zweryfikowany
Koktajl z selera naciowego na odchudzanie
Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Dlaczego warto wypijać koktajle z selera naciowego?
Orzeźwiające i energetyczne koktajle, tzw. domowe smoothie od jakiegoś czasu są bardzo modne i goszczą w menu, zwłaszcza osób, które dbają o siebie i chcą się zdrowo odżywiać. Zmiksowane w blenderze owoce lub warzywa to wspaniały pomysł szczególnie na drugie śniadanie, ale także pasują na śniadanie, deser, podwieczorek, czy przekąskę. Koktajle takie dostarczają nam energii przez cały dzień. Ta bomba witaminowa korzystnie wpłynie na cały twój organizm. Dlaczego warto postawić zwłaszcza na seler naciowy i dlaczego soki z niego wpływają cudownie na nasze zdrowie?
Jakie właściwości posiada seler naciowy?
Jakie wartości odżywcze znajdują się w selerze naciowym?
Seler po pierwsze ma w sobie bardzo mało kalorii. Poza tym posiada spore właściwości zdrowotne, w tym składa się z wielu witamin oraz minerałów. Mimo, że w 95% łodyga selera składa się z wody, to posiada też sporą dawkę cennych składników. A są nimi między innymi witaminy K, B i A oraz potas, kwas foliowy, mangan, magnez, wapń czy fosfor, ale też w już jednej łodyżce znajdziesz sporą dawkę błonnika. Seler poza tym bogaty jest w przeciwutleniacze, flawonoidy oraz elektrolity i substancje przeciwzapalne.
Jak spożywanie łodygi selera może wpłynąć na nasze zdrowie?
Seler pomaga na pewno się dobrze nawodnić. Poprawia całe funkcjonowanie naszego organizmu. Normuje ciśnienie krwi, regeneruje tkanki u człowieka oraz wspomaga pracę nerwów oraz mięśni. Posiada właściwości antystarzeniowe, wpływa korzystnie na krążenie krwi. Łagodzi stany zapalne w organizmie oraz przeciwdziała chorobie Alzheimera. Regularne spożywanie tego warzywa hamuje powstawanie nowotworów. Seler poza tym przeciwdziała i łagodzi objawy cukrzycowe, w tym reguluje poziom cukru we krwi. Korzystnie przyczynia się do poprawy wzroku. Błonnik, który zawarty jest w selerze reguluje procesy trawienne. Łatwiej nam utrzymać prawidłową masę ciała, ale też poprawia się funkcjonowanie jelit. Seler wpływa także na wrzody żołądka, skutecznie je hamując oraz przyczyniając się do pozbycia się jakichkolwiek problemów w nimi. Szczególnie selerem powinny się objadać kobiety w ciąży, gdyż warzywo to hamuje ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u nowonarodzonego dziecka. Warto jeść seler przy niedrożności dróg moczowych, zaburzeniach reumatycznych. Warto podawać go także w przypadku wystąpienia zapalenia oskrzeli, astmy oskrzelowej, łuszczycy oraz innych problemów ze skórą, a także przy gorączce czy wymiotach.
Najlepsze przepisy na witaminowe koktajle z selera naciowego
1. Sok z selera naciowego w połączeniu z jabłkiem
Do tego przepisu potrzebujesz 3-4 łodygi selera razem z liśćmi, połówkę jabłka, odrobinę imbiru, pęczek pietruszki, oraz połówkę cytryny razem ze skórką, Postaraj się wszystkie składniki wrzucić do sokowirówki. Uzyskasz tym samym idealny napój, bogaty we wszystkie cudowne właściwości selera.
2. Idealne smoothie z selera naciowego z ananasem
Zgromadź w kuchni w jednym miejscu odcedzonego ananasa z puszki, obranego ogórka zielonego, posiekanego selera naciowego, kilka listków świeżej bazylii, kilka łyżek soku z limonki, szczyptę soli. Zalej wszystko szklanką wody oraz dorzuć do tego kilka kostek lodu. Wszystkie składniki zmiksuj w blenderze. Uzyskasz tym samym wspaniałe smoothie, które możesz wypić o dowolnej porze dnia, zarówno na śniadanie, przekąskę, lunch czy deser.
3. Koktajl z selerem naciowym oraz z kiwi
Przygotuj jedno obrane jabłko, 2 łodygi selera naciowego, niewielki kawałek imbiru, połówkę cytryny, połowę większego kiwi, jarmuż, łyżeczkę siemienia lnianego. Wszystko zalej szklanką wody i zmiksuj w blenderze. Będziesz zaskoczony wspaniałym smakiem takiego smoothie oraz jego energetycznymi właściwościami.
Przechowywanie, inne wykorzystanie selera, wskazówki przed zakupem
Warto wiedzieć, że seler naciowy może poleżeć w lodówce do tygodnia. Możesz oprócz soków, dodać go do różnych sałatek, ale też do różnych potraw obiadowych, w tym zapiekanek. Seler poza tym może stanowić wspaniały element dekoracyjny. Taki naciowy seler nadaje się również do zamrożenia i wykorzystania w późniejszym czasie. Będzie miał podobne właściwości, jak ten świeży. W sklepie kupuj tylko taki seler naciowy, który jest twardy, a jego łodygi są pionowe. Łodyżki powinny pękać podczas ich łamania.
Seler naciowy a odchudzanie. Jaki wpływ na twoją sylwetkę może mieć to warzywo?
Warzywo bez obróbki termicznej posiada bardzo niski indeks glikemiczny, równy 15 IG. Oznacza to, że seler naciowy możesz jeść w dowolnej ilości. Wpłynie on dobroczynnie szczególnie, kiedy chcesz cieszyć się zdrową sylwetką. Poza tym w 100 g selera naciowego znajduje się tylko 14 kcal, oraz 1,6 g błonnika tylko w 100 g. Pamiętaj, że sok z selera najlepiej komponuje się z sokiem z jabłek. Mieszanka nazywana eliksirem młodości, wspaniale oczyści cały organizm z niepotrzebnych i zalegających toksyn, a wypita szczególnie na czczo, czyli przed śniadaniem, nawilży skórę, wyeliminuje wszelkie obrzęki, a włosy i skóra będą w lepszej kondycji.
Komentarze |0|