zweryfikowany

Szczotkowanie ciała na sucho – Czy warto? Efekty, Uwaga na Przeciwwskazania

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Uroda | Zdrowie

Szczotkowanie ciała na sucho — dlaczego warto?

Złuszczanie zrogowaciałych komórek z powierzchni skóry jest ważnym etapem w kompleksowej pielęgnacji ciała. W dziedzinie kosmetologii istnieje wiele metod mających na celu regenerację naskórka — zaczynając od pielęgnacji skóry peelingami, a kończąc na wpływie na specjalnych kwasach kosmetycznych. Jednym ze skutecznych sposobów jest suche szczotkowanie skóry — inaczej nazywane jest suchym peelingiem Jak przebiega procedura? Jakich zasad należy przy tym przestrzegać?

Szczotkowanie na sucho — coraz bardziej popularny zabieg

Coraz więcej kobiet zabieg wykonuje zabieg szczotkowania na sucho. Używa się do tego specjalnej szczotki, która ma przede wszystkim na celu złuszczanie martwego naskórka z powierzchni skóry właściwej. Główną różnicą w stosunku do innych technik kosmetycznych jest to, że szczotkowanie odbywa się na suchej skórze w przeciwieństwie do na przykład peelingów. Jest ważna zaleta tego zabiegu — znacznie większa liczba martwych komórek może zostać usunięta z powłok, w porównaniu z peelingiem przeprowadzanym na mokrej skórze. W takim przypadku zdrowy naskórek nie jest uszkadzany, a usuwa się tylko zbędną warstwę. Jednocześnie przy prawidłowym stosowaniu szczotki, nie uszkadzamy warstwy hydrolipidowej.

Do pielęgnacji twarzy procedura szczotkowania na sucho nie zawsze jest odpowiednia — może być nieco zbyt agresywna dla delikatnej skóry twarzy. Powinno się przeprowadzać szczotkowanie tylko na ciele. Kup do tego celu tylko specjalną szczotkę i najpierw upewnij się, że skóra dobrze reaguje na taki rodzaj pielęgnacji. Z reguły podczas zabiegu szczotkowane są nogi, biodra i pośladki, brzuch, ramiona oraz klatka piersiowa.

Jaki wpływ na naskórek ma regularne przeprowadzanie szczotkowania na sucho?

 • zwiększa się przepływ krwi do powierzchni skóry usuwany jest też nadmiar płynu oraz toksyn
 •  taka pielęgnacja ciała ma efekt tzw. „szlifowania”, skóra staje się delikatna i aksamitna w dotyku, jej koloryt natomiast staje się wyrównany.
 • aktywowane są procesy metaboliczne w głębokich warstwach skóry, a powłoki stają się bardziej napięte, eliminowane są też drobne obrzęki
 • Skóra odzyskuje elastyczność i wygląda młodziej — po takim oczyszczeniu następuje bardziej aktywna regeneracja komórek.
 • Masaż specjalną szczotką staje się także doskonałym sposobem zapobiegania i zwalczania cellulitu, który jest utrapieniem wielu kobiet w każdym wieku
 • Po zabiegu pory skóry zaczynają się otwierać i oddychają.
 • Lepiej wchłaniają przydatne substancje z używanych kosmetyków pielęgnacyjnych takich jak kremy, płyny i balsamy do ciała z naturalnymi składami
 • Oprócz efektu estetycznego, procedura czyszczenia na sucho przyczynia się do zdecydowanej poprawy nastroju, siły i wigoru, u wielu osób normalizuje się też sen

Przeciwwskazania do wykonywania zabiegu szczotkowania na sucho

Suchy peeling dla zdrowia i urody ciała jest wskazaniem do pielęgnacji wszystkich rodzajów skóry i cery. Jeśli procedura zostanie prawidłowo przeprowadzona, nie będzie miała negatywnego wpływu na nasze ciało. W niektórych przypadkach jednak szczotkowanie na sucho lepiej odłożyć na jakiś czas lub całkowicie zrezygnować z tej metody pielęgnacji ciała, te sytuacje to:

 • otwarte rany na powierzchni skóry, oparzenia, zaczerwienienia, znaczne podrażnienia
 • choroby skóry: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, egzema
 • ciąża
 • nadmiernie wrażliwa skóra, skłonna do częstych podrażnień

Pielęgnacja ciała: jak przeprowadzić suchy peeling skóry?

