zweryfikowany

Jak schudnąć przed ślubem – weselem

Autor: Ewelina Wójcik zweryfikowany
Weryfikacja Karolina Jarząbek

Fakty w naszym serwisie są starannie sprawdzane przez każdego z naszych autorów. Informacje odnośnie faktów dokładnie badamy poprzez tematyczne badania naukowe odsiewając prawdopodobne komercyjne zabiegi.

Kategoria: Odchudzanie | Porady

Wiele osób chce schudnąć w dniu ślubu, ale to nie znaczy, że powinno się być pod presją. Jeśli masz nadzieję wyglądać i czuć się jak najlepiej w swoim wielkim dniu, ważne jest, aby spojrzeć poza określoną liczbę na skali. Zamiast tego możesz zmodyfikować swój styl życia, aby uwzględnić zdrową, zbilansowaną dietę i regularne ćwiczenia, aby utrzymać zdrową wagę przez długi czas. Chociaż niektóre osoby mogą chcieć schudnąć w miarę zbliżania się daty ślubu, ważne jest, aby dążyć do celu bezpiecznie i w sposób, który pomoże Ci utrzymać wyniki. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć cel utraty wagi na czas ślubu bez narażania zdrowia.

Rozpoczęcie odchudzania przed ślubem

Wesela mogą wywołać u wszystkich nerwowość. Przejście od razu do diety awaryjnej tylko zwiększy twój niepokój. Tak zwane diety „crash” lub „ modne ” często opierają się na spożywaniu znacznie mniejszej ilości kalorii niż jest to możliwe do utrzymania. Możesz zauważyć zmianę na skali, ale wygląd może być mylący — często twoje ciało traci wodę, a nie wagę. Jeśli ograniczenie kalorii będzie trwało wystarczająco długo, twoje ciało zaoszczędzi tłuszcz i zacznie wykorzystywać mięśnie (w tym mięsień sercowy), aby zapewnić energię. Utracie masy ciała wynikającemu ze skrajnego ograniczenia kalorii może również towarzyszyć szereg nieprzyjemnych objawów, z których wiele jest wynikiem niedoborów żywieniowych (np. zmęczenie, zaparcia, biegunka, kołatanie serca oraz zmiany we włosach, paznokciach i skórze ). Spróbuj przyjąć to samo strategiczne podejście do odchudzania, które jest zalecane przy planowaniu ślubu; wyznaczaj sobie jasne cele na każdy tydzień, tak jak w przypadku list gości, planowania menu, planowania miejsc i wyposażenia wesel. Spisanie tego wszystkiego na papierze może również pomóc w zachowaniu obiektywizmu i zaangażowania. Wyznacz sobie realistyczne cele. W taki sam sposób, w jaki możesz spotkać się z firmą cateringową, aby zaplanować menu w oparciu o Twoje upodobania i budżet, rozważ konsultację z zarejestrowanym dietetykiem, aby nakreślić plan odchudzania w oparciu o Twoje cele i harmonogram.

Ograniczenie kalorii

Dla większości ludzi odchudzanie oznacza ograniczanie kalorii. Musisz jednak dowiedzieć się, ile kalorii należy zredukować.

Średnie dzienne zapotrzebowanie kaloryczne kobiet

 • Aby utrzymać wagę: 2000 do 2400 kalorii
 • Aby stracić 1kg tygodniowo: 1500 do 1900 kalorii

Średnie dzienne zapotrzebowanie kaloryczne mężczyzn

 • Aby utrzymać wagę: 2400 do 3000 kalorii
 • Aby stracić 1kg tygodniowo: 2000 kalorii

Uwaga : liczba kalorii potrzebnych danej osobie zależy również od innych czynników, takich jak wiek i poziom aktywności.

Powinieneś również mieć świadomość, że jeśli zjesz zbyt mało kalorii, wyrządzisz więcej szkody niż pożytku – i to nie tylko pod względem osiągnięcia krótkoterminowego celu odchudzania. Długofalowe konsekwencje zdrowotne skrajnych niedoborów kalorii mogą wpływać na wszystko, od zdrowia układu krążenia po płodność. Jeśli zaczniesz spożywać mniej niż 1000 kalorii dziennie, możesz narażać swoje zdrowie na niebezpieczeństwo.

Obliczanie potrzeb kalorycznych

Internetowy licznik kalorii może pomóc Ci oszacować kalorie, które powinno się jeść każdego dnia. Ponownie, chociaż liczby nie są dokładne, śledzenie tego, co jesz, ile jesz, a nawet kiedy jesz, może pomóc Ci zachować odpowiedzialność. Kalkulator pomoże również w ograniczeniu „bezmyślnego” jedzenia i pomóc w identyfikacji dodatkowych kalorii, takich jak mleko w kawie lub masło na toście. Kalkulatory wykorzystują jedną z kilku formuł w oparciu o Twój wiek, wzrost i aktualną wagę. Niektóre mogą również zawierać docelową datę osiągnięcia celu (w tym przypadku ślubu) i liczbę kilogramów, które chce się stracić.

Planowanie diety

Chociaż możesz ulec pokusie, aby wyciąć całe grupy żywności, chcesz mieć pewność, że Twoja dieta jest nadal pożywna, zróżnicowana i zbilansowana. W rzeczywistości, jeśli jesz mniej kalorii, skład każdego z nich będzie miał jeszcze większe znaczenie. Planowanie ślubu może być wystarczająco stresujące bez wahań nastroju i zachcianek wynikających z ograniczania węglowodanów lub zmęczenia spowodowanego anemią i niedoborami żywieniowymi. Zbilansowana dieta dostarczy Ci energii trzeba się skupić, a co najważniejsze, cieszyć się każdą chwilą swojego dnia raz chodzi.

