zweryfikowany

Dieta ryżowa – Na czym polega? Efekty, Rodzaje, Jadłospis na diecie ryżowej

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Diety | Zdrowie

Pewnie nie każdy miał okazję w ogóle słyszeć o diecie ryżowej. Jest to specjalny program żywieniowy, który opiera się przede wszystkim na ryżu, owocach i sokach. Dodatkowo stosuje się wtedy w niewielkich ilościach inne produkty. Dzięki temu można oczyścić organizm, pozbyć się zbędnych kilogramów, a stosuje się ją przeważnie przez 2-4 tygodnie.

Na czym polega dieta ryżowa?

Na takiej diecie istotne jest restrykcyjne podejście pod względem kalorii, jakie są spożywane w ciągu dnia. Nie jest to szczególnie zróżnicowana dieta, w której główną rolę odgrywa ryż. Dzięki temu zmniejsza się apetyt, co pozwala na zrzucenie nawet 10 kg w ciągu miesiąca. Wiele zależy jednak od tego, jak dobrze trzymamy się diety, ile ważyliśmy na początku i jaka jest nasza przemiana materii.

Dieta ryżowa ma na celu zrzucenie kilogramów oraz oczyszczenie organizmu. W czasie jej trwania spożywa się przede wszystkim ryż biały i brązowy, a także warzywa, soki owocowe. Wszystkie pozostałe składniki są wyeliminowane z diety.

 

Rodzaje diety ryżowej

Jest wersja bardziej luźna i bardziej restrykcyjna. Pierwsza trwa nawet do 4 tygodni, druga do 3 dni.

Restrykcyjna wersja diety ryżowej polega na jedzeniu jedynie brązowego ryżu, który wcześniej należy uprażyć w piekarniku. Przyda się 1-2 kg ryżu na te 3 dni diety. Nie zaleca się jednak stosowanie tej wersji przez dłuższy okres czasu, gdyż możemy doprowadzić do niedoborów pokarmowych w organizmie.

W przypadku luźniejszej wersji poza ryżem stosuje się także inne produkty, jak chude gotowane mięso, ryby, orzechy oraz owoce i warzywa. Można tez włączyć do diety kefiry i jogurty naturalne.

 

Dlaczego warto korzystać z diety ryżowej?

W diecie ryżowej rezygnuje się między innymi z potraw, które są tłuste, ciężkostrawne, ze słodyczy i słonych przekąsek. Do tego należy pić przynajmniej 2 l wody dziennie. Choć poza wodą dopuszczalne są herbatki ziołowe, zielona i czerwona herbata. Trzeba za to zrezygnować ze słodkich napojów, kawy oraz czarnej herbaty. Dopuszcza są także soki świeżo wyciskane (warzywne i owocowe).

Dla kogo dieta ryżowa?

Przede wszystkim dla osób, które potrzebują lekkostrawnej diety, która zawiera wiele błonnika, czyli dla osób z problemami układu pokarmowego. Poza tym jest to dieta, która oczyszcza organizm i pozwala na schudnięcie.

Należy jednak zauważyć, że nie dostarcza ona wszelkich koniecznych składników odżywczych, szczególnie w wersji restrykcyjnej. Dlatego nie należy jej stosować dłużej, niż jest to wskazane w zaleceniach.

 

Jakie są efekty działania diety ryżowej?

Ryż jest znany ze swoich wielu właściwości prozdrowotnych. Dzięki niemu można oczyścić organizm, poprawić swój ogólny stan. Ponadto przyspiesza przemianę materii. Ryż zawiera wiele witamin i minerałów, dzięki czemu jest tak niezbędny w naszej codziennej diecie.

Jednocześnie należy pamiętać, że dieta ta nie powinna być stosowana przez zbyt długi czas, gdyż może dojść do efektu jo-jo. Chodzi bowiem o to, że organizm przyzwyczai się do diety.

Jeśli będziemy raz na jakiś czas korzystać z diety ryżowej możemy skutecznie zrzucić zbędne kilogramy, będziemy mieli więcej energii, poprawimy stan włosów i skóry, a do tego ogólnie poprawimy stan swojego zdrowia. co ciekawe, ryż obniża także cholesterol we krwi, dzięki czemu możemy zapobiec zmianom miażdżycowym.

 

Czy dieta jest zdrowa?

Nie każda. Niektóre są zdrowe, jeśli stosujemy je jedynie przez jakiś czas. Wiąże się to z tym, że są one ubogie w niektóre składniki odżywcze, mocno ograniczają kalorie lub wyniszczają organizm przy dłuższym stosowaniu.

Dlatego zanim zabierzemy się za dietę, warto zapoznać się z jej zaleceniami, by potem nie doprowadzić do pogorszenia się swojego stanu zdrowia. Nie należy też kierować się modą, lecz raczej wskazaniami lekarza.

 

Posiłki na dietę ryżową

Zdajemy sobie pewnie sprawę, że z ryżu można przygotować wiele smacznych dań:

  • Ryż na mleku
  • Ryż z jabłkami
  • Kanapki z żytniego chleba z pomidorem i sałatą
  • Ryż, gotowana pierś z kurczaka, surówka
  • Ryż z jajkiem

Należy unikać ciężkostrawnych, kalorycznych sosów oraz smażenia na maśle. Chodzi bowiem o to, by dieta ryżowa była w pełni lekka i sycąca. Oraz, by wyeliminować chęć podjadania między posiłkami.

Jeśli mamy ochotę na coś słodkiego, to zamiast sięgać po batonika, można przygotować sobie ryż z jogurtem i bananem. Istotne są także niewielkie porcje zjadane regularnie, dzięki czemu organizm się przyzwyczaja i nie magazynuje nadwyżek kalorii na potem.

Takie odżywanie się sprawia, że bardziej dbamy o siebie, wyrabiamy w sobie zdrowe nawyki żywieniowe i sprawiamy, że organizm zaczyna lepiej funkcjonować.

Podsumowanie

Dieta ryżowa jest całkiem ciekawym rozwiązaniem dla osób, które widza u siebie nadwyżkę kilogramów i pragną nieco schudnąć czy oczyścić organizm. Nie potrzeba wiele, by zacząć stosować tę dietę.

Najważniejsza jak zawsze jest regularność i stanowcze podejście do tego, co jemy, a z czego rezygnujemy na czas trwania diety.

 

FAQ – dieta ryżowa

  • Czym jest dieta ryżowa?
  • Ile trwa dieta ryżowa?
    • 2-4 tygodnie.
  • Jaki jest cel diety ryżowej?
    • Zrzucenie kilogramów i oczyszczenie organizmu.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>