zweryfikowany

Berberyna na odchudzanie? Recenzja Swanson Berberine

Autor: Jacek Przybylski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Suplementy diety

Berberyna jest substancją pochodzenia naturalnego, ekstrahowaną z kilku rodzajów roślin (najczęściej z berberysa zwyczajnego). W tradycyjnej medynie używana była jako remedium na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Od kilkunastu lat mamy do czynienia ze znacznym zwiększeniem zainteresowania tą są substancją wśród naukowców.

Badania wskazują, że berberyna ma ogromny potencjał leczniczy. Wykazano jej działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i antyoksydacyjne. Stosuje się ją w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, żołądkowo-jelitowych, nadciśnienia, a nawet w leczeniu niektórych nowotworów i choroby Alzheimera.

Zobacz: Najlepsze tabletki na odchudzanie – Działanie potwierdzone naukowo

Czy berberyna odchudza?

Badania wykazały, że berberyna reguluje poziom glukozy we krwi, a także obniża poziom lipidów. Hamuje również różnicowanie się komórek budujących tkankę tłuszczową. Jaki wpływ mają mają te właściwości na odchudzanie? Otóż mogą co najwyżej wspierać proces odchudzania, głownie poprzez regulowanie poziomu hormonów pośrednio związanych z magazynowaniem tkanki tłuszczowej. Ciężko zatem nazwać berberynę substancją odchudzającą. Może ona raczej ograniczać przybieranie wagi, a jej zrzucanie jedynie wspierać. Na pewno jest klasycznym „spalaczem tłuszczu” jak np. L-karnityna.

Berberyna: Opinie, Porównanie, Właściwości lecznicze

Berberine Swanson –  skład, dawkowanie, cena, opinie

Suplement diety Swanson Berberine sprzedawany jest w buteleczce z tworzywa sztucznego zawierającej 60 kapsułek powlekanych, co starcza na dwumiesięczną kurację. W każdej kapsułce znajduje się 400 mg substancji czynnej i standardowe składniki otoczki. Produkt należy zażywać raz dziennie z jedzeniem. Nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także dla osób cierpiących na schorzenia wątroby. Przestrzega się również przed przyjmowaniem dawki większej niż wskazana przez producenta.
Ceny wahają się w dużym przedziale: od 42 do nawet 58 zł. Warto zatem poszukać dobrej oferty pamiętając jednocześnie, żeby kupować tylko u sprawdzonych sprzedawców (przestrzegamy zwłaszcza przed portalami aukcyjnymi). Niestety aktualnie podrabia się na masową skalę nawet suplementy diety, zwłaszcza te na odchudzanie, ponieważ jest na nie bardzo duży popyt.
Opinii kupujących o produkcie można znaleźć sporo, jednak gros z nich stanowią lakoniczne „Polecam”, „Dobry produkt”, 'Działa”, „Pomaga”. W kilku, kilkunastu procentach komentarzy można znaleźć informację, że produkt został zakupiony jako pomoc przy leczeniu insulinoodporności i cukrzycy typu 2 („Doskonała na cukrzycę typu 2”, „Reguluje cukier”). Brakuje opinii dotyczących działania i właściwości odchudzających. Bardzo interesujące są różnice w opisach działania produktu u poszczególnych sprzedawców. Można przyjąć szacunkowo, że im mniej sprawdzony, renomowany detalista, tym mocniejsze twierdzenia dotyczące właściwości odchudzających berberyny firmy Swanson. Chodzi zwłaszcza o oferentów działających na wspomnianych wcześniej portalach aukcyjnych. I odwrotnie – im bardziej rzetelny, ceniony sprzedawca, tym mniej nawiązań do odchudzania, a więcej obietnic dotyczących działania substancji czynnej na inne dolegliwości zdrowotne (wyszczególnione w pierwszym akapicie artykułu), zwłaszcza te związane z poziomem cukru we krwi. Co ciekawe, Swanson na swoich stronach i w sklepach internetowych umieszcza produkt Berberine w sekcjach „Zdrowie układu sercowo-naczyniowego” lub „Zdrowy poziom cukru”. W opisie producent podaje trzy główne deklaracje dotyczące działania produktu, są to:
– wspieranie zdrowego poziomu cholesterolu i glukozy (które już są w normie),
– wspieranie metabolizmu cukru we krwi,
– wspieranie zdrowia sercowo-naczyniowego.
Swanson zatem nie przypisuje swojemu produktowi bezpośredniego działania odchudzającego. Warto więc przed dokonaniem zakupu sprawdzać deklaracje producenta, ponieważ wielu rodzimych sprzedawców przedstawia Berberine jako produkt wspierający odchudzanie a nawet wprost odchudzający, co jest ogromną nadinterpretacją.

Czy warto kupić berberynę firmy Swanson?

