zweryfikowany

Przedwczesny wytrysk – co musisz o nim wiedzieć?

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Seksuologia

Przedwczesny wytrysk jest bardzo często pojawiającą się dysfunkcją seksualną u panów. Skarżą się na niego mężczyźni w różnym wieku i to drugi najpoważniejszy problem klasyfikowany tuż po zaburzeniach erekcji. Brak możliwości zapewniania partnerce pełnej satysfakcji seksualnej skutkuje uczuciem lęku przed kolejnym współżyciem, jak i jest powodem niższej samooceny i braku pewności siebie. Zbyt szybka ejakulacja może mieć wiele przyczyn, co ważne można z nią skutecznie walczyć. Panowie, którzy nie są zadowoleni z długości stosunku płciowego, powinni udać się do lekarza, którzy może doradzić im pewne techniki treningowe, jak i przepisać leki. Niekiedy konieczna okazuje się także praca z psychologiem. Czym dokładnie jest przedwczesny wytrysk, jakie są jego przyczyny i jak mu przeciwdziałać?

Przedwczesny wytrysk – czym jest i po czym go poznać?

Przedwczesna ejakulacja jest uznawana za najczęściej występującą dysfunkcją wśród panów na całym świecie. Według szacunków dotyka ona nawet od 20 do 30 procent męskiej populacji. Warto jednak podkreślić, że za większość przypadków odpowiadają nierealne oczekiwania panów, a więc nie stanowią one patologii. Przedwczesny wytrysk wymagający leczenia dotyka od 5 do 10 procent mężczyzn, natomiast jego dokładna definicja i kryteria rozpoznawania opisane zostały w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. Czym charakteryzuje się przedwczesny wytrysk nasienia?

  • ejakulacja pojawia się jeszcze przed penetracją pochwy czy też w krótkim czasie od niej (do 1 minuty), ponadto może zdarzyć się jeszcze przed uzyskaniem erekcji pozwalającej na współżycie,
  • mężczyzna odczuwa całkowity brak kontroli nad wytryskiem spermy,
  • jego dysfunkcja wpływa niekorzystnie na związek jak i jego psychikę, towarzyszy mu lęk przed seksem i silny stres.

Przedwczesny wytrysk oceniany jest też wskaźnikiem IELT, który określa wewnątrzpochwowy czas opóźnienia ejakulacji. Jest on liczony od penetracji pochwy do wytrysku nasienia. U całkowicie zdrowych panów czas ten wynosi 5,4 minuty. Według wskaźnika IELT wymienia się takie postacie przedwczesnego wytrysku, jak: łagodny (wskaźnik IELT 30-60 sekund), umiarkowany (wskaźnik IELT 15-30 sekund), ciężki (wskaźnik IELT poniżej 15 sekund).

Przedwczesny wytrysk- rodzaje

Przedwczesną ejakulację klasyfikuje się również ze względu na czas pojawienia się i sytuację, w której to do niego dochodzi. Wymienić można takie rodzaje szybkiego wytrysku:

  • pierwotny- występuje już na początku aktywności seksualnej, w przypadku braku leczenia towarzyszy mężczyźnie do końca życia,
  • nabyty- pojawia się po w miarę niezaburzonej aktywności seksualnej. Czas trwania seksu może się powoli skracać lub to zjawisko może wystąpić nagle,
  • uogólniony- pojawia się przy każdej próbie współżycia z różnymi partnerkami i przy każdym rodzaju stymulacji,
  • sytuacyjny- występuje tylko w konkretnych sytuacjach, przy danej stymulacji czy też seksie z tą samą partnerką.

Przedwczesny wytrysk jest czasem tylko subiektywnym wrażeniem człowieka czy też może nawracać i przemijać, a jego powodem jest często nieregularne współżycia.

Jakie są przyczyny przedwczesnego wytrysku?

Przedwczesny wytrysk jest domeną głównie niedoświadczonych mężczyzn w tej sferze życia, którzy dopiero rozpoczynają swoją aktywność seksualną. Nie są oni pewni swoich umiejętności, a przez nagromadzone napięcie seksualne, bardzo szybko dochodzi do ejakulacji. U młodych osób jest to całkowicie naturalne zjawisko, którego źródłem jest napięcie i stres wywołany współżyciem. Opróżnienie wytrysku nasienia oraz większa kontrola nad momentem ejakulacji przychodzi z czasem i wymaga praktyki ponadto, mężczyzna musi być bardziej świadomy własnego ciała. Niekiedy jednak przedwczesna ejakulacja nie mija wraz z czasem, a zmagają się z nią nawet osoby dojrzałe i mające już doświadczenie seksualne. Zjawisko to może dotknąć mężczyzn nagle, którzy wcześniej nie cierpieli na tą dysfunkcję. Przyczyn szybkiego wytrysku spermy może być wiele, a najczęściej odpowiadają za niego takie czynniki jak:

