zweryfikowany

Co jest dobre na pamięć i koncentrację? Domowe sposoby

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Porady | Zdrowie

Każdemu zależy na tym, aby uniknąć problemów związanych z pamięcią i koncentracją. Niestety, wiele osób w pewnym momencie życia zaczyna borykać się z zaburzeniami koncentracji. Na szczęście, istnieją skuteczne metody, dzięki którym można pozbyć się problemów z pamięcią lub przynajmniej nieco je zniwelować. Szczególnie godne uwagi będą domowe sposoby walki z zaburzeniami koncentracji oraz pamięci.

Zadbaj o higienę snu

Każdy, komu zależy na dobrej pamięci i koncentracji, musi zatroszczyć się o higienę swojego snu. W przeciwnym bowiem razie, naprawdę ciężko będzie nam uniknąć przykrych problemów. Ważne jest to, aby kłaść się do łóżka o odpowiedniej porze. Wydaje się, że dobrze będzie postarać się zasnąć jeszcze przed północą. Na godzinę przed położeniem się do łóżka, warto przewietrzyć swoją sypialnię. Należałoby również pomyśleć o czytaniu jakiejś książki. Unikajmy natomiast korzystania z urządzeń emitujących tak zwane niebieskie światło, bo może to utrudnić nam zasypianie. Aby nasz organizm był wypoczęty, należy mu zapewnić minimum siedem godzin nieprzerwanego snu. Starajmy się jednak spać krócej niż 9 godzin, bo nadmiar snu także może skutkować problemami z pamięcią.

Ruch na świeżym powietrzu może pomóc

Jeżeli chcemy wspomóc swoją pamięć i koncentrację, pamiętajmy o systematycznej aktywności fizycznej. Najlepiej działa rzecz jasna ruch na świeżym powietrzu. Starajmy się więc regularnie spacerować, jak również uprawiać jogging czy nordic walking. Wydaje się, że dzięki aktywnościom na świeżym powietrzu uda nam się dotlenić nasz mózg. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się pokonać problemy z koncentracją bądź im zapobiec. Warto także zwrócić uwagę na jogę, która pomaga skupić się na tym co tu i teraz. Pomocny może okazać się również tak zwany trening uważności.

Czego nie może zabraknąć w Twojej diecie?

Jeśli pragniemy szybciej się uczyć i skupiać na ważnych dla nas rzeczach, pamiętajmy o zadbaniu o odpowiednią dietę. Najważniejsze jest to, aby wyeliminować ze swojego jadłospisu szkodliwe produkty, bogate w rafinowany cukier i tłuszcze trans. Dobrze byłoby pomyśleć także o zmniejszeniu ilości soli w naszej codziennej diecie. Na naszych talerzach powinny królować przede wszystkim:

  • owoce
  • warzywa
  • produkty pełnoziarniste
  • orzechy i pestki
  • zioła
  • zdrowe przyprawy, takie jak cynamon, kurkuma czy imbir

Bardzo ważne jest także odpowiednie nawodnienie swojego organizmu. Należy dbać o wypijanie przynajmniej półtora litra płynów dziennie. Najlepiej, jeżeli będzie to niegazowana woda mineralna. Dobrym pomysłem może okazać się także popijanie naparów ziołowych. Mowa tu przede wszystkim o mieszankach dedykowanych osobom, które pragną poprawić swoją pamięć i koncentrację. Znajdziemy je przede wszystkim w aptekach, zarówno tych internetowych, jak i stacjonarnych.

O jakiej suplementacji warto pomyśleć?

Niestety, nie zawsze uda nam się zaspokoić wszystkie potrzeby naszego organizmu bez suplementacji. Dobrym pomysłem może więc okazać się kupno preparatów, które wzmocnią zarówno naszą pamięć, jak i koncentrację. Można sięgnąć chociażby po tabletki bogate w żeń-szeń, korzeń maca, jak również różeniec górski. Sporo mówi się ostatnio także o dobroczynnym wpływie kwasów Omega – 3 i Omega – 6 na pamięć. Ważne jest to, aby każdy suplement był przyjmowany zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj znaleźć je można na opakowaniu konkretnego produktu. Bardzo istotne jest to, aby uzbroić się w cierpliwość. Efekty nie pojawią się bowiem od razu, a dopiero po jakimś czasie. Pamiętajmy także o tym, aby przed zastosowaniem jakiegoś preparatu upewnić się co do tego, że nie istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. Jeżeli zażywamy na stałe jakieś lekarstwa, upewnijmy się co do tego, że nie wchodzą one w interakcje z suplementami na pamięć i koncentrację, które zamierzamy zacząć przyjmować. Zawsze możemy także skontaktować się z lekarzem bądź farmaceutą, który rozwieje nasze ewentualne wątpliwości. Pamiętajmy także o tym, że lek na pamięć i koncentrację działa nieco inaczej niż suplement.

Redukcja stresu jest ważna

Każdy, komu zależy na poprawie pamięci oraz koncentracji, musi mieć na uwadze redukcję stresu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nadmierne napięcie emocjonalne niekorzystnie wpływa na stan naszego mózgu. Jak jedna zredukować stres, który towarzyszy nam na co dzień? Na pewno dobrym pomysłem będzie zastosowanie różnego rodzaju technik medytacyjnych. Warto byłoby także zwrócić swoją uwagę na techniki relaksacyjne. Jeżeli czujemy, że nasze kłopoty z pamięcią i koncentracją wynikać mogą z depresji bądź zaburzeń lękowych, poszukajmy jednak profesjonalnej pomocy. Możemy zdecydować się na spotkanie z psychologiem lub psychoterapeutą. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się konsultacja psychiatryczna. Jeżeli uda nam się zredukować napięcie emocjonalne, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się pokonać kłopoty z koncentracją oraz pamięcią. Warto byłoby więc podjąć ten wysiłek, choć na pewno nie będzie łatwo. Bądźmy dla siebie zarówno cierpliwi, jak i wyrozumiali.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>