zweryfikowany
Kefir czy maślanka? Co wybrać na odchudzanie?
Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Co skuteczniej pomoże w odchudzaniu? Kefir, a może maślanka?
Obecność przetworów mlecznych w diecie człowieka jest bez wątpienia bardzo istotna. Znamy przecież słynny slogan z dzieciństwa „Pij mleko – będziesz wielki”. Ale nie o samo mleko w tym wszystkim chodzi, a o mleczne napoje fermentowane. Stanowią one bowiem bogate źródło białka, witamin oraz zdrowe kultury bakterii mlekowych. Włączanie tychże produktów do codziennego jadłospisu wspomaga perystaltykę jelit poprzez działanie probiotyczne. Skoro wiemy już, że przetwory mleczne są zdrowe, to co w sytuacji, kiedy zależy nam na redukcji masy ciała? Co będzie lepsze do tego celu – maślanka, czy może kefir? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw przybliżyć i porównać wartości odżywcze obu tych napojów.
Kefir
Kefir jest napojem pochodzącym z pasteryzowanego mleka, który zawiera ustaloną ilość tłuszczu. Dzięki procesowi fermentacji zyskujemy ten charakterystyczny kwaskowy posmak. Ponadto przez zawartość dwutlenku węgla, możemy wyczuć na języku, że jest on lekko gazowany. Co istotne, kefir zawiera w swoim składzie mniej laktozy tj. cukru mlecznego niż klasyczne mleko. Jest to ważne dla osób, które nie tolerują tego składnika. Poza tym kefir jest produktem łatwym do strawienia, więc mogą go spożywać osoby z problemami układu pokarmowego. O kolejnych właściwościach prozdrowotnych kefiru świadczy obecność łatwo przyswajalnego wapnia i białka. Dzięki tym składnikom zyskujemy mocne kości i budujemy masę mięśniową. Z uwagi na to, że kefir zawiera mnóstwo wartości odżywczych – jest niesamowicie sycący, co zapobiega podjadaniu niezdrowych przekąsek między posiłkami.
Maślanka
Maślanka to napój fermentowany powstający jako efekt uboczny przy wytwarzaniu masła. Podobnie do kefiru zawiera dobroczynne bakterie probiotyczne, które wspomagają pracę naszych jelit. Oprócz tego maślanka zawiera spore ilości witamin, wapnia i lecytyny. Ten ostatni składnik bardzo korzystnie wpływa na organizm, ponieważ wspomaga pracę wątroby, obniża cholesterol i poprawia pamięć i koncentrację. Maślanka w kontekście odchudzania jest najmniej kaloryczna spośród wszystkich przetworów mlecznych. W 100g tego napoju znajdziemy zaledwie ok. 40 kalorii.
Podsumowując, osoby pragnące zredukować swoją wagę powinny bez wątpienia sięgnąć po maślankę. Okazuje się ona być niskokalorycznym i lekkostrawnym napojem, który jednocześnie jest bogaty w składniki odżywcze. Dzięki zawartości białka, maślanka na dłużej utrzymuje uczucie sytości, co w procesie odchudzania jest bardzo istotne. Poza tym stanowi ona świetną bazę do sporządzania koktajli owocowych. Dzięki temu jadłospis osoby na diecie odchudzającej będzie urozmaicony i smaczny, a przede wszystkim zdrowy.
Komentarze |0|