zweryfikowany

Olejek rycynowy na rzęsy – właściwości, działanie, efekty

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Rzęsy

Długie i mocne rzęsy to marzenie wielu kobiet. Nie bez przyczyny, ponieważ zadbane rzęsy dodają twarzy wiele uroku. Najszybszym sposobem na uzyskanie uwodzicielskiego spojrzenia jest zastosowanie sztucznych rzęs. Nie jest to jednak trwałe rozwiązanie i na dłuższą metę dość kłopotliwe. Najlepiej więc zadbać o nasze naturalne rzęsy. poszukując środka, który wzmocni rzęsy i sprawi, że będą pięknie się prezentowały, wiele osób stawia na olej rycynowy.

Czym jest olej rycynowy?

Olej rycynowy jest substancją, którą otrzymuje się z nasion rącznika pospolitego, podczas tłoczenia na zimno lub gotowania z wodą. To pozwala na pozbycie się z oleju rycynowego toksycznej rycyny. Po takiej obróbce, olej rycynowy jest już w pełni bezpieczny do stosowania przez człowieka. Olej rycynowy znany jest od tysięcy lat. Już w czasach starożytnych był ceniony za właściwości zdrowotne. Stosowany był także na włosy oraz skórę w celu poprawy ich wyglądu. Olej rycynowy jest składnikiem wielu lubianych kosmetyków. Ma również zastosowanie w medycynie.

Co zawiera olejek rycynowy?

Jednym ze składników oleju rycynowego jest mieszanina triglicerydów kwasu rycynolowego, olejowego, linolowego, palmitynowego i stearynowego. Zawiera on również niezbędne dla skóry i włosów nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 omega-9, minerały oraz białka. Możemy znaleźć w nim również cenne dla skóry i włosów witaminy, między innymi witaminę E.

Czy warto stosować olejek rycynowy na rzęsy?

Jak najbardziej warto. Olejek rycynowy pozytywnie wpływa na stymulację cebulek włosowych. Wzmacnia rzęsy na długości, a także zapewnia odpowiednie nawilżenie. Nieznacznie przyciemnia rzęsy, co sprawia, że spojrzenie zyskuje na tajemniczości, a także staje się bardziej wyraziste. Olej rycynowy, regularnie nakładany na rzęsy, zmniejsza także ich wypadanie. Olejek rycynowy, regularnie stosowany, sprawia, że rzęsy stają się grubsze i gęstsze. Co więcej, pozytywnie wpływa na na ich długość. Rzęsy, po zastosowaniu olejku rycynowego, stają się bardziej odporne na tarcie, na przykład podczas wykonywania wieczornego demakijażu. Olejek rycynowy posiada również właściwości antyseptyczne oraz antybakteryjne, dlatego może przyczynić się do zapobiegania stanów zapalnych oczu.

Skutki uboczne oraz przeciwwskazania do stosowania olejku rycynowego na rzęsy

Uważa się, w olejku rycynowego powinny unikać kobiety w ciąży, matki karmiące piersią oraz małe dzieci. W przypadku stosowania na skórę, na przykład powiek, powinny również uważać osoby ze skórą wrażliwą oraz ze skłonnością do alergii. Olej rycynowy może uczulać oraz podrażniać. Zastosowane olejku rycynowego na linię rzęs może powodować zaczerwienienie oczu, łzawienie, a nawet opuchliznę. Może wystąpić również uporczywe swędzenie u podstawy rzęs.

Jak stosować olej rycynowy na rzęsy?

Najlepiej jest stosować kurację codziennie wieczorem, ponieważ nałożenie oleju rycynowego na rzęsy rano może utrudniać wykonanie makijażu. Olej rycynowy najlepiej zastosować na rzęsy na noc, po uprzednim wykonaniu dokładnego demakijażu. Jest kilka sposobów na to, w jaki sposób można nakładać olej rycynowy na rzęsy. Olej rycynowy można na rzęsy nakładać, na przykład patyczkiem kosmetycznym, trzeba jednak uważać aby włókna z patyczka nie dostały się do oka. Można zastosować również mały pędzelek, lub nakładać olejek palcami. Najwygodniej jest jednak zastosować szczoteczkę do rozczesywania rzęs i brwi lub umytą szczoteczkę po tuszu do rzęs. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na szczoteczkę czy pędzelek, po wieczornym nałożeniu olejku rycynowego należy przyrząd dokładnie oczyścić wodą z mydłem. Bez zachowania odpowiedniej higieny, szczoteczka do nakładania olejku rycynowego może stać się siedliskiem bakterii. Powinniśmy nakładać minimalną ilość olejku rycynowego na rzęsy, uważając żeby olejek nie dostał się do oka. Tą samą szczoteczką można nałożyć również olejek na brwi. Musimy pamiętać, że w przypadku olejku rycynowego więcej niekoniecznie znaczy lepiej. Już minimalna ilość olejku może dać spektakularne efekty na rzęsach. Po wieczornym zastosowaniu olejku rycynowego, rano należy go zmyć całkowicie z twarzy, usuwając resztki olejku z powiek.

Kiedy widać efekty stosowania olejku rycynowego?

Kuracja olejkiem rycynowym na rzęsy, jak wszystkie naturalne kuracje, wymaga przede wszystkim czasu i cierpliwości. Przy regularnym stosowaniu olejku rycynowego na rzęsy, pierwsze efekty można zobaczyć już po dwóch tygodniach. Te efekty nie będą jednak tak spektakularne, jak przy dłuższym stosowaniu. Najlepsze efekty przynoszą kuracje miesięczne lub trzymiesięczne, w zależności od kondycji i stanu wyjściowego rzęs. Na to, jak szybko zauważymy efekty stosowania olejku rycynowego mają wpływ również czynniki takie jak dieta, stosowana pielęgnacja oraz makijaż lub jego brak. Jak można się tego spodziewać, najlepsze rezultaty przynosi połączenie stosowania olejku rycynowego wraz ze zdrową dietą. Chcąc zachować zdrowy wygląd rzęs powinniśmy unikać również nadmiernego pocierania powiek, na przykład podczas wykonywania demakijażu.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>