zweryfikowany

Łysienie androgenowe – co warto wiedzieć?

Autor: Józef Barcik zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Włosy

Łysienie androgenowe to bardzo uciążliwy problem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i przedstawicielek płci pięknej. Niestety, potrafi ono skutecznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Zdecydowana większość z nas pragnie mieć przecież bujne i zdrowe włosy. Przerzedzone kosmyki mogą sprawiać, że będziemy czuć się mniej atrakcyjni i niepewni siebie. Dobrze byłoby zatem zdawać sobie sprawę z tego, jakie są najpowszechniejsze przyczyny łysienia androgenowego. Warto byłoby też mieć świadomość tego, jakie są jego objawy, zwłaszcza na samym początku. Dzięki temu, w porę będzie można wychwycić problem, co daje szansę na skuteczniejszą walkę z nim. Wreszcie, należałoby również zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób diagnozuje się łysienie androgenowe i jakimi metodami można je leczyć.

Łysienie androgenowe – przyczyny

Przyczyny łysienia androgenowego są dosyć złożone i należy mieć tego świadomość. Uważa się jednak, że największą rolę w powstawaniu tego typu łysienia odgrywa nadwrażliwość na DHT. Czym jest DHT? To nic innego jak pochodna testosteronu, która wyjątkowo niekorzystnie wpływa na stan mieszków włosowych. W miarę upływu czasu, DHT może doprowadzać do ich zaniku. Właśnie wtedy zaczyna się problem określany mianem łysienia androgenowego. Nowe włosy rosną nie tylko zdecydowanie osłabione, ale również cieńsze i krótsze. Jest ich także zdecydowanie mniej. Warto zaznaczyć, że na rozwój łysienia androgenowego bardzo duży wpływ mają czynniki genetyczne. Na tym nadal nie koniec. U kobiet, łysienie androgenowe może być skutkiem poważnych zaburzeń hormonalnych. Mogą wynikać one między innymi z zespołu policystycznych jajników. Warto dodać, że chorobie tej towarzyszy bardzo często nadmiar androgenów, czyli hormonów męskich. Mowa tu między innymi o testosteronie, który może zacząć przekształcać się we wspomniane już DHT. Poza tym, łysienie androgenowe u przedstawicielek płci pięknej pojawia się również jako skutek zespołu nadnerczowo-płciowego czy też zespołu Cushinga. Niekiedy, problem ten może być powiązany z guzami jajnika. Przyczyny powstawania łysienia androgenowego są więc bardzo złożone. Czasami ich ustalenie może wymagać przeprowadzenia specjalistycznych badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Na pewno nie należy diagnozować się więc samemu.

Łysienie androgenowe – objawy

Objawy łysienia androgenowego będą miały różne nasilenie, w zależności od tego, jaki jest stopień zaawansowania problemu. Niemniej jednak, dobrze byłoby wychwycić je na samym początku. Wówczas możliwe będzie szybkie podjęcie adekwatnych działań. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że łysienie androgenowe przebiega inaczej u kobiet, a inaczej u mężczyzn.

Etapy łysienia androgenowego u mężczyzn

Łysienie androgenowe u mężczyzn przebiega zazwyczaj etapami i jest to poniekąd naturalna kolej rzeczy. Mało który mężczyzna może cieszyć się gęstymi włosami do późnej starości. Niemniej jednak, u niektórych panów proces łysienia przebiega zdecydowanie zbyt szybko. Pierwszy etap łysienia najczęściej nie zwraca uwagi mężczyzn. Linia włosów jest bowiem niewiele cofnięta, więc zakola nie są zauważalne. Zauważyć można je natomiast w trakcie drugiego etapu łysienia androgenowego, choć nie są one mocno widoczne. Trzeci etap łysienia to już mocno cofająca się przednia linia włosów. W etapie czwartym, kosmyki przerzedzają się także w części ciemieniowej. W kolejnych etapach dochodzi już do łączenia się obszarów łysienia w jeden większy.

Jak przebiega łysienie androgenowe u kobiet?

Jak już zaznaczono wyżej, łysienie androgenowe inaczej przebiega u mężczyzn, a inaczej u przedstawicielek płci pięknej. Jeżeli chodzi o panie, u nich nie dochodzi najczęściej do przesunięcia linii włosów. Zakola nie są więc widoczne, choć od każdej reguły są oczywiście wyjątki. Najbardziej charakterystycznym objawem łysienia androgenowego u pań jest wyraźne przerzedzenie włosów na czubku. Niestety, prezentuje się to bardzo nieestetycznie, zwłaszcza jeśli włosów rośnie coraz mniej. Dobrze byłoby więc, aby panie zwracały baczną uwagę na to, czy włosy na czubku nie są u nich zbyt rzadkie. Pamiętajmy jednak o tym, że nie zawsze przerzedzenie włosów na czubku musi zwiastować łysienie androgenowe. Niekiedy włosy mogą wypadać przecież na skutek nieodpowiedniej diety, pielęgnacji, jak również zmęczenia czy stresu.

Jak zdiagnozować łysienie androgenowe?