  • reakcje odruchowe, za którymi stoją jednorazowe kontakty seksualne w  młodym wieku czy nawyki masturbacyjne,
  • uwarunkowania psychiczne,
  • niewystarczające napięcie mięśni zwieraczy cewki moczowej (nabyte lub wrodzone),
  • nadwrażliwość żołędzi penisa o charakterze wrodzonym albo nabytym (np. po infekcji),
  • nadpobudliwość nerwu wzrokowego, kiedy to przedwczesny wytrysk jest wynikiem zbyt szybkiego przebiegania impulsów w nerwie,
  • schorzenia somatyczne, czyli głównie infekcje dróg moczowych oraz zapalenie prostaty.

Według specjalistów najczęściej diagnozowaną przyczyną tej dolegliwości są uwarunkowania psychiczne (lęk, poczucie winy). Często też to zbyt nagłej ejakulacji dochodzi przez presję czasu, przez którą mężczyzna współżycie w pośpiechu, co jedynie utrwala to zjawisko.

Przedwczesny wytrysk- jakie są jego konsekwencje?

Dolegliwości ta wpływa w sposób negatywny na związek obu ludzi. Mężczyzna nie jest w stanie zadowolić swojej ukochanej, przez co kobieta nie jest zadowolona z jakości życia seksualnego. Osoba zmagająca się z tym zaburzeniem może być narażona na takie jego skutki jak:

  • stres,
  • lęk i niepokój,
  • obniżona samoocena,
  • brak satysfakcji z życia seksualnego,
  • niskie libido,
  • rozczarowanie,
  • wtórne zaburzenia erekcji,
  • unikanie stosunków płciowych,
  • poczucie całkowitego braku kontroli nad ejakulacją,
  • rozczarowanie,
  • depresja.

Jak dowodzą badania dla kobiet o wiele większym problemem nie jest sam przedwczesny wytrysk i krótki czas trwania stosunku ale brak emocjonalnej bliskości po wystąpieniu tej dolegliwości u partnera. Mężczyzna zmagający się z szybą ejakulacją w trakcie współżycia czuje się zdenerwowany, natomiast po wytrysku unika bliskości, gdyż towarzyszy mu wstyd. Kobieta może więc czuć się w pewnym stopniu odrzucona.

Przedwczesna ejakulacja- diagnoza i rozpoznanie

Diagnoza tego zaburzenia nie jest wcale taka prosta. Wielu mężczyzn wstydząc się swojego problemu, nie chce o nim otwarcie rozmawiać z lekarzem, co stwarza duże problemy przy diagnozie. Aby zdiagnozować zbyt szybką ejakulacją, specjalista bierze po uwagę takie kryteria jak:

  • czas współżycia poniżej 2 minut,
  • ejakulacja przy niewielkiej stymulacji seksualnej czy tuż po rozpoczęciu penetracji pochwy i niezależnie od kontroli mężczyzny jest zjawiskiem powtarzającym się,
  • zbyt szybki wytrysk nasienia budzi niepokój, stres i powoduje ogromny dyskomfort u mężczyzny,
  • stwierdza się brak kontroli nad wytryskiem,
  • przedwczesne ejakulacje pojawiają się w trakcie większości stosunków płciowych w czasie co najmniej 6 miesięcy,
  • pojawiają się negatywne skutki tego zjawiska.

Przedwczesny wytrysk- do jakiego lekarza zgłosić się z tym zaburzeniem?

Przedwczesny wytrysk jest dla panów wstydliwą i upokarzającą dolegliwością. Właśnie dlatego niewielu z nich zgłasza się po specjalistyczną pomoc, co jest dużym błędem. Co ważne, długie utrzymywanie się objawów zbyt szybkiej ejakulacji wymaga konsultacji z lekarzem. Specjalista będzie w stanie zdiagnozować problem, odnaleźć jego źródło i wybrać najlepszą metodę leczenia. Jeżeli takie zjawisko ma miejsce, jedynie przy pewnych sytuacjach (np. po ciężkim, stresującym dniu w pracy) jest to wówczas całkowicie naturalne. Konsultacji nie wymaga również przedwczesna ejakulacja, do której dochodzi po zbyt długim okresie abstynencji seksualnej, czy przy stosunku z nową partnerką. Mężczyzna z tym problemem powinien udać się najpierw do lekarza rodzinnego. Przeprowadzi on z nim dokładny wywiad uwzględniający stan jego zdrowia, przyjmowane leki, objawy przypadłości, po czym oceni rodzaj zaburzenia. Istotnym elementem diagnostyki jest również badania przedmiotowe. Dzięki niemu lekarz jest w stanie wykluczyć współistniejące zaburzenia neurologiczne i endokrynologiczne. Bada również okolice intymne, przez co sprawdza, czy nie występują wady anatomiczne lub też nie doszło do upośledzonego czucia skórnego. Następnie podejmuje decyzję, czy potrzebne są dodatkowe badania laboratoryjne, czy mężczyzna musi zostać skierowany do innego specjalisty (np. psychiatra, psycholog, neurolog, endokrynolog).

