zweryfikowany

Najpopularniejsze słodziki naturalne – jakie są ich właściwości i który wybrać?

Autor: Grzegorz Morawski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Odchudzanie

Rezygnacja z białego cukru to często najtrudniejsze wyzwanie, z jakim mierzą się osoby przechodzące na dietę odchudzającą. Alternatywą pozostają słodziki, które zawierają o wiele mniej kalorii, a dają praktycznie taki sam smak napojom lub wypiekom. Jakie słodziki warto kupować, i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Stewia – naturalna słodycz bez kalorii!

Pierwszą propozycją zamiennika cukru białego jest bardzo popularna stewia, która paradoksalnie mając pochodzenie roślinne, może być znacznie słodsza od cukru. Stewia polecana jest przede wszystkim osobom przechodzącym na dietę odchudzającą, ponieważ jako naturalnie pozyskiwany produkt jest o wiele zdrowszy, i łatwiej przetwarzany przez organizm. Stewia dodatkowo wykazuje liczne właściwości prozdrowotne, działa przeciwzapalnie i hipoglikemizujące. W skład stewii, a dokładnie substancji słodzącej którą możemy wykorzystywać, wchodzą liczne składniki mineralne oraz witaminy, np. magnez, sód, wapń, potas czy fosfor. Co dodatkowo przemawia na korzyść stewii jest fakt, iż jest całkowicie bezkaloryczna. Wielokrotnie przeprowadzane badania na całym świecie dowodzą, że stewia obniża poziom cukru we krwi, a także posiada niski indeks glikemiczny, dlatego też polecana jest w szczególności dla diabetyków. Dzięki rosnącej popularności tego naturalnego słodzika, można go kupić w większości sklepów spożywczych, zarówno w postaci kryształków, pudru czy tabletek, dzięki czemu całkowicie zastąpić może biały cukier np. w wypiekach czy innych daniach. Mimo wielu zalet stewii, jest to wciąż produkt który nie powinien być spożywany w nadmiarze. Zaleca się, aby nie przekraczać dziennej dawki 4 mg stewii na 1 kg masy ciała.

Ksylitol – słodzik pochodzenia drzewnego

Kolejnym, również naturalnym słodzikiem jaki warto wdrożyć do swojej diety w postaci zamiennika białego cukru jest ksylitol, mniej popularna, jednak wciąż warta rozważenia propozycja. Ta bezcukrowa substancja z wyglądu i smaku mocno przypomina cukier, jednak jak pokazują badania, może mieć nawet o 40 % mniej kalorii. Dla porównania, biały cukier zawiera 4 kalorie na 1 gram, ksylitol natomiast już tylko 2,4 kalorii na gram. Podobnie jak stewia, ksylitol ma niski indeks glikemiczny, oraz nie podnosi poziomu cukru we krwi. Ksylitol to w rzeczywistości cukier brzozowy, zatem również ma całkowicie naturalne pochodzenie. Klasyfikowany jest jako alkohol cukrowy, czyli organiczny związek cukrowy, nie ma jednak powodu do obaw – tego rodzaju alkohol nie powoduje stanu nietrzeźwości, zatem jest całkowicie bezpieczny zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Ksylitol pozyskiwany jest głównie z drzewa brzozy bądź kukurydzy, a także w niewielkich ilościach można znaleźć go w warzywach i owocach. Ksylitol to doskonała alternatywa dla diabetyków oraz osób odchudzających się, ponieważ stanowi bezpieczny i smaczny zamiennik białego cukru, jednocześnie będąc znacznie zdrowszy dla organizmu. Ostateczna forma ksylitolu którą możemy kupić w sklepach to najczęściej tabletki lub drobinki przypominające do złudzenia biały cukier. Z powodzeniem można wykorzystywać go zarówno przy codziennej herbacie, jak również w wypiekach – daje taki smak, jednak znacznie zmniejsza kaloryczność przyrządzanych posiłków z jego użyciem.

