zweryfikowany

Dieta pudełkowa ( catering dietetyczny) przy diecie KETO. Zalety i Wady, Porównanie Ofert [ Ranking ]

Autor: Ewelina Wójcik zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Diety | Porady | Ranking

Dieta pudełkowa to rozwiązanie, które z każdym rokiem zdobywa coraz więcej zwolenników. Jeszcze do niedawna z usługi tej korzystali jedynie biznesmeni oraz celebryci, lecz jakiś czas temu nastąpił duży przełom i okazało się, że jest to również znakomite rozwiązanie dla osób zapracowanych. Nazwa usługi wzięła się ze sposobu serwowania posiłków, które najczęściej umieszcza się w  plastikowych bądź styropianowych pudełkach. Codziennie firma dostarcza nam wybraną przez nas ilość posiłków przygotowanych na cały dzień. Czy rozwiązanie to będzie jednak skuteczne, jeżeli przebywamy na diecie ketogenicznej? Dowiedz się, czy charakteryzuje się dieta keto oraz czy warto korzystać z cateringu dietetycznego? W poniższym artykule porównamy również oferty największych firm cateringowych dedykowane osobom na diecie keto.

Czym jest dieta ketogeniczna?

Początki diety ketogenicznej przypadają na lata 20. XX wieku. Wówczas stosowano ją jedynie na niektóre dolegliwości natury neurologicznej. Okazuje się bowiem, że zmieniając swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe poprzez przejście na dietę ketogeniczną, można np. zminimalizować ryzyko wystąpienia ataku epilepsji.

Po pewnym czasie zaczęto jednak dostrzegać również inne zalety wprowadzonego sposobu odżywiania. Pod lupę wzięto przede wszystkim właściwości odchudzające diety keto, które sprawiły, że obecnie ciągle zyskuje ona na popularności. Wykazano, że oprócz leczenia wielu chorób, dieta keto, może również przyczynić się do obniżenia masy ciała i znacząco zredukować zbędną tkankę tłuszczową.

Wynika to z tego, że w przypadku diety ketogenicznej odwrócone zostają proporcje składników pokarmowych znajdujące się w tradycyjnych piramidach zdrowego odżywiania. Tym samym zminimalizowana zostaje ilość spożywany węglowodanów, które zastępuje się tłuszczem oraz białkiem. Zazwyczaj ich poziom nie przekracza 130 g dziennie.

Głównym składnikiem diety są zatem tłuszcze. To właśnie z nich pochodzi większość spożywanych kalorii.  Jednocześnie w związku z niedoborami węglowodanów, organizm zaczyna szukać innych, alternatywnych źródeł energii. Mówi się wówczas, że przechodzi w stan tzw. ketozy, czyli rozpadu tłuszczów. Energia zostaje pozyskiwana przy tym nie z cukru, lecz z tłuszczu nagromadzonego w tkankach. Najprościej mówiąc, tłuszcze zostają zwalczone tłuszczami. Przejście do tego stanu zajmuje zazwyczaj około kilku tygodni. Musimy jednak pamiętać, że kluczowe znaczenie ma w tym wypadku regularność diety oraz przestrzeganie jej wszelkich zasad.

Czy dieta ketogeniczna wpływa na odchudzanie?

Jak już wcześniej wspomniano, dieta ketogeniczna wykazuje właściwości odchudzające. Zauważono znaczącą redukcję masy ciała już w pierwszych dniach jej stosowania. Wynika to głównie z ograniczenia liczby węglowodanów, które zastąpione zostają przez białko i tłuszcz.

Proces ten przyczynia się do zwiększenia ilości ciał ketonowych w organizmie, a te z kolei, jak wykazują badania mogą oddziaływać na nasz układ nerwowy. Zmniejszony zostaje apetyt, natomiast pobudzeniu ulega zespół procesów fizjologicznych, metabolicznych oraz reakcji behawioralnych. Ma to przede wszystkim wpływ na zwiększenie zapotrzebowania energetycznego.

W wyniku zachodzących procesów nasza waga obniża się. Ma to związek z mniejszą ilością związanej z wodą glukozy. Należy jednak zaznaczyć, że zmiana ta nie należy do wartości stałych, gdyż po ponownym włączeniu węglowodanów do diety przybieramy na masie ciała. Tym razem nie jest to jednak spowodowane wzrostem zawartości tkanki tłuszczowej, lecz wynika ze zwiększenia się ilości wody.

