zweryfikowany
Jak zwiększyć poziom testosteronu? Co robić gdy masz niski testosteron?
Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
5 naturalnych sposobów, aby zwiększyć poziom testosteronu
Na zbyt niski poziom testosteronu narażeni są głównie mężczyźni po 45 roku życia, jednak problem ten dotyka coraz młodszych panów. Niski poziom męskiego hormonu może skutkować obniżonym libido, brakiem energii, pogorszeniem nastroju, zmniejszoną wydajnością organizmu, a nawet zaburzeniami płodności. Testosteron odpowiedzialny jest za typowo męskie cechy oraz produkcję czerwonych krwinek, co sprawia, że jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowanie organizmu. Sprawdźmy zatem, jak w naturalny sposób zwiększyć poziom testosteronu.
Zobacz: Booster Testosteronu: Ranking, Opinie, Recenzja, Efekty i Skutki Uboczne
1. Aktywność fizyczna i wypoczynek
Regularne ćwiczenia to klucz do utrzymania prawidłowego poziomu testosteronu. Badania naukowe udowodniły, że im więcej partii mięśni zostaje zaangażowanych w trening, tym większy wyrzut testosteronu nastąpi. Regularna aktywność fizyczna pomaga również pozbyć się dodatkowych kilogramów i chroni przed otyłością, która może przekładać się na niski poziom męskiego hormonu.
Nie mniej ważny jest odpoczynek, a zwłaszcza sen. Optymalny czas, jaki powinniśmy poświęcić na sen to około 8 godzin. Podczas snu organizm intensywnie się regeneruje i dotyczy to także produkcji hormonów. Niedobór snu negatywnie wpływa na wytwarzanie testosteronu, dlatego aby utrzymać jego prawidłowy poziom należy zadbać o jakość snu.
2. Zbilansowana dieta i suplementacja
Kluczem do walki ze zbyt niskim poziomem testosteronu jest odpowiednia dieta. Warto wprowadzić do jadłospisu dobre tłuszcze, czyli takie, które znajdziemy w orzechach, siemieniu lnianym, awokado czy tłustych rybach. Udowodniono, że diety wysokotłuszczowe mają pozytywny wpływ na poziom testosteronu w organizmie. Spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 wspomaga działanie jąder, a tym samym przekłada się na wyższy poziom męskiego hormonu. Z kolei nadmiar tłuszczów trans, które znajdują się w produktach wysokoprzetworzonych, jak fast foody, słodycze czy słone przekąski jest odpowiedzialny za obniżenie poziomu testosteronu. Nie zapominajmy także o warzywach i owocach. Powinny one być składnikiem każdego posiłku.
Chcąc zwiększyć poziom testosteronu warto suplementować witaminę D oraz cynk. Niski poziom witaminy D odbija się na ilości testosteronu, która także maleje. Witaminę D dostarczamy wystawiając się na działanie promieni słonecznych, jednak czasem to nie wystarczy. Znajduje się ona także w rybach, można suplementować ją w postaci kapsułek lub tranu. Na komórki w jądrach odpowiedzialne za produkcje testosteronu pozytywnie wpływa cynk, zatem odpowiedni poziom tego pierwiastka pozwala uporać się ze zbyt niskim poziomem męskiego hormonu. Zalecana, dzienna dawka cynku dla dorosłego mężczyzny to 15-20 mg. Cynk znajdziemy w owocach morza, wyrobach mlecznych, orzechach czy roślinach strączkowych.
3. Ograniczenie alkoholu
Zbyt wysokie spożycie napojów alkoholowych znacząco obniża poziom testosteronu we krwi. Alkohol wykazuje negatywne działanie na hormon luteizujący, który jest odpowiedzialny za uwalnianie testosteronu w organizmie. Badania wykazały, że panowie, którzy regularnie i w dużych ilościach piją alkohol mają dużo niższy poziom męskiego hormonu. Pamiętajmy, że niski poziom testosteronu to obniżony popęd seksualny oraz problemy z erekcją, dlatego warto ograniczyć spożycie alkoholu, żeby ustrzec się podobnych dolegliwości.
4. Imbir
Imbir od wieków uważany jest za cenny składnik kulinarny, ale także produkt o właściwościach leczniczych. Okazuje się, że jest on pomocny w problemach z niskim poziomem testosteronu. Korzeń imbiru może wspomagać płodność i ma pozytywny wpływ na poziom męskiego hormonu. Codzienne spożywanie imbiru może zwiększyć poziom testosteronu nawet o ponad 17%. Udowodniono, że imbir poprawia również jakość spermy. Można przygotować z niego napar, dodawać go do herbaty lub jako składnik posiłków czy deserów. Imbir uznawany jest za afrodyzjak, który skutecznie pomaga w problemach z niskim poziomem testosteronu.
5. Unikanie stresu
Za zbyt niski poziom testosteronu odpowiedzialne jest także narażenie na nadmierny stres. Długotrwały stres prowadzi do wyrzutu kortyzolu, czyli hormonu stresu, który z kolei powoduje obniżenie męskiego hormonu. Nerwowe sytuacje sprawiają, że organizm przechodzi w tryb przetrwania, ogranicza procesy metaboliczne, co hamuje produkcję testosteronu. Niestety, stres towarzyszy nam każdego dnia, jest niemal nieodłącznym elementem codzienności, więc bardzo ciężko go wyeliminować. Redukcja stresu to nie lada wyzwanie, wymaga dojrzałości i odpowiedniego podejścia do życia, jednak warto podjąć wszelkie niezbędne kroki, aby obniżyć poziom kortyzolu i odzyskać prawidłowy poziom testosteronu we krwi.
Niski poziom testosteronu niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Nerwowość, złe samopoczucie, problemy z koncentracją, ciągłe uczucie zmęczenia, problemy z erekcją, obniżone libido czy wzrost tkanki tłuszczowej to tylko kilka z nich. Na szczęście, regularna aktywność fizyczna, wysypianie się, prawidłowe odżywianie, suplementacja czy unikanie sytuacji stresowych mogą w znacznym stopniu zwiększyć poziom testosteronu i uchronić nas przed jego niedoborem.
Komentarze |0|