zweryfikowany

Trądzik pospolity – czym jest i jak sobie z nim poradzić?

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Cera | Zdrowie

Trądzik pospolity – czym jest?

Trądzik pospolity to dermatologiczna choroba skóry, z którą zmagają się osoby w różnym wieku. Charakteryzuje się ropnymi zmianami skórnymi w okolicach twarzy, pleców oraz klatki piersiowej. Jest on spowodowany nadmierną produkcją łoju. Najbardziej podatnym wiekiem, w którym możemy spotkać się ze zmianami skórnymi jest okres dojrzewania, czyli 12-19 lat. Trądzik może się pojawić także w wieku, w którym okres dojrzewania mamy za sobą. W takim przypadku ma on inne źródło pochodzenia. Choroba skóry prowadzi do różnych chorób psychicznych. Może ona być powodem kompleksów, braku pewności siebie oraz problemem z akceptacją. Wiąże się to z negatywnym nastrojem, jak i codziennym funkcjonowaniem w społeczeństwie, dlatego warto zacząć jak najszybciej się leczyć u zaufanego dermatologa. Należy jednak pamiętać, że trądzik jest rzeczą zupełnie naturalną i nie ma powodów, aby się go wstydzić.

Przyczyny powstawania trądziku

Istnieje bardzo dużo źródeł pochodzenia trądziku w wieku młodzieńczym oraz dojrzałym. Aby dokładnie znaleźć przyczynę, należy skonsultować się z dermatologiem, a nie samemu postawić diagnozę. Najczęstszą przyczyną powstawania trądziku pospolitego jest:

  • uwarunkowanie genetyczne – jeżeli ktoś w rodzinie (rodzeństwo, rodzice, dziadkowie) zmagał się z chorobą skóry, bardzo prawdopodobne jest, że jest to choroba przekazywana genetycznie, a co za tym idzie: trądzik częściej wystąpi u osób, u których ktoś z rodziny w młodości się z nim zmagał,
  • zmiany w gospodarce hormonalnej – zmiany te zaczynają się wraz z wejściem w okres dojrzewania, więc wystąpią one u osób, które są w młodym wieku. Są one spowodowane zbyt dużą ilością hormonów, przez co wytwarzana jest zbyt duża ilość sebum.
  • dieta – rodzaj oraz sposób przyjmowania posiłków może również przyczynić się do powstawania wyprysków, dlatego warto przywiązywać większą uwagę do tego, co na co dzień jemy. Nasz organizm może nie tolerować niektórych przypraw i próbuje nas o tym poinformować. Przykładowo ostre przyprawy mogą być źródłem bolących wyprysków w okolicach brody, bądź żuchwy.
  • bakterie

Do mniej znanych przyczyn powstawania trądziku, jednak tak samo istotnych, można zaliczyć także:

  • stres,
  • źle dobrane kosmetyki – stosowanie kosmetyków, które są przeznaczone do innego typu skóry mogą wywołać alergię,
  • nieodpowiednia pielęgnacja,
  • wrażliwość skóry.

Najczęstsze objawy trądziku

Trądzik najczęściej pojawia się w okolicach twarzy, na plecach oraz na klatce piersiowej. Dodatkowo, trądzik pospolity występuje w różnych odmianach np. trądzik ropowiczy, bliznowcowi, skupiony. Przede wszystkim przy trądziku możemy zauważyć błyszczącą się skórę, która mówi nam o zbyt dużym wydzielaniu sebum, natomiast pierwszym objawem, świadczącym o pojawieniu się choroby skóry, może być pojawienie się otwartych zaskórników w skórze, które potocznie nazywają się wągrami. Charakteryzują się one czarnym kolorem ze względu na utlenianie się keratyny. Istnieją również zaskórniki zamknięte, które są drugim objawem. W przeciwieństwie do zaskórników otwartych możne je wyczuć pod palcami oraz są one wysunięte ponad skórę. Do najcięższych objawów trądziku pospolitego można zaliczyć pojawienie się na skórze zmian ropnych. Osoba chorująca na trądzik dobrze wie, że mogą charakteryzować się one ogromnym bólem oraz białą powłoką wystającą ponad powierzchnię skóry, pod którą znajduje się ropa. Ropne zmiany skórne są częścią fazy zapalnej, co przyczynia się do powstawania trądziku poprzez infekcję bakterii beztlenowych.

Leczenie

Gdy nasz trądzik występuje dopiero w pierwszych objawach i nie jest na tyle niebezpieczny, można samemu zdiagnozować problem poprzez zmianę diety, którą stosujemy, kosmetyki i pielęgnację. Po wyszukaniu źródła, z którego nasz trądzik może pochodzić, kolejnym etapem jest zminimalizowanie problemu. Polega on na odejmowaniu lub zamienianiu niektórych rzeczy w codziennym funkcjonowaniu oraz obserwowaniu, jak będzie reagować nasza skóra. Powinniśmy też zapoznać się z typem naszej skóry, abo dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji. Odpowiednie dbanie o skórę może skutecznie pozbyć się problemu, z którym przyszło nam się zmagać. Polecane jest również zapoznanie się z różnymi firmami oferującymi kosmetyki do pielęgnacji twarzy oraz zapoznaniu się z opiniami konsumentów. Należy pamiętać, aby nową dietę lub pielęgnację wprowadzać rozsądnie, ponieważ należy poświęcić trochę czasu na obserwację i dalsze leczenie.

Jeżeli zauważymy, że na naszej skórze występują ropne zmiany skórne, z którymi nie potrafimy sobie poradzić, to warto skorzystać z pomocy specjalisty. Pomoże on określić stan skóry oraz dobierze odpowiednie leczenie, jak i pielęgnację, w zależności od tego, jaki jest powód pojawiania się wyprysków. Nie należy zwlekać z leczeniem trądziku, ponieważ może on spowodować liczne blizny, które trudno będzie usunąć. W najczęstszych przypadkach, leczenie wymaga cierpliwości oraz poświęconego czasu, jednakże dla zdrowej skóry oraz zdrowia psychicznego warto przeznaczyć swój czas i pieniądze.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>