zweryfikowany

Czy woda gazowana jest dobra na odchudzanie?

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Odchudzanie | Porady

Wiele osób zastanawia się, czy pijąc wodę gazowaną nie spowalniają swojego procesu chudnięcia. Wokół wody gazowanej wyrosło wiele mitów, które oparte są na skojarzeniu wody gazowanej z innymi słodzonymi napojami gazowanymi. Woda nie zawiera jednak cukru i nie ma bezpośredniego wpływu na odchudzanie. 

Woda gazowana a nawadnianie organizmu

Bardzo ważne podczas odchudzania jest picie odpowiednich ilości wody w celu nawodnienia organizmu. Woda gazowana może nawodnić organizm równie skutecznie jak woda niegazowana.

Woda z bąbelkami jest wskazana szczególnie po wysiłku fizycznym, ze względu na to, że dzięki zawartości gazu szybciej się wchłania oraz orzeźwia.

Osoby odchudzające się mogą więc pić wodę gazowaną aby nawodnić organizm po wysiłku fizycznym.

Czy podczas odchudzania można pić wyłącznie wodę gazowaną?

Niezalecane jest picie wyłącznie wody gazowanej. W nadmiarze może ona powodować wzdęcia i rozpychanie jelit. Może spowodować również podrażnienie błony śluzowej żołądka, powodujące silny dyskomfort i z pozoru trudne do wyjaśnienia problemy gastryczne.

Niezwykle ważne jest, aby wodę gazowaną pić powoli – w ten sposób nie będzie ona podrażniała krtani i nie będzie powodowała wzdęć.

Woda gazowana – skład

Woda gazowana wyróżnia się dodawanym do niej podczas procesu produkcji dwutlenkiem węgla, który powoduje charakterystyczne musujące „bąbelki”. Istnieją różne rodzaje wody gazowanej, które różnią się stopniem nasycenia dwutlenkiem węgla. Im więcej dwutlenku węgla w wodzie, tym bardziej musujący będzie napój.

Wybór rodzaju wody gazowanej powinien zależeć od preferencji osobistych. Stopień nasycenia dwutlenkiem węgla nie ma wpływu na proces odchudzania.

Zobacz również: Opinia o Hydrominum na odchudzanie i cellulit. Zalegająca woda w organizmie? 

Woda gazowana – przeciwwskazania

Wody gazowanej nie powinny pić osoby cierpiące na schorzenia układu pokarmowego, takie jak zespół jelita drażliwego, przewlekłe zgagi, refluks czy wrzody żołądka. Innym przeciwwskazaniem są problemy z krtanią czy nadciśnienie.

Należy także pamiętać, że wody gazowanej nie powinny pić dzieci, które piją zazwyczaj łapczywie i mogą nabawić się wzdęcia i silnego uczucia dyskomfortu.

Mitem jest także to, że osoby z osteoporozą nie powinny pić wody gazowanej, gdyż wypłukuje z organizmu wapń. W rzeczywistości woda gazowana zawiera sód i fosfor, czyli pierwiastki odpowiedzialne za przyswajanie wapnia.

Woda gazowana – czy trzeba ją pić, żeby schudnąć?

Aby zdrowo schudnąć, należy pić odpowiednie ilości wody w celu nawodnienia organizmu. Jednak nie musi być to koniecznie woda gazowana. Jej wybór jest kwestią preferencji. W przypadku, kiedy nie lubimy wody gazowanej, możemy zastąpić ją wodą niegazowaną bez szkody dla organizmu.

 

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>