zweryfikowany

Co to jest liposukcja – Wszystko na temat odsysania tłuszczu

Autor: Ewelina Wójcik zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Porady

Co to jest liposukcja i jak przebiega zabieg odsysania tłuszczu?

W obecnych czasach wygląd zewnętrzny odgrywa olbrzymią rolę i to nie tylko w życiu prywatnym, ale i również w zawodowym. Siedzący tryb życia, mniejszy ruch, jedzenie w pośpiechu i złe nawyki żywieniowe sprawiają, iż naszą figura zostawia wiele do życzenia. Kiedy zorientujemy się, że mamy tu i ówdzie kilka kilogramów za dużo, zaczynają się wówczas różnego rodzaju diety, chodzenie na siłownie itp. Jednak walka ze zbędnymi pokładami tłuszczu nie należy do łatwych.

W stosowaniu diety należy być konsekwentnym, podobnie jak w ćwiczeniach, trzeba je wykonywać systematycznie. Taki sposób walki z naszą sylwetką jest procesem długotrwałym, wymagającym wielu wyrzeczeń, a co najgorsze absolutnie wcale nie gwarantuje sukcesu. Po wielu miesiącach diet i ćwiczeń, efekty bardzo często okazują się mizerne. Dopada nas frustracja, porzucamy ćwiczenia, rezygnujemy z diety a pokłady tłuszczu są jeszcze większe.

Jednak medycyna znalazła metodę na skróty, wcale nie potrzeba przez wielu miesięcy stosować specjalnych diet oraz katować się ćwiczeniami. Wystarczy wykonać zabieg liposukcji, który modeluje sylwetkę redukując pokłady tłuszczu nagromadzone miejscowo.

Zabieg ten ma na celu modelowanie sylwetki i kategorycznie nie jest metodą odchudzania. Otyłość jest o wiele bardziej skomplikowanym zjawiskiem i wymaga całkowicie innego podejścia. Jednak, jeśli zbędne kilogramy mamy w miejscach gdzie trudno się pozbyć tłuszczu np. na biodrach, udach, pośladkach czy brzuchu liposukcja pozwoli nam pozbyć się niepotrzebnego tłuszczu i na nowo cieszyć ładną sylwetką.

Kiedy stosowany jest zabieg liposukcji?

Jak już wcześniej wspomniano liposukcja nie może być stosowana, jako metoda walki z nadwagą. Otyłość jest chorobą o bardziej skomplikowanym podłożu, należy najpierw zdiagnozować problem, wykryć przyczynę, która odpowiada za otyłość a następnie ją wyeliminować.

Wiele osób, mimo iż nie posiadają nadwagi, to ich sylwetka mogłaby wyglądać znacznie lepiej. Tłuszcz odkłada się w okolicach, w których zwalczenie jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Daremne okazują się ćwiczenia i przeróżne diety, tracimy mnóstwo czasu a efektów jak nie było tak niema. Tak dzieje się zazwyczaj, a efekty nawet, jeśli są to jedynie w bardzo małym stopniu odzwierciedlają sylwetkę, jaką pragniemy posiadać.

Za pomocą liposukcji bez problemu pozbędziemy się niechcianego tłuszczu z okolic, jakie nas interesują. Modelowanie sylwetki przy pomocy liposukcji ma swoje plusy, gdyż pozbywamy się tkanki tłuszczowej jedynie w konkretnie sprecyzowanym miejscu, zachowując ją w miejscu, w którym powinna pozostać, tak, aby uzyskać odpowiednią sylwetkę.

Zabieg liposukcji polega na odessaniu tkanki tłuszczowej przy pomocy specjalnej kaniuli, będącej podciśnieniem, która wprowadzana jest pod warstwy podskórne przez niewielkie nacięcia w skórze. Dodatkowo zabieg liposukcji stymuluje syntezę kolagenu, co przekłada się automatycznie na ujędrnienie skóry, co zwiększa końcowy efekt modelowanej sylwetki.