Erytrol

Erytrol uznawany jest za jedną z najbezpieczniejszych, i zarazem najzdrowszych zamienników białego cukru jakie dostępne są na obecnym rynku. Można znaleźć go również pod bardziej oficjalną nazwą, czyli erytrytol. Erytrol ma bardzo wiele wspólnego z ksylitolem, obie te substancje bowiem należą do tej samej grupy związków, czyli alkoholi wielowodorotlenowych. Erytrytol nie ma zapachu, występuje głównie w postaci przezroczystych kryształków, a poziom jego słodkości w smaku porównywalny jest mniej więcej do 60-70 % słodkości białego cukru. To, co jednak wyróżnia tę substancję jest przede wszystkim fakt, że występuje on naturalnie w naszym organizmie. Dodatkowo znaleźć go można również w niektórych grzybach, owocach czy produktach fermentowanych. Pozyskiwany jest jednak głównie w sposób chemiczny, ponieważ zbyt niska jego zawartość w powyżej opisanych produktach powodowałaby duży problem w produkcji i dystrybucji na dużą skalę. Podobnie jak stewia czy ksylitol, erytrol zalecany jest osobom chorującym na cukrzycę, nadciśnienie czy miażdżycę, jak również osobom na diecie redukcyjnej. Jedyną kwestią jaką warto mieć na uwadze przy stosowaniu erytrolu jest to, by spożywać go w granicach zalecanych dawek, ponieważ nadmiar spożywania może prowadzić do wystąpienia biegunki. Przyjmuje się, że ilość 0,5-1 g erytrolu na każdy 1 kg masy ciała na dzień nie wywołuje biegunek, i jest bezpieczną ilością do spożycia w ciągu dnia.

Tagatoza

Tagatoza, mimo swojej małej popularności w porównaniu z np. stewią czy ksylitolem, jest również ciekawą propozycją zamiennika cukru białego. Jest to cukier prosty, a swoją budową przypomina fruktozę. Posiada również niski indeks glikemiczny, dlatego nie powoduje podnoszenia się poziomu insuliny we krwi, i zalecana jest głównie osobom chorym na cukrzycę i odchudzającym się. Co ciekawe, tagatoza posiada wiele prozdrowotnych właściwości, ma pozytywny wpływ na cały układ trawienny, nie powoduje zatem niestrawności, wzdęć czy biegunek tak jak może to zrobić nadmiar cukru białego, dodatkowo przyjmuje rolę probiotyku, odżywiając drogocenną mikroflorę jelitową, a także może wspomagać leczenie anemii czy hemofilii. Tagatoza mimo swojego słodkiego smaku, jest dość nisko kaloryczna -w 100 g znajduje się ok. 175 kcal. Najbardziej polecana jest do codziennego spożycia jej oczyszczona forma, niezmieszaną z innymi substancjami słodzącymi. Kupić można ją w postaci tabletek, pudru czy kryształów, zupełnie jak cukier biały. Tagatoza jest doskonałym dodatkiem do codziennych dań, wypieków, a także świetnie podbija owocowe smaki. Jest całkowicie bezpieczną alternatywą cukru białego zarówno dla dorosłych jak i dzieci – nie powoduje próchnicy, dlatego można stosować ją zupełnie bez obaw.

Miód naturalny – naturalny i słodki antybiotyk!

Ostatnią propozycją zamiennika cukru białego jest oczywiście miód naturalny, który jest nie tylko smaczny i słodki, ale również pełni funkcję naturalnego antybiotyku. Przy stosowaniu tego słodzika należy jednak pamiętać, że w temperaturach wyższych niż 60 stopni może on tracić swojej prozdrowotne właściwości. Można stosować go zarówno w napojach jak i niektórych wypiekach. W naturalnym miodzie znajdziemy mnóstwo witamin i korzystnych składników, m.in. węglowodany, kwasy organiczne, a także witaminy A, B1, B2, B6, B12, czy witaminę C, to właśnie dlatego polecany jest do spożycia przy przeziębieniach czy sezonowych grypach. Minusem miodu naturalnego w codziennym wykorzystaniu jest niewątpliwie jego cena – syntetyczne i tańsze zamienniki niestety nie są tak korzystne dla organizmu, a znalezienie naturalnego miodu w sklepach może być nieco utrudnione. Z miodem naturalnym warto jednak uważać, ponieważ jego kaloryczność jest nieco wyższa niż w przypadku stewii czy ksylitolu. Zalecaną dawką dzienną dla osoby dorosłej jest ok. 40-100 g miodu, który przelicza się również jako 1 g na 1 kg masy ciała.

Który naturalny słodzik jest najlepszy?

Wszystkie powyżej opisane słodziki są o wiele zdrowsze i korzystniejsze dla organizmu człowieka, szczególnie jeżeli boryka się z chorobami powiązanymi z cukrem, np. cukrzyca, miażdżyca czy otyłość. Niemniej jednak należy pamiętać, że każdy słodzik w nadmiarze może szkodzić, nawet jeżeli ma zerowy indeks glikemiczny. Przed ostatecznym wyborem warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeżeli cierpimy na jedną z wyżej wymienionych chorób. Zbilansowana dieta jest podstawą do utrzymania zdrowej wagi i dobrego samopoczucia, dlatego naturalne słodziki również powinny być spożywane w określonych dawkach. Zamienniki cukru białego pozwalają zachować słodki smak w wielu potrawach bez obawy o nadwyżkę kaloryczną i nadmierną ilość spożywanych cukrów, które niestety są bardzo szkodliwe dla organizmu.

 

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>