zweryfikowany
Jak zwiększyć wydajność mózgu? Naturalne sposoby na lepsze wyniki w pracy i nauce
Autor: Tomasz Jaworski zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek
Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.
Wielu osobom zależy na zwiększeniu wydajności mózgu. Dzięki temu, poprawie może ulec zarówno nasza pamięć, jak i koncentracja. Na szczęście, istnieją bardzo skuteczne domowe metody, dzięki którym można poprawić swoje wyniki zarówno w szkole, jak i w pracy. Warto byłoby zapoznać się z tymi sposobami i dowiedzieć się, jak zastosować je w praktyce. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się osiągnąć sukces.
Zadbaj o higienę snu
Jeżeli zależy nam na zwiększeniu wydajności mózgu oraz na poprawie pamięci i koncentracji, musimy zadbać o higienę snu. Bezsenność, jak również wybudzanie się w nocy to bardzo poważne problemy. Jeśli chcemy się ich pozbyć, musimy zmienić nasze nawyki. Ważne jest to, aby na minimum godzinę przed położeniem się do łóżka zrezygnować z używania telefonu i tabletu. Starajmy się również nie oglądać filmów ani seriali. Dla odmiany, możemy zdecydować się na czytanie książki bądź przeglądanie jakiegoś ciekawego czasopisma. Warto byłoby też przewietrzyć sypialnię przed pójściem do łóżka. Nie róbmy tego jednak, jeżeli powietrze jest silnie zanieczyszczone. Zapewnijmy sobie minimum siedem godzin nieprzerwanego wypoczynku. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że nasz mózg będzie lepiej pracował o poranku.
Nie pomijaj śniadań!
Każdy, komu zależy na zwiększeniu wydajności swojego mózgu, musi pamiętać o spożywaniu śniadań. Nie bez powodu mówi się, że jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Pomijanie go może doprowadzić zarówno do pogorszenia pamięci, jak i koncentracji. Śniadanie powinniśmy jeść do godziny po opuszczeniu łóżka. Nie wolno jednak spożywać byle jakich posiłków. Śniadanie musi być odpowiednio zbilansowane. Możemy spożyć na przykład owsiankę z dodatkiem gorzkiej czekolady i owoców jagodowych. Posypmy ją wspierającymi pamięć i koncentrację orzechami włoskimi bądź pestkami dyni. Posłużyć może nam również śniadanie białkowo-tłuszczowe, które zapewni nam uczucie sytości na długo. To dobra opcja dla osób, które cierpią na chroniczny brak czasu.
Sięgaj po produkty wspomagające pracę mózgu
Do swojego jadłospisu dobrze byłoby włączyć produkty, które pozytywnie wpływają na stan mózgu. Jednym z nich będzie chociażby gorzka czekolada, która stanowi niezwykle bogate źródło antyoksydantów. Pamiętajmy jednak o tym, aby wybierać czekoladę zawierającą minimum 70% kakao. Dobrym pomysłem będzie także rezygnacja z kawy i zastąpienie jej yerbą mate. Napar ten charakteryzuje się właściwościami wspierającymi pamięć. Dodaje również energii oraz sprawia, że zdecydowanie szybciej i sprawniej przyswajamy informacje. Pracę naszego mózgu wesprą także orzechy, pestki i nasiona. Do swojego menu należy także wprowadzić produkty z pełnego ziarna oraz świeże warzywa i owoce. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że ustrzeżemy się kłopotów z pamięcią. Ważne jest regularne spożywanie posiłków. Postarajmy się o to, aby przerwy pomiędzy nimi nie były dłuższe niż 4 godziny. W przeciwnym razie możemy stać się senni i przemęczeni.
Dotleniaj się
Jeżeli pragniemy zwiększyć wydajność swojego mózgu, powinniśmy również pamiętać o dotlenianiu się. Najlepiej byłoby postawić na spacery na świeżym powietrzu. Doskonałym rozwiązaniem będzie przechadzka w lesie. Wydzielane przez niektóre gatunki drzew olejki eteryczne wpływają na nasz organizm odprężająco. Im bardziej zrelaksowani jesteśmy, tym sprawniej działa nasz mózg. Jeżeli mamy możliwość, zdecydujmy się także na uprawianie jogi na świeżym powietrzu. Trenujmy także uważność. Skupianie się na tym co tu i teraz także pomoże nam usprawnić pracę mózgu. Jeśli na dworze panuje nieprzyjemna atmosfera, powinniśmy uprawiać sport w domu. Możemy postawić chociażby na trening cardio, jak również na ćwiczenia siłowe. Wybór aktywności zależy w dużej mierze od naszych osobistych preferencji. Starajmy się jednak o to, aby spacery oraz domowa aktywność fizyczna były regularne. W przeciwnym bowiem razie, efektów nie będzie. Jeśli uprawiamy sport w domu, starajmy się wietrzyć pomieszczenie, w którym ćwiczymy.
Walcz ze stresem
Naszemu mózgowi nie służy stres. Niestety, coraz więcej osób boryka się z nadmiernym napięciem emocjonalnym. Musimy zatem wiedzieć, w jaki sposób skutecznie z nim walczyć. Na szczęście, nie jest to takie trudne i skomplikowane jak mogłoby się nam na pozór wydawać. Pomóc może nam wspomniana już aktywność fizyczna. Nie warto jednak ograniczać się tylko i wyłącznie do niej. Godne naszej uwagi będą także różnego rodzaju techniki relaksacyjne. Swoją uwagę dobrze byłoby obdarzyć także medytację. Starajmy się także poświęcać czas jakimś pasjom, a na pewno uda nam się zmniejszyć obecność stresu w naszym życiu. Jeżeli chcemy, możemy wesprzeć się suplementami. Mogą bazować one na przykład na melisie, szyszkach chmielu czy kozłku lekarskim. Jeśli jednak nie możemy pozbyć się napięcia nerwowego przy pomocy domowych sposobów, nie bójmy się sięgnąć po profesjonalną pomoc. Możemy odwiedzić zarówno lekarza psychiatrę, jak i psychologa bądź psychoterapeutę. Dzięki fachowym poradom na pewno uda nam się ograniczyć destrukcyjny wpływ stresu na nasze życie.
Komentarze |0|