Procedura suchego szczotkowania do pielęgnacji w domu powinny mieć charakter okresowy, ponieważ tylko wtedy można zauważyć pozytywne wyniki w jak najkrótszym czasie. Jeśli nigdy nie próbowałaś takiego złuszczania komórek powłokowych, na początek wystarczy spróbować szczotkowania raz w tygodniu. Po miesiącu szczotkowania raz w tygodniu, możesz masować ciało szczotką nieco częściej — 2-3 razy w tygodniu. Bez problemu poradzisz sobie z suchym masażem w domu. W takim przypadku będziesz potrzebować tylko 15 minut. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów pielęgnacyjnych ważna jest tutaj regularność: aby osiągnąć efekt, masaż na sucho należy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Pierwsze pozytywne efekty tych masażów będą widoczne po miesiącu.

Pielęgnacja w domu za pomocą suchego czyszczenia ciała przebiega w kilku etapach:

Wykonuj szczotkowanie najlepiej łazience, aby natychmiast wziąć prysznic. Za pomocą specjalnej szczotki przez 5 minut wykonuj lekki masaż skóry. Ruchy powinny być okrężne, spokojne i płynne, bez zbędnego, silnego nacisku, co może prowadzić do podrażnień. Jeśli odczuwasz dyskomfort, nawet ból, a Twoja skóra jest bardzo zaczerwieniona, powinnaś zastosować znacznie mniejszy nacisk: masaż powinien być przyjemnością, a nie całą gamą nieprzyjemnych wrażeń i bólu. Dla każdego obszaru ciała eksperci zalecają wykonanie co najmniej 10 okrężnych ruchów szczotką. Z kolei jeśli jesteś osobą początkującą, wówczas zalecamy 5 okrężnych ruchów.

Zaczynamy od stóp — poprowadź szczotkę od stopy, aż do pośladka. Najpierw masowana jest tylna część nóg, a następnie przednia. W takim przypadku lepiej nie szczotkować wewnętrznej strony ud. Teraz szczotkuj ręce, zaczynając od czubków palców do dłoni i przedramion. Aby szczotkować plecy, potrzebujesz specjalnej szczotki z długim uchwytem. Możesz też poprosić o pomoc kogoś bliskiego. Masuj obszar brzucha ostrożnie i z wyczuciem, prowadząc szczotkę po skórze okrężnymi ruchami. Następnie możesz przejść do masażu piersi — unikając oczywiście delikatnej skóry przy sutkach. Ruchy szczotki należy wykonywać ściśle w kierunku ruchu limfy. Innymi słowy, masujemy ręce i nogi od dołu do góry, a tułów masujemy od góry do dołu, zaczynając od obojczyka po klatkę piersiową, następnie od splotu słonecznego do pępka, od talii i bioder po pachwinę. Podczas masowania obszarów pod klatką piersiową, plecami, pośladkami, dolną częścią pleców wybierany jest zazwyczaj indywidualny kierunek.

Branie prysznica po szczotkowaniu ciała na sucho
Następnie pielęgnacja w domu za pomocą suchego peelingu polega na zmyciu wszystkich złuszczonych komórek ze skóry — weź dokładny prysznic. Podczas zabiegu nie używaj zbyt sztywnej myjki i agresywnych peelingów — właśnie przeprowadzony wcześniej masaż szczotką wystarczy i ma na celu złuszczenie naskórka, peeling nie jest konieczny. Możesz bez obaw zastosować żel pod prysznic, taki jak zawsze.

Co po zabiegu? 
Po wzięciu prysznica, gdy ciało wyschnie, nałóż na skórę odżywcze mleczko, olejek kosmetyczny, balsam lub lekki krem. Teraz lepiej jest używać produktów o najbardziej naturalnym i bezpiecznym składzie. Dobry efekt daje również kąpiel detoksykacyjna.