Diagnostyka łysienia androgenowego nie jest tak trudna, jak mogłoby się na pozór wydawać. W pierwszej kolejności należałoby udać się oczywiście do lekarza pierwszego kontaktu. On powinien pokierować nas do specjalisty, jakim jest dermatolog. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ może być dosyć długi. Dobrze byłoby więc rozważyć prywatną konsultację, zwłaszcza jeśli problem wydaje nam się poważny. Diagnoza nie zawsze jest łatwa do postawienia, ale doświadczony dermatolog nie powinien mieć z nią problemów. Do postawienia diagnozy niezbędne będzie przeprowadzenie dokładnego wywiadu. Udzielajmy więc lekarzowi wszelkich niezbędnych mu informacji. Nie rezygnujmy także z zadawania pytań, zwłaszcza jeżeli coś nas nurtuje. Bardzo ważnym elementem diagnostyki jest również obejrzenie skóry głowy. Dzięki temu, lekarz specjalista będzie mógł ocenić skalę problemu. To od stopnia zaawansowania łysienia w dużej mierze zależy odpowiednie postępowanie. Czasami konieczne jest wykonanie badań obrazowych oraz laboratoryjnych, o czym wspomniano już wyżej. W niektórych przypadkach postawienie właściwej diagnozy wymaga sporej cierpliwości zarówno od lekarza, jak i od pacjenta. Niekiedy, w procesie diagnostycznym możemy być odsyłani do gabinetów różnych lekarzy.

Jak można leczyć łysienie androgenowe?

Leczenie łysienia androgenowego to temat rzeka. Niestety, mimo że można próbować wielu różnych metod, trzeba mieć świadomość tego, że łysienie androgenowe to bardzo trudny przeciwnik. Okazuje się jednak, że to uciążliwe schorzenie można leczyć zarówno miejscowo, jak i ogólnie. Warto zatem dowiedzieć się czegoś na temat najczęściej wykorzystywanych sposobów kuracji. Dobrze byłoby znaleźć także lekarza, któremu zaufamy i z którym będziemy współpracować.

Jakie leki są wykorzystywane?

Jak już zaznaczono wyżej, leczenie łysienia androgenowego jest jak najbardziej możliwe. Im wcześniej się je rozpocznie, tym lepszych i bardziej satysfakcjonujących rezultatów można się będzie spodziewać. Najczęściej stosowane są takie leki jak minoksydyl, spironolakton, a także dutasteryd. Niekiedy zalecane jest chirurgiczne leczenie wypadania włosów. Możliwe jest także zastosowanie laseroterapii. Niestety, ta metoda kuracji może nie przynieść aż tak satysfakcjonujących efektów jakby się chciało. Należy także mieć na uwadze to, że kuracja powinna być dostosowana do każdego indywidualnie. Na przykład, kobieta z zespołem policystycznych jajników może otrzymać zalecenie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, dzięki której obniży się poziom hormonów męskich. Kluczem do sukcesu jest więc holistyczne podejście do problemu. Warto zastanowić się nad tym, co powoduje go w konkretnym przypadku.

Pielęgnacja również jest ważna

Aby leczenie było skuteczne, należy w odpowiedni sposób pielęgnować skórę głowy. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim dlatego że stosowanie niewłaściwie dobranych kosmetyków może zmniejszyć skuteczność leczenia. Jeśli mamy problem z łysieniem androgenowym, może nam dokuczać jeszcze nadmierny łojotok, a także łupież pstry. Każde z tych schorzeń będzie pogarszać kondycję naszych kosmyków. Warto byłoby zatem zastosować delikatne szampony myjące, jak również zadbać o to, aby nie używać obciążających skórę głowy odżywek. Zarówno w szamponach, jak i w odżywkach warto poszukiwać składników wzmacniających skórę głowy. Mowa tu chociażby o ekstrakcie z pokrzywy zwyczajnej, jak również o wyciągu ze skrzypu polnego. Do składników wzmacniających włosy należą także olej z kozieradki oraz olej z łopianu. Niektóre z tych składników pomagają także ograniczyć nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy. Aby pielęgnacja mogła pomóc, musi być systematyczna. Jeżeli nie mamy na nią pomysłu, zawsze możemy skonsultować się z kosmetologiem bądź z dermatologiem.

FAQ:

1. Czy leczenie łysienia androgenowego zawsze jest skuteczne?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na postawione w ten sposób pytanie. Wiele zależy od tego, na jakim etapie zdiagnozowano problem i rozpoczęto leczenie. Na szczęście, w wielu przypadkach skutecznie udaje się zniwelować problem. Nie oznacza to jednak, że całkiem on znika. Konieczne jest regularne stosowanie leczenia, jak również odpowiedniej pielęgnacji.

2. Po jakim czasie będą widoczne efekty leczenia?

Wiele zależy od tego, jak długo będzie stosowane leczenie i jakie przybierze ono formy. Najlepsze rezultaty przynosi zazwyczaj holistyczne podejście do problemu. Ważne jest także zaangażowanie pacjenta oraz lekarza.

3. Czy dieta odgrywa ważną rolę w leczeniu łysienia androgenowego?

Zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta może pomóc w sposób pośredni, jak i bezpośredni. Na pewno nie będzie ona zaostrzać problemu. Starajmy się więc sięgać po owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Dostarczymy swojemu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Poza tym, dla włosów bardzo ważne jest dobrej jakości białko oraz kolagen.

4. Czy zioła i suplementy mogą pomóc?

Jak najbardziej. Do ziół godnych uwagi należą przede wszystkim te o działaniu antyandrogennym. Mowa tu chociażby o mięcie pieprzowej. Może ona okazać się szczególnie przydatna dla osób, które mają problem ze zbyt wysokim poziomem hormonów męskich, a zwłaszcza testosteronu. Nietrudno się domyślić, że dotyczy to w dużej mierze przedstawicielek płci pięknej zmagających się z zespołem policystycznych jajników. Jeśli mamy niedobory, warto przyjmować także suplementy. Mogą być to zarówno witaminy, jak i składniki mineralne. Jeśli nie wiemy, czy przyjmowanie suplementów jest zasadne, wykonajmy stosowne badania laboratoryjne krwi. Oczywiście należy skonsultować się z lekarzem, który je z interpretuje.

 

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>