W ten sposób możemy szybko zredukować masę ciała, a jednocześnie zwalczyć problem związany z kontrolowaniem uczucia głodu. W przeciwieństwie do innych, drastycznych diet, przebywając na diecie ketogenicznej, nie czujemy go wcale. Pozwala to nam unikać napadów głodu, które są częstą przyczyną podjadania, a to z kolei obniża skuteczność każdej diety. Jednocześnie brak uczucia głodu przekłada się to na to, że nasze samopoczucie jest dobre. Tym samym unikamy niezadowolenia i frustracji. Nie ma również uporczywych wahań poziomu insuliny.

W związku z tym, że odchudzanie możliwe jest tylko poprzez wprowadzenie w stan ketozy oraz uzyskanie deficytu kalorycznego, aby dieta keto była skuteczna, należy prawidłowo obliczyć całkowite zapotrzebowanie kaloryczne, a następnie dokonać jego redukcji tak, aby bilans kaloryczny miał wartość ujemną.

Przeciwwskazania do stosowania diety ketogenicznej

Ze względu na to, że dieta ketogeniczna nie należy do najłatwiejszych, przez jej rozpoczęciem wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem oraz wykonanie podstawowych badań zdrowotnych. Musimy mieć bowiem pewność, że nasz organizm jest zdrowy i poradzi sobie z dodatkowymi procesami, które nie przebiegają w przypadku diety tradycyjnej. W głównej mierze chodzi tutaj o zwiększenie produkcji ciał ketonowych oraz wydalanie produktów ubocznych reakcji chemicznych.

Co więcej, warto wykonywać te badania regularnie, gdyż dieta keto może obciążać wątrobę, nerki oraz trzustkę. Narządy te uczestniczą w metabolizmie ciał ketonowych, dlatego też bez ich prawidłowego funkcjonowania, przejście w stan ketozy nie byłby możliwy. Wykonujemy zatem morfologię ogólną, określenie poziomu glukozy, badanie enzymów wątrobowych oraz kreatyninę. Niezbędne jest także wykonanie lipidogramu, czyli badamy cholesterol HDL, LDL, całkowity i trójglicerydy.

Lekarz zabroni nam stosowania diety ketogenicznej, jeżeli stwierdzi, że doszło do zaburzenia gospodarki lipidowej lub też cierpimy na miażdżycę, niewydolność nerek, a także choroby wątroby. Niewskazane jest także stosowanie diety keto przy niektórych zaburzeniach związanych z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi.

U sportowców z kolei dieta ketogeniczna może przyczynić się do zmniejszenia wydajności, co nieco pogorszy uzyskiwane wyniki. Wynika to z tego, że niska podaż węglowodanów powoduje trudności z wysycaniem mięśni glikogenem. Wydolność fizyczna zostaje obniżona, przez co również sportowiec może odczuwać gorsze samopoczucie podczas treningu.

Osoby stosujące dietę ketogeniczną często skarżą się na bóle głowy, zaparcia oraz ospałość. Ma to związek z przejściem w stan ketozy oraz z całkowitą zmianą dotychczasowych nawyków żywieniowych. Jest to jednak przejściowe i zazwyczaj po pewnym czasie mija samoistnie.

Ketogeniczna dieta pudełkowa – na czym polega?

Ketogeniczna dieta pudełkowa spełnia wymagania nawet najbardziej wymagających klientów. Jej zadaniem jest przygotowanie odpowiednio zbilansowanych posiłków zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania. Do klienta dostarczany jest kompletny zestaw posiłków na cały dzień. Nie musi on przy tym martwić się o to, że w natłoku obowiązków nie będzie miał czasu na to, aby przygotować sobie posiłek.

