zweryfikowany

Moringa – Właściwości, Zastosowanie, Liście i Tabletki Opinie

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Zdrowie

1. Moringa oleifera i jej prozdrowotne właściwości. 

Obecnie istnienie większości dostępnych dzisiaj środków prozdrowotnych, a także wiele lekarstw, znamy dzięki temu, że przed wiekami odkryli je nasi przodkowie.

Już od setek lat natura pozwala nam oraz daje możliwość, abyśmy mogli pozyskiwać medykamenty właśnie z roślin. Rośliny są zaliczane do najmniej przetworzonej, a zarazem często najskuteczniejszej formy leczenia wielu schorzeń i chorób. Wykorzystuje się w tym celu głównie korę, liście lub korzenie, ale istnieje opcja wykorzystywania także innych elementów budowy drzewa, których przed laty jeszcze nie znano.

Co ważne, jak powszechnie wiadomo, aspekty takie jak przeprowadzanie licznych badań, jak i obróbka chemiczna, spowodowały zwiększenie pozytywnych efektów ziołolecznictwa. Do najskuteczniejszych ziołowych specyfików jest używana w rozmaitej formie  Moringa oleifera.

      Ta wyjątkowa roślina znana jest już od starożytności. Posiada ona nieocenione właściwości lecznicze, dzięki którym zdobyła popularność w wielu krajach na całym świecie,głównie ze względu na swój ogromny potencjał leczniczo-odżywczy.

Moringa oleifera, zwana także Moringą olejodalną, posiada również inną nazwę, czyli drzewo chrzanowe. Nazwa ta ma swoje źródło w korzeniach drzewa; podczas ich skosztowania można wyczuć smak podobny do chrzanu.

Poza tym należy zaznaczyć, że z powodu swojej oryginalnej budowy, roślina jest wysoko odporna na suszę. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że istnieje 14 odmian drzewa chrzanowego, jednak najlepiej znana jest właśnie omawiana tutaj Moringa oleifera.

Pierwotnym miejscem, gdzie występuje Moringa, okazują się być północne Indie. Do dnia dzisiejszego jednak udało jej się rozprzestrzenić również w całej Azji, Ameryce Południowej oraz Afryce. Moringa olejodalną, poprzez swoje niezliczonym medycznym zaletom, nosi też nazwę cudownego drzewa. Spowodowane jest to faktem, że praktycznie każdy z jego elementów posiada właściwości lecznicze.

Przykładem mogą być tutaj sproszkowane liście tej rośliny. Mają one zastosowanie w walce z niedożywieniem i złym odżywianiem. Bierze się to stąd, że w liściach drzewa Moringa zawarte są niezwykle ważne dla organizmu człowieka kwasy tłuszczowe, aminokwasy, a także składniki mineralne z witaminami.

Moringa występuje w naturze w okolicach Himalajów. Osiąga przy tym robiące wrażenie rozmiary około 10 metrów wysokości. Posiada sporą ilość pęczków małych i owalnych liści, a także kwiatów w kremowym kolorze. Po raz pierwszy zastosowano ją już około 3 tysiące lat temu.

2. Drzewo Moringa – zawartość.

       Drzewo chrzanowe posiada w swojej zawartości naprawdę imponujące ilości różnorodnych leczniczych substancji. Jego liście w sproszkowanej  postaci dostarczają naszemu organizmowi dużą dawkę aminokwasów, przeciwutleniaczy oraz związków przeciwzapalnych. Białko, które także stanowi składnik liści w proszku, ma bardzo wysoką jakość, gdyż jest świetnie przyswajalne i dodatkowo posiada błonnik pokarmowy.

100 gramów suchych liści Moringi oleifera to :

– 10 razy więcej witaminy A, niż marchewka.,

– 12 razy więcej witaminy C, niż pomarańcza,

– 17 razy więcej białka, niż wszelakie mleko,

– 15 razy więcej potasu, niż w bananach,

– 25 krotnie więcej żelaza od szpinaku,

– 900% większą ilość białka, niż w jogurcie.

