zweryfikowany
Cellulit wodny a cellulit tłuszczowy – Jak odróżnić?
Autor: Ewelina Wójcik zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Cellulit potocznie nazywany jest skórką pomarańczową. Jest to zaburzenie przyrostu tkanki tłuszczowej. Cellulit związany jest z wydzielaniem estrogenów, czyli ma bezpośrednie powiązanie z gospodarką hormonalną. Dotyka ludzi w każdym wieku. Może być widoczny gołym okiem, ale zależy to od stopnia zaawansowania. Nierówna faktura, jaka powstaje w skutek cellulitu to komórki tłuszczowe. Wyróżnia się cellulit wodny i tłuszczowy, który zazwyczaj występuje w postaci twardej, wiotkiej, obrzękowej lub mieszanej.
Czym jest cellulit wodny?
Cellulit wodny wynika z odkładania się nadmiaru wody. Woda odkłada się w obrębie tkanki skórnej, w czego wyniku powstają fałdki i zgrubienia na skórze. Najczęściej występuje na udach, brzuchu i pośladkach. Jednak zaczyna się od nóg, zwłaszcza od łydek i kostek. Dopiero później przenosi się na pozostałe części ciała. Często towarzyszy mu sucha skóra, rozstępy, żylaki i uczucie ciężkości. Jego główną przyczyną jest spożywanie produktów przetworzonych, bogatych w sól. To ona prowadzi do zatrzymywania się wody i powstawania obrzęków.
Cellulit tłuszczowy
Cellulit tłuszczowy, inaczej lipidowy wygląda bardzo podobnie do wodnego, ponieważ również charakteryzuje się fałdkami. Jednak jego przyczyną jest odkładanie się tkanki tłuszczowej. Jest konsekwencją nieuleczonego cellulitu wodnego. Występuje przy nadwadze i otyłości.
Rodzaje cellulitu lipidowego
- Cellulit wiotki wynika ze spadku kolagenu oraz rozrostu tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj występuje po 40. roku życia. Jest grudkowaty, a pojawia się na wiotkiej skórze
- Cellulit twardy można zauważyć podczas ucisku, któremu towarzyszy ból. Pomimo, że skóra jest jędrna, pojawiają się na niej drobne zwłóknienia. Zwykle objawia się u młodych osób aktywnych fizycznie.
- Cellulit obrzękowy występuje u osób z zaburzeniami krążenia. Towarzyszą mu obrzęki, pomimo że sam w sobie jest miękki. Pojawia się w drugiej połowie cyklu miesiączkowego lub po całym dniu na nogach.
- Cellulit mieszany łączy cechy wszystkich cellulitów.
Przyczyny powstawania cellulitu
Przyczyn cellulitu wyróżnia się bardzo wiele. Do powstawania cellulitu wodnego, jak i tłuszczowego przyczyniają się te same elementy. Należą do nich głównie:
- brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia,
- zaburzenia hormonalne,
- problemy z krążeniem,
- używki,
- niezdrowa dieta,
- długie, gorące kąpiele,
- korzystanie z solarium,
- wahania wagi,
- przyczyny genetyczne,
- zbyt obcisłe ubrania,
- tabletki antykoncepcyjne,
- noszenie wysokich obcasów.
Jak odróżnić cellulit wodny od lipidowego?
Najlepszą diagnozę postawi lekarz lub kosmetolog. Można jednak samemu spróbować dowiedzieć się z jakim rodzajem cellulitu ma się do czynienia. Wystarczy złapać jedną z fałd i ścisnąć. Przy cellulicie tłuszczowym pojawi się ból, a na powierzchni pojawią się grudki. Natomiast struktura skóry przy cellulicie wodnym jest bardziej pofałdowana. Towarzyszy mu również opuchlizna, zwłaszcza wokół kostek i łydek. Cellulit wodny bardzo często dotyka szczupłych osób.
Kosmetyki na cellulit
Na rynku dostępne jest wiele kosmetyków i suplementów diety na uporanie się z cellulitem. Występują zarówno kosmetyki antycellulitowe jak i te zwalczające cellulit. Te drugie zawierają dużą ilość kwasów AHA, które złuszczają martwy naskórek. Często w ich składzie można znaleźć również kompleks z zielonego jęczmienia, który przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Cellulit wodny może być zwalczony w gabinecie kosmetologicznym, jednak wiąże się to z większymi wydatkami. Do zwalczenia tego cellulitu warto wybierać kosmetyki bogate w kofeinę i olejki eteryczne, aby poprawić krążenie krwi, co zapobiegnie obrzękom.
Domowe sposoby na cellulit
Brokuły, buraki, zielona herbata oraz kurkuma są bardzo pomocne w walce z cellulitem. Szczególnie przy próbie pozbycia się cellulitu tłuszczowego ważna jest zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej. Najskuteczniejszą dietą jest dieta niskotłuszczowa, w której zastępuje się niezdrowe tłuszcze zdrowymi. Warto wtedy sięgać po pieczywo pełnoziarniste, awokado, rośliny strączkowe, orzechy i ryby. Często przy utracie wagi, ten cellulit ustępuje. Przy okazji wodnego jednak warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i wprowadzeniu do diety dużej ilości błonnika. Ważne jest, aby zrezygnować z produktów bogatych w sól, za to sięgać często po herbatę z pokrzywy. W obu przypadkach skuteczne są masaże bańką chińską i szczotkowanie na sucho. Należy przy tym pamiętać o ruchach w kierunku serca, czyli ruchu od doły do góry.
Zabiegi na cellulit
W gabinecie kosmetologicznym do usunięcia cellulitu stosuje się mezoterapię igłową, laser frakcyjny, liposukcję laserową oraz radiofrekwencję mikroigłową. Na walkę z cellulitem wodnym zaleca się szczególnie endermologię, terapię ultradźwiękami oraz drenaż limfatyczny. Cellulit lipidowy zwalcza się głównie zbilansowaną dietą i treningami, aczkolwiek możliwy jest również zabieg karboksyterapii. Podczas niej dochodzi do uszkodzenia komórek tłuszczowych. Wówczas poprawia się krążenie, a skóra się dotlenia.
Fakty sprawdzone Ewelina Wójcik | Masz pytania? Skontaktuj się z autorem.
Komentarze |0|