zweryfikowany

Witaminy na włosy. Jakie witaminy stosować na porost i wypadanie włosów?

Autor: Ewelina Wójcik zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Włosy

Piękne, zdrowe i zadbane włosy to marzenie wielu osób. wiele osób stara się pozbyć łamliwych, słabych, pozbawionych blasku włosów odpowiednią pielęgnacją. To jest oczywiście prawda, że odpowiednia pielęgnacja jest w stanie znacząco poprawić wygląd włosów, jednak to nie wszystko. Kluczowym elementem dbania o włosy są witaminy. To, co dostarczamy swojemu organizmowi razem z pożywieniem znacząco odbija się na naszym wyglądzie zewnętrznym, również na włosach. Chcąc zachować piękny wygląd włosów należy spożywać pokarm, bogaty w witaminy dobrze wpływające na stan kosmyków. Warto się również wspomóc odpowiednią suplementacją.

Witamina A

Ta witamina ma kluczowe znaczenie w dbaniu o kondycję włosów. pierwszym z oznak niedoboru tej witaminy jest nadmierne wypadanie oraz łamliwość włosów. witamina a ma niezwykle pozytywny wpływ na starzenie się komórek włosa. Należy jednak pamiętać, że nadmierne spożywanie witaminy A również jest niebezpieczne i również może przyczyniać się do wypadania włosów. Witamina A ma również zbawienny wpływ na skórę oraz pomaga w wytwarzaniu sebum. Sebum z kolei dobrze wpływa na nawilżenie skóry głowy oraz zdrowie włosów. Można ją znaleźć przede wszystkim w tłuszczach zwierzęcych, na przykład w mięsie w mleku, w wątróbce, a także w maśle.

Witaminy z grupy B

Aby zachować silne i zdrowe włosy powinniśmy również przyjmować witaminy z grupy B, o czym niestety nie zawsze się pamięta. 

Witamina B3, inaczej zwana niacyną jest szczególnie ważna w zwalczaniu łysienia hamując wypadanie włosów oraz sprzyjając wzrostowi włosa. Niacynę znajdziemy przede wszystkim w produktach mięsnych, a także: rybach, orzechach, otrębach pszennych oraz roślinach strączkowych.

Witamina B5, czyli kwas pantotenowy, podobnie jak witamina A dobrze wpływa na tworzenie się komórek włosów. Witamina B5 również wygładza i wzmacnia włosy. Dobre źródła witaminy B5 to: mięso, tłuste ryby, mleko i jego przetwory, jaja, owoce (pomarańcze, banany, melony), warzywa (ziemniaki, brokuły), nasiona roślin strączkowych oraz grzyby.

Witamina B6, czyli pirydoksyna, jest kolejną ważną witaminą z grupy B dla poprawy kondycji naszych włosów. Towarzyszy podziałowi komórek w mieszkach włosowych, dlatego przy niedoborach witaminy B6 włosy rosną wolniej. Odpowiednia suplementacja witaminą B6 pozwala również zachować w kolor włosów. Witaminę B6 znajdziemy w kaszy gryczanej oraz otrębach i zarodkach pszennych. Znajdziemy ją również w kurczaku i indyku.

Witamina B7, czyli biotyna jest bardzo ważnym elementem dla funkcjonowania całego organizmu, odpowiada nie tylko za kondycję skóry i włosów. Biotyna pomaga między innymi w procesach przemiany materii oraz krzepnięcia krwi. w strukturze biotyny znajdują się atomy siarki które wchodzą w skład keratyny. Keratyna jest podstawowym budulcem włosa. zwalcza wypadanie oraz opóźnia siwienie włosów. Witamina B7 występuje w pokarmach powszechnie, jednak w małych ilościach. Najbogatsze źródła witaminy B7 w diecie to wątróbka, mąka sojowa, żółtka jaj, orzechy, migdały, ryby, mięso wieprzowe,drobiowe, szpinak oraz ryż.

Witamina B9, czyli kwas foliowy, ma znaczący wpływ na zdrowie kobiet w ciąży. zapomina się jednak, że kwas foliowy ma również bardzo duże znaczenie na zdrowie i kondycję naszych włosów. witamina B9 pobudza komórki macierzyste w włosa do wzrostu, co przyczynia się do wzrastania nowych, zdrowych włosów, tak zwanych „baby hair”. Najlepsze źródła witaminy B9 to produkty zbożowe, owoce, drożdże piekarskie, wątroba, warzywa zielone i liściaste, a także nasiona roślin strączkowych.

Witamina B10, czyli kwas paraaminobenzoesowy, jest jednym ze składników kwasu foliowego. Opóźnia proces starzenia i pojawianie się siwych włosów. Witamina B10 występuje w czerwonym mięsie, w jajkach, mleku, jogurtach.