W jaki sposób można wydłużyć stosunek?

Wiele zależy od przyczyn, które odpowiadają za przedwczesny wytrysk. Znanych jest wiele metod leczenia tego przykrego dla panów zjawiska. Wybór musi być koniecznie poprzedzony dokładnym wywiadem oraz konsultacją z lekarzem. Niekiedy niezbędna jest rozmowa z urologiem, jeśli zaburzenie ma podłoże somatyczne, a czasem z seksuologiem, jeżeli problem tkwi w psychice pacjenta. Jeżeli zbyt szybka ejakulacja wywołana jest nerwicą czy depresją, wówczas najczęściej rozpoczyna się leczenie farmakologiczne. Lekarz przepisuje antydepresanty, a więc przede wszystkim środki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), leki SARI i inhibitory fosfodiesterazy typu 5. Panom zalecane jest również korzystanie ze specjalnych preparatów znieczulających. Dostępne są między innymi maści z lidokainą czy prylokainą, które nakłada się na żołądź penisa na niedługi czas przed planowanym stosunkiem. Dzięki nim dochodzi do zmniejszenia wrażliwości prącia na bodźce dotykowe. Co ważne, niezbędnym elementem leczenia tego zjawiska, jeśli jego podłoże leży w zaburzeniach lękowych czy przykrych doświadczeniach z przeszłości, jest terapia poznawczo-behawioralna. Lekarz może też zalecić psychoterapię dla par, w przypadku zaburzonych relacji partnerskich, przez które dochodzi do zbyt szybkiego wytrysku.

Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk

1. Technika trzech palców

Jest to sposób uciskania krocza znana już parę tysięcy lat temu w Chinach. Co ważne, odznacza się dużą skutecznością w powstrzymywaniu ejakulacji. Wymaga refleksu i sporej wprawy partnerki. Aby opóźnić zbliżającą się ejakulację, trzeba przycisnąć 3 palcami punkt w centralnej części krocza, a więc zlokalizowany pomiędzy jądrami a odbytem, po czym odczekać aż emocje odpadną. W ten sposób można wydłużyć stosunek nawet o kilka minut.

2. Ćwiczenia mięśni Kegla

Regularny trening mięśni Kegla jest kolejną skuteczną metodą na opóźnienie wytrysku. Ważne jest to, aby ćwiczenia wykonywać codziennie, najlepiej serię 10 szybkich skurczów i rozluźnień mięśni dna miednicy i kilka serii długich skurczów, po 10 sekund. Ćwiczenia warto wykonywać rano i wieczorem, pamiętając o wydłużaniu czasu napięcia mięśni. Elastyczne mięśnie pomagają w lepszej kontroli swojego ciała. Są ważną częścią tantrycznych metod powstrzymywania ejakulacji. Warto zastosować metodą wycofania, przy której przydadzą się właśnie sprężyste mięśnie dna miednicy. Kiedy już mężczyzna poczuje zbliżającą się ejakulację, przerywa ruchy posuwiste i wycofuje penisa z pochwy, zostawiając jedynie jego czubek główki u wejścia. Napięcia mięśnie Kegla, po czym liczy do dziesięciu.

3. Technika Stop and Go

Technika ta jest bardzo prosta do wykonania, ponadto daje świetne efekty. Istotne jest jednak to, aby wiedzieć, w jakiej chwili przerwać współżycie. Technika ta polega na przerywaniu penetracja tuż przed orgazmem, po czym stymulacją samej partnerki. Mężczyzna powinien kontynuować seks, dopiero kiedy erekcja ustanie. Stosunek z takimi przerwami na pieszczoty jest w stanie wydłużyć czas trwania współżycia nawet dwukrotnie.

4. Technika 9- ciu pchnięć

Technika ta polega na właściwym sterowaniu przepływem erekcji, co ma skutkować opóźnieniem ejakulacji. W trakcie penetracji mężczyzna musi liczyć cykle pełnych pchnięć, kierując się wskazaną zasadą. Co ważne, pchnięcia wykonuje, nie wychodząc z partnerki.

