zweryfikowany
Pokrzywa Indyjska (Forskolina) – działanie, właściwości, zastosowanie
Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Z danych wynika, że około 53% Europejczyków w wieku powyżej 20 lat ma nadawagę. Pokrzywa Indyjska (Forskolina) to suplement ziołowy, który pomaga ludziom w walce z utratą wagi. Ale na ile jest to skuteczne i bezpieczne? Dzisiaj zajmiemy się korzyściami zdrowotnymi forskoliny i jej stosowaniem w celu utraty wagi.
Co to jest forskolina?
Forskolina jest związkiem chemicznym pozyskiwanym z korzenia rośliny o nazwie Coleus forskohlii, należącej do rodziny miętowatych. Roślina ta występuje w Tajlandii, Sri Lance i Nepalu, a także w niektórych częściach Indii. Liście w kształcie kropli są zielone z jasnofioletowym środkiem. Korzeń ma kolor złotobrązowy. Jest gruba i ma włóknistą strukturę. Korzenie są zbierane jesienią, kiedy stężenie forskoliny jest największe.
Ta tropikalna roślina jest stosowana od czasów starożytnych w medycynie ajurwedyjskiej i hinduskiej. Miejscowi zwykli parzyć korzeń koleusa, który zawierał forskolinę. Korzeń był następnie mielony na proszek i wykorzystywany do celów leczniczych.
Forskolina jest również stosowana w leczeniu wielu problemów z sercem (wysokie ciśnienie krwi, ból w klatce piersiowej, zastoinowa niewydolność serca i nadciśnienie), a także pomaga przy egzemie, kolce, bezsenności, astmie i zaburzeniach oddychania. Od niedawna jest promowany jako suplement diety wspomagający odchudzanie. Zachodni naukowcy odkryli korzeń tej rośliny w 1974 roku i początkowo nazwali go coleonolem. Z czasem nazwa rośliny została zmieniona na forskolinę.
Główne składniki aktywne, ich korzystne właściwości
Korzeń Coleus forskohlii zawiera forskolinę , który jest bezpośrednim aktywatorem cyklazy adenylanowej, wpływa na hormony, neuroprzekaźniki i inne sygnały wewnątrzkomórkowe.
Forskolina stymuluje lipolizę, zwiększa poziom testosteronu, przyczynia się do produkcji hormonów tarczycy, poprawia zdolność serca do skurczu, ma działanie hipotensyjne, antyagregacyjne, rozluźnia mięśnie oskrzeli, łagodząc objawy astmy, obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe. Ma działanie gojące rany, zwiększa odporność komórek skóry na promieniowanie ultrafioletowe.
Zastosowanie w medycynie ludowej
W medycynie ajurwedyjskiej, pokrzywa Indyjska (forskolina) pomaga w leczeniu chorób skóry, układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, pokarmowego oraz chorób ośrodkowego układu nerwowego, w chorobach płuc i nerek. W Tybecie – jako składnik leku na kaszel.
Wyciąg z korzenia forskoliny
Ekstrakt z korzenia forskoliny to suplement diety oparty na wysokiej jakości ekstrakcie z pokrzywy indyjskiej. Naturalne właściwości rośliny wynikają z wysokiej zawartości forskoliny, związku, który pozytywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, oddechowego i moczowego oraz na dobre samopoczucie konsumenta. Preparat posiada właściwości wspomagające rozkład zbędnej tkanki tłuszczowej, wspomaga produkcję hormonu wzrostu i syntezę białek, co z kolei sprzyja skuteczniejszemu i szybszemu osiągnięciu masy mięśniowej i beztłuszczowej masy ciała. Preparat dodatkowo wspomaga regenerację zmęczonej tkanki mięśniowej i zmniejsza bezsenność.
Odwar z korzeni tej rośliny jest stosowany w celu łagodzenia dolegliwości związanych z nadciśnieniem, niewydolnością układu krążenia i bezsennością. Suplement diety polecany jest osobom dbającym o linię, chcącym pozbyć się zbędnych kilogramów, a także poprawić ogólną kondycję organizmu.