Kto jest najlepszym kandydatem do zabiegu liposukcji?

Na zabieg liposukcji decydują się zazwyczaj kobiety, to u nich szczupła, zgrabna sylwetka jest bardzo ważna. Oczywiście mężczyźni również przykładają uwagę do własnej sylwetki, jednak zazwyczaj mniej rygorystycznie niż kobiety. Na zabieg liposukcji decydują się najczęściej osoby miedzy 18 a 50 rokiem życia.

Wiek nie ma tak bardzo istotnego znaczenia jednak wraz z wiekiem zmienia się elastyczność skóry, co znacząco może wpłynąć na rezultat końcowy zabiegu. U osób starszych konieczna może być plastyka powłoki brzusznej lub np. lifting twarzy. Mimo iż zabieg liposukcji zaliczany jest do prostych zabiegów to jednak nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Aby zostać pozytywnie zakwalifikowanym do zabiegu należy przejść szereg badań, osoby z nieuregulowaną cukrzycą, z chorobami układu oddechowego oraz układu krążenia, z nadczynnością tarczycy czy z żylakami lub zaburzeniem krzepliwości krwi nie powinny poddawać się temu zabiegowi.

Najlepszymi kandydatami do zabiegu są osoby mające po pierwsze rozsądne oczekiwania, co do rezultatów zabiegu, posiadające normalną sylwetkę i pragnące pozbyć się zbędnego tłuszczu jedynie z konkretnie określonych okolic ciała, w celu wymodelowania sylwetki. Osoby takie powinny mieć odpowiednią elastyczność skóry, gdyż po zabiegu skóra powinna dopasować się do nowych kształtów.

W jaki sposób odpowiednio się przygotować do zabiegu ?

Liposukcja jak każdy zabieg chirurgiczny poprzedzona jest konsultacją lekarską. Podczas konsultacji lekarz oceni nasz stan zdrowia, zapozna się z naszymi oczekiwaniami oraz przedstawi istotę zabiegu. Liposukcja jest zabiegiem bezpiecznym, jednak stopień bezpieczeństwa uzależniony jest od kilku czynników. Najważniejsze z nich to: odpowiednio przeprowadzona kwalifikacja do zabiegu, która pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań, kolejnym ważną rzeczą jest odpowiednie wyposażenie sali operacyjnej, a także oczywiście umiejętności chirurga wykonującego zabieg.

W przypadku pozytywnego zakwalifikowania się do zabiegu lekarz szczegółowo omówi kwestie samego przygotowania do zabiegu. Najczęściej są to informację dotyczące jedzenia, picia, palenia tytoniu a także zażywania witamin oraz leków. Ogólny dobry stan zdrowia ma istotne znaczenie dla samego zabiegu, dlatego też infekcję i przeziębienie jest przeciwwskazaniem do zabiegu. Już na miesiąc przed zabiegiem kobiety powinny odstawić zażywanie środków antykoncepcyjnych. W przypadku planowania wykonania zabiegu w narkozie, na zabieg przybywamy na czczo. Powinniśmy również zadbać o kilkudniową opiekę pooperacyjną. W przypadku narkozy należy się przygotować do nocy spędzonej w klinice. W przypadku mniejszych zabiegów, stosuje się znieczulenie miejscowe i tego samego dnia można opuścić klinikę.

Jak przebiega zabieg ?

Czas zabiegu zależy od wielu czynników, najważniejsze z nich to: wielkość obszaru, na jakim wykonywana jest liposukcja, rodzaj znieczulenia oraz ilość odsysanego tłuszczu. Zabieg trwa od jednej godziny do godzin pięciu. Po odpowiednim znieczuleniu chirurg przez niewielkie cięcia wprowadza specjalny płyn, który ma za zadanie przygotować tkankę tłuszczową do zabiegu liposukcji, a także minimalizuje utratę krwi podczas zabiegu. Następnie chirurg wprowadzając kaniulę będącą podciśnieniem i dociera to miejsca, w którym planowana jest redukcja tkanki tłuszczowej. Pod wpływem podciśnienia tłuszcz jest odessany. Chirurg przemieszcza kaniulę, co daje mu możliwość dokładnego modelowania okolicy, która tego wymaga. Pod koniec zabiegu nacięcia, przez które wprowadzana była kaniula są zszywane lub stosuje się steri stripy, co umożliwia wypływanie resztek czy to roztworu tumiscencyjnego czy tkanki tłuszczowej będącej w płynnej postaci.

