zweryfikowany

Olej z czarnuszki na pasożyty? Czy jest skuteczny?

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Pasożyty | Zdrowie

Pasożyty są problemem zdrowotnym, który dotyka nie tylko zwierzęta, ale również nas, ludzi. Bez względu czy mamy do czynienia z dzieckiem, czy z osobą dorosłą, zarażenie się pasożytem nie jest wcale trudne. Pasożyty w naszym organizmie wywołują wiele dolegliwości zdrowotnych, takich jak: bóle brzucha, wysypki, biegunka itd. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak dużym problemem są pasożyty. Bardzo często szukamy diagnozy u wielu specjalistów, a tak naprawdę odpowiedzią na występujące dolegliwości jest pasożyt w naszym organizmie.

Niechcianego „gościa” możemy usunąć na parę sposobów, w tym farmakologicznie. Jednak są metody, które dla organizmu są zdecydowanie łagodniejsze. Jednym z naturalnych lekarstw na pasożyty jest olej z czarnuszki. Czy olej z czarnuszki jest skuteczny? Jakie ma właściwości? Czym się kierować przy jego zakupie?

Czym jest czarnuszka?

Czarnuszka jest rośliną pochodzącą z Azji. Można ją również spotkać pod nazwą czarny kminek. Sam wygląd czarnuszki, nie jest w żaden sposób wyjątkowy. Łodyga mierząca od 10 do 40 cm, pierzastosieczne liście, duże i wielobarwne kwiaty. Jednak nie sama czarnuszka jest najważniejsza, ale jej nasiona, to one słyną z właściwości prozdrowotnych.

Na jakie pasożyty stosuje się olej z czarnuszki i czy jest on skuteczny?

Na pasożyty skuteczne są nasiona czarnuszki lub olej z jej nasion. Najczęściej olej z czarnuszki stosuje się, jeśli mamy do czynienia z tasiemcem lub owsikami.

Badania przeprowadzone w 2005 roku przez tureckich naukowców potwierdziły skuteczność działania oleju z czarnuszki. Jest on skuteczny w przypadku jaj pasożytów oraz dorosłych osobników. Również naukowcy z Egiptu zbadali olej z czarnuszki. Okazało się, że jest on znacznie skuteczniejszy niż olej z czosnku, który był zachwalany w kwestii zwalczania pasożytów od wielu lat.

Kiedy stosować olej z czarnuszki?

Olej z nasion czarnuszki, jest polecany jako skuteczny środek przeciwko pasożytom, jednak on sam ma również wiele innych właściwości prozdrowotnych. W nasionach czarnuszki występuje wiele składników odżywczych, witamin, minerałów oraz kwasów tłuszczowych. To wszystko sprawia, że nasiona czarnuszki lub olej z nich, bardzo dobrze wpływają na układ krążenia i układ pokarmowy. Na dodatek czarnuszka wzmacnia naszą odporność.

Oprócz tego czarnuszka ma działanie antynowotworowe, a jej spożywanie będzie miało pozytywne efekty dla osób narażonych na kamienie nerkowe. Również trądzik, grzybica, czy łuszczyca są chorobami, w których pomaga czarnuszka.

Jak stosować olej z czarnuszki?

Kuracja olejem z czarnuszki to jedno, ale drugą sprawą, jest takie jej przeprowadzenie, aby była skuteczna w leczeniu konkretnego schorzenia.

Jednym z polecanych sposobów jest zażycie całych nasion czarnuszki przed jedzeniem. Cały proces powinien wyglądać w taki sposób: łyżeczka nasion oraz popicie letnią wodą i dopiero wtedy przystępujemy do posiłku. Dla dzieci lub jeśli komuś smak nasion nie odpowiada, można wykorzystać miód, w którym topimy nasiona czarnuszki. W ten sposób dawkowanie powinna być znacznie przyjemniejsze.

Nasiona są jednym ze sposobów dawkowania czarnuszki, kolejnym sposobem jest podawania oleju z nasion tej rośliny. Co bardzo ważne, olej musi być świeży i jak najlepszej jakości. Warto przechowywać go w ciemnej butelce, sam olej zaś powinien być zużyty najpóźniej do 3 miesięcy po otwarciu. Osoby dorosłe powinny przyjmować olej z czarnuszki w ilości 1 łyżeczki dziennie, i tak jak w przypadku nasion, powinno się zażywać go na czczo. Warto pamiętać, że sam olej można podawać dzieciom już po skończonym 12 miesiącu życia. Aby poprawić jego smak, tak jak w przypadku nasion, można wspomóc się miodem.

Wszystkie sposoby kuracji dotyczyły „gości” wewnętrznych, jednak olej z czarnuszki warto stosować również przy występowaniu pasożytów skóry lub włosów. Kuracja wygląda wtedy jednak zupełnie inaczej. Zmielona nasiona, należy wymieszać z octem jabłkowym, a następnie przecedzić. To, co pozostało, zostawiamy do wyschnięcia. Tak powstałą pastę nakładamy na miejsce występowania problemów i zostawimy na ok. 4 godziny. Po tym czasie spłukujemy wodą.

Na co zwrócić uwagę szukając dobrej jakości oleju z czarnuszki?

Olej z czarnuszki, aby był skuteczny, musi spełnić kilka warunków, najlepiej, jeśli:

– jest niefiltrowany,

– jest nierafinowany,

– jest nieoczyszczony,

– jest tłoczony na zimno.

Butelka, w której zakupimy taki olej, powinna być ciemna, co pozwoli uchronić jej zawartość przed promieniami słonecznymi.

Ile kosztuje olej z czarnuszki?

Olej z czarnuszki bez problemu powinno udać się, zakupić w aptece lub sklepach zielarskich. Cena 250 mililitrowej butelki to ok. 40-50 zł. Co ważne taka butelka oleju powinna wystarczyć na parę kuracji. Olej z czarnuszki sprzedawany jest również w butelkach o większej pojemności i adekwatnie wyższej cenie.

Właściwości antypasożytnicze oleju z czarnuszki są znane od dawna, a badania tylko to potwierdzają. Olej z czarnuszki jest lekiem naturalnym, który jest zdecydowanie zdrowszy dla naszego organizmu niż wszystkie farmakologiczno-chemiczne rozwiązania.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>