zweryfikowany

Jaka jest granica bezpiecznego odchudzania?

Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Odchudzanie | Porady

Zdecydowana większość z nas marzy o szczupłej sylwetce. Nie ma się temu co dziwić, bo prezentujemy się wówczas atrakcyjnie pod względem wizualnym. Zanim jednak zdecydujemy się na walkę z nadprogramowymi kilogramami, dowiedzmy się czegoś o bezpiecznym odchudzaniu. Warto mieć świadomość tego, jak wiele możemy schudnąć w przeciągu tygodnia, aby nie stanowiło to zagrożenia dla zdrowia. Należałoby także dowiedzieć się, jakich zasad przestrzegać w trakcie diety odchudzającej.

Dlaczego warto schudnąć?

Zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie diety odchudzającej, dowiedzmy się, dlaczego warto w ogóle pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Otóż przede wszystkim, nadmiar tkanki tłuszczowej niekorzystnie wpływa na stan naszego zdrowia. Pojawić mogą się między innymi problemy ze stawami, jak również z wątrobą. Poza tym, nadwaga oraz otyłość związane są ze zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu drugiego oraz nadciśnienia. Warto zaznaczyć, że nadprogramowe kilogramy bywają także problemem natury estetycznej. Osoby otyłe czują się zazwyczaj mniej atrakcyjne i pewne siebie. Jeżeli chcemy więc poprawić swoje samopoczucie psychiczne oraz fizyczne, dobrym pomysłem będzie zrzucenie nadprogramowych kilogramów.

Jak wiele kilogramów możemy zgubić w przeciągu tygodnia?

Odchudzanie powinno być nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne. Musimy więc przestrzegać pewnych istotnych zasad. Najważniejsze jest to, aby nie chudnąć więcej niż jeden kilogram w ciągu tygodnia. W miesiąc możemy więc zrzucić maksymalnie do 4 kilogramów. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że nie wyrządzimy swojemu organizmowi żadnej szkody. Należy jednak pamiętać o tym, że tempo, w jakim będziemy tracić wagę w dużej mierze zależy także od tego, ile mamy do zrzucenia. Musimy liczyć się z tym, że im większa jest nasza waga, tym więcej będzie trwała dieta odchudzająca. Wskazana jest więc nie tylko cierpliwość, ale i wyrozumiałość dla samych siebie. Efekty na pewno nie pojawią się od razu. Mogą zdarzać się nam również chwile słabości, za które w żadnym razie nie należy się obwiniać.

Jakich zasad przestrzegać, jeśli chcemy bezpiecznie schudnąć?

Jeżeli zależy nam na tym, aby skutecznie i bezpiecznie schudnąć, musimy przestrzegać kilku ważnych zasad. Najważniejsza jest oczywiście prawidłowo zbilansowana dieta. Pewne produkty należy ograniczyć, a pewne wyeliminować. Warto także troszczyć się o to, aby posiłki zawierały odpowiednią ilość kalorii. Nie możemy jeść zbyt dużo, ale błędem jest także spożywanie spożywanie zbyt małych posiłków. To prosta droga do tak zwanego efektu jo-jo, którego każdy z nas chciałby się ustrzec.

Zadbaj o właściwą dietę

Prawidłowa dieta odchudzająca wcale nie musi być nudna ani niesmaczna. Wystarczy jedynie oprzeć ją na odpowiednich zasadach. Najważniejsze jest to, aby ograniczyć bądź całkowicie wyeliminować ze swojemu menu posiłki bogate w rafinowany cukier. Niewskazane jest także spożywanie dużych ilości produktów bogatych w tłuszcze nasycone. Błędem jest również sięganie po dania typu fast food, a także po słodkie napoje gazowane. W naszym menu powinny dominować świeże owoce oraz warzywa. Pamiętajmy również o sięganiu po produkty z pełnego ziarna, a także po orzechy i pestki. Stanowią one bogactwo cennych składników mineralnych oraz witamin. Dzięki nim można przyśpieszyć metabolizm i pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ważne jest to, aby spożywać posiłki w odpowiednich odstępach czasowych. Wydaje się, że należy robić to co dwie, trzy godziny. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że nie będziemy głodni. Dania, które spożywamy nie powinny być zbyt kaloryczne. W przeciwnym razie, efekty diety nie pojawią się zbyt szybko bądź nie będą zadowalające.

Nie zapominaj o wysiłku fizycznym

Aby dieta mogła przynieść satysfakcjonujące dla nas rezultaty, musi być połączona z aktywnością fizyczną. Ważne jest to, aby była ona systematyczna. Zdecydujmy się na taki rodzaj sportu, który sprawia nam autentyczną przyjemność. Wówczas istnieje duża szansa na to, że będziemy uprawiać aktywność regularnie. Może pomóc nam bieganie, jak również nordic walking. Warto zainteresować się także treningami cardio oraz szybkimi spacerami na świeżym powietrzu.

Jakie zagrożenia wiążą się ze zbyt szybką utratą kilogramów?

Nie każdy odchudza się w mądry i zrównoważony sposób. Warto zdawać sobie sprawę z tego, z czym może wiązać się takie nieostrożne chudnięcie. Otóż przede wszystkim, pojawić mogą się problemy natury zdrowotnej. Jeżeli będziemy jeść za mało, mogą dokuczać nam zasłabnięcia oraz zmęczenie. Warto także wspomnieć o zaburzeniach odżywiania, które mogą stanowić skutek nieprawidłowego odchudzania. Mowa tu chociażby o anoreksji czy bulimii. Jeśli zaczniemy podejrzewać u siebie tego rodzaju problemy, powinniśmy zwrócić się o pomoc do dietetyka oraz do psychoterapeuty. Dzięki fachowej pomocy specjalistów na pewno uda nam się w bezpieczny sposób schudnąć. Ważne jest jednak to, aby znaleźć odpowiedniego fachowca, do którego będziemy mieli zaufanie.

 

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>