – pobiera energię nie z glukozy, a tłuszczów. Mimo tego dieta ta jest bardzo popularna i coraz więcej osób decyduje się, by na nią przejść. W związku z tym na rynku pojawiają się suplementy, które wspomagają dietę „keto”: ketony egzogenne BHB.

Ketony egzogenne BHB – suplement dla wszystkich na diecie keto

Ciała ketonowe mają trzy rodzaje, wśród których znajdują się ketony BHB, kwas acetylooctowy oraz aceton.

  • Hydromaślan, czyli kwas betahydroksymasłowy (BHB) to ketony, które stanowią większość ciał ketonowych, które produkowane są w stanie ketozy u osób na diecie ketogenicznej. W ich skład wchodzą ketony egzogenne, czyli te, które najczęściej wykorzystywane są do tworzenia suplementów. To one dostarczają energię do mózgu, mimo iż wiele osób, zastanawiających się nad dietą ketogeniczną obawiają się spadku motywacji i energii, ze względu na redukcję przyjmowanych węglowodanów;
  • Kwas acetylooctowy – wchodzi w skład około 20% ciał ketonowych, w większości wydalany z potem lub usuwane w trakcie oddychania;
  • Aceton – to zaledwie 2% ciał ketonowych, rozkładający się na dwa inne elementy, czyli pirogronian i mleczan.

Ketony egzogenne mają jedną bardzo ważną funkcję – pozwalają na zachowanie ketozy nawet wtedy, gdy osoba na diecie przyjmie zbyt dużo węglowodanów. Są one więc swoistą „ochroną”, czy nawet „kołem ratunkowym” przed utratą stanu ketozy, gdy przyjdzie ochota na coś, zawierającego większą ilość węglowodanów

Przyjmować może je każdy na diecie ketogenicznej, niezależnie od tego, jak długo się na niej znajduje. Osoby dopiero zaczynające dietę ketogeniczną stosują suplement jako swoisty wspomagacz, który hamuje uczucie głodu i pomaga podczas ciężkich – dla niektórych – początków. Ketony egzogenne BHB będą więc odpowiednie zarówno dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z dietą keto, jak i dla tych, dla których jest ona nieodłączną częścią życia i niemal rutyną. Ketony egzogenne BHB pomagają szybciej osiągnąć stan ketozy, wspomagają metabolizm i funkcje kognitywne, więc z pewnością pomogą na każdym etapie diety ketogenicznej.

Ketony egzogenne BHB – wspomaganie odchudzania

Chociaż większość diet kojarzy się w dużej mierze z odchudzaniem, w przypadku kiety keto wcale nie musi tak być. Wprawdzie polega ona na rezygnacji z węglowodanów, ale dzieje się to na rzecz tłuszczy. Dieta keto to wciąż kalorie i dla niektórych utrata wagi wcale nie jest głównym celem, gdyż chcą po prostu zadbać o swoje zdrowie. Mimo tego, ketony egzogenne BHB redukują uczucie głodu i potrzebę łaknienia poprzez hamowanie wydzielania greliny, więc sprawdzają się w trakcie utraty kilogramów. Należy pamiętać, że sam suplement to wciąż nie wszystko, więc zbilansowana dieta i regularne ćwiczenia również są wskazane.

Bezpieczeństwo

W przypadku ketonów egzogennych BHB – podobnie jak przy innych lekach i suplementach – należy nie kierować się najtańszym produktem, a jakością. Sprawdzone źródła gwarantują bezpieczeństwo i niwelują wystąpienie ewentualnych skutków ubocznych. Jeśli chodzi o objawy nieporządane, które mogą wydarzyć się w przypadku nawet dobrych suplementów, są to biegunki i wymioty, zaburzenia metaboliczne, czy brak równowagi w składnikach odżywczych organizmu.

W jakiej formie przyjmować ketony egzogenne BHB?

Produkty, które zawierają ketony egzogenne BHB to między innymi estry ketonowe, czy sole ketonowe. Te pierwsze charakteryzują się płynną formą, mają jednak nieprzyjemny smak, wysoką cenę i są trudnodostępne. Mimo tego są bezpieczne dla zdrowia. Sole ketonowe występują pod postacią proszku i są znacznie częściej stosowane, ze względu na większą dostępność. Suplementy te często mają dodatki smakowe (owocowe lub  miętowe), które uprzyjemniają ich przyjmowanie, jednocześnie nie zawierając węglowodanów.

Osoby zajmujące się sportem, czy ćwiczące często stosują ketony egzogenne BHB przed treningiem, natomiast początkujący, w okresie tak zwanej „ketoadaptacji” zaczynają od suplementu dzień. Spożywa się je najczęściej trzy razy dziennie, jednak nie są one obowiązkowe na diecie keto.

Podsumowując, ketony egzogenne BHB są jak najbardziej wskazane dla wszystkich osób na diecie keto. Nie tylko niwelują uczucie głodu, ale również poprawiają funkcje kognitywne, sprawdzają się w przypadku sportów wytrzymałościowych i co najważniejsze na diecie ketogenicznej, pomagają utrzymać organizm w stanie ketozy. Warto jednak pamiętać, że w przypadku każdej diety i każdego suplementu należy uważać i podchodzić do tego rozsądnie.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>