zweryfikowany
Kwas hialuronowy – Czym jest? Jak działa? Zastosowanie, Opinie, Skutki Uboczne
Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Większość kobiet marzy o wiecznie młodym wyglądzie, skórze nawilżonej i pełnej blasku, nawet bez makijażu. Zdecydowanie kluczowym elementem by to osiągnąć jest nawilżanie. Czy kosmetyki z kwasem hialuronowym bądź sam kwas hialuronowy ułatwią nam to zadanie?
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszym organizmie. Ponad połowa jego zawartości jest obecna w naszej skórze. Dotychczas twierdzono, że jest on przede wszystkim w skórze właściwej. Kwas hialuronowy jest syntetyzowany przez fibroblasty. Okazuje się jednak, że również keratynocyty znajdujące się w warstwie podstawowej naskórka też mogą syntetyzować kwas hialuronowy. To oznacza, że kwas hialuronowy może również znajdować się w dobrze funkcjonującej warstwie naskórka. Wraz z innymi składnikami, takimi jak lipidy, odpowiada za prawidłowy proces nawilżenia skóry.
Jak zmienia się ilość kwasu hialuronowego w naszej skórze?
Z wiekiem, już około 25 roku życia zaczyna zmniejszać się obecność kwasu hialuronowego w skórze. Obserwujemy wówczas zmniejszenie elastyczności skóry, wiotkość i zmarszczki. Jak zatem przeciwdziałać procesowi? Czy możemy dostarczyć kwas hialuronowy z zewnątrz i uzupełnić braki?
Trudność w nawilżeniu skóry kwasem hialuronowym wynika z wielkości cząsteczki tego składnika. Jest ona za duża w czystej postaci, żeby przenikała przez nasz naskórek i docierała do skóry właściwej. Uzupełnienie więc kwasu hialuronowego wydaje się trudnym zadaniem.
W jakiej postaci stosować kwas hialuronowy?
Jeżeli chcemy, żeby skóra była lepiej nawilżona szukajmy pochodnej kwasu hialuronowego, czyli hialuronianu sodu. Ma on mniejszą cząsteczkę i łatwiej przenika przez warstwę rogową naskórka.
Kwas hialuronowy może występować w postaci serum. Stężenie kwasu hialuronowego 1% stanowi żel, który jest w umiarkowanym stopniu przyswajalny przez skórę. Przy stężeniu 3 – 5% jego gęstość i lepkość robi się coraz większa, co utrudnia nakładanie go na skórę. Może również powodować rolowanie się kosmetyku.
Skąd bierze się kwas hialuronowy na kosmetyki?
W przeszłości kwas hialuronowy był wytwarzany z grzebieni kogutów. Obecnie stosowany kwas hialuronowy nie jest pochodzenia odzwierzęcego. Jest on wytwarzany syntetycznie albo z roślinnych składników pochodzenia naturalnego.
Czy kwas hialuronowy nawilża?
Kwas hialuronowy świetnie nawilża naszą skórę. Wynika to z jego właściwości higroskopijnych. Higroskopijność cząsteczki polega na tym, że może przyciągać wodę. Cząsteczka kwasu hialuronowego jest jedną z najbardziej higroskopijnych cząsteczek w naturze. Ma możliwość przyciągnięcia do 1000 razy większą masę wody niż waga samej cząsteczki. Działanie kwasu hialuronowego w kosmetykach polega przede wszystkim na okluzji i zapobieganiu naskórkowej utraty wody. Nałożenie kwasu hialuronowego na skórę nie jest w stanie naprawić organicznie nawilżenia skóry. Nie dostarczymy w ten sposób kwasu hialuronowego do skóry właściwej. Jeżeli będziemy używać dobrej cząsteczki kwasu hialuronowego w niewłaściwy sposób, osiągniemy efekt odmienny od założonego. Nasza skóra stanie się bardziej przesuszona.
Dlaczego kwas hialuronowy wysusza skórę?
Najważniejsza właściwość kwasu hialuronowego to przyciąganie wody. Jednak ani nie transportuje, ani nie przekazuje wody w głąb skóry. To oznacza, że czysty kwas hialuronowy położony na powierzchni naszej skóry będzie czerpał wodę z otoczenia. Jeżeli w powietrzu, w którym przebywamy, jest za mała wilgotność, możemy liczyć się z tym, że kwas hialuronowy zacznie wyciągać wodę z naszego naskórka. To dlatego kobiety po nałożeniu czystego kwasu hialuronowego na skórę odczuwają efekt napięcia i ściągnięcia skóry, a nie pożądany komfort nawilżenia.
Jak stosować kwas hialuronowy?
Jeżeli wybierzemy kosmetyk z kwasem hialuronowym, to baza emoliencyjna kosmetyku da nam efekt nawilżenia. Wspomaga ona działanie kwasu hialuronowego w zatrzymaniu w naskórku wody.
Jeżeli używamy czystego kwasu hialuronowego, to musi on być bezwzględnie przykryty. Może to być krem emoliencyjno-okluzyjny albo okluzyjny olej, taki jak np. jojoba, słonecznikowy, makadamia lub ze słodkich migdałów.
Zastosowanie czystego kwasu hialuronowego
Możemy z powodzeniem włączyć czysty kwas hialuronowy do pielęgnacji naszej skóry, stosując ulubione dotychczas kosmetyki. Oto 6 najlepszych zastosować czystego kwasu hialuronowego.
1. Samodzielny nawilżacz.
Obecny jest na rynku kwas hialuronowy w proszku. Można z niego wykonać żel używając wody destylowanej albo jakiegoś hydrolatu. Może to być np. hydrolat różany lub z drzewa sandałowego.
2. Dodatek do szamponów, odżywek i masek do włosów.
Włosy będą piękne, lśniące i dobrze nawilżone jeśli dodamy do szamponu lub odżywki kilka kropel czystego kwasu hialuronowego. Szampon z dodatkiem kwasu hialuronowego nawilża skórę głowy. Kwas hialuronowy dodany do odżywki głęboko nawilży i odżywi włosy, wzmocni działanie odżywki do włosów i sprawi, że włosy będą zdrowo wyglądać.
3. Dodatek do kremów.
Możemy do tego celu użyć dowolnego, ulubionego kremu do twarzy na dzień lub na noc. Wystarczy do aplikacji kremu dodać kilka kropel kwasu hialuronowego i nałożyć jak zwykle na twarz. Kwas hialuronowy wzmacnia działanie kremu i dodatkowo nawilża skórę, wspomagając jednocześnie wchłanianie aktywnych składników kremu w głębokie warstwy skóry.
4. Dodatek do toników do twarzy.
Kwas hialuronowy wspomaga działanie toniku w procesie nawilżania. Zmiękcza skórę i przygotowuje do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych.
5. Serum na suche i rozdwojone końcówki włosów.
Stosuje się w tym celu mieszankę kwasu hialuronowego i oleju. Stworzymy w ten sposób filtr ochronny dla włosów oraz nawilżymy zniszczone i rozdwojone końcówki włosów.
6. Dodatek do maseczek z glinki.
Wystarczy jeśli do przygotowania maseczki zastosujemy zamiast wody kwas hialuronowy. Konsystencja maseczki będzie gładka i łatwa w aplikacji na twarz. Obecny kwas hialuronowy wspomoże działanie składników aktywnych maski i dodatkowo nawilży skórę.
Komentarze |0|