zweryfikowany

Odchudzanie – Największe Fakty i Mity

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Odchudzanie

Podczas wyszukiwania w internecie informacji o odchudzaniu można natknąć się na wiele zróżnicowanych informacji. Niestety tylko część z nich jest prawdziwa, większość to mity, które mogą zniszczyć zdrowie. Przed rozpoczęciem diety warto upewnić się, które informacje dotyczące odchudzania są prawdziwe.

Głodówki sprzyjają odchudzaniu – MIT

Jest to oczywiście mit, z którym należy się raz na zawsze rozprawić. Mocne ograniczenie lub zaprzestanie jedzenia to nie tylko zredukowanie dostarczanych kalorii, ale także utrata składników odżywczych. Taka dieta skutkuje wyniszczeniem organizmu, napadami objadania się, a także efektem jojo. Niestety często po szybkiej utracie kilku kilogramów wracamy do starych nawyków żywieniowych, a organizm nauczony nagłą “przerwą w dostawie”, zacznie odkładać tkankę tłuszczową na zapas.

Dlatego warto jeszcze raz zaznaczyć, że głodówki to najgorszy mit dotyczący odchudzania!

Picie dużej ilości wody sprzyja odchudzaniu – FAKT

Człowiek nie może przeżyć bez wody. Jej spożycie powinno być zależne od wielu czynników, takich jak aktywność fizyczna lub temperatura otoczenia, jednak dorosły człowiek powinien wypijać około 1,5 litra wody dziennie. Jeżeli chce się zgubić zbędne kilogramy, warto zwiększyć jej ilość do około 3 litrów. Odpowiednie nawodnienie przyśpiesza metabolizm i pozwala zniwelować łaknienie. Dodatkowo woda nie zawiera żadnych kalorii!

Nie można pić wody gazowanej podczas odchudzania – MIT

Zdecydowanie jest to mit. Woda gazowana jest tak samo skuteczna w nawadnianiu i również nie posiada kalorii. Podczas odchudzania nie ma znaczenia jaką pije się wodę, ważne, żeby nie była to “woda smakowa”, która ma w sobie bardzo dużą ilość cukru i jest kaloryczna. Poza nią można sięgać po wodę mineralną gazowaną, niegazowaną, jak i zwykłą wodę filtrowaną z kranu.

Jeżeli nie będę jeść kolacji, to schudnę – MIT

Tak samo, jak w kwestii głodówek, jest to bardzo niezdrowy mit. Ludzki organizm potrzebuje regularnych dostaw energii, a kolacja odpowiada za około 25% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Ostatni posiłek powinien być lekki i nie zawierać zbyt dużej ilości węglowodanów, które trudniej będzie spalić wieczorem. Brak wieczornego posiłku utrudnia zasypianie i sprzyja porannym napadom objadania się.

Ćwiczenia sprzyjają odchudzaniu – FAKT

Ćwiczenia i zdrowa dieta powinny iść ze sobą w parze. Aktywność fizyczna jest czynnikiem przyspieszającym spalanie tkanki tłuszczowej. Należy jednak pamiętać, że bez odpowiedniej trudno cokolwiek zdziałać. Mimo wszystko ćwiczyć warto zawsze, jeżeli pozwala na to zdrowie. Regularne ćwiczenia poprawiają samopoczucie i przyśpieszają metabolizm.

Podczas odchudzania nie można jeść słodyczy – MIT

Zrównoważona dieta, to taka, która zawiera wszystkiego po trochu. Ze słodyczami nie należy oczywiście przesadzać, jednak kompletna rezygnacja z nich może zakończyć się napadami głodu. Faktem jest, że słodycze należy ograniczyć i wybierać mniej kaloryczne, zdrowsze wersje swoich ulubionych słodkości. Nie można się jednak zmuszać do całkowitej rezygnacji z przyjemności.

Warto podczas diety zrezygnować z alkoholu – FAKT

Alkohol i dieta, to dla wielu osób zastanawiająca kwestia. Rezygnacja z alkoholu sprzyja odchudzaniu z dwóch powodów. Po pierwsze, większość alkoholi jest wysokokaloryczna, na przykład  jedno piwo posiada około 200/300 kalorii. Wypicie jednego piwa nie wpłynie bardzo negatywnie na proces odchudzania, jednak rzadko kiedy kończy się na jednym…

Drugim aspektem jest fakt, że przy alkoholu często sięga się po niezdrowe i kaloryczne przekąski, których trudno sobie odmówić. Dodatkowo alkohol pobudza przekaźniki w mózgu, które odpowiadają za uczucie głodu. Nawet jeżeli fizycznie nie powinniśmy być głodni. Często kończy się to spożywaniem niezdrowego i bardzo kalorycznego jedzenia.

Na diecie powinno się jeść tylko produkty “light” – MIT

Niestety produkty z oznaczeniem “light” często posiadają praktycznie taką samą ilość kalorii jak produkty standardowe. Dodatkowo niektóre firmy oznaczają jako “light” produkty, które mają delikatnie obniżoną zawartość tłuszczu lub sodu, względem normalnych produktów. Tym sposobem producenci podbijają cenę produktów z tym oznaczeniem. Zamiast przepłacać za produkty “dietetyczne”, lepiej zaoszczędzić trochę kalorii na innych rzeczach.

Faktem jest, że istnieją produkty o obniżonej ilości kalorii, które się sprawdzą podczas diety. Również, jeżeli ma się ochotę na słodki napój, lepiej wybrać taki, który nie zawiera cukru. Warto jednak nie zwariować z myśleniem, że na diecie można jeść tylko rzeczy “light”.

Podsumowanie

Odchudzanie to dla wielu trudny proces rezygnacji z ulubionego jedzenia i  zmiana nawyków żywieniowych. Ważne, jednak aby podejść do tego procesu rozsądnie, prowadzając krok po kroku zdrowe nawyki żywieniowe, ćwicząc i odpowiednio się nawadniając. Sukcesem odchudzania powinno stać się nie tylko zrzucenie zbędnych kilogramów, ale także zmienianie swoich nawyków i życia na lepsze. Powodzenia!

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>