Ketogeniczna dieta pudełkowa cieszy się dużą popularnością, gdyż w szybki i łatwy sposób pozwala zredukować zbędne kilogramy. Jednocześnie nie trzeba tracić czasu na to, aby planować jadłospis, robić zakupy oraz gotować. Duża różnorodność posiłków sprawia, że przebywanie na diecie keto jest bardzo atrakcyjne, co też wpływa na to, że z biegiem czasu nie staje się monotonne. Pomimo tego, że jadłospis oparty jest głównie na tłuszczach i białku, a większość źródeł węglowodanów zostaje wyeliminowana, posiłki są bardzo smaczne. Znajdziemy w nich zarówno produkty odzwierzęce np. mięso i jaja, jak i mnóstwo źródeł tłuszczów roślinnych. Orzechy, oliwa z oliwek, awokado, mleko kokosowe, nasiona chia, pestki, tłuste ryby oraz produkty nabiałowe, takie jak ser żółty czy twaróg – to podstawa diety ketogenicznej. Jednocześnie wyklucza się wszystkie źródła węglowodanów. Należy zatem zrezygnować z produktów zbożowych, warzyw strączkowych oraz większości owoców, gdyż zawierają cukier. To wszystko wiąże się  z tym, że w diecie ketogenicznej nie znajdziesz kasz, ryżu, makaronu, płatków śniadaniowych, pieczywa, czy też ziemniaków. Zakazane są również słodycze oraz wszelkie produkty słodzone.

Mimo wszystko ketogeniczna dieta pudełkowa może zaskakiwać swoim bogatym smakiem i mnóstwem cennych składników odżywczych. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się zwłaszcza u osób, które na co dzień poszukują nowych doznań smakowych. Ze względu na wysoką podaż tłuszczu i białka, posiłki zapewniają uczucie sytości na długi czas. Biorąc pod uwagę  ich wysoką kaloryczność, zmniejsza się również ich objętość

Dla kogo przeznaczony jest catering dietetyczny?

Nietrudno zaobserwować, że diety pudełkowe niemal nieustannie zyskują na popularności. W związku z tym catering dietetyczny znajduje się w czołówce najszybciej rozwijających się branż w Polsce. Jest to bowiem bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które przez większą część tygodnia są bardzo zabiegane.

Catering dietetyczny może być stosowany praktycznie przez każdego. W szczególności zaleca się tę możliwość tym, którzy chcą zgubić zbędne kilogramy. W ten sposób możemy osiągnąć swój cel szybko i skutecznie.

To również dobry sposób na zmianę swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych. Często brakuje nam czasu na to, aby przyswajać wiedzę związaną ze zdrowym odżywianiem, a jeszcze trudniej jest wprowadzić to w życie. Catering dietetyczny może rozwiązać ten problem, gdyż zajmuje się przygotowywaniem odpowiednio zbilansowanych posiłków.

Niestety w praktyce mamy problemy z ułożeniem właściwej diety. Czasami po prostu brakuje nam umiejętności, innym zaś razem nie lubimy lub po prostu nie mamy czasu gotować. Powołajmy się zatem na specjalistów, którzy zrobią to za nas.

Zalety i wady cateringu dietetycznego

Tak jak i wszystko, również catering dietetyczny posiada swoje zalety oraz wady. Ważne jest przy tym, aby dokładnie je przeanalizować i przy podejmowaniu właściwej decyzji, wybrać czynniki, które są dla nas najważniejsze.

Zacznijmy może od doszukiwania się pozytywnych cech tego rozwiązania. Na wstępie należy zaznaczyć, że catering dietetyczny, potocznie nazywany również dietą pudełkową ułożony jest przez profesjonalnego dietetyka. Dzięki temu mamy pewność, że potrawy, które spożywamy są odpowiednio zbilansowane i dopasowane do diety, którą wybraliśmy.  Unikamy w ten sposób częstych błędów żywieniowych, które przekładają się na skuteczność danej diety.

Co więcej, usługa zazwyczaj obejmuje pełne i dokładnie odmierzone wyżywienie podzielone na odpowiednio posortowane porcje. Możemy w ten sposób wyznaczyć sobie limit przyjmowanych kalorii. Działanie to będzie zależało od celu, jaki sobie postawimy. Jeżeli chcemy jedynie utrzymać dotychczasową wagę, to limit kaloryczny powinien być zgodny z naszym zapotrzebowaniem energetycznym. W przypadku chęci utraty zbędnych kilogramów ważne jest natomiast, aby uzyskać bilans ujemny. Tym samym musimy zatroszczyć się o to, aby dzienna kaloryczność posiłków, które spożywamy posiadała deficyt. W ten sposób jesteśmy w stanie szybko i skutecznie stracić zbędne kilogramy, co potwierdziło już wiele osób.