  • 9 płytkich pchnięć oraz 1 głębokie
  • 8 płytkich pchnięć oraz 2 głębokie
  • 7 płytkich pchnięć oraz 3 głębokie
  • 6 płytkich pchnięć oraz 4 głębokie
  • 5 płytkich pchnięć oraz 5 głębokich
  • 4 płytkie pchnięcia oraz 6 głębokich
  • 3 płytkie pchnięcia oraz 7 głębokich
  • 2 płytkie pchnięcia oraz 8 głębokich
  • 1 płytkie pchnięcie oraz 9 głębokich

Taki sposób stymulacji jest dobrym rozwiązaniem dla panów, którzy szybko się podniecają albo wtedy gdy para jest bliska orgazmu, ale chce przedłużyć czas trwania współżycia. Tempo płytkich pchnięć powinno być średnie, a pchnięcia głębokie szybkie oraz zdecydowane. Po pierwszej serii można zrobić przerwę na pieszczoty, a następnie rozpocząć 2 serię.

Środki farmakologiczne na przedwczesny wytrysk

Farmakologiczne sposoby leczenia zbyt szybkiej ejakulacji polegają przede wszystkim na przyjmowaniu środków o działaniu podnoszącym poziom serotoniny, a więc hormonu biorącego udział z kontroli ejakulacji. Do takich produktów zalicza się dapoksetynę, jaka jest także stosowana w leczeniu depresji oraz stanów lękowych. Oprócz samych tabletek na przedwczesny wytrysk, w sprzedaży znajdują się także komfortowe w stosowaniu środki znieczulające. Jest to między innymi lidokaina w formie maści, kremu czy aerozolu. Aplikuje się ją na skórę prącia około 20-30 minut przed planowanym stosunkiem płciowy albo do prezerwatywy. Dzięki prezerwatywie nie dojdzie do podrażnienia skóry kobiety. Lidokaina znosi przewodzenie w nerwach czuciowych, a więc zmniejsza się przez to wrażliwość penisa na bodźce, co za tym idzie, pozwala to na dłuższy seks. Środki znieczulające można też aplikować w trakcie ćwiczeń na wydłużenie stosunku czy podczas masturbacji. Ponadto, aby zwiększyć swoje możliwości seksualne, warto przyjmować suplementy zawierające L-argininę. Warto zadbać o odpowiedni nastrój przed zbliżeniem i unikać seksu w niekomfortowych warunkach. Odradzane jest więc współżycie w pośpiechu oraz stresie. Należy też pamiętać o tym, jak ważną rolę odgrywa gra wstępna, której nie powinno się pomijać. Stosunki płciowe powinny być regularne, przez co można także zmniejszyć wrażliwość na bodźce. Zmniejszyć czułość penisa można też wybierając specjalne prezerwatywy. Zawierają one leki odrętwiające, jak benzokaina, dzięki której reakcje nerwowe penisa zostają przytępione, a seks trwa znacznie dłużej.

O czym jeszcze należy pamiętać, chcąc walczyć z przedwczesną ejakulacją?

  • masturbuj się godziną lub 2 godziny przed seksem, rozładujesz w ten sposób nagromadzone napięcie i będziesz mógł kochać się o wiele dłużej ze swoją ukochaną,
  • korzystaj z grubej prezerwatywy, może ona zawierać też środek znieczulający prącie, przez co obniżone zostanie czucie,
  • weź głęboki oddech, aby na krótko wyłączyć odruch wytrysku,
  •  kochaj się ze swoją partnerką na górze, dzięki czemu będzie mogła oderwać się, w przypadku nadchodzącego wytrysku nasienia,
  • rób przerwy w seksie, podczas których pomyślisz o innych rzeczach, dzięki czemu podniecenie opadnie.

Pamiętaj także, jak ważny jest tryb życia dla sprawności seksualnej. Zadbaj o odpowiednią ilość wypoczynku, zredukuj stres i zacznij się wysypiać. Wprowadź także inne zdrowe zmiany do swojego życia. Sięgaj po zdrowe i dobrze zbilansowane produkty spożywcze, jeśli jest to konieczne, zrzuć zbędne kilogramy. Zadbaj o odpowiednią aktywność fizyczną, każdy sport jest sprzymierzeńcem dla zdrowia, także tego seksualnego. Ponadto, zrezygnuj ze szkodliwych używek, takich jak papierosy czy alkohol.

 

Czy można całkowicie wyleczyć przedwczesny wytrysk?

Wszystko zależy od przyczyny i rodzaju tej dolegliwości. Jeśli przypadłość ta jest wtórna, wówczas można ją całkowicie wyleczyć. Gorzej sprawa wygląda w przypadku osób z pierwotnym wytryskiem przedwczesnym, który nieleczony może towarzyszyć mężczyźnie całe życie. Regularne ćwiczenia i stosowanie leków są w stanie w znaczący sposób wydłużyć czas trwania stosunku. W niektórych przypadkach niezbędna okazuje się, stała farmakoterapia.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>