zweryfikowany

Trening siłowy czy cardio na odchudzanie – co wybrać?

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.


Wiele osób marzy o schudnięciu. Aby jednak marzenie to mogło się spełnić, trzeba odpowiednio działać. Najważniejsza jest odpowiednio zbilansowana dieta oraz systematyczna aktywność fizyczna. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, czy lepiej postawić na trening cardio, czy może na trening siłowy. Zanim więc rozpoczniemy naszą przygodę z ćwiczeniami fizycznymi, dobrze byłoby się tego dowiedzieć.

Co warto wiedzieć o treningu cardio?

Trening cardio zalecany jest każdemu, kto pragnie poprawić swoją kondycję fizyczną. Jest więc adresowany nie tylko do osób, które chcą schudnąć. Polega przede wszystkim na wykonywaniu ćwiczeń ogólnie usprawniających organizm. Trening cardio musi jednak podnosić tętno. Charakterystyczne dla niego są ćwiczenia z podskokami, biegami, jak również z elementami tańca. Dzięki treningom cardio można usprawnić swoje ciało oraz przyspieszyć metabolizm. Na tym jednak nie koniec. Cardio przygotowuje również nasze mięśnie do dalszego wysiłku fizycznego. Ćwiczenia z elementami cardio są więc świetną formą rozgrzewki.

Co można zyskać ćwicząc siłowo?

Trening siłowy wydaje się dość mało istotny z punktu widzenia walki z nadprogramowymi kilogramami. Czy tak jednak jest w rzeczywistości? Otóż niekoniecznie. Dzięki treningom siłowym możemy przede wszystkim wzmocnić nasze mięśnie. I choć dla większości osób odchudzających się priorytetem jest zrzucenie wagi, nie powinno rezygnować się ze wzmacniania mięśni. Są one przecież codziennie zmuszane do wytężonej pracy, zwłaszcza jeżeli borykamy się z nadwagą bądź otyłością. Poza tym, im silniejsze mamy mięśnie, tym lepiej radzimy sobie z wieloma pracami fizycznymi.

Jak powinna wyglądać nasza aktywność jeśli chcemy schudnąć?

Osoby, które pragną schudnąć, powinny przede wszystkim zadbać o to, aby ich aktywność fizyczna była:

  • systematyczna
  • urozmaicona
  • odpowiednio intensywna

Jeżeli jesteśmy początkujący, nie należy decydować się od razu na intensywne treningi. Jeśli jednak pierwsze treningi mamy już dawno za sobą, nie stawiajmy na ćwiczenia, które są dla nas jak odpoczynek. Dobrze byłoby wykonywać przede wszystkim treningi cardio. Z czasem można jednak dołączyć do nich pewne ćwiczenia siłowe. Staną się one dla nas dość istotne, gdy uda nam się już zrzucić nadprogramowe kilogramy. Warto pamiętać o tym, że trening siłowy można wykonywać zarówno z obciążeniem, jak i bez obciążenia. Ćwiczenia z obciążeniem to doskonała opcja dla osób, które trenują już jakiś czas. Śmiało można wykorzystać wówczas takie akcesoria jak gumy oporowe czy hantelki.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>