Jakie są rodzaje liposukcji?

Zabieg liposukcji można wykonać na kilka sposobów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety a wybór odpowiedniej metody uzależniony jest od okolicy, jaka poddawana jest zabiegowi od oczekiwanych efektów końcowych oraz od indywidualnych predyspozycji pacjenta, dlatego też wybierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Liposukcję dzielimy przede wszystkim na mokrą oraz suchą. W metodzie suchej nie rozbija się tkanki tłuszczowej z wykorzystaniem płynu, co powoduje, iż ciśnienie musi być większe, dochodzi wówczas do większego uszkodzenia tkanek, większej utraty krwi oraz gorszych efektów po zabiegu. Metoda ta uważana jest za przestarzałą i wykonuje się nią niezmiernie rzadko.
W metodzie mokrej jak łatwo się domyśleć płyn jest już wstrzykiwany, co znacząco wpływa na skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu liposukcji. W skład płynu najczęściej wchodzi sól fizjologiczna, lidocainy oraz adrenalina. Adrenalina powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych, co zmniejsza ilość utraconej krwi, natomiast, lidocaina ma właściwości znieczulające.

Ile średnio kosztuje liposukcja ?

brzuch – cena liposukcji: 4 000 zł – 8 000 zł

brzuch i uda – cena liposukcji: 6 500 zł – 11 500 zł

brzuch i biodra – cena liposukcji: 7 000 zł – 9 000 zł

brzuch, uda, biodra i kolana – cena liposukcji : 8 000 zł – 20 000 zł

plecy – cena liposukcji: 4 000 zł – 5 000 zł

podbródek – cena liposukcji: 1 500 zł – 2 000 zł

Liposukcja – czy warto wykonać odsysanie tłuszczu?

Zgodnie z badaniami OBOP prawie co piąty Polak przynajmniej raz w życiu się odchudzał, najczęściej bez skutku. Co trzeci ma nadwagę a co siódmy jest otyły. A zatem może zamiast katować się dietami, które w 90% przypadków okazują się nieskuteczne może by tak „ raz – dwa” nadmiar tłuszczu sobie odciąć?

Ostatecznie, gdyby podliczyć ile wydajemy co roku na fitness, środki odchudzające, zmianę garderoby … Ile mogą takie zabiegi chirurgiczne kosztować?

Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w dalszej części tego artykułu.

1. Na czym polega liposukcja?

Liposukcja to mówiąc najprościej odsysanie tłuszczu. Najczęściej odsysa się tłuszcz z brzucha czy bioder, ale tą metodę stosuje się również w wielu innych miejscach- na przykład ud, podbródka, ramion.

2. Czy można „odchudzić się” chirurgicznie?

Jeżeli jesteśmy osobami otyłymi lub z dużą nadwagą to NIE odchudzimy się chirurgiczne. Pewne zabiegi mogą nam pomóc w ograniczeniu przyjmowania pokarmów, inne wymodelować sylwetkę.

3. Czy każdy może sobie odessać tłuszcz?

Liposukcja służy modelowaniu sylwetki. Nie powoduje, że z osoby otyłej lekarz za pomocą skalpela zrobi osobę szczupłą. Przeciwnie, jest to metoda pozwalająca osobie o PRAWIDŁOWEJ masie ciała wymodelować sylwetkę. Jeżeli jesteś osobą otyłą, zapomnij o liposukcji! Jeżeli jesteś osobą o prawidłowej masie ciała, bądź z niewielką nadwagą, a nadmiar tłuszczu zlokalizowany jest w pewnych określonych partiach ciała i mimo ćwiczeń nie udaje się go zrzucić, wówczas możesz zastanowić się nad tym zabiegiem.