Przed wyborem konkretnego produktu z warto najpierw rozpatrzyć wszystkie wady i zalety stosowania berberyny. Substancja ta ma niewątpliwie korzystny wpływ na działanie organizmu w wielu obszarach, co potwierdziły liczne badania. Jeżeli jednak celem jest schudnięcie, suplement z berberyną w pojedynkę nie rozprawi się z nadprogramowymi kilogramami. Nie będąc specjalistą (lekarzem, dietetykiem) ciężko jest ocenić jaka dawka berberyny będzie niezbędna do osiągnięcia wymiernych korzyści ze stosowania substancji, ponieważ jest to zależne od wielu indywidualnych czynników, takich jak wiek, waga, stan zdrowia. Przyjęte ogólnie normy dotyczące dziennego dawkowania zamykają się w przedziale 200-1000 mg, więc rozpiętość jest duża. Berberyna jest substancją, która nie wykazuje się wysoką trwałością w krwioobiegu. W związku z tym zakłada się, że najlepiej jest przyjmować ją w mniejszych dawkach kilka razy dziennie (najczęściej rekomenduje się trzy równe dawki przyjmowane z posiłkami). Bezwzględnie powinno się unikać przedawkowania, ponieważ może ono doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak zaparcia, biegunki, niestrawność, bóle brzucha. Domniemywa się również, że długotrwałe stosowanie berberyny może skutkować gromadzeniem się tej substancji w sercu i wątrobie. Warto więc przed rozpoczęciem przyjmowania berberyny wskazana jest konsultacja z lekarzem.
Załóżmy, że podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu suplementacji berberyną. Czy warto wybrać Swanson Berberine, 400 mg? Rozważmy tę kwestię w świetle powyższych informacji i przyjrzyjmy się producentowi.
Firma Swanson jest jednym z liderów na światowym rynku suplementów diety. Powstała w 1969 roku w Stanach Zjednoczonych. Swoje produkty sprzedaje na całym świecie we współpracy z autoryzowanymi dystrybutorami. Specjalizuje się w produkcji naturalnych preparatów na każdą kieszeń. Działalność i oferta firmy były wielokrotnie nagradzane licznymi certyfikatami i nagrodami. Swanson przoduje w badaniach dotyczących działania składników naturalnych na organizm i ich możliwości w zakresie leczenia. Ofertę Swansona streścić można frazą „dobra jakość w przystępnej cenie”. Oznacza to, że po produktach firmy nie powinniśmy się spodziewać najwyższej możliwej jakości, jednak w związku z niewygórowanymi kosztami zakupu są warte uwagi, zwłaszcza osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z suplementacją.
Teraz oceńmy Swanson Berberine w kontekście ogólnych informacji o substancji czynnej. Po pierwsze zwróćmy uwagę na zawartość berberyny w jednej kapsułce – produkt Swansona zawiera dawkę znajdującą się zdecydowanie w dolnym przedziale normy dziennej. Po drugie zestawmy podane przez producenta zalecane dzienne dawkowanie z informacją dotyczącą szybkiego rozkładu substancji aktywnej w krwioobiegu – Swanson rekomenduje przyjmowanie jednej kapsułki tylko raz dziennie, jednocześnie nie zapewniając czystej berberynie zawartej w produkcie jakiejkolwiek dodatkowej stabilizacji. Poważnym błędem producenta jest także brak informacji w jakiej postaci berberyna występuje w jego produkcie. Chlorowodorek berberyny jest tańszy i ma słabszą wchłanialność z przewodu pokarmowego niż siarczan.
Jak przedstawia się produkt Swansona na tle konkurencyjnych? Odpowiedzieć można jednym słowem: średnio. Średnia jest cena, średnia jest zawartość substancji czynnej, średnia pojemność. W podobnej cenie można znaleźć preparat o takiej samej zawartości substancji czynnej, z takim samym dawkowaniem, w którym znajduje się aż 90 kapsułek (dla przypomnienia – w buteleczce Swansona jest ich 60). Na rynku dostępne są również preparaty z bardziej korzystnym składem: z lepszą postacią berberyny, z dodatkowymi substancjami aktywnymi, takimi jak np. PPQ (o silnym działaniu antyoksydacyjnym), wyciąg z kurkumy.
Produkt Swansona może zatem nie zadowolić osób zaawansowanych w temacie suplementacji, natomiast na pewno jest wart zainteresowania nabywców początkujących, którzy nie chcieliby na jeden miesiąc suplementacji wydać 150 zł (bo i takie oferty produktów z berberyną można na rynku znaleźć). Berberyna jako substancja czynna na pewno warta jest uwagi ze względu na szerokie spektrum dobroczynnych właściwości, które potwierdzone jest licznymi badaniami.

 

 

Komentarze |1|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>