Nie tylko liście Moringi mają szerokie spektrum zastosowania. Również nasiona z Moringi wykorzystuje się jako składnik prozdrowotny. Nasiona te podczas odpowiedniej obróbki potrafią wytworzyć olej. Głównym jego składnikiem okazuje się być kwas oleinowy. Jego cechą charakterystyczną jest niska wartość liczby jodowej i liczby kwasowej. W praktyce oznacza to, że ma on więcej wartości, niż tradycyjny olej.

Liczba jodowa pokazuje, czy tłuszcz ten ma predyspozycje do jełczenia i utleniania. Natomiast kwasy tłuszczowe wskazują, jak przedstawia się zawartość wolnych kwasów, podczas ich powstawania gdy odbywa się proces degradacji trójglicerydów. Olej Moringa okazuje się mieć lepsze wartości odżywcze, niż oliwa z oliwek.

3. Właściwości  Moringi oleifera.

        Jak się okazuje, wszystkie składniki pochodzące z drzewa Moringa zapewniały lekarstwo dla ponad 300 chorób.

Moringa olejodajna przez wiele lat znalazła zastosowanie w walce z :

– astmą,

– padaczką,

– czerwonką bakteryjną,

–  zawrotami głowy

–  jadem skorpiona i pająka.

W dzisiejszych czasach odbyły się liczne badania, potwierdzające wyżej opisane właściwości. Co więcej, stwierdzono, że Moringa posiada w swoim składzie także antyoksydanta o nazwie zeatyna. Ułatwia on przyswajalność witamin oraz minerałów. Ponadto, wiadomo że z liści Moringi istnieje możliwość stworzenia preparatów, pomagających w leczeniu gorączki, kataru, anemii, a także chorób górnych dróg oddechowych.

Co chodzi o górny układ oddechowy, właściwości prozdrowotne pochodzące z liści Moringi mają swoje źródło w związku o nazwie salwesterol. Ma on działanie bardzo podobne do naturalnego antybiotyku. Pomijając zastosowanie medyczne, roślina ta ma również zastosowanie kulinarne. Jej liście z powodzeniem mogą się nadawać do sałatek. Z nasion natomiast można przygotować potrawę w podobny sposób, jak przyrządza się groszek.

W kuchni indyjskiej stosuje się też młode strąki drzewa Moringa do jedzenia na surowo niczym warzywa, będące zbliżone smakiem do szparagów.

Kolejną gałęzią, w której ma miejsce używanie rośliny Moringa, jest kosmetyka. Olejek z Moringi (Moringa Oleifera) jest pełnym wartości dodatkiem do balsamów i kremów. Ma on wyraźne predyspozycje do długotrwałego utrzymywania się zapachów. Poza tym zawdzięczamy tej roślinie nawilżenie, wygładzenie i pielęgnację naskórka.

Poza tym nasiona Moringi po ich zmiażdżeniu mają świetne zastosowanie jako sposób na doprowadzenie do czystości zanieczyszczonej wody. Polega to na tym, że białka zawarte w nasionach Moringi mają ładunek dodatni, co powoduje z kolei przyciąganie przez nie bakterie posiadające ujemny ładunek. Wspólne połączenie obu ładunków powoduje w rezultacie oczyszczanie wody. Zostaje usunięte wówczas nawet do 90 % szkodliwych substancji.

Warto także zaznaczyć, że Moringa nie bez znaczenia pozostaje również w aspekcie życia codziennego. Można z niej przyrządzać na przykład barwniki oraz pasze dla zwierząt. W Nigerii ma też zastosowanie higieniczne. Jeśli chodzi o kulturystykę, udowodniono w oparciu badań na zwierzętach, że Moringa może wykazywać predyspozycje tak jak i do rozpadu tłuszczu, jak i jego zwiększenia. Jednak nie wiadomo jeszcze, czy ten efekt miałby mieć pozytywne zastosowanie również u ludzi.

Być może wzięło się to z tego powodu, że badania, które dotychczas przeprowadzono na ludziach, miały swoje oparcie nie tylko o sam preparat Moringi, lecz także i o inne suplementy. Dlatego też, pomimo tego że u badanych doszło co spadku masy ciała i zmniejszenia ości złdgo cholesterolu, nie wiadomo, czy czysta Moringa w taki sam zadowolający sposób zadziałałaby u osób, które się odchudzają.

4.Cena Moringi oleifera oraz źródła, gdzie można dokonać jej zakupu. 