Możesz dostosować proporcje różnych grup żywności i makroskładników w swojej diecie, aby promować bezpieczną utratę wagi bez całkowitego ich wycinania. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć:
 • Zmniejsz spożycie węglowodanów . Osoby stosujące dietę 2000 kalorii zazwyczaj spożywają codziennie od 225 do 325 gramów węglowodanów, w tym węglowodanów złożonych i prostych, takich jak cukier. Spróbuj ograniczyć spożycie węglowodanów do około 50 do 150 gramów dziennie, jednocześnie dążąc do celu.
 • Zwiększ spożycie białka . Zalecenia dietetyczne dotyczące białka ogólnie stwierdzają, że makroskładniki odżywcze powinny stanowić 10% i 35% dziennego spożycia kalorii. Jeśli twoje spożycie białka jest na niższym poziomie, spróbuj je zwiększyć, dodając do diety wysokiej jakości pokarmy wysokobiałkowe. Badania wykazały, że ludzie, którzy spożywali od 25% do 30% kalorii z chudego białka, stracili więcej tkanki tłuszczowej i zwiększyli liczbę kalorii spalanych przez ich ciała w spoczynku.
 • Zdobądź wystarczającą ilość błonnika. Średnia zalecana dzienna wartość błonnika wynosi 25-28 gramów dziennie dla dorosłych kobiet i 31-34 gramów dla dorosłych mężczyzn. 3 Korzyści z błonnika są dobrze znane, jeśli chodzi o zapobieganie zaparciom, ale błonnik jest również ważny dla wchłaniania witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Pomaga również poczuć się bardziej usatysfakcjonowanym, ograniczając głód, zwłaszcza gdy otrzymujesz błonnik ze źródeł żywności, a nie z suplementów.
 • Ogranicz alkohol i kofeinę. Pojedynczy napój alkoholowy może dodać 100 lub więcej kalorii do dziennego spożycia. Jeśli chcesz się przyswoić, wybierz szprycer do wina (75 kalorii i 0 gramów węglowodanów) lub wódkę smakową z napojem (96 kalorii i 0 gramów węglowodanów) zamiast bardziej słodkich lub bogatych w węglowodany napojów. Ponadto nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do odwodnienia. Chociaż czarna kawa jest podstawowym składnikiem diety, a kofeina może dostarczać energii, jest również bardziej prawdopodobne, że zwiększy niepokój i zdenerwowanie.
 • Jedz zdrowe tłuszcze. Chociaż „niskotłuszczowe” i „beztłuszczowe” są ustaloną częścią słownictwa dietetycznego, tłuszcze są ważną częścią zbilansowanej diety. Jednak nie wszystkie tłuszcze są sobie równe. Spróbuj zastąpić tłuszcze nasycone i tłuszcze trans na rzecz zdrowszych tłuszczów jednonienasyconych i wielonienasyconych.
 • Pozostań nawodniony. Większość ludzi musi wypijać co najmniej osiem szklanek wody o pojemności 8 uncji dziennie, ale może się to różnić w zależności od poziomu aktywności i stanu zdrowia. Właściwe nawodnienie sprzyja dobremu trawieniu i promiennej skórze, ale jest to szczególnie ważne, jeśli do rutyny dodajesz ćwiczenia.
 • Jedz mniejsze, częstsze posiłki. Spróbuj jeść pięć lub sześć mniejszych posiłków dziennie zamiast trzech głównych posiłków. Pomaga to ustabilizować metabolizm i może powstrzymać głód i łaknienie. Jeśli zgłodniejesz między posiłkami, miej pod ręką zdrowe przekąski. Odmierz porcje z góry.
 • Nie opuszczaj posiłków. Jeśli pominiesz śniadanie lub lunch, znacznie bardziej prawdopodobne jest, że przesadzisz z kolacją. Jeśli możesz, planuj posiłki z wyprzedzeniem. Gotuj ze składnikami, które pomogą Ci poczuć się usatysfakcjonowanym i zapewnią wszystkie potrzebne składniki odżywcze.
 • Unikanie jedzenia w biegu. Siadanie przy stole i jedzenie jedzenia na talerzu ze sztućcami daje o wiele dokładniejsze wyobrażenie o tym, ile jesz, w porównaniu do jedzenia z pojemnika na wynos lub torby z fast foodami.
 • Planuj z wyprzedzeniem. Wesela to wiele uroczystości, a wiele z nich wiąże się z przepysznym jedzeniem. Aby uniknąć przejadania się w restauracji, sprawdź menu online i dowiedz się, co zjesz przed przyjazdem. Możesz także wybrać zdrowe miejsca na każdą imprezę przedślubną.
 • Miej smakołyki. Nie musisz się całkowicie pozbawiać. Oglądanie tego, co jesz, nie oznacza, że musisz zrezygnować z testowania tortu weselnego lub próbowania czekoladek dla swoich gości. Zaplanuj z wyprzedzeniem zaplanowane smakołyki i staraj się nie czuć wyrzutów sumienia z powodu okazjonalnych nieoczekiwanych rozkoszy.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>