Korzyści wynikające z zastosowania tego suplementu diety
Pokrzywa Indyjska (Forskolina) pomaga pozbyć się nadwagi poprzez wytwarzanie enzymów zwanych lipazą i cyklazą adenylanową, które uwalniają wolne kwasy tłuszczowe do spalania jako paliwo. Oprócz redukcji tkanki tłuszczowej może również zwiększać masę mięśniową. Badanie przeprowadzone na szczurach w 1992 r. wykazało, że forskolina stymuluje lipolizę, czyli rozpad tłuszczów i innych lipidów z uwolnieniem kwasów tłuszczowych w komórkach tłuszczowych.
Jednak badania na ludziach przyniosły niejednoznaczne wyniki. W jednym z badań 23 kobietom z nadwagą podawano 250 miligramów 10-procentowego ekstraktu forskoliny w postaci kapsułek dwa razy dziennie. Po 12 tygodniach pacjenci, którzy przyjmowali forskolinę, nie wykazywali już różnic w masie ciała ani wydatkowaniu energii w porównaniu z pacjentami, którzy przyjmowali placebo.
Z drugiej strony, badacze doszli do wniosku, że forskolina może zapobiegać przybieraniu na wadze u kobiet (bez wyraźnych skutków ubocznych).W innym badaniu przeprowadzonym na mężczyznach stwierdzono, że forskolina zmniejsza odkładanie się tłuszczu. Nie miało to jednak większego wpływu na ich wagę. Jednak forskolina zwiększyła poziom testosteronu. Ma to pozytywny wpływ nie tylko na zwiększenie libido. Wyższy poziom testosteronu pomaga szybciej pozbyć się nadwagi.
Forskolina w przypadku problemów z sercem i układem oddechowym
Badania potwierdzają również, że forskolina jest korzystna w przypadku problemów z sercem i układem oddechowym. Zarówno badania na zwierzętach, jak i na ludziach wykazały, że forskolina może znacząco obniżyć ciśnienie krwi poprzez rozluźnienie mięśni naczyń krwionośnych. Dożylne podanie forskoliny znacząco obniża rozkurczowe ciśnienie krwi i poprawia czynność komór serca.
Jeśli chodzi o leczenie astmy, forskolina w postaci proszku rozluźnia mięśnie oskrzeli, łagodząc objawy astmy. W jednym z badań 16 pacjentów z astmą otrzymało albo pojedynczą dawkę inhalacyjną 10 mg suchej forskoliny w proszku i leku na astmę, albo placebo. Zarówno forskolina, jak i lek powodowały takie samo rozszerzenie oskrzeli. Jednak u pacjentów przyjmujących ten lek wystąpiły działania niepożądane, takie jak obniżenie stężenia potasu w osoczu.
Forskolina pomaga również zapobiegać przerzutom nowotworów u myszy. Jednak w badaniach na zwierzętach i ludziach wykazano, że forskolina może obniżać ciśnienie wewnątrzgałkowe u pacjentów z jaskrą. W jednym z badań królikom, małpom i ludziom podawano miejscowo zawiesinę forskoliny (1% leku), która znacząco obniżyła IOP w ciągu pięciu godzin od zastosowania. Forskolina leczy rany i chroni komórki skóry przed uszkodzeniami (np. nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV).
Jak przechowywać kwiaty pokrzywy indyjskiej (forskoliny) w mieszkaniu?
Pokrzywa Indyjska (Forskolina) jest mało wymagającą roślina i przez długi czas może cieszyć właścicieli swoim kapryśnym pięknem. Wszyscy hodowcy kwiatów mówią, że są wieloletnimi wielbicielami i właścicielami różnych gatunków tej pokrzywy i przez wiele lat nie przytrafiły im się żadne problemy podczas jej uprawy. Według niektórych wróżb ludowych nie należy trzymać w domu ziela pokrzywy. Zgodnie z utrwalonymi przesądami, kwiat wewnętrzny o jaskrawych czerwono-zielonych liściach może przysporzyć domownikom wielu kłopotów.
Wśród ezoteryków uważa się, że pokrzywa działa jako źródło pozytywnej energii, która pozwala zachować zdrowie, daje pozytywne nastawienie i zapewnia dodatkową siłę. Roślinie pokojowej przypisuje się zdolność do neutralizowania negatywnych wpływów innych osób i oczyszczania przestrzeni.