  Jeśli chodzi o dostępność Moringi, można zakupić ją zarówno w postaci sproszkonachych liści lub świeżych. Inną jej formą okazują się być tabletki. Niestety, mogą mieć one w sobie różnego rodzaju wypełniacze, dlatego cenną rzeczą powinno okazać się zwrócenie wcześniej uwagi na ich skład przed zakupem. Także cena Moringi w postaci tabletek jest dosyć droga – waha się od 19 do nawet 100 złotych. Jest ona zależna od wartości białka oraz producenta danych tabletek.

Jak łatwo można się w związku z tym domyślić, liście Moringi są dużo lepszym wyborem od tabletek. Zwłaszcza te w formie sproszkowanej – mają one naprawdę najszerszy obszar zastosowania. Poza tym można je dodać do prawie każdego posiłku. Proszek, który powstaje z omawianej tutaj rośliny, ma istotną przewagę nad innymi jej formami. Otóż ma on zdolność przechowywania swoich wartości nawet do kilku miesięcy, poza tym jego cena jest dość niska. Wynosi ona w przybliżeniu 15 złotych za jej 150 gramów.

Jednak pomimo tego, w jakiej formie wybierzemy Moringę, należy dowiedzieć się, z jakiego kraju pochodzi produkt, który chcemy zakupić. Przyda się też pozyskanie wiedzy na temat, w jaki sposób hodowana była wybrana przez nas roślina. Te z produktów, które mają swoje pochodzenie na ekologicznych plantacjach, z pewnością będą korzystniejsze oraz bezpieczniejsze cła naszego zdrowia. Co więcej, bardziej wartościowe rodzaje suplementu mogą pksiadać certyfikat – potwierdzi on na pewno ich dobrą jakość.

5. Moringa i sposób jej stosowania. 

Należy wiedzieć, że liście Moringi oleifera w formie wysuszonej mają stosunkowo silne działanie, a także właściwości. Dlatego też, mając to na uwadze, powinno się zaczynać jej stosowanie stopniowo i powoli. Suplementację zaczynamy od jak najmniejszych dawek rośliny, potem zaś w wolnym tempie zwiększać jej przyjmowanie. Jednakże trzeba koniecznie pamiętać, że zupełnie inaczej wygląda sprawa stosowania Moringi przez osoby obarczone poważnymi chorobami. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem może się okazać wcześśniejsza wizyta u lekarza.

Olej z Moringi idealnie sprawdzi się u osób, które pragną  mieć piękne i zdrowe włosy. Ma on w swojej wartości niebagatelną ilość cennego kwasu oleinowego. Pozostawia on wspaniałe rezultaty u ludzi posiadających przesuszoną oraz wrażliwą skórę. Olejek ten wykazuje skuteczne działanie łagodzące, nawilżające, a także odżywcze. Cena tego składnika to zwykle od 78 złotych za 30 gram.

Majac na uwadze używanie Moringi w celach kturystycznych i prozdrowotnych, można zastosować wartościowy napar z jej liści. Składa się on z ilości 1-1,5 łyżeczki liści rośliny na szklankę wody. Następnie należy zalać napar wrzątkiem, po czym zaparzać przez około 5 – 10 minut. Powinno się przy tym koniecznie pamiętać, że Moringa nie jest polecana do używania przez kobiety w ciąży; może niestety spowodować skurcze macicy u ciężarnej, a nawet poronienie.

Podsumowując, roślina jaką jest Moringa oleifera stanowi wspaniały leczniczy produkt. Poza tym wykazuje niezwykłe zastosowanie w kosmetyce, kuchni i życiu codziennym. Wiele osób chwali ją za pozytywne działanie na wygląd, a co najważniejsze, również na ogólną kondycję organizmu. Poza tym korzystnie wpływa na przemianę materii, skutecznie zwalcza zmęczenie oraz tkankę tłuszczową u osób, które stosują ten preparat. Jeśli tylko nie ma przeciwskazań do jej stosowania, z pewnością warto rozpocząć jej suplementację.

Faq :

 Na co działa Moringa oleifera?

Na co stosować Moringa?

Czy Moringa jest zdrowa?

Czy Moringa podnosi ciśnienie?

 

 

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>