Wygodne może być również to, że posiłki dostarczane są nam codziennie o dogodnej dla nas porze, najczęściej rano lub wieczorem. Możemy przy tym wybrać odpowiednie miejsce docelowe. Nie musi być to nasz adres zamieszkania, lecz np. możemy zamówić dietę pudełkową prosto do pracy. Ma to szczególne znaczenie, zwłaszcza, jeżeli nasz tryb życia jest bardzo szybki i sami nie jesteśmy w stanie komponować posiłków. Dzięki zastosowaniu diety pudełkowej zapewniamy swojemu organizmowi regularność posiłków. Catering dietetyczny uczy nas systematyczności, dzięki czemu nie podjadamy. Zwiększa się tym samym jakość naszej diety. Zamówienie diety pudełkowej pozwala nam również zaoszczędzić dużą ilość czasu. Nie musimy wykonywać zakupów spożywczych oraz przygotowywać posiłków.

Kolejną zaletą diety pudełkowej jest różnorodność dań, jakie otrzymujemy. Dania nie powtarzają się. Każdego dnia skonstruowane zostaje zupełnie inne menu i to dopasowane konkretnie pod potrzeby klienta. Nie musimy przy tym wybierać diety ketogenicznej, ani nawet tradycyjnej, gdyż wachlarz dostępnych diet jest bardzo bogaty. Dodatkowo niektóre potrawy mogą zaskakiwać swoją nietuzinkowością. Zaleta ta będzie cenna przede wszystkim dla osób, które nieustannie poszukują nowych wrażeń smakowych.

Przejdźmy jednak do aspektów, które mogą zniechęcić do stosowania diety pudełkowej. Wadą, która najczęściej hamuje nas przed zdecydowaniem się na usługi tego typu jest przede wszystkim ich cena. Koszt miesięcznego pakietu jest dość wysoki, co sprawia, że nie każdy może pozwolić sobie na to rozwiązanie. Najczęściej miesięczny koszt cateringu dietetycznego to wydatek rzędu co najmniej 1000 zł. Jak widać jest to dość sporo. Dodatkowo weźmy pod uwagę, że dotyczy to tylko jednej osoby.  Okazuje się zatem, że koszty wyżywienia mogą być znacznie wyższe, niż gdybyśmy przygotowywali posiłki samodzielnie w domowym zaciszu.

Cena może również wzrosnąć jeszcze bardziej, jeżeli będziemy chcieli dopasować menu dokładnie pod nasze osobiste preferencje żywieniowe. Większość firm oferujących catering dietetyczny nakłada dodatkowe opłaty za wykluczenie niektórych produktów z jadłospisu. Warto zatem zwrócić uwagę na to, czy dana firma praktykuje takie rozwiązanie.

Dieta pudełkowa nie jest również dobra z punktu widzenia ekologii. Codziennie dostarczane jest mnóstwo jednorazowych pudełek. Najczęściej są one w formie styropianowych bądź plastikowych pojemników. Niekoniecznie będzie to również wygodne, jeżeli w ciągu dnia musimy przemieszczać się z miejsca na miejsce. Będzie to od nas bowiem wymagało zabierania pojemników ze sobą .

Na catering dietetyczny z pewnością nie zdecydują się również osoby, które nie lubią odgrzewanych potraw. Niestety nawet, jeśli bardzo byśmy się starali, to przez kilka godzin nasze posiłki zdążą wystygnąć. Konieczne jest zatem podgrzanie ich w mikrofali, co z kolei przekłada się na utratę cennych walorów smakowych.

Wiele osób decyduje się również na dietę pudełkową po to, aby zmienić swoje złe nawyki żywieniowe. Pamiętajmy jednak, że w przypadku tego rozwiązania, problem znika jedynie czasowo. Po rezygnacji z usługi najczęściej wracamy do starego stylu żywienia, gdyż nie jesteśmy w stanie sami przygotować odpowiednio zbilansowanego posiłku.

Z całą pewnością wykupienie cateringu dietetycznego to rozwiązanie, które warto rozważyć. Jak widać jest wiele zalet, które kuszą potencjalnych klientów.