Zdolność tej biologicznie czynnej rośliny do wpływania na ludzką energię wynika z faktu, że w jej składzie chemicznym znajdują się olejki eteryczne o zapachu miętowym, które mają korzystny wpływ na układ nerwowy człowieka, co pozytywnie oddziałuje na komórki mózgowe, aktywizując procesy myślowe.
Oświetlenie, temperatura i wilgotność
Gdy pokrzywa zadomowi się już w doniczce i będzie zdobić okna i parapety w domu, wymaga szczególnej opieki. Jak dbać o nią w domu? Ogólnie rzecz biorąc, nie ma w tym nic skomplikowanego. Jak wszystkie rośliny, wymaga odpowiedniego nawadniania, przycinania i odżywiania.
Ponieważ Pokrzywa Indyjska (Forskolina) jest rośliną lubiącą światło, najlepiej umieścić ją po wszystkich stronach okna z wyjątkiem strony północnej. Jeśli dostarczy się jej wystarczająco dużo światła, na długo zachowa swój wyjątkowy kolor i bujność. Jeśli pokrzywa nie otrzymuje wystarczającej ilości światła, kolor liści blaknie, a łodygi wyciągają się wysoko w górę. W takim przypadku cały efekt dekoracyjny zostaje utracony. Pokrzywa Indyjska dobrze radzi sobie latem na oszklonym balkonie. Promienie słoneczne można regulować za pomocą żaluzji. Niektóre odmiany nie są odporne na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i mogą więdnąć.
Jeśli na zewnątrz jest gorąco, nie wolno dopuścić do wyschnięcia łodyg i liści pokrzywy. Dlatego oprócz zwykłego podlewania należy również stosować zewnętrzne zraszanie roślin. W okresie zimowym i chłodnym doniczkę należy podlewać średnio raz na 7 dni. Stan samej gleby jest łatwym wskaźnikiem. Można po prostu dotknąć gleby palcem. Jeśli gleba jest lekko wilgotna, można odczekać kilka dni.
Jak prawidłowo suszyć pokrzywy?
Należy wysuszyć całe pokrzywy, rozkładając je cienką warstwą na czystym papierze lub ściereczce w ciepłym, suchym i przewiewnym miejscu, z dala od słońca. Na przykład pod zadaszeniem, w czystym, ciepłym pomieszczeniu gospodarczym z otwartymi oknami lub na strychu.
Surowiec jest gotowy do dalszego przetwarzania, gdy żyły łatwo pękają. Następnie załóż rękawiczki, oderwij liście i włóż je do papierowych lub płóciennych toreb. Przechowywać w suchym pomieszczeniu przez okres do 2 lat. Kłącza pokrzywy myje się i suszy na strychu, w innym ciepłym pomieszczeniu lub w suszarni w temperaturze 40-50°C. Rozkłada się je w jednej warstwie.
Jak stosować pokrzywę indyjską (forskolinę) ?
Suplement jest dostępny w różnych formach, takich jak herbatki, kapsułki, krople w płynie, proszek, który można dodawać do smoothie lub jogurtu, napary. Eksperci zalecają przyjmowanie 250 mg raz lub dwa razy dziennie na pusty żołądek. Forskolin najlepiej przyjmować przed śniadaniem i obiadem. Zaleca się unikanie przyjmowania suplementu pod koniec dnia, ponieważ może on pobudzać czujność, co może powodować problemy z zasypianiem. Przed zażyciem forskoliny należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli pacjent przyjmuje jakiekolwiek inne leki.
Skutki uboczne stosowania suplementu
Efekty uboczne forskoliny to kołatanie serca i niskie ciśnienie krwi. Podczas wdychania suplementu obserwowano kaszel, drżenia i niepokój. Skutki uboczne są jednak często minimalne. Kobiety w ciąży i karmiące piersią również nie powinny przyjmować tego suplementu. Obecnie nie ma opublikowanych istotnych informacji na temat wpływu forskoliny na zdrowie i samopoczucie kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Ponadto osoby cierpiące na choroby serca lub przyjmujące jakiekolwiek leki na choroby układu krążenia nie powinny przyjmować forskoliny, chyba że na receptę lekarza, ponieważ może ona wchodzić w interakcje z lekami na ciśnienie krwi, blokerami kanału wapniowego, azotanami i lekami przeciwzakrzepowymi.
Komentarze |0|