Szczotkowanie na sucho — jaką szczotkę wybrać?

Dbaj o ciało za pomocą suchego peelingu tylko za pomocą odpowiedniej szczotki wysokiej jakości. W sklepach kosmetycznych jest obecnie duży wybór w postaci dedykowanych szczotek do tego zabiegu. Najbardziej korzystny wpływ na skórę, mają szczotki z naturalnym włosiem. Mogą to być włosy z włosia dzika lub specjalnych włókien roślinnych. Jeśli mimo wszystko chcesz mieć szczotkę wykonaną z materiałów syntetycznych, upewnij się, że delikatnie wpływa na skórę bez pozostawiania na niej podrażnień — jeśli robisz zakupy stacjonarne, sprawdź to bezpośrednio w sklepie. Nigdy nie przeprowadzałaś suchego czyszczenia ciała? Wybierz szczotkę z nieco bardziej miękkim włosiem. Jeśli się już wprawisz, wówczas będziesz mogła pomyśleć o nieco twardszej, ale najbezpieczniej jest na początku kupić o miękkim włosiu.

W sprzedaży dostępne są szczotki przeznaczone nawet do suchego czyszczenia skóry twarzy. Są wykonane z bardziej miękkich materiałów, aby nie doszło do obrażeń skóry. Wiele kobiet używa zwykłego ręcznika lub rękawicy z wkładką frotte do czyszczenia na sucho, ale takie metody nie zawsze pomagają osiągnąć odpowiedni, zadowalający efekt.

Nie zapomnij dokładnie umyć szczotki po każdej procedurze. Jeśli zamierzasz obierać zarówno twarz, jak i ciało, nie mieszaj ze sobą tych narzędzi — szczotka do twarzy nie powinna gromadzić bakterii ze skóry ciała. Okresowo można je dezynfekować, gotując we wrzątku lub przy użyciu specjalnych preparatów. Piękny wygląd skóry jest bardzo trudny do osiągnięcia bez regularnych procedur peelingu. Przywraca to młodość i kwitnący wygląd skóry. Wybierając wysokiej jakości szczotkę, oraz stosując prawidłowe metody szczotkowania, ten efekt nie będzie trudny do osiągnięcia.
Przy regularnym draybrashingu włosy szczotki zużywają się zazwyczaj w ciągu od sześć miesięcy do roku. Po tym okresie szczotka będzie musiała być wymieniona, w przeciwnym razie nie będziesz osiągać już tak dobrych rezultatów jak wcześniej.

1. Czy szczotkowanie na sucho jest dla każdego? 

Szczotkowanie na sucho jest możliwe tylko wtedy, gdy nie chorujemy na żadne choroby skóry i nie jest ona skłonna do podrażnień. Należy też unikać szczotki do ciała, gdy mamy rany i świeże podrażnienia.

2. Czy przy szczotkowaniu ciała trzeba też używać peelingu?

Przy szczotkowaniu ciała nie trzeba stosować już peelingu, ponieważ dzięki samej szczotce pozbywamy się martwego naskórka z powierzchni ciała.

3. Czy kobiety w ciąży mogą szczotkować ciało na sucho?

Nie zaleca się używać szczotki do ciała w okresie ciąży.

4.Szczotkować należy przed, czy po kąpieli?

Zaleca się najpierw szczotkować ciało, a później wziąć prysznic. Dzięki temu zmyjemy z siebie martwy naskórek, który wstępnie usunęła szczotka.

5. Czy mogę szczotkować ciało dowolną szczotką? 

Zalecamy zakup specjalnej szczotki przeznaczonej do ciała, dzięki czemu procedura będzie bardziej efektywna.

6. Czy szczotkowanie jest bardziej skuteczne od peelingu? 

Tak, ponieważ na sucho jesteśmy w stanie usunąć większą ilość martwego naskórka niż w przypadku mokrych peelingów.

7. Kiedy można zaobserwować pierwsze efekty szczotkowania na sucho?

Większość kobiet obserwuje pierwsze efekty po około miesiącu regularnego szczotkowania ciała.

Komentarze |1|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>