zweryfikowany

Nootropy – czym są i jak z nich bezpiecznie korzystać?

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Zdrowie

Nootropy to substancje, które obecnie zyskują na popularności.

Rozdzielić można je na suplementy i leki, przepisywane wyłącznie na receptę.

W tym wypadku różnią się w działaniu: nootropy jako leki stosowane są w różnego rodzaju schorzeniach m.in. leczeniu ADHD, czy chorobie Parkinsona, natomiast suplementy dostępne są bez recepty i wykorzystuje się je do poprawy pamięci, czy koncentracji.

Ich działanie jest słabsze, niż w przypadku leków.

Inteligentne suplementy

Obecnie wiele osób ma problemy z koncentracją.

Niewłaściwa dieta, stres i szybkie tempo życia sprawiają, że pojawiają się problemy ze skupieniem, brak energii i ogólny spadek samopoczucia.

Na rynku pojawia się więc wiele suplementów, które mają pomagać w koncentracji.

Poleca się je studentom, czy pracownikom umysłowym, jednak wiele z nich nie daje satysfakcjonujących skutków.

Przełomem w tej kwestii są nootropy, czyli grupa suplementów, które poprawiają funkcje poznawcze, a co za tym idzie, dają mnóstwo korzyści.

Suplementy z grupy nootropowej to takie, które poprawiają funkcje poznawcze, zapewniają energię organizmowi i są przy tym nietoksyczne.

To środki, które nie tylko wspomagają koncentrację i motorykę ciała, ale również procesy logiczne i myślowe naszego mózgu.

Nootropy poprawiają jakość snu, więc jest to szczególnie warty zaznaczenia element, gdyż wiąże się z redukcją stresu i obniżeniem poziomu kortyzolu, który go wywołuje. Suplementy nootropowe poprawiają również pamięć, co daje im bardzo szerokie pole zastosowań.

Inne pozytywne skutki i efekty, wynikające z przyjmowania nootropów to:

  • efekt antyoksydacyjny, zapobiegający się starzeniu komórek;
  • poprawa mózgowego przepływu krwi;
  • poprawa funkcji poznawczych u osób, cierpiących na zaburzenia otępienne;
  • polepszenie funkcjonowania intelektualnego;
  • zwiększenie stabilności błon komórek nerwowych.

Nootropy w środowisku akademickim

Suplementy nootropowe zyskały dużą popularność w świecie studentów, którzy potrzebowali stymulacji organizmu i środka, który pobudzi ich koncentrację, motywację i pamięć podczas nauki.

Pomagały one w przystawajaniu materiałów i pozwalały dłużej się skupić. Również gracze i pracownicy umysłowi „upodobali” sobie ten suplement.

Warto jednak dodać, że aby osiągnąć rezultat, należy przyjmować leki jakiś czas – kilka tygodni lub miesięcy.

Jednorazowe skorzystanie z nootropiny wywoła raczej efekt placebo, niż rzeczywiście odmieni funkcjonowanie studenta, przygotowującego się do egzaminu.

Nootropy – kontrowersje

Używanie suplementów i leków z grupy nootropowej wiąże się jednak z pewnymi dyskusjami w kręgu psychiatrycznym i psychologicznym.

Mają być one stosowane jako wsparcie w leczeniu choroby Parkinsona, ADHD, depresji, udarów, czy przy chorobie Huntingtona, jednak jest to wciąż niezbadany do końca środek, więc wielu naukowców podważa jego skuteczność.

Kontrowersję budzi także używanie leków i suplementów nootropowych przez osoby zdrowe. Nootropy są zalecane raczej osobom narażonym na przewlekły stres, bezsenność, problemy z koncentracją i wysiłek umysłowy i aby brać je bezpiecznie, powinno się najpierw konsultować swój stan z lekarzem.

Drugą kwestią kontrowersyjną jest sam zakres leków, które wliczają się do tej kategorii. Według twórcy nootropów, miały być one w swojej definicji nietoksyczne. Obecnie działanie nootropowe przypisuje się zarówno naturalnym, jak i tworzonym substancjom takim jak: kofeina, żeń-szeń, teanina, miłorząb dwuklapowy, lecytyna, nicergolina, pochodne amfetaminy, winpocetyna, czy inhibitorom cholinoesterazy. Przez niektórych uznawane są za nootropy, inni badacze nie przychylają się ku temu, ze względu na chociażby skutki uboczne, które może powodować kofeina (przypominamy, że w swym założeniu nootropy miały wywoływać pozytywny wpływ na organizm). Można więc przyjąć, że grupa nootropów ulega intensywnym zmianom, a jako iż jest to stosunkowo nowy środek (odkryty w latach 70-tych), wciąż prowadzone są nad nim badania.

Przeciwwskazania

Jak każdy lek, nootropy mają szereg zaleceń, związanych z przeciwwskazaniami.

Po ten środek nie powinny sięgać osoby z niewydolnością nerek oraz po przeżyciu epizodu krwawienia wewnątrzczaszkowego.

Warto dodać, że niektóre środki z grupy nootropów mogą upośledzać zdolność do prowadzenia pojazdów i zwiększać ryzyko zaśnięcia, więc kierowcy również muszą być ostrożni, przyjmując nootropy.

W związku z tym, należy każdorazowo konsultować z lekarzem chęć sięgnięcia po nootropy i z dużą rozwagą podchodzić do ich zażywania, jeśli nie ma takiej konieczności.

Podsumowując, z pewnością osoby narażone na stres, problemy z koncentracją i chroniczną bezsenność skorzystają z działania suplementów nootropowych. Podobnie będzie w przypadku osób, które zażywają nootropy na receptę, lecząc chorobę Alzhaimera, Parkinsona, czy ADHD. Nootropy to środek, który będzie zyskiwał na popularności, dlatego należy pamiętać, by zawsze z rozwagą podchodzić do zakupu tego typu substancji, bo w przypadku osób zdrowych, nie jest konieczne, by wspomagać się dodatkowymi suplementami, czy lekami.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>