Witamina B12 chroni łodygę włosa oraz zmniejsza wypadanie. Niedobór tej witaminy powoduje przetłuszczanie się włosów. Witaminę B12 znajdziemy przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego: mięsie, rybach, małżach i innych owocach morza, jajach i nabiale.

Witamina C 

zaobserwowano, że nieprawidłowości w budowie włosa związane są z niedoborem witaminy C. Chociaż witamina C nie ma bezpośredniego wpływu na wzrost lub wypadanie włosów, jeśli chcemy poprawić budowę włosa należy sięgać po żywność bogata w witaminę C oraz odpowiednią suplementację. Najwięcej witaminy C znajdziemy w owocach cytrusowych oraz warzywach, takich jak brokuły, kalafior, brukselka i papryka.

Witamina D

witamina D jest kolejną witaminą która bardzo korzystnie wpływa na kondycję włosów. Reguluje pracę gruczołów łojowych, ogranicza nadmierne rogowacenie skóry oraz ma pozytywny wpływ na pracę mieszków włosowych. Witamina D pomaga również w walce z łysieniem plackowatym oraz łysieniem androgenowym. Witamina D jest naturalnie syntetyzowana w naszej skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Najbogatszym źródłem witaminy D w pożywieniu są ryby.

Witamina E

Witamina E korzystnie wpływa na stan skóry i włosów blokując wolne rodniki, które odpowiadają za procesy starzenia. Poprawia nawilżenie, elastyczność oraz krążenie skóry głowy, dzięki czemu włosy lepiej rosną oraz są bardziej wytrzymałe. Witaminę E znajdziemy przede wszystkim w nasionach i orzechach. Dobrym źródłem Witaminy E są także pełnoziarniste makarony, pieczywo, kasze, oliwki.

Minerały

Minerały także są ważnym elementem dbania o kondycję włosów. Niedobory minerałów mogą objawiać się nadmiernym wypadaniem włosów, a także ich kruchością i łamliwością. Osoby, które chcą mieć piękne włosy powinny spożywać takie minerały jak magnez, który zapobiega wypadaniu włosów, a także chroni je przed wypadaniem i kruchością. Aby wzmocnić i odżywić włosy, warto stosować również cynk. Odpowiednia suplementacja selenu znacząco wpływa na sprężystość oraz elastyczność włosów, jednak należy pamiętać że zarówno niedobór jak i nadmiar selenu w organizmie są szkodliwe. Nadmiar selenu może powodować wypadanie włosów, a niedobór – łupież. Niedobór żelazapowoduje, że włosy stają się cienkie i łamliwe, a także zaczynają wypadać. Miedź pozwala zachować naturalną pigmentację włosów. Z kolei niedobór ferrytyny objawia się przerzedzenie włosów. 

Kompleksy witaminowo-mineralne dla włosów:

Wyżej wymienione witaminy i minerały z powodzeniem można znaleźć w produktach spożywczych, jednak odpowiednia suplementacja może, obok odpowiedniej diety, pomóc uzupełnić niedobory składników. Jednymi z najbardziej skutecznych suplementów na porost włosów są tabletki Folisin oraz Locerin. 

FOLISIN

Folisin oparty jest na naturalnym składzie i polecany przede wszystkim dla mężczyzn. Preparat jest skuteczny dzięki dużej zawartości witaminy A, E, biotyny, cynku i selenu. Ponadto zawiera AnaGain™ Nu – naturalny składnik, który stymuluje komórki skóry do produkcji nowych włosów; palmę sabałową, która zawiera 25% kwasów tłuszczowych i znacząco przyspiesza wzrost włosów; kwas fosfatydowy, dzięki któremu przyspieszony zostaje wzrost włosa, ale również indukowana jest jego faza anagenowa oraz mieszankę tokoferoli, które chronią włosy przed wolnymi rodnikami, a co za tym idzie, hamują ich uszkadzanie i wypadanie.

LOCERIN

Locerin jest również bogatym źródłem witamin i minerałów. Sprzyja wzrostowi włosów, hamuje ich wypadanie i ma wpływ na piękny wygląd włosów. Zawiera takie składniki jak: skrzyp polny, który skutecznie stymuluje wzrost włosów, mając przy tym pozytywny wpływ na stan skóry i paznokci; bambus zwyczajny, będący źródłem krzemionki, bez której włosy stają się łamliwe i podatne na uszkodzenia; pokrzywę zwyczajną, która zawiera liczne witaminy i minerały, korzystne dla włosów oraz lucernę siewną, która wpływa zarówno na strukturę, jak i wygląd zewnętrzny włosów, umożliwiając zachowanie ich naturalnego koloru.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>