Kolejnym przeciwwskazaniem do zabiegu może być … stan twojej skóry, który uwarunkowany jest wiekiem. Skóra powinna być elastyczna. Przeciwwskazaniem do operacji jest również cukrzyca, choroby układu oddechowego i układu krążenia, nadczynność tarczycy.

Najlepszym kandydatem do tego zabiegu jest zatem osoba o prawidłowej masie ciała, z elastyczną skórą (często podaje się, że liposukcję można zrobić do 40 roku życia, ale tak naprawdę ważny jest stan skóry, a nie wiek pacjenta), bez obciążających chorób, która ma realne oczekiwania odnośnie zabiegu.

4. Czy można w trakcie jednej operacji zrobić jednocześnie odsysanie tłuszczu z brzucha i z bioder? Czy są jakieś ograniczenia odnośnie tego ile tłuszczu można odessać podczas jednej operacji?

Przyjmuje się, że odessanie 2-3 litrów tłuszczu jest bezpieczne. Jednak przy tego rodzaju operacji ważnych jest wiele czynników indywidualnych, uzależnionych stanem pacjenta (między innymi sposobem rozmieszczenia tłuszczu), które są wyjaśniane przed zabiegiem, podczas konsultacji z lekarzem. I przypominam, że zadaniem liposukcji jest wymodelowanie sylwetki, poprawa kształtu a nie redukcja wagi.

5. Czy po zabiegu liposukcji trzeba stosować jakąś specjalną dietę?

Nie. Po zabiegu liposukcji nie należy ani przytyć, ani schudnąć. Warto oczywiście zdrowo się odżywiać.

6. Jakie mogą wystąpić powikłania po operacji ?

Do najczęściej występujących powikłań należą obrzęki i zasinienia, asymetria operowanych okolic, nierówności oraz nadmiar skóry powstały w wyniku jej niedostatecznego obkurczenia.

Najgroźniejszym, bo mogącym doprowadzić do śmierci powikłaniem są zatory tłuszczowe.

Pamiętam, że jako dziecko bardzo lubiłam się bawić lalkami wycinanymi z papieru, można było je cały czas przebierać dorysowując i wycinając coraz to nowe ubranka, a i sama lalkę można było zmieniać – raz miała dwie nogi długie, raz krótsze, raz była gruba raz chuda. Ten proces twórczy, te możliwości – to było niesamowite. Dzisiaj z przyjemności oglądam zdjęcia ludzi przed i po operacjach plastycznych, traktując chirurgów plastyków jak swoistych demiurgów.

Teoretycznie, o ile nasz ogólny stan zdrowia jest dobry i dysponujemy odpowiednio zasobnym portfelem możemy zmienić w sobie wszystko: kształt nosa, uszu, wielkość piersi, ust. Można nawet wydłużyć sobie nogi i ręce.
Czy znacie ludzi, którzy w 100% są zadowoleni ze swojego wyglądu?

Nie? No właśnie. W zasadzie każdy z nas chciałby sobie coś gdzieś odciąć (np.: nadmiar tłuszczu) i coś dokleić ( np.: powiększając piersi lub liczbę włosów). Jednak nie jesteśmy papierowymi laleczkami i dlatego każda decyzja odnośnie ingerencji w nasze ciało powinna być poparta rzetelną wiedzą: jakie są konsekwencje poszczególnych zabiegów, z jakim zagrożeniem musimy się liczyć.

Komentarze |1|

  • Czy zabieg argonem po liposukcji jest bezpieczny? Czy są jakieś dane potwierdzające bezpieczeństwo takiego zabiegu? Jestem średnio zadowolona po liposukcji i nie chcę się wpakować w kolejny problem.

    odpowiedź

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>