zweryfikowany

Leki na cukrzycę w leczeniu otyłości

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Popularne | Zdrowie

Otyłość to stan, w którym organizm zgromadził więcej tłuszczu, niż jest to zdrowe. Jeśli waga danej osoby jest znacznie wyższa niż waga uznawana za zdrową, może ona być zagrożona otyłością. Otyłość może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym cukrzycy typu 2 i chorób serca. Osoby otyłe są również w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na niektóre nowotwory, takie jak rak endometrium, piersi i trzustki. Ważne jest, aby jak najszybciej podjąć leczenie otyłości, aby zapobiec rozwojowi tych chorób.

Istnieje wiele różnych rodzajów otyłości. Niektóre formy otyłości wynikają z przejadania się i braku aktywności fizycznej. Inne formy otyłości wynikają z zaburzeń hormonalnych.  Bardzo często jednak przy otyłości mamy problem z podwyższonym cukrem we krwi, czyli cukrzycą. 

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca (diabetes mellitus) to choroba, która powoduje wzrost poziomu cukru we krwi. Prawidłowy poziom glukozy we krwi powinien wynosić do 140 mg/dl na czczo i do 180 mg/dl po jedzeniu. Jeżeli poziom cukru jest przekroczony, mówimy o cukrzycy. Za wzrost poziomu cukru we krwi odpowiada zbyt mała ilość insuliny lub jej nieprawidłowe wykorzystywanie przez organizm. 

Rodzaje cukrzycy

Rozróżniamy cukrzycę typu I oraz typu II. Cukrzyca typu I jest chorobą autoimmunologiczną. Organizm błędnie atakuje i niszczy zdrowe komórki w trzustce.które wytwarzają insulinę. Nadal nie jest do końca znane, dlaczego tak się dzieje. Około 10% wszystkich osób cierpiących na cukrzycę, ma tą postać choroby. W cukrzycy typu II organizm nie jest w stanie prawidłowo wykorzystywać insuliny. Osoby z tym typem cukrzycy często odczuwają parcie na mocz, pragnienie i głód. 

Przyczyny powstawania cukrzycy

Wzrost stężenia poziomu cukru we krwi jest zależny od wielu czynników. Należą tu m.in.:

  • otyłość;
  • nadwaga;
  • brak aktywności fizycznej;
  • nadciśnienie;
  • nieodpowiednia ilość i jakość snu;
  • stres;
  • zła dieta. 

Cukrzyca może wystąpić u osób w każdym wieku, w tym także u dzieci. Jeśli choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium, odpowiednie leczenie i poprawa stylu życia skuteczni pozwalają na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy oraz zmniejszają lub całkiem eliminują powikłania i wystąpienie chorób współistniejących (np. choroby serca).

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia choroby?

Oprócz powyższych przyczyn czynnikiem ryzyka jest także wiek. Im osoba starsza, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę. Z wiekiem zmienia się szybkość metabolizmu, często mamy mniejszy ruch, a to wpływa na jakość naszego zdrowia. Innym czynnikiem, który może wpłynąć na pojawienie się choroby, są predyspozycje genetyczne. Jeśli u naszych rodziców, czy dziadków występowała cukrzyca, my również jesteśmy w grupie zagrożonej wystąpieniem cukrzycy. 

Inną odmianą cukrzycy jest cukrzyca ciężarnych i często ustępuje ona po porodzie. Dlatego, jeśli jesteś w ciąży, monitoruj poziom cukry we krwi. 

Cukrzyca — rozpoznanie

Rozpoznanie następuje po zbadaniu poziomu cukru we krwi. Początkowo zaleca się wykonanie kilku badań w różnych odstępach czasu, aby stwierdzić czy wzrost poziomu cukru jest stały, czy był np. wynikiem diety. 

Cukrzycę rozpoznaje się, jeśli poziom glukozy we krwi na czczo wynosi ponad 150 a po posiłku około 200 mg/dl. Wówczas lekarz rozpoczyna leczenie, które polega głównie na przyjmowaniu różnych leków, ale także z pewnością zachęci cię do zmiany nawyków żywienia i stylu życia. 

Metody leczenia cukrzycy 

We wczesnych stadiach cukrzycy najważniejszymi sposobami radzenia sobie z chorobą są zmiana stylu życia, w tym ćwiczenia fizyczne oraz zdrowe odżywianie. W przypadku cukrzycy typu I, zmiany stylu życia obejmują stosowanie insulinoterapii, rzucenie palenia i unikanie nadmiernego stosowania alkoholu. 

W przypadku cukrzycy typu II, obok zmian w stylu życia stosuje się leki, obniżające poziom glukozy.

Leki na receptę

Leczenie cukrzycy I stopnia polega na podawaniu insuliny. Są to na przykład: Humulin, Gensupen, Humaloq. 

Leki na cukrzycę typu II zawierają różne substancje czynne. Są to na przykład:

  • metformina ( Glucophage, Avamina, Metformin, Siofor);

 

  • glimepiryd (Amaryl, Glibetic);
  • glipizyd (Glipizide, Glibenese)

 

  • acarboza (Glucobay)

Leki na cukrzycę bez recepty

Cukrzycę, szczególnie w jej wczesnym i zbyt niepoważnym stadium można leczyć lekami OTC. W swoim składzie zawierają głównie wyciągi ziołowe, witaminy i mikroelementy. Do roślin, które obniżają poziom cukry we krwi, należy przede wszystkim morwa biała. Dostaniemy ja w tabletkach, a także w herbatkach i mieszankach ziołowych.

Mieszanki ziołowe (np. Diabetosan) zawierają w składzie wyciąg z morwy białej, chrom, pokrzywę. 

Leczenie otyłości

Najczęściej stosowaną metodą leczenia nadwagi i otyłości są leki. Mogą one pomóc zmniejszyć uczucie głodu, zwiększyć wydatek energetyczny i poprawić ogólną jakość życia. Leki odchudzające mogą być jednak stosowane w połączeniu z dietą i ćwiczeniami fizycznymi, aby zapewnić jeszcze większy sukces w utracie wagi. Leczenie zazwyczaj polega na przepisaniu jednego lub kilku leków, które zakłócają działanie różnych hormonów biorących udział w regulacji apetytu, takich jak leptyna i insulina. Inne leki mogą być stosowane w celu zahamowania apetytu lub zwiększenia uczucia pełności. 

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>