Porównanie (Ranking) ofert firm oferujących dietę keto

Rosnąca popularność diety pudełkowej przyczyniła się do tego, że na rynku nieustannie pojawiają się nowe firmy oferujące catering dietetyczny. W jaki sposób zatem wybrać najlepszą z nich? Czy warto kierować się jedynie ceną, a może pod wgląd wziąć w szczególności jakość usług? Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając jedzenie pudełkowe?

Do wyboru mamy zarówno najbardziej popularne cateringi, jak i oferty oferowane przez małych, lokalnych dostawców. W tym artykule skupimy się jednak na porównaniu diet ketogenicznych oferowanych przez firmy znajdujące się na czołowych miejscach w rankingach.

wygodnadieta.pl

Wygodnadieta.pl to przede wszystkim bardzo bogate menu. Znajdziemy w nim zarówno delikatne przekąski, takie jak np. chłodnik z awokado i krewetkami, jak i konkretne dania obiadowe typu schab w sosie musztardowym, placki z brokuła, a do tego duszony szpinak z suszonymi pomidorami, cebulą i serem greckim. Co więcej, firma troszczy się również o środowisko dając klientowi możliwość wyboru opakowań biodegradowalnych, za które niestety trzeba wnieść dodatkową opłatę w wysokości 6 zł.

Ceny wahają się od 64,90 zł do 94,90 zł. W ofercie mamy bowiem duży wybór możliwych wariantów kalorycznych, zaczynając od 1000, a kończąc aż na 4000 kcal.

Greenbox catering

Greenbox catering przyciąga klienta swoimi unikalnymi nazwami. ,,Ketogeniczna – Ja nie dam rady?” to nazwa zarezerwowana właśnie dla diety keto. Jest to pewien rodzaj motywacji do zastosowania nowego modelu żywienia, który jest przecież zupełnie inny niż kuchnia tradycyjna.

Dużym plusem oferty Greenbox catering jest dość spora ilość warzyw, co być może wiąże się z nazwą firmy – green catering, czyli zielony catering.

W zależności od wybranego wariantu zapłacimy od 46 do 76 zł za dzień.

Fit na 5

W Fit na 5 mają wszystko pod kontrolą. Możemy być pewni, że dieta przygotowana przez tą firmę nie tylko zaskoczy nas bogactwem smaków, ale również odpowiednio zbilansowanymi posiłkami. Firma troszczy się o dobro swoich klientów, dlatego zaznacza, że długotrwałe stosowanie niskokalorycznych diet wywiera negatywny skutek dla zdrowia, a co więcej, nie przynosi efektów w postaci redukcji wagi. Atrakcyjnym dodatkiem jest możliwość skorzystania z porad doświadczonego dietetyka.

Tym, co może nas zachęcić jest również niska cena. Dzienna dawka żywieniowa wynosi od 40 do 51 zł. Co ciekawe, wartość ta obniża się, jeżeli z góry zdecydujemy, że interesuje nas dłuższy okres. Przykładowo korzystając z 60-cio dniowej diety keto zapłacimy od 32 do 43 zł za dzień.

Afterfit

Ich klienci uważają, że cena jest adekwatna do oferowanej jakości posiłków. Dużym plusem jest również możliwość wymiany dań pomiędzy poszczególnymi dietami. W docelowym jadłospisie znajduje się duża ilość warzyw i ryb, co z pewnością dobrze wpływa na zdrowie. Klienci Afterfit również mają możliwość zamawiania posiłków w opakowaniach biodegradowalnych.

Ceny znajdują się w granicach od 59 do 69 zł za dzień.

Fabryka smaku

Fabryka smaku po prostu produkuje niepowtarzalne ilości smakowych doznań. To wszystko ze względu na bardzo szeroki wachlarz diet, przy czym ich kuchnia inspirowana jest przeróżnymi kuchniami świata. Produkty jakich używają są najlepszej jakości, o czym świadczy przede wszystkim fakt zaopatrywania się u lokalnych dostawców. Dodatkowo do każdego posiłku dodawana jest woda, co również może miło zaskoczyć klientów.

W Fabryce smaku zapłacimy od 65 do 112 zł za dzień.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>