zweryfikowany

Gołąbki bez zawijania

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Przepisy

Gołąbki bez zawijania, czyli alternatywna forma dla miłośników klasycznych gołąbków

Gołąbki bez zawijania to proste w przygotowaniu danie, które zasmakuje każdemu. Jest to alternatywa dla klasycznych gołąbków zawijanych w kapustę. Gołąbki można przygotować na różne sposoby. Jakie?

Sposoby na przyrządzenie gołąbków bez zawijania

Gołąbki bez zawijania można stworzyć jako gołąbki z kapustą w kotletach. Można robić je z kapusty młodej, starej, a także pekińskiej. Aby stworzyć to danie trzeba połączyć mięso, ryż i siekaną kapustę z pozostałymi składnikami.

Składniki potrzebne na gołąbki bez zawijania

Przykładowy przepis na gołąbki może wyglądać następująco: 1.2 kg łopatki wieprzowej, 1.2kg kapusty, 3 średniej wielkości cebule, 4 łyżki oleju do usmażenia cebuli, wyciśnięty czosnek, garść koperku, 200 g ryżu, 2 średniej wielkości jajka, pieprz, sól, olej do smażenia. Z podanych składników wychodzi około 30 kotlecików.

Składniki na sos pomidorowy

Tradycyjne gołąbki najlepiej smakują z sosem pomidorowym. Do jego przyrządzenia potrzeba: 2 l bulionu, 3 łyżeczki koncentratu pomidorowego, szklankę przecieru pomidorowego, około 2 łyżek mąki pszennej.

Wybór mięsa na gołąbki bez zawijania

W przepisie podana została łopatka wieprzowa, jednak zamiast niej można użyć innego mięsa. Gołąbki można zrobić z karkówki, szynki lub połączenia tych dwóch mięs. Danie wyjdzie też z biodrówki. Mięso może być tłuste lub chude w zależności od tego, co kto lubi. Tak samo jak można kupić mięso zmielone lub zmielić je samemu w domu. Najlepiej w maszynce ze średnimi oczkami.

Kapusta do gołąbków

Kapusty do gołąbków najlepiej użyć jest tyle samo, co mięsa. Może to być kapusta pekińska, młoda albo stara. Kapustę należy poszatkować nożem lub maszynką z nakładką do siekania warzyw. Ewentualnie jest możliwość starcia kapusty na tarce. Do kapusty należy dodać łyżkę soli. Następnie wymieszać i odstawić na około 15 minut. Potem należy odcisnąć kapustę z wody. Odciśniętą przełożyć do miski ze zmielonym mięsem.

Przygotowanie farszu

Ryż należy ugotować i odsączyć. W tym samym czasie obrać cebulę i podsmażyć ją na średnim ogniu około 10 minut do zarumienienia. Ryż i cebulę dodać do miski z mięsem i kapustą. Następnie wbić jajka i dołożyć posiekany koperek. Do tego dodać sól i pieprz. Następnie należy wyrobić masę. Najlepiej mieszać dłońmi przez kilka minut do uzyskania połączenia wszystkich składników. Jeśli masa wyda się za rzadka można do niej dosypać kilka łyżeczek bułki tartej.

Gołąbki bez zawijania – smażenie

Na patelnię należy wlać olej, a z przygotowanej masy uformować kotleciki. Zrobić kulki, następnie lekko je wydłużyć i spłaszczyć, aby wyglądały podobnie do klasycznych gołąbków. Podsmażyć na rumiano z każdej strony przez około minutę na średnim gazie.

Przygotowanie sosu pomidorowego

Do przygotowania sosu potrzebny jest duży garnek. Do niego należy wlać bulion. Może być to rosół drobiowy albo bulion warzywny. Do bulionu dodać przecier i koncentrat pomidorowy. Ewentualnie zamiast przecieru można skorzystać z pomidorów malinowych, które wcześniej trzeba obrać i posiekać na drobne kawałeczki. Wszystkie składniki należy zagotować. Po zagotowaniu trzeba zmniejszyć gaz i wkładać uprzednio usmażone kotleciki do garnka. Gotować na wolnym gazie około pół godziny. Nie przykrywać.

Sposób na zagęszczenie sosu

Jeżeli sos pomidorowy wydaje się za rzadki można użyć mąki pszennej do zagęszczenia go. Przed przygotowaniem sosu można odlać troszkę bulionu i rozrobić w nim mąkę. Po ujednoliceniu masy wlać do garnka i lekko pomieszać. Jeżeli sos jest za słaby w smaku można doprawić go takimi przyprawami jak papryka, majeranek, czy oregano. Dobrze też dodać więcej soli i pieprzu.

Gołąbki bez zawijania – z czym podawać?

Gołąbki bez zawijania można zjadać z samym sosem, ale jest też opcja podania ich jako dodatek. Można je podać z kaszą, kopytkami, ziemniakami, czy makaronem. Do takiego obiadu można też dodać surówkę albo smaczne, zdrowe ogórki małosolne lub kiszone. Gołąbki z sosem możemy też zjeść posypane natką pietruszki lub koperkiem.

Inny sposób na gołąbki bez zawijania

Innym sposobem na stworzenie gołąbków bez zawijania jest zapieczenie ich w piekarniku. Należy ugotować i wystudzić ryż. Na patelni rozgrzać olej i podsmażyć drobno posiekaną cebulę oraz poszatkowaną kapustę. Można dodać także przeciśnięty przez praskę ząbek lub dwa czosnku. Smażyć wszystkie składniki pod przykryciem do czasu, aż kapusta zmięknie. Po ostudzeniu zmielone mięso wymieszać z farszem z patelni i ryżem. Dodać jajka, pieprz i sól.

Lubisz jeść gołąbki? Pomyśl czy to dobre dla Ciebie: Jaką dietę wybrać dla siebie ?

Wyrobienie masy

Następnie ugniatać do uzyskania jednolitej masy. Kotleciki uformować jak w przepisie powyżej. Gołąbki bez zawijania podsmażyć do zarumienienia z obu stron. Następnie wyciągnąć naczynie żaroodporne i włożyć do niego kotleciki. Zalać przecierem pomidorowym pomieszanym z bulionem. Dodać przyprawy: sól, pieprz, paprykę, oregano, majeranek, czosnek. Danie piec około pół godziny. Gołąbki bez zawijania są gotowe, gdy sos zrobi się gęsty.

Gołąbki bez zawijania – wegetariańskie

Gołąbki bez zawijania można zrobić także w wersji wegetariańskiej. Wtedy zamiast mięsa należy użyć większej ilości warzyw, jak pieczarki, fasola czerwona, soczewica, papryka, czy marchewka. Do dołożenia daniu więcej smaku, można też użyć większej ilości lub bardziej wyrazistych przypraw.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>